forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Matcha ! (http://forum.slabute.ro/alimentatia/matcha-12049.html)

WhiteAngel 07 oct 2012 10:23:21

Matcha !
 
hei slabutelor, nu am vazut pe nimeni sa vorbeasca despre acest subiect .. asa ca m`am decis sa va aduc cateva informatii gasite pe internet :D

http://www.pastaidevanilie.ro/41-378-large/matcha.jpg

Ce este Matcha ?

Matcha este prima si cea mai veche varietate de ceai verde in Japonia – ar putea fi descris ca „ Imparatul ceaiurilor verzi”.
In toata Japonia nu exista decat cateva zeci de cultivatori care detin know–how-ul pentru a produce acest ceai delicios. Ceaiul pentru Matcha creste incet in plantatii speciale, zone umbroase protejate de razele directe ale soarelui. Frunzele proaspete imediat dupa ce sunt culese, se usuca si apoi sunt macinate in mori speciale si foarte fine din granit, pana cand pevin o pulbere fina de culoarea Jad-ului.

Ceaiul Matcha si Sanatatea

Matcha este singura varietate de ceai produsa in mod traditional. Cand bei Matcha vei savura intreaga frunza dizolvata in apa. Principala diferenta intre Matcha si alte ceaiuri indiferent ca sunt negre, verzi este ca se foloseste intreaga frunza si nu doar se infuzeaza. Datorita faptului ca la Matcha se consuma toata frunza sub forma de ceai, consumatorii acestui produs se bucura de o mai mare concentratie de antioxidanti,vitamine,minerale si fibre.
Matcha ajuta sitemul imunitar, stimuleaza metabolismul si controleaza nivelul colesterolului si al zaharului din sistemul sangvin. Numeroase cercetari au concluzionat ca Matcha previne si reduce riscul de aparitie a cancerului.

Detalii Nutritionale


Ceaiul Matcha este foarte bogat in 3 substante nutritive foarte importante pentru organismul uman:
Antioxidantii : Tea- catechines se numara printere cei mai cercetati antioxidanti din punct de vedere stiintific. Un numar din ce in ce mai mare de publicatii internationale prezinta articole despre benefiicile acestora.
Aminoacizii : L-Theanine este cel mai puternic amino acid care se gaseste exclusive in ceaiul verde. L-Theanine are un effect calmant si relaxant, incetinind efectul de teina (cofeina din ceai).
Teina : cofeina din ceai cea mai cunoscuta sursa de energie.
Concentratia mare de antioxidanti, face ceaiul Matcha un produs extrem de important si atractiv. Efectul unic al L-Theanine si al cofeinei reprezinta o alternativa a foarte puternica pentru concentratia mentala si energie creind consumatorului o stare de buna dispozitie si confort.

Antioxidantii Matcha (ORAC)

Matcha contine de 10 ~ 15 ori mai multi antioxidanti fata de ceaiul vede varsat si de peste 137 ori mai mult decat in ceaiul verde regular (la plic).

Dezavantajul acestui "praf de ceai" sa`i zic asa, este pretul destul de piperat :D . Am gasit pe internet la 25 RON / 30 gr .. poate ajunge si la 80-90 de RON
Totusi, poate este cineva care a incercat si ne impartaseste si noua cateva impresii despre acest ceai :D eu una sunt foarte curioasa ce gust are si cat de puternic este :)

jessik 07 oct 2012 18:36:53

Re: Matcha !
 
am incercat si eu e bun.. dar cam scump

WhiteAngel 08 oct 2012 13:17:14

Re: Matcha !
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1147248)
am incercat si eu e bun.. dar cam scump

si are acelasi gust cu ceaiul verde? sau exista vreo diferenta?

yioanna 08 oct 2012 15:30:42

Re: Matcha !
 
2 ataşament(e)
si eu ma tot uitam pe net despre matcha... din cate am inteles este folosit la ceremonia ceaiului in Japonia
vroiam sa cumpar si m-am razgandit...pentru ca am fost la o ceainarie si am intrebat despre el. mi-au spus ca are gustul destul de amar, si se prepara cu o ustensila speciala, din bambus, intr-un bol special. banuiesc ca se poate face si intr-un bol normal, dar ``maturica`` acea nu stiu daca se poate improviza...
Era o cutiuta la vreo 80 de lei. Ustensilele erau si ele destul de scumpe

am incercat un ceai, despre care scria ca il bea victoria beckham si o ajuta la slabit. este tot ceai verde, se numeste Pu Erh, se gaseste la magazine specializate. Sunt frunze de ceai verde presate in diverse forme. cu o ``placintica`` poti sa faci de vreo 2-3 ori ceai. eu am renuntat la el pentru ca gustul mi se parea oribil :)) mai este si ceaiul oolong despre care se spune ca ajuta la slabit..

acum ca am vazut subiectul asta cred ca o sa ma apuc si eu iar de ceaiuri :D in Romania este magazinul Demmers Teehaus unde se gaseste si Matcha, si Pu Erh si Oolong :D

jessik 08 oct 2012 20:04:30

Re: Matcha !
 
nu e amar.. e mai ciudat dar mie imi place..se face o culoare verde deschis ca si cum are lapte..eu mi-am luat de aici varsat..e si dulceag putin..

yioanna 09 oct 2012 13:14:36

Re: Matcha !
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1148186)
nu e amar.. e mai ciudat dar mie imi place..se face o culoare verde deschis ca si cum are lapte..eu mi-am luat de aici varsat..e si dulceag putin..

atunci imi iau si eu ;)) sper sa fie bun.. chiar m-am uitat putin pe net si la magazinele online sunt mai multe feluri... cel pe care l-ai cumparat tu are o denumire speciala?

jessik 09 oct 2012 20:17:43

Re: Matcha !
 
nu are o denumire speciala.. e mai verde deschis ca un praf


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:29:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO