forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?! (http://forum.slabute.ro/alimentatia/mananc-eu-intr-zi-este-bine-6017.html)

Kiko 21 aug 2010 23:41:04

Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Nu prea stiu unde sa pun subiectul asta asa ca puteti sa il mutati unde vreti:DVa dau ce mananc aproape zilnic si vreau sa stiu daca este bine:-sMie imi place la nebunie ce mananc si nu as putea renunta la micul dejun!

Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

eu ma simt bine si usoara asa.Acum merg vreo 2 ore maxim si 1 minim cu rolele pe zi pentru ca vreau sa ajung la 55 de kilograme:) Am 59 si 1.72.

mvthebest 21 aug 2010 23:48:32

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298197)
Nu prea stiu unde sa pun subiectul asta asa ca puteti sa il mutati unde vreti:DVa dau ce mananc aproape zilnic si vreau sa stiu daca este bine:-sMie imi place la nebunie ce mananc si nu as putea renunta la micul dejun!

Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

eu ma simt bine si usoara asa.Acum merg vreo 2 ore maxim si 1 minim cu rolele pe zi pentru ca vreau sa ajung la 55 de kilograme:) Am 59 si 1.72.

Alege cerale integrale sunt mult mai sanatoase.

La pranz este bine dar cina este cam la fel,incearca sa papi si proteine(ou,carne,lapte) nu doar carbo.
Bananele sunt bune dar nu in exces. 1 pe saptamana este suficient.
Fructele trebuie papate si ele cu limita, 2,3pe zi. (3-4prune daca nu sunt maricele+1mar,sau ceva de genul)

Kiko 22 aug 2010 07:00:32

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

justbelieve 22 aug 2010 07:06:54

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298222)
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

Nu ar fi prea bine in fiecare zi,eu mananc cam 2-3 pe saptamana si nu ma ingras.
Cerealele integrale sunt cele fara adaos de zahar si fara ciocolata.Sunt bune cele de la Sano Vita:)

mc27 22 aug 2010 11:35:59

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298197)
Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

buna,

- de mancat nu mananci rau, dar mai poti sa-ti imbunatatesti meniul.
- la cereale avea dreptate mvthebest, sa le schimbi, cu unele integrale. Dar si aici ai grija cate mananci. Tinand cont ca le mananci si cu lapte, si banane, as zice sa te limitezi la 50g / masa
- mare grija in schimb la cat cas mananci, pentru ca are destule calorii : Calorii: Branzeturi: Cas de vaca - Calculator calorii - Slabute.ro
- nu intaleg la multe slabute de unde aceasta atitudine negativa fata de fructe. Ma pufneste rasul cand vad, nu mai mult de 1-2 fructe pe zi... Stai linistita poti sa mananci 1-2 banane pe zi fara probleme. De fapt, la mine micul dejun consta doar in fructe ( 1-2 banane si fructe de sezon 400-500g) si 1 baton de cereale ( se gasesc diverse, le prefer insa pe cele de la rommac). Pentru ca fructele au destul de putine calorii ( fata de majoritatea mancarurilor gatite, gasite in comert etc), poti manca o cantitate destul de mare astfel incat sa fi si satula, si cu relativ putine calorii.
- dietele low-carb sunt eficiente pe termen scurt ( 1-2 saptamani), de aceea mvthebest iti recomanda mai multe proteine ( lactate, branzeturi, oua, carne, soia, chiar si fasole)

Ca si concluzie, iti recomand sa folosesti calculatorul de calorii, iti faci niste meniuri virtuale, si vezi la sfarsit cam ce ai mancat, si care ar fi doza recomandata.

cereale integrale : http://calorii.slabute.ro/calorii-am...ntegral-r.html

mvthebest 22 aug 2010 11:59:23

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298222)
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

O banana pe saptamana sau maxim 2 este destul. De ce nu papi pepene/mere?
Ceralele integrale sunt acelea musli(fara zahar)fulgi de cereale integrale: (grau, secara, ovaz, porumb) uite cum este acesta. Calorii: Cereale: Cereale Musli cu fructe, SanoVita - Calculator calorii - Slabute.ro
Da,acei fulg(ovaz)i care ii ai sunt ideali cu lapte/iaurt dietetic.

mc27 22 aug 2010 12:28:44

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 298440)


O banana pe saptamana sau maxim 2 este destul. De ce nu papi pepene/mere?
Ceralele integrale sunt acelea musli(fara zahar)fulgi de cereale integrale: (grau, secara, ovaz, porumb) uite cum este acesta. Calorii: Cereale: Cereale Musli cu fructe, SanoVita - Calculator calorii - Slabute.ro
Da,acei fulg(ovaz)i care ii ai sunt ideali cu lapte/iaurt dietetic.

- te rog sa ma lamuresti de ce 1/2 banane pe saptamana este destul ?
- in legatura cu diversificarea fructelor consumate, sunt perfect de acord

mvthebest 22 aug 2010 13:16:58

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de mc27 (Post 298457)
- te rog sa ma lamuresti de ce 1/2 banane pe saptamana este destul ?
- in legatura cu diversificarea fructelor consumate, sunt perfect de acord

Pentru ca sunt mai bogate in zaharoza. Continand trei tipuri de zahar (sucroza, fructoza si glucoza).
Si am mai citit ca: multe alte fructe se digera doar in 15min,iar bananele in 45min
Cele mai fructe fiinf cele cu un continut scazut de zaharoza si bogate in fibre, asa cum sunt capsunele, zmeura, portocalele, afinele si merele.

Nush sigur daca ingrasa banane saue este doar un simplu mit. Ar trebuie sa deschid un subiect pe aceasta tema. :)

Tina 22 aug 2010 13:40:27

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Treaba cu fructele nu sta in kcal...ar fi perfecte: kcal putine, cantitate mare

Ideea e (o spun nutritionisti buni, nu cei care scot diete de pe net) ca fructele au prea multe zaharuri...care ii spun creierului tau "Amice stocheaza-ma in ficat" sub forma de glicogen...tu mananci mia multe si mai multe si nu mai e loc in ficat si ghici unde se stocheaza... pe corp...

Cine vrea sa creada bine, cine nu , iar bine,,,eu o spun din experienta proprie...dupa 5 ani de mancat sanatos...si acum daca mananc 4-5 zile fructe cu kg..se pune.

Anycyk90 23 aug 2010 07:28:05

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Salut,am citit aceste comentarii si sunt uimita...Pana acum credeam ca fructele sunt sanatoase si trebuiesc consumate cu regularitate...in fine.Eu m-am gandit la o detoxificare cu fructe...sa n-o mai fac?:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:50:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO