forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Rondele de grau sau paine? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/rondele-grau-sau-paine-3942.html)

virtuala 24 mai 2010 13:29:42

Rondele de grau sau paine?
 
Care dintre variante credeti ca e mai ok?Eu mananc rondele, pt ca am crezut ca nu ingrasa atat de tare, dar m am uitat azi la caloriile rondelelor si am observat ca au mai multe calorii ca si paine alba

Un Pai Roz 24 mai 2010 13:42:51

Re: Rondele de grau sau paine?
 
eu ma gandesc ca rondele nu mananci asa multe ca painea deci te scoti la gramaj
nu stiu daca sunt mai sanatoase ca painea, mai ales cea neagra, cu cereale, etc...

Slabuta 25 mai 2010 22:20:02

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Citat:

Anterior postat de virtuala (Post 198614)
Care dintre variante credeti ca e mai ok?Eu mananc rondele, pt ca am crezut ca nu ingrasa atat de tare, dar m am uitat azi la caloriile rondelelor si am observat ca au mai multe calorii ca si paine alba

Depinde ce paine. :)
Eu cred ca painea integrala, cu tarate, este mai buna decat graul sau orezul expandat :)

seandreea 25 mai 2010 22:33:06

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Nici din punctul de vedere al indicelui glicemic nu stau mai bine rondelele.
Si dupa cate vad nici fibre nu prea mai au.
Deci eu una as consuma paine, insa ar fi perfect daca s-ar gasi paine integrala curata (adica doar din faina integrala, fara faina alba). Eu imi fac singura. Si oricum, m-as limita la 2 felii pe zi, preferabil la micul dejun.

mvthebest 25 mai 2010 22:35:01

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Rondelele acelea din grau/orez expandat nu sunt prea bune.
Alege painea integrala si este mult mai sanatoasa si te ajuta mai mult pentru a slabi. (este indicata mai mult la MD)>:D<

virtuala 26 mai 2010 00:41:29

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Va multumesc pentru raspunsuri.
Nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri contra rondelelor.Mi ar fi destul de greu sa ma obisnuiesc cu paine, ca la mine se cam strica pana apuc sa o mananc.De aceea am ales si varianta cu rondele, 4 pe zi fiindu-mi suficiente.

DrIulia2010 26 mai 2010 07:28:32

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Lasa deoparte rondelele,mananca paine integrala,daca o faci in casa e perfect, mai poti adauga diferite seminte.:)

seandreea 26 mai 2010 07:41:06

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Citat:

Anterior postat de virtuala (Post 200438)
Va multumesc pentru raspunsuri.
Nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri contra rondelelor.Mi ar fi destul de greu sa ma obisnuiesc cu paine, ca la mine se cam strica pana apuc sa o mananc.De aceea am ales si varianta cu rondele, 4 pe zi fiindu-mi suficiente.

Poti felia painea si s-o pui la congelator. Si scoti doar cateva 4-6 felii, cat sa mananci 2-3 zile.

any_268268 27 mai 2010 16:34:37

Re: Rondele de grau sau paine?
 
buna!dar ce parere aveti despre painea integrala vita star din kaufland?aceea de 500g,mai grea,f neagra?are numai 171 kcal/100g.

Slabuta 28 mai 2010 15:43:21

Re: Rondele de grau sau paine?
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 202263)
buna!dar ce parere aveti despre painea integrala vita star din kaufland?aceea de 500g,mai grea,f neagra?are numai 171 kcal/100g.

Any, da-ne ingredientele de pe punga, ca sa ne putem da cu parerea :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:22:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO