forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Apa de la robinet, e buna? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/apa-robinet-e-buna-5832.html)

chiram 05 aug 2010 19:59:26

Apa de la robinet, e buna?
 
buna. nu stiu daca am postat unde trebuia... am si eu o curiozitate apa de la robinet, potabila e buna?... eu una nu simpt diferenta intre apa plata si cea de la robinet... stiu ca cea plata nu contine clor si minerale dar de multe ori mi-e mai comod sa iau de la robinet decat sa ma duc sa imi cumpar apa

Slabuta 10 aug 2010 11:03:18

Re: Apa plata cu lamaie
 
Citat:

Anterior postat de chiram (Post 278850)
buna. nu stiu daca am postat unde trebuia... am si eu o curiozitate apa de la robinet, potabila e buna?... eu una nu simpt diferenta intre apa plata si cea de la robinet... stiu ca cea plata nu contine clor si minerale dar de multe ori mi-e mai comod sa iau de la robinet decat sa ma duc sa imi cumpar apa

Apa de la robinet cu filtru special sau apa simpla de robinet? :)

chiram 11 aug 2010 14:02:15

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
filtru? ce filtru:-/
apa de la robinet si atat......din aceea beau mai tot timpu...mi-e lene sa imi cumpar apa:">
am facut o prostie[*ganditor*]

Slabuta 11 aug 2010 14:06:50

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Citat:

Anterior postat de chiram (Post 285433)
filtru? ce filtru:-/
apa de la robinet si atat......din aceea beau mai tot timpu...mi-e lene sa imi cumpar apa:">
am facut o prostie[*ganditor*]

Exista filtre care se instaleaza special pentru a obtine o apa "curata". :)

Dar daca este apa simpla de robinet nu e recomandabil. Lasa apa de la robinet intr-un pahar pentru 24 ore si o sa vezi ce sedimente sunt la fundul paharului.:-s

chiram 11 aug 2010 14:30:33

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 285443)


Exista filtre care se instaleaza special pentru a obtine o apa "curata". :)

Dar daca este apa simpla de robinet nu e recomandabil. Lasa apa de la robinet intr-un pahar pentru 24 ore si o sa vezi ce sedimente sunt la fundul paharului.:-s

lenea asta.....trec pe apa plata:P

mvthebest 11 aug 2010 14:36:33

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Nu este buna apa de la robinet. Si are si un gust ciudat.

Daca ve-i bea un timp indelungat(3luni,1an) doar apa de izvor sau apa plata ,iar cand ve-i gusta iar apa de la robinet, iti ve-i da seama garantat ca nu este buna. Are un gust foarte rau.
Eu foarte rar beau apa de la robinet (cand sunt la cineva),in general beau apa de la izvor si este de mii de ori mai buna:x


Mulţi dintre noi presupunem că apa de la robinet trebuie să fie bună de băut - doar a fost tratată! Din păcate însă:
Procedeul de tratare a apei nu elimină toate substanţele chimice toxice.
De la staţia de tratare până la robinetul dumneavoastră apa parcurge kilometri de ţevi, unele având o vârstă mai mare decât dumnevoastră, şi putând fi ruginite sau contaminate.
Chiar substanţele folosite la tratarea apei (şi care rămân parţial în apă) sunt nocive pentru om.
Apa de la robinet poate conţine un număr mare de substanţe chimice dăunătoare organismului uman: clor şi compuşi ai acestuia, rugină, plumb şi alte metale grele, microorganisme şi uneori săruri în exces (cele care cauzează depunerile de calcar pe vase sau la maşina de spălat - însă în acest caz depunerile pot fi în organismul dumneavoastră).

Sursa: nordvestaqua.com

ras_cristalin 11 aug 2010 14:40:12

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Depinde in ce oras esti si de unde vine apa. La mine e foarte curata apa si n-are niciun gust, nicio culoare, niciun miros. :) Apa din Bucuresti nu se compara nici pe departe cu apa mea curata de munte.
Frate-miu a dat 2 milioane pe un filtru de apa si are apa plata la robinet :D Pe mine inca nu ma tine buzunarul sa dau atatia bani!

Slabuta 11 aug 2010 14:49:38

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 285506)
Depinde in ce oras esti si de unde vine apa. La mine e foarte curata apa si n-are niciun gust, nicio culoare, niciun miros. :) Apa din Bucuresti nu se compara nici pe departe cu apa mea curata de munte.
Frate-miu a dat 2 milioane pe un filtru de apa si are apa plata la robinet :D Pe mine inca nu ma tine buzunarul sa dau atatia bani!

Iulia ai dreptate cu apa de la Bucuresti :)

La voi este vorba de o cu totul alta sursa de apa. :)
Norocosilor! :)

Sabine_28 11 aug 2010 14:54:25

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Da, si eu cand merg la Slatina beau apa de la robinet, la Bucuresti insa nu ma pot atinge de ea:-s iar daca se intampla noaptea sa nu mai am apa plata, beau un pahar de apa, dar ii pun lamaie, altfel nu pot.

Despre filtru, ce sa zic...cand lucram la gradi pusesera filtru, dar apa era tot groaznica la gust:D

chiram 11 aug 2010 15:47:54

Re: Apa de la robinet, e buna?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 285506)
Depinde in ce oras esti si de unde vine apa. La mine e foarte curata apa si n-are niciun gust, nicio culoare, niciun miros. :) Apa din Bucuresti nu se compara nici pe departe cu apa mea curata de munte.
Frate-miu a dat 2 milioane pe un filtru de apa si are apa plata la robinet :D Pe mine inca nu ma tine buzunarul sa dau atatia bani!

Campia Turzii...undeva pe langa Cluj.... apa vine de undeva dintr-un lac de la munte (dintrun sat)... gust nu are nici miros...insa stau intr-un oras industrial... desi mic... nush cat de curata e:-??


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:24:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO