forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Fructoza, inlocuitor de zahar (http://forum.slabute.ro/alimentatia/fructoza-inlocuitor-zahar-3667.html)

violett 26 apr 2010 09:34:55

Fructoza, inlocuitor de zahar
 
Buna ziua, dragele mele.

Cele care folositi fructoza, spuneti-mi si mie daca este buna la gust, si de unde o procurati. In comert este foarte scumpa.

ali_lumi 26 apr 2010 09:39:07

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
Pai cam numai in comert se gaseste, si la farmacii stiam eu. Este scumpa mai peste tot.

sunshine 27 apr 2010 05:49:22

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
si la plafar se mai gaseste. sincer, nu mai stiu pe unde citisem, ca sa avem grja la consumul de fructoza, max 30 gr pe zi parca. si cica fructoza din comert nu e din fructe ci din cartofi, sfecla..

Slabuta 27 apr 2010 11:46:39

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 166564)
si la plafar se mai gaseste. sincer, nu mai stiu pe unde citisem, ca sa avem grja la consumul de fructoza, max 30 gr pe zi parca. si cica fructoza din comert nu e din fructe ci din cartofi, sfecla..

Tu vorbesti serios?:-o
Si eu care ma gandeam ca mananc exact ce trebuie :(

Cred ca ar trebui sa ma uit pe cutie de acum incolo, ca sigur trebuie sa scrie din ce este extrasa acea fructoza.

sunshine 28 apr 2010 18:35:01

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
serios! si eu am fost la fel de uimiita. printr-o revista citisem, incare se explica ce sa alegem intre zahar, zahar brun, indulcitori si fructoza. fructoza din cartofi sau sfecla e un fel de paine neagra, cu colorant- caramel. zici ca mananci sanatos si de fapt...

Slabuta 28 apr 2010 18:41:39

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 168984)
serios! si eu am fost la fel de uimiita. printr-o revista citisem, incare se explica ce sa alegem intre zahar, zahar brun, indulcitori si fructoza. fructoza din cartofi sau sfecla e un fel de paine neagra, cu colorant- caramel. zici ca mananci sanatos si de fapt...

Sunshine, eu saptamana viitoare fac cumparaturi si o sa ma uit neaparat ce scrie pe cutie, daca nu scrie "din fructe" adio si fructoza.

sunshine 28 apr 2010 18:55:49

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
pai nu stiu daca scrie, ma gandesc ca scrie din fructe, ca doar n or fi fraieri sa scrie altceva..

sunshine 28 apr 2010 19:02:32

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
uite ce am gasit:
Fructoza - zaharul din fructe - si zaharul rafinat, gasit in dulciuri, au acelasi numar de calorii - 4 calorii/1 gram. Cu toate acestea, merele, perele sau portocalele nu ingrasa, asa cum o fac ciocolata sau biscuitii.

Fructoza este buna doar atunci cand este consumata direct de la "sursa", adica dintr-o portie proaspata de fructe. Dulciurile asa-zise dietetice, care au Fructoza in loc de zahar, sunt la fel de daunatoare pentru silueta ca si ciocolata cu zahar obisnuit.

Un experiment a demonstrat faptul ca cei care consuma dulciuri dietetice se ingrasa la fel de mult precum cei care aleg variantele obisnuite. Asta pentru ca Fructoza din industria alimentara este extrasa din cicoare, napi, amidon de cartofi sau de porumb.

In plus, concentratia de Fructoza din dulciuri este mult mai mare decat cea din fructe. Spre exemplu, un kilogram de mere contine aceeasi cantitate de zahar - 50 g - cat o savarina.


deci cu alte cuvinte..frana si la fructoza. doar cand este necesar

Sibel H 28 apr 2010 19:41:43

Re: Tarta cu fructe, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 166564)
si la plafar se mai gaseste. sincer, nu mai stiu pe unde citisem, ca sa avem grja la consumul de fructoza, max 30 gr pe zi parca. si cica fructoza din comert nu e din fructe ci din cartofi, sfecla..

...:)...asa este ..ai, dreptate .Este foarte nociva asupra organismului...si nu prea este indicata in diete s-au in viata de zi cu zi...

Slabuta 30 apr 2010 23:59:21

Re: Fructoza, inlocuitor de zahar
 
M-am uitat azi pe SlyDiet fructoza nu specifica din ce e fructoza, zice doar la modul general ca fructoza e obtinuta din fructe, bla-bla, dar din ce e fructoza din cutie nu zice.

Mai studiez....


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:11:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO