forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Caloriile sau Carbohidratii? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/caloriile-sau-carbohidratii-4020.html)

Andreea24 02 iun 2010 10:12:08

Caloriile sau Carbohidratii?
 
Buna dimineata slabutelor!

Am si eu o intrebare, ce ne impiedica sa slabim

numarul de calorii desi am mancat putini carbohidrati sau invers
numarul de carbohidrati desi am mancat putine calorii?


M-am lovit de intrebarea asta cand am vrut sa trec de la dieta hipocalorica la Atkins.

Voi ce spuneti?

deadcountess 02 iun 2010 10:29:29

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 207467)
Buna dimineata slabutelor!

Am si eu o intrebare, ce ne impiedica sa slabim

numarul de calorii desi am mancat putini carbohidrati sau invers
numarul de carbohidrati desi am mancat putine calorii?


M-am lovit de intrebarea asta cand am vrut sa trec de la dieta hipocalorica la Atkins.

Voi ce spuneti?

Pai, ca de obicei, adevarul e undeva la mijloc :)).
Probabil ca slabesti cu un nr mic de calorii chiar daca sunt luate din carbohidrati, dar excesul de carbohidrati nu e sanatos.
La varianta calorii multe, carbohidrati putini, ce sa zic, e un pic mai complicat. De ex nu prea ai cum sa slabesti daca nu consumi carbohidrati dar in schimb mananci multe grasimi. In plus, excluderea totala a carbohidratilor pe temen lung nu e chiar sanatoasa.

mvthebest 02 iun 2010 10:42:21

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 207467)
Buna dimineata slabutelor!

Am si eu o intrebare, ce ne impiedica sa slabim

numarul de calorii desi am mancat putini carbohidrati sau invers
numarul de carbohidrati desi am mancat putine calorii?


M-am lovit de intrebarea asta cand am vrut sa trec de la dieta hipocalorica la Atkins.

Voi ce spuneti?

Fiecare slabeste in functie de organismul sau. Conteaza din ce iei carbo si din ce iei caloriile.

Incadreaza-te mai mult sa iei caloriile din alimente bune. Chiar daca papi multi carbo,nu conteaza atata timp cat ii iei din legume,fructe cereale integrale.

ali_lumi 02 iun 2010 10:45:04

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Exact ca mirabela , fiecare in functie de organism ,vede ce i prieste sau nu. Mie de exemplu , nu am probleme cu carbo , adica pot manca in limita normala si nu se depune nimic, in schimb sunt alte persoane care patesc inversul meu. Si tot asa...

Andreea24 02 iun 2010 11:41:03

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
[*lacom*]Multumesc pentru raspunsuri slabutelor.

Eu incerc sa consum cat mai multe legume, fierte sau salata, dar daca nu mananc macar o felie de paine la masa simt ca nu ma satur si dupa 2 ore imi este foame iar, deci probabil numarul mai mare de carbo pe care il contine painea. Nici nu ma gandesc sa exclud carbo de tot din dieta, ideea e sa scadem doar numarul.
Eu sunt o mare fana a biscuitilor si de fiecare data cand ii dadeam baietelului meu unul mancam si eu doi :P si imi faceam socoteala ca sa nu depasesc nr de calorii si abia de curand am observat nr mare de carbohidrati pe care il contin :-o. Pana la sfarsitul zilei eu consumam de 2 ori mai multi, daca e sa ne luam dupa formula:

1g carbo pt 1kg din greutatea noastra

dar cum noi suntem la dieta ar trebui sa consumam mai putini.
Deci daca ne este foame nu trebuie sa ne saturam cu biscuiti sau paine, [*lacom*] ci doar sa gustam din ele.

Trebuie sa echilibram balanta. [*ganditor*]

deadcountess 03 iun 2010 14:43:55

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 207542)
[*lacom*]Multumesc pentru raspunsuri slabutelor.

Eu incerc sa consum cat mai multe legume, fierte sau salata, dar daca nu mananc macar o felie de paine la masa simt ca nu ma satur si dupa 2 ore imi este foame iar, deci probabil numarul mai mare de carbo pe care il contine painea. Nici nu ma gandesc sa exclud carbo de tot din dieta, ideea e sa scadem doar numarul.
Eu sunt o mare fana a biscuitilor si de fiecare data cand ii dadeam baietelului meu unul mancam si eu doi :P si imi faceam socoteala ca sa nu depasesc nr de calorii si abia de curand am observat nr mare de carbohidrati pe care il contin :-o. Pana la sfarsitul zilei eu consumam de 2 ori mai multi, daca e sa ne luam dupa formula:

1g carbo pt 1kg din greutatea noastra

dar cum noi suntem la dieta ar trebui sa consumam mai putini.
Deci daca ne este foame nu trebuie sa ne saturam cu biscuiti sau paine, [*lacom*] ci doar sa gustam din ele.

Trebuie sa echilibram balanta. [*ganditor*]

Un pic de paine (integrala) poti manca daca asa te-ai obisnuit si iti e greu fara. La biscuiti in schimb mai bine renunti.

ras_cristalin 03 iun 2010 14:47:57

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
La mine low carb a functionat foarte bine. Iar dieta hipocalorica fara sa tin cont de carbo... nu a functionat.
Deci eu sunt pentru low carb, sunt de acord doar cu cei permisi de SB : legume:D fructele-s dulci si nu-s bune (nu mai mult de un fruct pe zi), cerealele maxim 30 de g pe zi, ca au multi carbo si multe calorii.
Bun topic, si eu imi puneam intrebarea asta... ce-ar zice fetele.

deadcountess 03 iun 2010 14:52:18

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 208777)
La mine low carb a functionat foarte bine. Iar dieta hipocalorica fara sa tin cont de carbo... nu a functionat.
Deci eu sunt pentru low carb, sunt de acord doar cu cei permisi de SB : legume:D fructele-s dulci si nu-s bune (nu mai mult de un fruct pe zi), cerealele maxim 30 de g pe zi, ca au multi carbo si multe calorii.
Bun topic, si eu imi puneam intrebarea asta... ce-ar zice fetele.

N-ai avut probleme de la low carb? Oboseala, incapacitate de concentrare? Eu asta pateam cand am incercat sa reduc mult carbohidratii.

Andreea24 04 iun 2010 07:36:56

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 208777)
[FONT=Verdana][COLOR=Navy][SIZE=2]La mine low carb a functionat foarte bine. Iar dieta hipocalorica fara sa tin cont de carbo... nu a functionat.
Deci eu sunt pentru low carb, sunt de acord doar cu cei permisi de SB : legume:D fructele-s dulci si nu-s bune (nu mai mult de un fruct pe zi), cerealele maxim 30 de g pe zi, ca au multi carbo si multe calorii.
Bun topic, si eu imi puneam intrebarea asta... ce-ar zice fetele

Sunt de acord cu tine, legumele sunt necesare, in timp ce restul nu prea.
Eu obisnuiam sa mananc multe fructe, 1-2 boluri de fulgi de porumb(100g in total) si ma mai miram de ce nu mai slabesc. Acum incerc sa combin legumele cu carnea, pentru o masa satioasa.

OitaVesela 04 iun 2010 08:00:06

Re: Caloriile sau Carbohidratii?
 
Sunt studii care spun ca o dieta low carb este mai eficienta decat una low fat.
In teorie ar trebui sa fim atente la toate, si la numarul de calorii si la proteine, grasimi si carbo si sa ni le mentinem pe toate in limite normale pe cat posibil.
Dar cum au zis si fetele, fiecare organism este diferit. Pentru mine de exemplu e mai important sa reduc grasimile.
Parerea mea e ca are importanta si alimentatia de dinainte de dieta. Daca obisnuiai sa consumi multi carbo, o dieta low carb va veni ca un "soc" pentru organism si vei slabi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:57:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO