forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Mancaruri care ne ingrasa (http://forum.slabute.ro/alimentatia/mancaruri-ne-ingrasa-1038.html)

Slabuta 20 aug 2009 15:48:29

Mancaruri care ne ingrasa
 
M-am gandit sa deschid acest subiect poate asa vom reusi sa constientizam mai bine ce alimente ne sunt daunatoare siluetei si cu toate acestea le mancam.

Ce am observat la mine:
  1. painea/cozonac nu imi face bine la stomac si daca mananc excesiv de multa paine dau in balonari si constipatie, si de acolo la ingrasat mai e tare putin. Asta am observat in decurs de mai multi ani.
  2. sosurile, ma ingrasa, de aceea nu prea folosesc in alimentatie sosuri, mai ales cele din comert
  3. bauturile acidulate dulci si apa minerala, iar balonari si ingrasatsi imi fac foame excesiva

Adella 20 aug 2009 15:56:50

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Eu am observat ca ma ingras de la multe:Deu am probleme cu tranzitul de mica
Pai cum am reusit sa ma ingras simplu :comandam mancare acasa -pizza si paste ,mancam dupa ora 8 numai tampenii-popcorn la microunde ,seminte ,bere-vara ca e racoroasa,eu cu dulciurile nu ma omor dar o data am fost cu al meu si am luat dulciuri de aproape 1 mil pe care le-am bagat in noi intr-o saptamana:))multe jeleuri:Dparca eram doi copii nebuni:)),si manac rar prajituri aaaaa sa nu uit ca am avut o perioada in care mancam 4 pungi de pufuleti pe zi:Deram inconstienta ..si ma mai mir de ce m-am ingrasat ...e oky topicul ,chiar constientizezi cat de mult gresesti sau ai gresit....:D

karmara 20 aug 2009 16:32:41

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Eu m-am ingrasat de la mancarea tip fast-food in primul rand, avem in brasov unul care se numeste "ando's" de unde imi luam f des sandwich-ul meu preferat cu file de peste(imens) si ma chinuiam sa-l pap pe tot chiar dk nu mai puteam respira. :D A..si cel mai mult imi placea sa-l mananc noaptea in parc. :D
Si m-am mai ingrasat si de la mancarea pe care o face mama, ea spune ca e sanatoasa ca multe ingrediente sunt aduse de la tara (inclusiv carnea, oule si unele legume) dar eu sunt de parere ca e prea grasa, am obs ca-i cam place sa puna mult ulei in cam tot ce gateste. Nu am reusit nici acum sa o conving sa gateasca cu mai putin ulei.
Cred ca nu degeaba sunt parintii mei amandoi grasutzi. :D Si ei nu mananca la fast-food-uri si nici nu beau cola...deci....:-s
A, si mancam chiar dk nu imi era foame, consider ca asta era principala mea greseala. Inca mai fac asa, dar sper sa ma dezobisnuiesc.;)

Slabuta 20 aug 2009 19:04:33

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Mi-am mai adus aminte:

Produsele de patiserie pentru mine au fost aducatoare de tare multe kg si cel mai interesant e ca s-a intamplat intr-un timp foarte scurt. In anul II de facultate, am stat intr-un bloc, la parterul caruia era o patiserie si toata ziua stateam in mirosul ala.

Asa ca am ajuns sa mananc zilnic: baclava, cremsnit, pateuri cu ciuperci si cascaval si din cand in cand ecler. :(

In mai putin de 3 luni m-am ingrasat 8 kg :(

nicol30 21 aug 2009 09:22:06

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
dulciuri : oricum, oricat si oriunde
mancare grea seara...gen ciorbita si felul doi si daca se poate si desert in pat la tv
fructe si legume putine
asocierea prosta a alimentelor gen cartofi prajiti, orez cu carne
eu nu beau de fel sucuri acidulate, dar mai gustam o bere ca suntem oameni
nemancatul de dimineata, etc

Extasssy 21 aug 2009 16:35:37

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Am ajuns la concluzia ca mancarurile mancate in cantitati rezonabile nu ingrasa...
Ma refer aici la cele "daunatoare": dulciuri, mancaruri grase, bauturi acidulate, alcoolul...
Totusi combinarea lor in diferite moduri precum si cantitatea lor ingrasa...

Cat am fost in mini concediu... Mi-am permis o inghetata, o bere, catvea fursecuri, o cirba grasa de gaina... Si totusi am dat jos...

Dar am avut grija sa le mamanc echilibrat, si pe cat posibil necombinate, si sa nu mai mananc nimic pentru cel putin 1-2 ore...

ras_cristalin 22 aug 2009 14:15:49

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Dulciurile de orice fel
Ciugulitul... cate o gurita, cate o gurita... te gandesti ca nu te ingrasa o gurita. Si ajungi sa te miri de ce nu te mai cuprind blugi.
Sucurile indulcite si acidulate.
Mancarurile inecate in ulei si grasime.
Painea, covrigii, gogosile... toate astea "gustate" pana ajungi acasa sa mananci.
Cate o ciocolata pe seara, mancata nici nu stii cand... eventual pe durata unui film. Si te trezesti ca intinzi mana dupa inca o patratica si... ambalajul e gol!
Mancatul ca sa iti treaca durerea, plictiseala, supararea.
Nemancatul.
Iaurturile cu fructe despre care crezi ca nu ingrasa.
Mancarea mamei, de care nu profiti decat 2 zile cand vii acasa.

... ma mai gandesc.
Rusine sa-ti fie, rasule cristalin ! [-(

ali_lumi 19 oct 2009 19:01:57

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
eu intr-un timp zici ca ma ingrasam cu aer........ dar acum, cartofii prajiti si in general tot ce tine de prajeli si dulce ma ingrasa imediat

Marlin 22 oct 2009 21:47:50

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
Painea alba ingrasa.
A manca 100 g paine alba e ca si cum ai manca 100g zahar.
E indicat astfel sa o inlocuim cu paine integrala sau gen wasa . Ideal ar fi sa limitam consumul ei, dar mai ales combinatiile nesanatoase gen paine cu unt .

Irina2607 28 oct 2009 09:25:58

Re: Mancaruri care ne ingrasa
 
in general painea,dulciurile si prajelile ingrasa cel mai mult;).Eu am ajuns sa ma ingras deoarece nu puteam sa stau o zi fara cartofi prajiti...la scoala mankam numai chipsuri,sandwich-uri,cornuri cu ciocolata etc:),tot ce era mai bun dar din punct d vedere al kg mancam tot ce era mai rau#-o.Desigur ca seara cand ajungeam acasa(invat dupa-masa) de multe ori mancam o portie mare de cartofi prajiti cu carne de porc si un pahar de coca-cola rece[-X....si ma mai miram cum m-am ingrasat.Slava Domnului ca am scapat de aceste obiceiuri#:-s.apropo incercati sa va feriti de produsele fast-food,si ele ingrasa mult si nu sunt bune pe organism:D;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:19:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO