forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema (http://forum.slabute.ro/alimentatia/ciocolata-neagra-amaruie-vs-alba-lapte-crema-11083.html)

WhiteAngel 10 feb 2012 11:24:39

Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Am si eu o nedumerire: am vazut in general ca (virgula) ciocolata neagra/amaruie are mai multe calorii decat cea alba/cu lapte/crema .. totusi este mai recomandata in dieta (evident, cu limita la un cub-2)

Intrebarea mea este de ce? Pana la urma pt care dintre acestea trebuie sa optam?

stripmymind 10 feb 2012 11:41:59

Re: ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Pentru ca in ciocolata neagra (amaruie) procentul de cacao este mult mai mare (de la 30-40% in ciocolata alba, cu lapte, cu crema la 65-90%, in unele cazuri). Iar asta este un lucru bun pentru ca in cacao se afla toate substantele benefice din ciocolata de fapt, in special antioxidantii.

WhiteAngel 10 feb 2012 11:59:39

Re: ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Citat:

Anterior postat de stripmymind (Post 933138)
Pentru ca in ciocolata neagra (amaruie) procentul de cacao este mult mai mare (de la 30-40% in ciocolata alba, cu lapte, cu crema la 65-90%, in unele cazuri). Iar asta este un lucru bun pentru ca in cacao se afla toate substantele benefice din ciocolata de fapt, in special antioxidantii.

pai si cu caloriile cum ramane? :-/

stripmymind 10 feb 2012 12:20:53

Re: ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Pai, plusurile "elimina" minusurile nu? :D Da, intr-adevar, ciocolata neagra are mai mult calorii dar este mult mai sanatoasa. Ca produsele integrale. O felie de paine integrala are mai multe calorii decat o felie de paine alba dar si mai multe substante nutritive.

anqutz 10 feb 2012 17:25:05

Re: ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 933158)
pai si cu caloriile cum ramane? :-/

E legat de indicele glicemic. Ciocolata neagra, cu peste 70% cacao are indice glicemic mic si putini carbo, cea cu lapte/creme, care nu e ciocolata in adevaratul sens al cuvantului, are indice glicemic mare si considerabil mai multi carbohidrati. Eu, de ex, mananc Heidi cu 85% cacao si <20 de gr de carbo si IG 20, iar ciocolata cu lapte are >60 de gr de carbo si IG 65.

WhiteAngel 10 feb 2012 17:58:03

Re: Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
mda banuiam eu ca e ceva legat de IG .. desi am si aici multe semne de intrebare :D am citit prin cartea lui M.Montignac despre IG si am vazut ca se bazeaza pe el si nu pe calorii
acum nu stiu ce sa zic .. dupa care ar fi mai bine sa ne ghidam intr`o cura de slabire?

sau ca sa o luam babeste :)) : ingrasa mai mult o bucata de ciocolata cu calorii mai putine dar IG mare decat una cu calorii multe si IG mic? :))

anqutz 10 feb 2012 18:06:02

Re: Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 933618)
mda banuiam eu ca e ceva legat de IG .. desi am si aici multe semne de intrebare :D am citit prin cartea lui M.Montignac despre IG si am vazut ca se bazeaza pe el si nu pe calorii
acum nu stiu ce sa zic .. dupa care ar fi mai bine sa ne ghidam intr`o cura de slabire?

sau ca sa o luam babeste :)) : ingrasa mai mult o bucata de ciocolata cu calorii mai putine dar IG mare decat una cu calorii multe si IG mic? :))

Ca sa-ti raspund babeste, ingrasa mai mult cea cu IG mai mare si cu kcal mai putine decat cea cu IG mic si cu calorii mai multe. Nu punem la socoteala faptul ca ciocolata e un desert, deci daca ai consumat 20 de gr o data nu e diferenta mai mare de 20 de kcal intre cea neagra si cea cu lapte/crema.

Eu m-as ghida dupa IG. Atata timp cat nu mananci pana pleznesti, daca mananci alimente cu IG mic, proteine si grasimi bune dai jos fara sa fie nevoie sa-ti numeri kcal. :)

WhiteAngel 10 feb 2012 18:15:31

Re: Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 933626)


Ca sa-ti raspund babeste, ingrasa mai mult cea cu IG mai mare si cu kcal mai putine decat cea cu IG mic si cu calorii mai multe. Nu punem la socoteala faptul ca ciocolata e un desert, deci daca ai consumat 20 de gr o data nu e diferenta mai mare de 20 de kcal intre cea neagra si cea cu lapte/crema.

Eu m-as ghida dupa IG. Atata timp cat nu mananci pana pleznesti, daca mananci alimente cu IG mic, proteine si grasimi bune dai jos fara sa fie nevoie sa-ti numeri kcal. :)

clar ca nu e vb de ceva serios in exemplul cu ciocolata :P acum am inteles mai bine :D

merci mult pt raspunsuri anqutz >:D< :-*
vad ca ai ajuns unde iti doreai .. bafta in continuare cu mentinerea .. la cat mai mult sport si alimentatie sanatoasa ! >:D<

Slabuta 10 feb 2012 18:20:21

Re: Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Ciocolata neagra, peste 70% cacao:
- calorii mai multe pentru ca este un procent de cacao mai mare, sunt calorii "bune"
- continut de zahar scazut, ingredientul de baza este cacao, nu zaharul
- IG mic
- unele nu au nici zahar in compozitie

Ciocolata cu lapte, crema
- continut zahar mare
- calorii mai putine, calorii de "proasta calitate"
- IG mare
- e-uri

Practic, alegi intre a manca cacao "curat" (si putin zahar) sau mult zahar+aditivi

anqutz 10 feb 2012 18:22:47

Re: Ciocolata neagra/amaruie vs. alba/cu lapte/crema
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 933637)
clar ca nu e vb de ceva serios in exemplul cu ciocolata :P acum am inteles mai bine :D

merci mult pt raspunsuri anqutz >:D< :-*
vad ca ai ajuns unde iti doreai .. bafta in continuare cu mentinerea .. la cat mai mult sport si alimentatie sanatoasa ! >:D<

Cu placere! Merci si mult succes si tie. >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:19:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO