forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Indulcitori - Care e mai bun? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/indulcitori-e-mai-bun-9526.html)

tynna 29 iun 2011 21:55:17

Indulcitori - Care e mai bun?
 
As vrea sa imi cumpar ceva indulcitor sa fiu sigura ca nu mai "scap in zahar" cand am pofta pe ceva dulce..Am citit pe net despre fructoza,indulcitor din stevie sau din trestie de zahar, insa parerile sunt impartite..
Care e mai bun? Sau ce e mai bine sa folosesc, sa fie cat de cat natural,nu artificial..

Adina14 29 iun 2011 22:23:43

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Buna >:D<
Pai pentru ce vrei sa folosesti indulcitorul? Pentru dulciuri dietetice sau bauturi gen ceaiuri,cafea, cacao cu lapte? :-/

tynna 30 iun 2011 07:30:55

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Pentru dulciuri,sa pun putin in iaurt sau cu branzica, asa cand imi e pofta..
Ceaiul si cafeaua le beau asa,fara zahar,m-am obisnuit!:)

Ankutzelu 30 iun 2011 07:57:58

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
eu as zice fructoza. este naturala, poti sa dozezi foarte bine cantitatea, nu are nici un gust ciudat, nu ridica glicemia. eu o folosesc si imi place foarte mult

Adina14 30 iun 2011 08:09:39

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Pai pentru dulciuri eu zic ca e buna fructoza dar pentru iaurt am inteles ca e mai bun induclitorul lichid ( in special cel de stevie ) :)

DrIulia2010 30 iun 2011 08:29:52

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Citat:

Anterior postat de Ankutzelu (Post 705444)
eu as zice fructoza. este naturala, poti sa dozezi foarte bine cantitatea, nu are nici un gust ciudat, nu ridica glicemia. eu o folosesc si imi place foarte mult

Fructoza din comert nu este naturala,este un indulcitor artificial.

Cel mai indicat ar fi sa folositi siropul de stevie si artar,indulcitori naturali.:)

jolye79 30 iun 2011 09:25:22

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Eu sunt fan xylitol. Din cate am citit ar fi natural, extras din porumb si culmea ca nu are zaharuri (sper ca nu sunt dezinformata cu privire la calitatile acestui indulcitor). Are si un gust excelent, aproape ca nu sesizez diferenta dintre el si mierea pe care o folosesc de obicei.

Trixy26 30 iun 2011 12:10:59

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Cel mai natural si bun indulcitor este siropul de agave Bio , cam acum 1 luna spune la televizor , era o emisiune de sanatate si vorbeau despre indulcitorii naturali si sanatosi , si siropul de agave este pe primul loc :) , apoi cel de stevie Bio ( exista si la farmacie un indulcitor de stevie la sticluta mica dar are glicerina in el si nu e bun , si are un gust nasol ) si apoi cel de artar Bio , spune ca fructoza nu este buna ca are chimicale in ea :( la fel ca ceilalti indulcitori de pe piata , sunt considerat toxici pt organism.

tynna 30 iun 2011 13:10:46

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Deci siropul de agave si stevie ar fi cele mai naturale..
Eu am gasit indulcitor pe baza de extract de stevie..1 lingurita de indulcitor inlocuieste o lingurita de zahar si are doar 2 kcal..La ingrediente era : maltodextrina, indulcitor rebaudioside A (extras de Stevia rebaudiana) 4%... maltodextrina aia nu-mi prea pare naturala..:-ss

Slabuta 30 iun 2011 13:25:07

Re: Indulcitori - Care e mai bun?
 
Eu votez pentru siropul de agave, este mai scump dar merita. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:04:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO