forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi alimentari (e-uri) in bauturi racoritoare (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-bauturi-racoritoare/)
-   -   Tymbark Fontea, cu gust de capsuni (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-bauturi-racoritoare/tymbark-fontea-gust-capsuni-6971.html)

pic 04 nov 2010 18:31:05

Tymbark Fontea, cu gust de capsuni
 
nu sunt nici prima nici ultima care "nu suporta gustul apei" ... sper :))
stiu ca suna ridicol...

dar.... la noi in casa se bea apa de la robinet, trecuta printr-un sistem special de purificare..nu stiu exact cum se numeste ..ideea e ca mie apa respectiva imi pare cam amara....si asta s-a intamplat si cu numeroase tipuri de apa plata imbuteliata...

asa ca eu beau tymbark fontea, apa plata cu gust de capsuni....si beau cu usurinta cate o sticla de 1,5 l pe zi...uneori si mai mult...fara sa ma simt ca m-am fortat sa beau 2 l de apa plata pe zi..cum ma simt in cazul celorlalte firme de apa plata imbuteliata..

ce stiti despre apa asta? oare o fi sanatos ceea ce fac? stiu ca apa plata simpla e mai buna, dar mi-e greu sa o beau si as prefera-o pe aceasta daca e intr-adevar sanatoasa...

pe ea scrie ca are 18 cal/100 ml....deci 270 calorii pe sticla de 1,5 l....

VentoFreddo 04 nov 2010 18:49:09

Re: in loc de apa...
 
Eu as zice ca in loc de timbark sa incerci cu ceaiuri..chiar daca apa are ceva in neregula, prin fierbere se distrug bacteriile ce ii dau gustul respectiv..Eu beau ceai tot timpul, am gasit o varietate mai acrisoara care imi place la nebunie, e de Hibiscus, bineinteles, le beau fara zahar;)

pic 04 nov 2010 18:53:54

Re: in loc de apa...
 
mai beau si ceai verde, dar nu atat de des ..

intrebarea mea era daca este sanatos sa inlocuiesc apa plata cu tymbark fontea

VentoFreddo 04 nov 2010 18:59:27

Re: in loc de apa...
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 391677)
mai beau si ceai verde, dar nu atat de des ..

intrebarea mea era daca este sanatos sa inlocuiesc apa plata cu tymbark fontea

personal nu cunosc acest produs..sigur o sa-ti raspunda cineva, dar daca acest produs are zahar sau coloranti, indulcitori, normal ca nu e ok..mai bine apa.>:D<

LicuriciColorat 04 nov 2010 19:10:10

Re: in loc de apa...
 
din punctu meu de vedere nu e oki
din cate imi amintesc au zahar,deci clar si ceva E-uri si chimicale pt gust(de unde gustu de capsuni sau lamaie?)
eu zic cam a zis si vento,sa bei ceai de fructe neindulcit,e mult mai sanatos,incerca totusi sa bei apa,o cana pe zi,si in curand te v'ei obisnui,
cand mergeam la tara.apa de la fantana era asa rea la gust:))),dar in o sapt-2 ma obisnuiam,la inceput beam suc dar nah..:)))
sau incerca sa pui in apa lamaie stoarsa(nu prea multa)

Slabuta 04 nov 2010 19:11:48

Re: in loc de apa...
 
In esenta nu caloriile per 100 gr conteaza, ci continutul acestei bauturi racoritoare. :)

Are zahar?
Are acid citric?
Are sucraloza?

pic 04 nov 2010 20:17:36

Re: Tymbark Fontea, cu gust de capsuni
 
va spun ce scrie pe eticheta...

bautura racoritoare necarbonatata cu suc de capsuni; produs pasteurizat, obtinut din suc concentrat.
ingrediente: apa,zahar, suc de capsuni obtinut din suc concentrat (0,1%), corector de aciditate: acid citric, aroma.


stiu ca apa e mai sanatoasa decat bautura asta....dar totusi e tymbark fontea chiar asa de rea pentru organismul meu?

andra_aly 04 nov 2010 20:22:00

Re: Tymbark Fontea, cu gust de capsuni
 
Nu e vorba neaparat de acesta bautura. eu as renunta la bauturile din comert. mai bine iti faci un suc natural acasa si ai rezolvat problema. au o gramada de minuni, bauturile astea racoritoare. nu vreau sa zic nimic de rau, dar atatea aiureli inventeaza... Numai sa ne faca sa cumparam. eu raman la apa si sucuri naturale facute de mine:)
Acum tu stii cel mai bine ce e bine pentru tine:)

Alina82 04 nov 2010 21:25:47

Re: Tymbark Fontea, cu gust de capsuni
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 391745)
va spun ce scrie pe eticheta...

bautura racoritoare necarbonatata cu suc de capsuni; produs pasteurizat, obtinut din suc concentrat.
ingrediente: apa,zahar, suc de capsuni obtinut din suc concentrat (0,1%), corector de aciditate: acid citric, aroma.


stiu ca apa e mai sanatoasa decat bautura asta....dar totusi e tymbark fontea chiar asa de rea pentru organismul meu?

Pai exct cum spuneau si fetele are zahar,acid citric si aroma aia dzeu stie ce o fi...mai bn storci o lamaie in apa....sau iti faci un ceai de fructe de padure sau ce iti place tie neindulcit si ai rezolvat problema in mod sanatos:)

sarun 06 nov 2010 19:31:50

Re: Tymbark Fontea, cu gust de capsuni
 
Daca chiar vrei aroma de fructe de ce nu iti faci un suc natural de fructe sau morcovi pe care sa il lungesti cu apa si sa il bei pe parcursul zilei?


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:41:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO