forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi Alimentari (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari/)
-   -   Branza ingrasa? (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari/branza-ingrasa-12205.html)

Nivara 07 feb 2013 14:44:38

Branza ingrasa?
 
De ceva timp am inceput sa mananc aproape in fiecare zi 200 g branza de vaci la cutie si as vrea sa stiu daca ingrasa, e mult sau putin 200 g pe zi? O mananc asa goala fara paine si pe cutie scrie ca are 5.3% grasime/100 grame :-/. De cand mananc asa am mai slabit putin insa as vrea sa stiu daca exista riscul sa ma ingras daca mananc in fiecare zi branza :-s

WhiteAngel 07 feb 2013 15:11:59

Re: Branza ingrasa?
 
eu una cred ca depinde de fiecare metabolism in parte .. sunt multe persoane care au intoleranta la lactoza .. deci automat poate afecta procesul de slabire .. ramane doar sa`ti testezi propriul organism si sa vezi cum reactioneaza ;)
dar 200g mie nu mi se pare deloc mult .. eu sunt o maniaca cand vine vorba de lactate si branzeturi :))) iti mananc si un kg de branza dinaia grasa de la tarani o data :))) .. evident ca nu fac asta .. dar ziceam asa, ca imi place f mult :D
pe cealalta parte se spune ca branza si lactatele ajuta la slabit datorita calciului ce previne depunerea de grasime pe corp ... oricum raman la ideea ca depinde de fiecare persoana in parte ! si in plus, niciun aliment nu ingrasa daca este consumat cu moderatie !

Nivara 07 feb 2013 15:39:50

Re: Branza ingrasa?
 
Eu doar de vreo 2 luni am inceput sa mananc asa branza goala fara paine si poate de aceea am si slabit un pic, inainte mancam foarte multe produse de patiserie si dulciuri pana intr-o zi cand am facut o criza de bila si am renuntat la ele. Mai mananc si acum paine dar nu in fiecare zi si incerc sa nu o combin cu nimic, dar in schimb mananc multi covrigei care cred ca ingrasa mai tare ca painea :-s:|

coco23 07 feb 2013 16:35:01

Re: Branza ingrasa?
 
Branza ingrasa si nu.

Simplu.

Telemeaua, aia sarata, branza tare, da, ingrasa.

100 grame au peste 250 calorii, iar 100 grame inseamna extreeeem de putin. Intra pe o masea.

Branza dulce, gen Fagaras, cu perle etc, aia e buna si NU ingrasa. Are doar 100-150 calorii pe 100 grame. Dar depinde si ce mai mananci in timpul zilei.

Covrigeii nu sunt neaparat o grija, pentru ca sunt usori. Ma indoiesc ca mananci cu kilele. 5 covreigei nu ucid, sigur:P

Nivara 07 feb 2013 16:49:53

Re: Branza ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1219620)
Branza ingrasa si nu.

Simplu.

Telemeaua, aia sarata, branza tare, da, ingrasa.

100 grame au peste 250 calorii, iar 100 grame inseamna extreeeem de putin. Intra pe o masea.

Branza dulce, gen Fagaras, cu perle etc, aia e buna si NU ingrasa. Are doar 100-150 calorii pe 100 grame. Dar depinde si ce mai mananci in timpul zilei.

Covrigeii nu sunt neaparat o grija, pentru ca sunt usori. Ma indoiesc ca mananci cu kilele. 5 covreigei nu ucid, sigur:P

Telemea nu mananc ca nu suport asa sarata, eu mananc de vaci cu smantana de la Raraul dar are si aia ceva grasime. Iar covrigei mananc intre 40 si 70 grame pe zi ceea ce cred ca e cam mult, dar imi plac si sunt satiosi. :-/

quarc 14 feb 2013 22:01:47

Re: Branza ingrasa?
 
Orice in exces ingrasa.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:07:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO