forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Fibrele alimentare in iaurturi (http://forum.slabute.ro/alimentatia/fibrele-alimentare-iaurturi-8774.html)

cherrybon 04 apr 2011 11:50:13

Fibrele alimentare in iaurturi
 
Am remarcat din ce in ce mai multe iaurturi cu fibre si nu stiu pe care sa le aleg. Adica care sunt beneficiile lor, ma ajuta sa slabesc?
Voi ce fel de iaurturi mancati?
Eu mananc iaurturi de obicei dimineata la micul dejun sau la gustari.

CrisetenO 04 apr 2011 13:30:47

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Fibrele ajuta la procesarea mancarii si au efect anti-constipant (te ajuta sa mergi la toaleta, ca sa zic asa). In special femeile au mai mari sanse sa fie constipate, asa ca ne trebuie un continut mai ridicat de fibre decat barbatilor.

Multe diete bazate pe glicemie si indicii glicemici spun sa nu mananci lactate cu carbohidrati (fibrele sunt carbohidrati) decat daca iaurturile sunt degresate. Eu sunt impotriva produselor degresate pentru ca procesul de degresare e plin de produse chimice. Insa recomand ca daca mananci iaurturi cu fibre sa te uiti la urmatoarele detalii:

1. Sa fie semi-degresat iaurtul.
2. Sa nu aiba zahar adaugat
3. Sa nu aiba multe E-uri.

E mai bine chiar daca iti cumperi iaurt si adaugi seminte de in sau cereale integrale fara zahar adaugat dupa cum doresti.

Cu mult drag,

Cristina

Ioana88 04 apr 2011 20:17:30

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
eu in general ma uit ca iaurtul sa fie simplu, fara fructe sau arome si sa contina probiotice

cherrybon 06 apr 2011 01:14:16

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Multumesc fetelor pentru raspuns. Inainte mancam iaurturi cu fructe si niciodata nu ma uitam pe eticheta lor, sa vad cat zahar contin... acum citesc tot ce scrie de la distribuitor pana la ultima litera dupa ambalaj.

Fiindca atunci cand vine vorba de diete, regimuri, alimente cred ca as putea sa scriu o carte la cate am incercat.
Inainte imi luam din acela iaurtul meu fin (sau ceva de genu) cu 0%.

Sheeva 21 apr 2011 02:57:09

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Eu sunt fan Activia :D Fie imi iau Activia de baut cu fibre, fie iaurt mic cu germeni de grau. Mie nu imi place iaurtul simplu (stiu, sunt o mofturoasa) si nici cel cu fructe, dar asta m-a cucerit cu totul inca de cand l-am incercat. :P

cherrybon 03 mai 2011 17:56:13

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Toate persoanele pe care le cunosc si au consumat Activia pentru un scop sau altul au ramas putin dependente de el, adica daca nu beau nu pot sa iasa..
Mie imi plac iaurturile de la tnuva slim, si cel putin branza cottage este delicioasa, mai buna ca oricare.

miha lauriciu 03 mai 2011 18:15:21

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Eu am mancat iaurt, mai ales de cateva zile, adica de vreo 3 zile, am mancat iaurt Danone de baut care are 1,8 grasime, cu cereale Vitalis...Simteam nevoia....;;);;);;);;)

glamvintage 03 mai 2011 22:12:10

Re: Fibrele alimentare in iaurturi
 
Citat:

Anterior postat de cherrybon (Post 640872)
Toate persoanele pe care le cunosc si au consumat Activia pentru un scop sau altul au ramas putin dependente de el, adica daca nu beau nu pot sa iasa..
Mie imi plac iaurturile de la tnuva slim, si cel putin branza cottage este delicioasa, mai buna ca oricare.


Si mie-mi plac cele de la Tnuva Slim, cu fibre. Nu am incercat inca Branza Cottage...


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:35:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO