forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi alimentari (e-uri) in dulciuri (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-dulciuri/)
-   -   Minciunile din hrana noastra (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-dulciuri/minciunile-hrana-noastra-1456.html)

mishutza 29 sep 2009 20:38:38

Minciunile din hrana noastra
 
Aseara am prins 5 minute din emisiune,azi dimineata inca 5 minute,la cafea
Deci,vorbeau despre fructele din iaurtul de fructe si din ciocolata.
Prima oara luau ca exemplu ciocolata alba cu capsuni.Spuneau ca singurul om care are de a face cu vreo capsuna naturala e chimistul firmei,care face aditivul ce va avea gust de capsuna.El gusta capsuna si incerca sa faca in laborator un lichid cu gust cat mai asemanator.Apoi aveau o echipa de degustatori,care spuneau inclusiv de lichidul respectiv are gust de capsuna de padure sau crescuta in sere.:-o
Transformau lichidul in bucatele solide,de culoare roz,pe care le puneau in ciocolata.Si gata capsuna.
A,,si mai aratau cum obtineau gustul de vanilie din inghetata de vanilie.Dar inghetata aceea cu particule negricioase in ea,in care poti sa juri ca s-au pus bucatele din pastaia de vanilie.Nu e greu de ghicit,cu arome si extras din cafea,pt particulele negre.
Apoi au testat o marca destul de cunoscuta de iaurt cu fructe.Cel cu cirese.
Au mers la un bucatar,iar el a spus ca cea mai usoara metoda e sa vada fructul.A pus intr-o sita iaurtul si a dat drumul la apa.In sita a ramas jumate de lingurita din presupusele cirese.Mie mi-au facut greata,erau total decolorate si gelatinoase parca,transparente.Numai a bucati de cireasa nu erau.Si daca era ,cantitativ,vreo cireasa jumate.In seara asta m-am uitat pe iaurtul respectiv si scrie pe el ca,contine minim 18% fruct.Poate.....0,18 % fruct,.dupa ce a vazut eu la tv.
Apoi au mai incercat o branza cu fructe(quark se numeste aici,stiu ca era si de la danone in romania,crema de branza mai exact cred).Ei,acolo nu a mai ramas nimic in sita,nu era nici strop de fruct,doar culoarea era roz.
Mi se pare sincer o pacaleala mondiala,se face aceeasi valva pe seama fructelor din iaurturi ca si pe seama gripei porcine.Mai naspa e ca vad atatea mamici care sunt disperate sa isi hraneasca copii cu iaurturi cu fructe.......si nu sunt mamici necitite,sa zic asa.Doar ca nu citesc ce trebuie cred.Offf,ce sa mai mancam sa nu murim de cancer?

Slabuta 29 sep 2009 20:51:10

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Mishutza merci pentru acest info :(
Presupuneam eu ca nu exista acolo fructe dar le mai dadeam ultima sansa... :(

E si aici ciocolata alba cu capsuni, si pareau alea capsuni, dar acum citind cele scrise de tine cu masa aceea gelatinoasa am un deja-vu :(

Eu sunt din ce in ce mai speriata de ce consumam noi zilnic:-s
si zilele astea am aflat ca anual un om ingereaza 1 kg de aditiv de diverse tipuri :( (coloranti, potentiatori de gust, acidifianti, etc, dar toate cunoscute sub genericul titlu E-uri)

mishutza 29 sep 2009 20:55:12

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Eu nu pot sa ma gandesc decat la saracul ficatul nostru,care are de eliminat atatea toxine,pt ca el ne curata.Si apoi ne intrebam de ce suntem bolnavi de toate bolile posibile.Pt ca sistemul nostru imunitar se duce usor si sigur in jos.

Slabuta 29 sep 2009 20:59:36

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 36786)
Eu nu pot sa ma gandesc decat la saracul ficatul nostru,care are de eliminat atatea toxine,pt ca el ne curata.Si apoi ne intrebam de ce suntem bolnavi de toate bolile posibile.Pt ca sistemul nostru imunitar se duce usor si sigur in jos.

Stii ce e mai deranjant?! ca statul nu se ocupa de asta, cum poti permite anumite alimente pe piata stiind ca ele contin e-uri, si nu numai asa, ci e-uri periculoase, cate produse pentru copii au e-uri... te doare capul :(

Nu ai observat in ultimul timp, fete si baieti pe strada de 15-16 ani care arata de 25? cica, hormonii care se baga in puii pe care ii consumam, ei sunt de vina, ca si puii ne dezvoltam rapid, in inaltime, etc

mishutza 29 sep 2009 21:05:51

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Slabuta,asta ma intreba si Calin in seara asta,cum de au voie totusi sa scrie ceva pe produs,si,,,,la experiment a iesit cu totul si cu totul altceva.Pe mine ma suprinde cand inca gasesc produse in magazin pe care nu scrie caloriile,dupa cate stiu eu ar fi obligati sa faca asa.
Dar,stau si ma intreb,cat castiga statul,sau nu statul,ca sunt institutii mult mai mici de se ocupa de asta,din faptul ca se omite scrierea a vreo 3 E-uri,sau ca li se scrie numele lung,si nu e23 de exemplu.

Slabuta 29 sep 2009 21:08:22

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 36791)
Slabuta,asta ma intreba si Calin in seara asta,cum de au voie totusi sa scrie ceva pe produs,si,,,,la experiment a iesit cu totul si cu totul altceva.Pe mine ma suprinde cand inca gasesc produse in magazin pe care nu scrie caloriile,dupa cate stiu eu ar fi obligati sa faca asa.
Dar,stau si ma intreb,cat castiga statul,sau nu statul,ca sunt institutii mult mai mici de se ocupa de asta,din faptul ca se omite scrierea a vreo 3 E-uri,sau ca li se scrie numele lung,si nu e23 de exemplu.

Da,si cu caloriile... stii ce fac in ultima vreme?! daca nu scrie calorii pe cutie nici nu iau produsul, dupa ce dau bani pe minciunile lor vreau sa stiu macar cate calorii au

mishutza 29 sep 2009 21:08:36

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Si ca mi-am adus aminte,am mai vazut intr-o zi un studiu despre mancarea pt bebelusi,celebrele borcanase.Luasera 5 marci parca,bineinteles toate bio,fara conservanti.Bine,dupa parerea mea numai un credul poate crede ca o mancare naturala poate rezista in borcan fara frigider 2 ani.
Ei,in toate au gasit conservanti,benzoat de nush ce,un produs din petrol.O singura firma facea borcanasele cum face mama compotul,adica le fierbea dupa ce erau gata,si astfel erau sigilate.Dar e si cea mai scumpa mancare.Nu spun firma,ca sa nu fie reclama.Dar totusi,pe nici un borcanas nu scrie ca are conservanti.

andreeaalina 08 sep 2010 00:49:46

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Hehehe, NICIODATA nu mi-au placut iaurturile cu fructe, ciocolata cu fructe si tot ce e pe piata cu fructe. Ah, imi aduc aminte cand am luat un iaurt cu fructe sa mananc, ce scarbos mi s-a parut sau ciocolata umpluta cu crema/fructe, bleah!

claudia22 02 ian 2012 14:31:39

Re: Minciunile din hrana noastra
 
la restaurantul unde lucrez a venit sa ia masa o familie cu un copil mic si bineinteles mamica a scos borcanasul cu mancare (cumparat de la magazin bineinteles) si sin greseala a varsat putin din mancarea copilului pe musamaua rosie care s-a patat si nici in ziua de azi nu s-a curatat avand in vedere ca se spala musamaua de cateva ori pe zi credeti ca o mancare naturala poate sa pateze o musama ?

sandra24 02 ian 2012 14:58:25

Re: Minciunile din hrana noastra
 
Citat:

Anterior postat de claudia22 (Post 887921)
la restaurantul unde lucrez a venit sa ia masa o familie cu un copil mic si bineinteles mamica a scos borcanasul cu mancare (cumparat de la magazin bineinteles) si sin greseala a varsat putin din mancarea copilului pe musamaua rosie care s-a patat si nici in ziua de azi nu s-a curatat avand in vedere ca se spala musamaua de cateva ori pe zi credeti ca o mancare naturala poate sa pateze o musama ?

nu cred ca are nici o legatura..gandeste-te la visine...pateaza..vinul la fel...si multe altele.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:18:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO