forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Dieta si DEPRESIA (http://forum.slabute.ro/alimentatia/dieta-depresia-3929.html)

cristiniq 22 mai 2010 22:00:35

Dieta si DEPRESIA
 
Aparent, am o mare problema: DEPRESIA, nu-mi este clar pe ce fond insa exista, se face simtita si imi afecteaza intreaga existenta, nici cei apropiati mie nu scapa de furia ei!
Vi se intampla? Cum treceti peste?

ianna 23 mai 2010 05:17:16

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Mai nu vreau sa intru in detalii care s-ar putea sa te deranjeze dar din datele puse de tine la profil

targetul dorit este prea jos

dieta tinuta nu este una sanatoasa

concluzia: nici nu m-ar mira sa ai ca si efect secundar depresia

DAR am sa trec cu vederea peste asta si am sa te intreb: cum de ai ajuns tu la concluzia asta? ce te deranjeaza? ce te enerveaza?ce te demoralizeaza? ce simti? ce simti in starile respective? cum apar?cat de des?

dara 24 mai 2010 00:31:35

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Ii dau dreptate Iannei cu tot ce a zis si intr-adevar, ar fi nevoie de detalii, de obicei la depresie oamenii simt ca nu au solutii, ca nu au speranta, o suferinta mare, dar pe ce tema? Care ar fi problemele? Cum se manifesta la tine.

Ai zis 'furie'...nu e foarte caracteristica depresiei, desi e posibila iritabilitatea, ai zis in sens de intensitatea depresiei? In ce fel ii afecteaza pe ceilalti?

Red_Rose 24 mai 2010 05:22:02

Re: Dieta si DEPRESIA
 
eu tot am asa o stare aiurea de cind slabesc :( si cu toate ca nu mai am mult pina devin cum vreau eu.Nu o pot numi depresie dar simt ca ceva nu e in regula,mereu ma stresez si n-am pofta de viata.SInt nervoasa incontinuu si nu am ambitie ca prima luna cind am inceput a slabi.Cedez usor si cind fac ceva aiurea vreau sa ma culc.Dupa idee credeam ca cind ajung cu corpul pe care il vreau voi fi fericita dar nu e asa.Mai adaug ca gindul mi-e mereu la mincare :(

cristiniq 24 mai 2010 13:56:58

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 198205)
eu tot am asa o stare aiurea de cind slabesc :( si cu toate ca nu mai am mult pina devin cum vreau eu.Nu o pot numi depresie dar simt ca ceva nu e in regula,mereu ma stresez si n-am pofta de viata.SInt nervoasa incontinuu si nu am ambitie ca prima luna cind am inceput a slabi.Cedez usor si cind fac ceva aiurea vreau sa ma culc.Dupa idee credeam ca cind ajung cu corpul pe care il vreau voi fi fericita dar nu e asa.Mai adaug ca gindul mi-e mereu la mincare :(


Cam asa ceva...
Am avut o perioada mai dificila in care am fost privata de somn(celui mic ii dau dintisori, cel mare...le are si el pe ale lui). Asta ar putea fi o cauza!
Am o stare instabila: momente scurte de fericire alternate imediat cu tristetea si iritatia.
Ma simt dezamagita de lucruri pe care poate nu ar trebui sa le iau foarte in serios.
Dieta, chiar cred ca este una ok pentru ca inainte sa o tin, vreme indelungata de timp, am mancat numai pe fuga, mancare rece, la ore imposibile. Acum chiar am o ordine in alimentatie, atat in program cat si in lista de alimente.
:-s

dara 24 mai 2010 23:55:00

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Red_rose, sentimentul ca nu ai controlul asupra ta chiar da depresie, e f. intalnit. Iar faptul ca-ti vine sa te culci e o evitare a starilor neplacute, cum poate fi, de fapt, si mancatul. Se poate face pace cu ele, dar dureaza un pic si trebuie sa vrei. Primul pas este sa 'stai' cu ele fara sa le eviti prin mancare sau somn. Sa vezi de unde vin, ce te nemultumeste de fapt. Cand le eviti nu apuci sa afli. Se si spune ca doar o slabire de 5-10% ne da o multumire inclusiv in privinta imaginii corporale, restul e in capul nostru, nu prea se mai realizeaza prin slabit, mereu gasim cate ceva. O parte de cauza ar fi perfectionismul, vedem acel 10% sa zicem care nu ne place si intuneca restul de 90% caruia 'nu avem ce-i reprosa'. Poti sa faci chiar lista cu nemultumirile si sa le examinezi obiectiv pe fiecare in parte, element cu element, sa vezi daca gandesti corect in privinta lor sau cumva absolutist. Unde chiar ai dreptate in mod obiectiv, iar o iei pe bucatele si aplici rezolvarea de probleme la fiecare, faci un plan sa rezolvi problema respectiva. Asta zic daca nu-s legate exclusiv de corp.

dara 24 mai 2010 23:55:48

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Cristiniq, starile au aparut dupa ce ai nascut? Simteai asa si inainte? La oboseala extrema e destul de normal si des intalnit...ai cum sa-ti 'negociezi', chiar si cu tine, un program de somn cum ai facut cu cel de alimentatie?

Red_Rose 25 mai 2010 05:41:58

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 199234)
Red_rose, sentimentul ca nu ai controlul asupra ta chiar da depresie, e f. intalnit. Iar faptul ca-ti vine sa te culci e o evitare a starilor neplacute, cum poate fi, de fapt, si mancatul. Se poate face pace cu ele, dar dureaza un pic si trebuie sa vrei. Primul pas este sa 'stai' cu ele fara sa le eviti prin mancare sau somn. Sa vezi de unde vin, ce te nemultumeste de fapt. Cand le eviti nu apuci sa afli. Se si spune ca doar o slabire de 5-10% ne da o multumire inclusiv in privinta imaginii corporale, restul e in capul nostru, nu prea se mai realizeaza prin slabit, mereu gasim cate ceva. O parte de cauza ar fi perfectionismul, vedem acel 10% sa zicem care nu ne place si intuneca restul de 90% caruia 'nu avem ce-i reprosa'. Poti sa faci chiar lista cu nemultumirile si sa le examinezi obiectiv pe fiecare in parte, element cu element, sa vezi daca gandesti corect in privinta lor sau cumva absolutist. Unde chiar ai dreptate in mod obiectiv, iar o iei pe bucatele si aplici rezolvarea de probleme la fiecare, faci un plan sa rezolvi problema respectiva. Asta zic daca nu-s legate exclusiv de corp.

Ma apuca nebunia cind cedez la vrio mincare interzisa saufac ceva ce mi-am promis sa nu fac,si astea toate ce tin de dieta si slabire.Iata dupa ce alerg am o stare mult mai buna,nici nu mi-e foame dar nu o sa alerg toata ziua.M-am deprimat si mai tare dupa ce au inceput problemele cu SOP,e diagnozul de care ma temeam cel mai mult si acum s-a confirmat,mi-a zis Dr,Iulia ca analizele confirma asta :( ma tem de tratament hormonal enom,numai ma gindesc si ma ingrozesc.

deadcountess 25 mai 2010 09:47:01

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Cristiniq, aveai simptome de depresie si inainte de a incepe dieta?

dara 26 mai 2010 00:34:20

Re: Dieta si DEPRESIA
 
Red_Rose, daca vrei, verifica si tratamentul la mai multi medici, sa fie potrivit si atunci n-ar trebui sa fie probleme, sau unele care sa fie oricum mai mici decat problemele cauzate de SOP.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:22:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO