forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Cat tine de foame un mar sau o banana? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/cat-tine-foame-mar-sau-banana-4125.html)

Nivara 10 iun 2010 11:01:54

Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Cam cate ore ar trebui sa tina de foame fructele? De exemplu un mar sau o banana?

Slabuta 10 iun 2010 19:04:45

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215336)
Cam cate ore ar trebui sa tina de foame fructele? De exemplu un mar sau o banana?

Marul, la mine, tine de foame maxim 30 minute, iar banana chiar cateva ore. :)

Dupa mar as inghiti si frigiderul, asa foame am :))

Nivara 10 iun 2010 19:15:46

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 215756)


Marul, la mine, tine de foame maxim 30 minute, iar banana chiar cateva ore. :)

Dupa mar as inghiti si frigiderul, asa foame am :))

La mine tine marul cam 1 ora jumate si banana aproximativ 1 ora. Eu daca mananc citrice mi-e asa o foame de lup.

deadcountess 10 iun 2010 19:19:49

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 215756)

Marul, la mine, tine de foame maxim 30 minute, iar banana chiar cateva ore. :)

Dupa mar as inghiti si frigiderul, asa foame am :))

Merele stimuleaza secretia gastrica si de aceea produc pofta de mancare.
La voi tin de foame fructele? Eu mananc fructe ca gustari, doar ca sa nu le mananc in timpul meselor dar oricum nu mi-ar fi fost foame nici fara ele. In schimb o masa principala numai fructe (in afara de banane) nu cred ca mi-ar tine de foame.

Slabuta 10 iun 2010 19:23:22

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 215765)
Merele stimuleaza secretia gastrica si de aceea produc pofta de mancare.
La voi tin de foame fructele? Eu mananc fructe ca gustari, doar ca sa nu le mananc in timpul meselor dar oricum nu mi-ar fi fost foame nici fara ele. In schimb o masa principala numai fructe (in afara de banane) nu cred ca mi-ar tine de foame.

La mine, fructele ca mese principale apar doar in cazul in care tin o cura doar de fructe, vara, si chiar mi-e foame mereu. :)
In rest sunt gustari. :)

deadcountess 10 iun 2010 19:28:33

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 215768)

La mine, fructele ca mese principale apar doar in cazul in care tin o cura doar de fructe, vara, si chiar mi-e foame mereu. :)
In rest sunt gustari. :)

Si eu tin cateodata cure de fructe pe 24 de ore pt detoxifiere, dar nu tin chiar deloc de foame, poate ca e si autosugestie, subconstientul meu care zice "sunt la dezintoxicare, mananc doar fructe deci mi-e foame" ca la o adica au si fructele ceva calorii. Numai la cura de ananas nu-mi era foame deloc, ca nu-mi place ananansul si ma gandeam cu scarba la masa urmatoare :))

lavydor 13 iun 2010 21:40:53

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 215756)


Marul, la mine, tine de foame maxim 30 minute, iar banana chiar cateva ore. :)

Dupa mar as inghiti si frigiderul, asa foame am :))

Sa stii Slabuta ca si la mine se intampla acelasi lucru: dupa mar lesin de foame..am mai mancat seara la un film..m-a terminat mai mult...De fapt la fructe nu am senzatie de satietate niciodata..indiferent de fructe...curios, dar dupa o cana de ceai verde, seara, nici foame nici sete ...nimic...e nemaipomenit!

justbelieve 18 iun 2010 20:30:35

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
O banana ma tine satula o ora,poate doua.Iar un mar cam o ora:)

sunshine 18 iun 2010 20:40:38

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
eu nu am probleme cu foame daca mar :-?eu mananc la 11 un mar, si apoi pranzul la 15. nu pot sa zic ca nu mi e foame, dar resimt foamea dupa 2 ore

Lauricius 22 oct 2010 14:34:52

Re: Cat tine de foame un mar sau o banana?
 
Un mar ma tine cam o ora... Pt ca nu imi plac merele si pana il termin imi trece si pofta de mancare si tot. Ba' cred ca mananc jumatati de mere, deci o jumatate de mar ma tine o ora.

Bananele, in schimb... le ador! Mananc una cu mare placere. Si tot o ora ma tine, poate mai mult. Dar imi da un alt sentiment de satietate la final.

Totusi... Bananele au dublu ca numar de calorii pe suta de grame, fata de mere. Deci e normal sa fie o diferenta intre ele.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:27:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO