forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Bananele ingrasa? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/bananele-ingrasa-6022.html)

mvthebest 22 aug 2010 13:24:04

Bananele ingrasa?
 
Este adevarat sau doar un mit cum ca bananele ar ingrasa?
Stiu ca se digera mult mai lent decat multe alte fructe(cum ar fii capsunele, zmeura, portocalele, afinele si merele)
Cate banane avem voie sa mancam pe saptamana?:) Mie personal imi plac mult, dar le-am cam evitat pentru ca stiam ca ingrasa.

Slabuta 27 aug 2010 12:05:21

Re: Bananele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 298479)
Este adevarat sau doar un mit cum ca bananele ar ingrasa?
Stiu ca se digera mult mai lent decat multe alte fructe(cum ar fii capsunele, zmeura, portocalele, afinele si merele)
Cate banane avem voie sa mancam pe saptamana?:) Mie personal imi plac mult, dar le-am cam evitat pentru ca stiam ca ingrasa.

Eu nu vad o piedica in slabit daca mananci 2-3 banane pe saptamana. :)

Au multe proprietati bune pentru organismul nostru (sper ca asa sunt bananele din supermarketuri coapte pe vapoare) si daca sunt mancate in cantitati moderate, nu vad o problema. :)

Sabine_28 27 aug 2010 12:09:24

Re: Bananele ingrasa?
 

Iti recomand sa mananci banane verzi, au IG 45, iar cele f coapte parca 65. Eu am mancat sapt trecuta vreo 3 si tot am slabit.
Oricum, decat o prajitura, fie ea cat de light, tot mai bine o banana, nu?:)

UluceanuAnaMaria 27 aug 2010 12:11:52

Re: Bananele ingrasa?
 
Mira, eu, personal, se intampla sa mananc o banana/zi timp de mai multe zile si nu mi-a daunat pana acum. E plina de vitamine si da, are multe zaharuri, dar are putine calorii (in jur de 90) dar gandeste-te la beneficii! :) Daca ti-e teama sa nu te ingrasi, sfatul meu este (cum spune si slabuta) 3 banane pe saptamana nu au cum sa iti faca rau :D

Tina 27 aug 2010 12:14:04

Re: Bananele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 304388)
Mira, eu, personal, se intampla sa mananc o banana/zi timp de mai multe zile si nu mi-a daunat pana acum. E plina de vitamine si da, are multe zaharuri, dar are putine calorii (in jur de 90) dar gandeste-te la beneficii! :) Daca ti-e teama sa nu te ingrasi, sfatul meu este (cum spune si slabuta) 3 banane pe saptamana nu au cum sa iti faca rau :D

Normal ca nu ingrasa, chiar daca are zaharuri multe... conditia e sa fie consumata moderat, 1 banana o data... nu mai multe.

UluceanuAnaMaria 27 aug 2010 12:15:30

Re: Bananele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 304385)

Iti recomand sa mananci banane verzi, au IG 45, iar cele f coapte parca 65. Eu am mancat sapt trecuta vreo 3 si tot am slabit.
Oricum, decta o prajitura. fie ea cat de light, tot mai bine o banana, nu?:)

Cele verzi sunt si cele mai sanatoase.. si din punctul meu de vedere si cele mai gustoase :D

Tina 27 aug 2010 12:18:37

Re: Bananele ingrasa?
 
SI mie imi plac mai mult bananele verzi, parca sunt mai proaspete...:D
Si nu as refuza un iaurt simplu cu banane si scortisoara...

justbelieve 25 sep 2010 20:25:33

Re: Bananele ingrasa?
 
Eu mananc cam 2-3 banane pe saptamana,zi de zi parca n-as manca.Sunt numai bune de luat la scoala:)

ali_lumi 18 oct 2010 19:31:59

Re: Bananele ingrasa?
 
Eu in unele zile am mancat si 2 banane pe zi , si nu am luat in greutate .
Dar vorba lui saby , cele verzi sunt mai bune parca , mai necoapte :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:36:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO