forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi alimentari (e-uri) in condimente si sosuri (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-condimente-sosuri/)
-   -   Condimente mancaruri: pro sau contra? (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-condimente-sosuri/condimente-mancaruri-pro-sau-contra-4057.html)

codynutza 05 iun 2010 11:55:15

Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Buna slabutelor!

M-am gandit sa deschid si eu un topic despre condimente, fiindca nu stiu daca sunt foarte indicate in dieta. De exemplu, eu folosesc condimente la majoritatea preparatelor si ieri citind ce ingrediente contin am vazut ca o parte din ele au amidon si zahar:-s bineinteles, pana la urma nu am mai luat, dar ma intreb cat de tare pot influenta intr-o dieta?
Cand ma refer la condimente ma gandesc mai mult la cele speciale pentru grill, friptura, peste...si nu la plante uscate.

Sa aveti un weekend superb>:D<:-*

ali_lumi 05 iun 2010 12:11:39

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Hmmmm... eu nu cred ca afecteaza asa de tare. Eu una pe parcusul dietei nu am putut renunta la , piper, boia, oregano.. :)

Slabuta 05 iun 2010 12:34:42

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 210602)
Buna slabutelor!

M-am gandit sa deschid si eu un topic despre condimente, fiindca nu stiu daca sunt foarte indicate in dieta. De exemplu, eu folosesc condimente la majoritatea preparatelor si ieri citind ce ingrediente contin am vazut ca o parte din ele au amidon si zahar:-s bineinteles, pana la urma nu am mai luat, dar ma intreb cat de tare pot influenta intr-o dieta?
Cand ma refer la condimente ma gandesc mai mult la cele speciale pentru grill, friptura, peste...si nu la plante uscate.

Sa aveti un weekend superb>:D<:-*

Amidonul si zaharul sunt mici copii pe langa E621 - glutamat :))

Era pe punguta scris acest ingredient-minune?:-s

Slabuta 05 iun 2010 12:36:27

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 210615)
Hmmmm... eu nu cred ca afecteaza asa de tare. Eu una pe parcusul dietei nu am putut renunta la , piper, boia, oregano.. :)

Cred ca Cody se refera la condimente gen vegeta, knorr, maggi :)

La oregano si piper nici eu nu renunt :)

codynutza 05 iun 2010 12:38:14

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210650)

Amidonul si zaharul sunt mici copii pe langa E621 - glutamat :))

Era pe punguta scris acest ingredient-minune?:-s

nu stiu:-s dar am sa ma uit si am sa-ti zic:D
eu nu prea stiu cum sta treaba cu E-urile si de acea am zis sa intreb slabutele cu experienta;;);;) fiindca vreau sa pap cat mai sanatos posibil:-*

Slabuta 05 iun 2010 12:39:11

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Eu, baze pentru mancaruri, gen cub ciorba etc, pliculet pentru nu stiu ce sos, nu cumpar de multi ani...:-s

Daca intelegi fiecare E de pe acea pungulita te iau durerile de cap si eu pe acelea grave le stiu :( De aceea am renuntat la ele (nu ca le-as fi folosit des pana atunci, dar chiar si o data la o ciorba) si pe mama la fel am invatat-o.

Slabuta 05 iun 2010 12:40:16

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 210654)


nu stiu:-s dar am sa ma uit si am sa-ti zic:D
eu nu prea stiu cum sta treaba cu E-urile si de acea am zis sa intreb slabutele cu experienta;;);;) fiindca vreau sa pap cat mai sanatos posibil:-*

Pai poti sa scrii ngredientele aici si iti fac un comentariu :D ce inseamna fiecare si ce face... :-s

codynutza 05 iun 2010 12:43:44

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210653)


Cred ca Cody se refera la condimente gen vegeta, knorr, maggi :)

La oregano si piper nici eu nu renunt :)

asa e slabuta! ma referam la condimentele amintite plus Condimente speciale pentru grill si peste de la diverse firme (nu stiu daca pot zice firmele:P).

celelalte condimente le folsesc si eu: oregano, marar uscat, coriandru, etc.

Slabuta 05 iun 2010 12:46:37

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 210660)


asa e slabuta! ma referam la condimentele amintite plus Condimente speciale pentru grill si peste de la diverse firme (nu stiu daca pot zice firmele:P).

celelalte condimente le folsesc si eu: oregano, marar uscat, coriandru, etc.

Ai peste 30 mesaje, deci poti spune :)

codynutza 05 iun 2010 12:50:05

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210656)

Pai poti sa scrii ngredientele aici si iti fac un comentariu :D ce inseamna fiecare si ce face... :-s

Amestec de condimente pentru cotlet și snitel
Ingrediente: boia, faina de mustar, ceapa, piper, oregano, patrunjel, telina, rozmarin, foi de dafin, cimbrisor, sare (30%), maltodextrină, potentiator de aroma monoglutamant de sodiu, antiaglomerant dioxid de siliciu, arome.
*Poate contine urme de faina de grau, oua, soia, lapte, susan


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:04:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO