forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi alimentari (e-uri) in bauturi alcoolice (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-bauturi-alcoolice/)
-   -   Vinurile romanesti contin sulfiti (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-bauturi-alcoolice/vinurile-romanesti-contin-sulfiti-1485.html)

Slabuta 02 oct 2009 18:28:19

Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Vinurile romanesti contin sulfiti
Este a nu stiu cata oara de cand cumparam vin si pe toate sticlele scrie: "contine sulfiti"
Si se pre ca sulfitii continuti in vinuri sunt urmatoarele e-uri periculoase:

skiny katy 02 oct 2009 18:32:16

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 37641)
Vinurile romanesti contin sulfiti
Este a nu stiu cata oara de cand cumparam vin si pe toate sticlele scrie: "contine sulfiti"
Si se pre ca sulfitii continuti in vinuri sunt urmatoarele e-uri periculoase:

de accord,Slabuto de fiecare data cand beti un vin frantuzesc simtiti diferenta si anume nu va doare capul in schimb stiu din experienta proprie stiu dupa doar un pahar de vin romanesc am stari de ameteala date tocmai de acesti conservanti

skiny katy 02 oct 2009 18:34:12

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
tocmai de-aia prefer un vin de casa(fct de tata )pt ca sunt sigura ca nu a adaugat nimic :nici conservanti,nici zahar:D

Slabuta 02 oct 2009 18:34:58

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Citat:

Anterior postat de skiny katy (Post 37644)
tocmai de-aia prefer un vin de casa(fct de tata )pt ca sunt sigura ca nu a adaugat nimic :nici conservanti,nici zahar:D

Cel de casa nu se compara cu nimic :)

Slabuta 30 nov 2009 16:42:50

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Sambata am fost la botez si am vazut cat de daunatori pot fi sulfitii din vin... :(
Am 2 zile in care ma doare ingrozitor stomacul, sigur este de vina bautura, mancarea nu a avut nimic ciudat... si am baut doar vin.

Acum 2 saptamani am baut o berica, si la fel, aceleasi dureri, deci, este clar ca aditivii din bauturile alcolice sunt foarte daunatoare.

Aveti grija de Craciun si Revelion... ca eu nu mai stiu daca voi bea ceva, mi-e cam teama.

meapasarica 30 nov 2009 16:55:13

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 53090)
Sambata am fost la botez si am vazut cat de daunatori pot fi sulfitii din vin... :(
Am 2 zile in care ma doare ingrozitor stomacul, sigur este de vina bautura, mancarea nu a avut nimic ciudat... si am baut doar vin.

Acum 2 saptamani am baut o berica, si la fel, aceleasi dureri, deci, este clar ca aditivii din bauturile alcolice sunt foarte daunatoare.

Aveti grija de Craciun si Revelion... ca eu nu mai stiu daca voi bea ceva, mi-e cam teama.


Slabuta, nu degeaba exista tendinta intoarcerii la origini, si cand zic asta ma gandesc si la mancare, se simplificam mancarea si sa o mentinem cat mai naturala si ecologica posibil...

anul trecut am avut o eleva de 15 ani care era alergica la tot ce insemna colorant alimentar, aditivi, absolut tot ce nu era natural si firesc in mancare ii cauza reactii pe piele...asa ca era nevoita sa manance numai ce era 100% natural...nici macar fructe nu putea manca, cele de la magazin pentru ca si alea erau tratate cu ce stiu io ce...si pot continua cu lista ...

deci eu inteleg ce ti s-a intamplat tie ...sper sa nu dezvolti si tu ceva intoleranta la chimicalele asta cu care suntem indopati:-s

butterflypt 18 ian 2012 23:15:14

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 37641)
Vinurile romanesti contin sulfiti
Este a nu stiu cata oara de cand cumparam vin si pe toate sticlele scrie: "contine sulfiti"
Si se pre ca sulfitii continuti in vinuri sunt urmatoarele e-uri periculoase:

mda. sulfitii folositi la vin (si nu doar cel romanesc, pentru ca este universal valabil) este un adaos care se face inca din stagiul de must al vinului pentru a ii opri fermentarea.
Cand procesul de fermentare este dorit, se inlatura sulfitii print-un procedeu de fierbere/cadere.
cand vedeti pe o sticla de vin ca scrie "contine sulfiti" este din cauza ca este imposibil sa readuci mustul la starea sa naturala fara ca sa lasi reziduri.
daca va doare capul dupa vin este pentru ca nu stiti sa il alegeti :P

anasa 29 ian 2012 17:04:17

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
si eu am avut o perioada in care daca puneam in gura un strop de alcool, fara sa amestec fie doar vin sau doar bere sau cockteil-uri cu sucuri naturale (facute de mine) tot ma dispera capul a II-a zi si a III-a zi.... Am avut problema asta dupa o perioada de „post” de vreo 2 luni in care nu am pus strop de alcool.Solutia in cazul meu a fost sa beau doar dupa ce am mancat(eventual ceva lipide), sa nu amestec alcoolul cu mancarea, sa nu depasesc 2-3 pahare de vin si sa ma hidratez. Adica inainte de a ma culca beam in jur de 500 de ml de apa plata si cam atat. A 2-a zi eventual luam un paracetamol (in nici un caz aspirina, ca face stomacul praf). Fara dureri de cap!! Din punctul meu de vedere durerile de cap de a 2-a zi se numesc mahmureala.;)

Rallara 25 feb 2012 21:34:42

Re: Vinurile romanesti contin sulfiti
 
Nici nu am observat pe etichetele vinurilor sa scrie asa ceva si culmea e ca ma si uitam (si si pe cele de bere de altfel), tocmai sa vad din ce sunt facute si de ce nu au ingrediente exacte. Gen: struguri de care, de unde, in ce procent, cat zahar, in fine ce-ar mai trebui acolo... E-uri!!! de exemplu. Si la bere la fel. Eu beau extrem de rar dar daca cumpar, ma uit si citesc. Cum nu am vazut? Le-am trecut efectiv cu vederea, asta trebuie sa fie. Ingrediente am gasit in cazul lichiorurilor, si da, contin si ele, eu am citit eticheta unuia de cirese.

Oricum, si daca am vazut/as fi vazut pe eticheta vinului sa scrie "contine sulfiti" nu m-ar fi dus cu ideea la E-uri, ci mai degraba la ceea ce scrie pe unele etichete "contine urme de lactoza/gluten"

Ce bine ca am vazut subiectul.:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:38:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO