forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Cum gatiti carnea de vita? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/cum-gatiti-carnea-vita-7172.html)

mishutza 17 nov 2010 15:42:26

Cum gatiti carnea de vita?
 
1 ataşament(e)
Eu visez sa fac un gratar de vica,vitel,si sa nu fie ca un cauciuc de tare.Mie nu imi iese.Bineinteles ca daca o fac cu sos iese buna si moale,dar sincer nu am nici timp nici chef sa stau langa oala ore in sir.Visez sa vin de la scoala si sa pun carnea la facut si pana fac eu o salata sa fie gata.Acum,stiu ca pot alege alta carne care sa se faca repede,dar am ajuns noi la concluzia ca aia de vita e mai ok.
Tineti minte filmul Dallas?Cand Suellen(asa se scrie?mama lor aia blonda si batrana) manca in fiecare seara la cina o bucata de carne de vita cu bucatica aia de os rotund inauntru,caut poza si va pun.De atunci visez eu la o friptura de aia.In Romania pe atunci nu gaseam,da acu am gasit.Tot ca o talpa de papuc mi-a iesit.
Deci ce sa fac si cum?

deadcountess 17 nov 2010 15:47:40

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
Eu nu mai mananc carne de vita, dar inainte obisnuiam sa o las la marinat 24 de ore inainte sa o fac pe gratar.

ali_lumi 17 nov 2010 15:52:46

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
La cuptor ar merge:)

mishutza 17 nov 2010 16:05:44

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 406609)
La cuptor ar merge:)

Da Ali,merge si iese buna,dar dureaza mult.Ma gandeam de o metoda mai rapida:D

ali_lumi 17 nov 2010 16:12:24

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
:-?? tinand cont ca vita se face mai greu , alta mai simpla nu prea stiu :D

ali_lumi 17 nov 2010 16:12:55

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
tinand cont ca iesi ft gustoasa , ai putea sa ti faci timp eventual , sa te rasfeti cu o asa bunatate ;;)

mishutza 17 nov 2010 16:20:40

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 406640)
tinand cont ca iesi ft gustoasa , ai putea sa ti faci timp eventual , sa te rasfeti cu o asa bunatate ;;)

Pai imi mai rasfat barbatul in weekend cu chestii de astea care dureaza mai mult,el e mort dupa vita .....in rest ma multumesc daca am timp sa mestec in linste.Si cum ar trebui sa mestec vreo 2 ore la o friptura de vita facuta de mine,......ies in pierdere:))

ali_lumi 17 nov 2010 16:25:14

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 406653)
Pai imi mai rasfat barbatul in weekend cu chestii de astea care dureaza mai mult,el e mort dupa vita .....in rest ma multumesc daca am timp sa mestec in linste.Si cum ar trebui sa mestec vreo 2 ore la o friptura de vita facuta de mine,......ies in pierdere:))

De aceea nu ma bag eu la vita :)) ca ma ia durerea de maxilar ... intradevar buna buna dar...:P

DrIulia2010 17 nov 2010 16:41:17

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
Alege sa faci pe gratar muschi sau antricot de vitel de preferat.Inainte sa o pui pe gratar nu o condimentezi cu nimic,o lasi 3-4 minute pe o parte la fel si pe partea cealalta,in functie de cat de prajita o doresti.Cand e gata o condimentezi cu sare,piper si putin ulei de masline,e delicioasa alaturi de o salata cu rucolla si rosii cherry.;)

Alina82 17 nov 2010 16:46:05

Re: Cum gatiti carnea de vita?
 
EU o fac in tigaie de teflon si pun putin vin sau apa si iese moale:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:49:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO