forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?" (http://forum.slabute.ro/alimentatia/intrebarea-alimentul-cutare-ingrasa-6341.html)

deadcountess 17 sep 2010 13:19:32

Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Intalnesc aproape zilnic pe forum subiecte noi de felul "laptele/bananele/ciocolata/untul/etc. ingrasa?"

Nu exista nici o clasificare de felul"aliment care ingrasa" sau "aliment care nu ingrasa", si nici nu se poate face, de aceea nimeni nu va putea primi un raspuns da/nu la astfel de intrebari.

O clasificare sumara ar fi




a) dupa densitatea calorica
  • alimente cu continut caloric ridicat, si
  • alimente cu continut caloric scazut
b) alimente sanatoase si alimente nesanatoase.

Cat timp un aliment nu se afla pe lista alimentelor nesanatoase (prajeli, fast food, produse care contin aditivi), faptul ca ingrasa sau nu, depinde doar de cantitatea consumata.
Intr-o dieta corecta va trebui evident sa evitam alimentele nesanatoase, dar sa nu uitam ca un factor important pentru reusita este moderatia.

ali_lumi 17 sep 2010 15:17:29

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Daca mananci odata la o luna spre exemplu o ciocolata intreaga a 2 a zi nu vei avea 2-3 kg in plus. Dar...
Daca mananci saptamanal , odata la 2-3 zile cate o cioco intreaga Atunci va ingrasa.
Foarte istet subiectul :)

VAmedeea 18 sep 2010 13:12:24

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Si ca sa raspund si eu daca anumite alimente ingrasa, putem spune ca nu exista raspuns corect sau gresit. Daca ne luam dupa viziunea calorica, atunci alimentele cu multe calorii, mancate in cantitati mari sau mancate des duc la ingrasare.
Pe de alta parte, daca ne luam dupa impartirea pe indici glicemici, atunci alimente cu IG mic pot fi mancate fara limita de cantitate si in combinatia corecta.
Totul depinde de viziune. Daca te bazezi pe calorii, at, trebuie sa mananci sanatos, cate putin si des.
Daca te bazezi pe Indici Glicemici, at trebuie sa mananci pe saturate alimente cu IG mic, cu moderatie alimente cu IG mediu si sa excluzi alimentele cu IG mare, care de fapt sunt cele excluse sau reduse ca si cantitate indiferent de dieta (fast-food, zahar, cartofi, produse de patiserie).
Oricum, indiferent de ce se alege, excesele au efecte negative asupra siluetei. Alegerea alimentelor sanatoase si eliminarea alimentelor daunatoare are intotdeauna rezultate bune.

Seleena 22 mar 2012 15:22:41

Cantzone ingrasa?
 
Cred ca stiti cu totii acel delicios prepatat,ca un cornulet umplut cu sunca, ciuperci,branza si presarat cu seminte delicioase.Ingrasa?Am mancat astazi jumatate,cealalta parte am aruncat-o :D

Seleena 22 mar 2012 15:27:19

Cafeaua - o dilema ?
 
Cafeaua cu lapte fara zahar sau alti indulcitori ingrasa?

happygirldiana 22 mar 2012 15:30:45

Re: Cafeaua - o dilema ?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 991648)
Cafeaua cu lapte fara zahar sau alti indulcitori ingrasa?

Buna!Eu iti spun din experienta proprie, numai asa beau cafeaua si nu m-am ingrasat din cauza.Din alte cauze poate, dar nu din asta.Pana la urma 100 ml de cafea au 1 calorie, iar laptele, daca e semidegresat sau chiar degresat, cate calorii ar putea avea?Eu zic ca nu ingrasa, acum...poate slabutele sunt de alta parere:D

Seleena 22 mar 2012 15:32:58

Re: Cafeaua - o dilema ?
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 991654)


Buna!Eu iti spun din experienta proprie, numai asa beau cafeaua si nu m-am ingrasat din cauza.Din alte cauze poate, dar nu din asta.Pana la urma 100 ml de cafea au 1 calorie, iar laptele, daca e semidegresat sau chiar degresat, cate calorii ar putea avea?Eu zic ca nu ingrasa, acum...poate slabutele sunt de alta parere:D

multumesc frumos pentru raspuns :D astept si alte pareri!

Sabine_28 22 mar 2012 16:21:11

Re: Cantzone ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 991632)
Cred ca stiti cu totii acel delicios prepatat,ca un cornulet umplut cu sunca, ciuperci,branza si presarat cu seminte delicioase.Ingrasa?Am mancat astazi jumatate,cealalta parte am aruncat-o :D


Buna,

Cred ca te referi la calzone, care de fapt este Pizza calzone, deci, ca orice pizza , ingrasa :D

Probabil ca te gandesti ca nu contine cartofi prajiti sau alte porcarii, dar de fapt ceea ce ingrasa e combinatia de carbohidrati si proteine, si faptul ca acel blat contine multa faina alba. Diametrul ei e cat al unei pizza obisnuite, dar pt ca e data in doua pare mai mica...tu practic ai mancat jumatate de pizza...daca iti doresti sa slabesti, iti recomand sa nu mai repeti experienta prea curand...

Succes>:D<

jessik 22 mar 2012 19:24:43

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
mi se pare ciudat ca inca sunt fete care nu stiu ce produse ingrasa..
tot ce contine zahar, carbo multi, sau grasimi multe ingrasa.. nu conteaza cantitatea..decat daca mananci si rar..
poti zice.. a da nu mananc mult.. dar fiecare biscuite.. sau ciocolatele.. sau ml de suc mancate des ingrasa. evident ca e ff greu sa nu mananci deloc din aceste lucruri..dar cu cat mai rar si mai putin..
pana la urma daca ne gandim.. doar legumele.. pestele.. si lactatele degresate is cele mai bune alimente de slabit.. dar avem nevoie si de celelelate dar nu f des.sau mult( bine cine mananca un kg de alimente interzise?)
partea proasta e ca 80% din alimente ingrasa.mai ales ca nu faci sport sa arzi ceva calorii.
dar daca mancam numai alimente care nu ingrasa,, e cam greu sa faci caloriile necesare pt organism.cate boluri de salata sau supe.. cate legume.. peste sau lapte degresat trebuie ingerate intr=o zi sa faci macar 1000 de calorii?

DrIulia2010 22 mar 2012 19:36:05

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 991948)
dar daca mancam numai alimente care nu ingrasa,, e cam greu sa faci caloriile necesare pt organism.cate boluri de salata sau supe.. cate legume.. peste sau lapte degresat trebuie ingerate intr=o zi sa faci macar 1000 de calorii?


Nu este greu deloc sa aduni numarul de calorii de care ai nevoie,sunt multe alimente sanatoase(fructe,legume,carne pui,curcan,peste,lactate) bineinteles gatite sanatos si combinate potrivit.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:26:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO