forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi Alimentari (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari/)
-   -   Afumat sau nu?! (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari/afumat-sau-nu-1829.html)

Slabuta 30 nov 2009 22:52:26

Afumat sau nu?!
 
Deci, am aflat saptamana asta o chestie care m-a socat....
Se pare ca pestele/carnea afumata nu e chiar asa de afumata.. :((

Este un E, trecut pe lista de suspecte, practic o solutie in care se pun bucatile de carne si capata acel aspect de afumat, culoarea maro, in timp ce mancarurile afumate in mod normal au culoare argintie la peste si maro-rosiatica la carne.

Asa ca, deschideti ochii larg, ca sigur veti avea nevoie, pentru ca sunt foarte putine produse pe raft pe care scrie afumat cu fum natural ;) in rest este vorba de un E. :(

mishutza 30 nov 2009 23:51:36

Re: Afumat sau nu?!
 
Slabutule,asa e,eu imi cumparam sare cu gust de fum.Era tare buna
Era de asteptat cacele afumate sa nu fie afumate..
Din pacate eu in vara am mancat somon afumat natural si tare mi-a fost rau si mi-a cazut rau si mi-a fost greata.Ce chestie,e stiut ca fumul nu e prea sanatos,dar nu ma asteptam sa fiu mai imuna la e-ul cu gust de fum decat la fuml natural:-s

meapasarica 01 dec 2009 10:58:07

Re: Afumat sau nu?!
 
Eu mi-am dat seama ca sunt chimicale si ca nu e nimic pe bune de la chipsurile cu bacon, pe chipsul in sine este ceva praf, pudra, cum i-o zice, care da acest gust de bacon afumat...acelasi, exact acelasi gust au si unele produse din carne care sunt "afumate" cu prafuri din chimicale :-s

ladylinda 18 iun 2012 17:35:11

Re: Afumat sau nu?!
 
Gata...imi cumpar afumatoare...si casa cu gradina - ii dau sotului de lucru:) il fac legumicultor he he he ... imi fac si o ferma de la care nu voi fi in stare sa tai nici un animalut ...si trintesc si citiva pomi pentru umbra si fructe. M-am scos... gata planul. Nu mai trebuie decit sa fac rost de ceva maruntis...hehehe

Aviz doritorilor de configurarea unui CAP :)

rozica1965 18 iun 2012 17:40:54

Re: Afumat sau nu?!
 
Citat:

Anterior postat de ladylinda (Post 1070970)
Gata...imi cumpar afumatoare...si casa cu gradina - ii dau sotului de lucru:) il fac legumicultor he he he ... imi fac si o ferma de la care nu voi fi in stare sa tai nici un animalut ...si trintesc si citiva pomi pentru umbra si fructe. M-am scos... gata planul. Nu mai trebuie decit sa fac rost de ceva maruntis...hehehe

Aviz doritorilor de configurarea unui CAP :)

Servus Linda! Te invit la noi,la cele de 40 de ani pe etaj la o vorba.....:D

Mihaela1006 01 aug 2012 13:19:32

Re: Afumat sau nu?!
 
Am observat topicul astazi... pai da, E-ul cu pricina este responsabil de "afumarea la rece" cu fum lichid - cand am auzit prima data am sesizat de ce nu mi-a placut niciodata cascavalul afumat in acel fel, care pare vopsit si care nu are nici o legatura cu cel afumat cu fum natural. Se afuma la rece si pestele :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:42:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO