forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!! (http://forum.slabute.ro/alimentatia/slabi-sanatos-nu-trebuie-renuntam-total-dulciuri-8910.html)

alexa3wera 15 apr 2011 21:55:54

Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Auzim peste tot ca dulciurile ingrasa cel mai mult si ca glucoza este cea mai rapida cale care ne produce energie pentru ca glucoza este oxidata cel mai repede. Dar creierul consuma 100 g/zi de glucoza pentru o functionare normala. Reducerea totala a glucidelor din alimentatie face ca, creierul sa gaseasca alta cale de unde sa isi procure glucoza. Din oxidarea lipidelor rezulta o cantitate foarte mica de glucoza, care nu asigura necesarul creierului, asa ca organismul va oxida proteine, de unde rezulta o cantitate suficienta de glucosa. Dar unde sunt depozitate proteinele? In muschi... Si uite asa scade masa musculara si ramanem cu nedorita grasime (burta).

anqutz 15 apr 2011 23:03:15

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Nu e adevarat. ;) Pentreu a slabi sanatos trebuie sa renunti la dulciuri. Glucide gasesti si in fructe (mai ales in cele dulci), paste/orez/paine integrala, leguminoase. Zaharul rafinat este o pacoste pt organism si nu se regaseste nicaieri in natura. :)

Iar cei care au o dieta saraca in carbohidrati vor manca intotdeauna un nr ft mare de proteine fara sa aiba scaderi de masa muschulara, mai ales daca fac sport.

DrIulia2010 16 apr 2011 09:02:37

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Citat:

Anterior postat de alexa3wera (Post 624399)
Auzim peste tot ca dulciurile ingrasa cel mai mult si ca glucoza este cea mai rapida cale care ne produce energie pentru ca glucoza este oxidata cel mai repede. Dar creierul consuma 100 g/zi de glucoza pentru o functionare normala. Reducerea totala a glucidelor din alimentatie face ca, creierul sa gaseasca alta cale de unde sa isi procure glucoza. Din oxidarea lipidelor rezulta o cantitate foarte mica de glucoza, care nu asigura necesarul creierului, asa ca organismul va oxida proteine, de unde rezulta o cantitate suficienta de glucosa. Dar unde sunt depozitate proteinele? In muschi... Si uite asa scade masa musculara si ramanem cu nedorita grasime (burta).


Pe ce baza faci aceste afirmatii?Vino cu argumente si discutam pe aceasta tema.

Cand se urmeaza o dieta sanatoasa,care ne furnizeaza toti nutrientii necesari,sub nici o forma nu vor exista probleme.
Glucidele nu inseamna dulciuri,consumul de dulciuri trebuie redus!!!Dulciurile contin zahar rafinat,care este un dusman al sanatatii in primul rand si apoi al siluetei.
Glucidele le luam din cereale si fructe proaspete sau uscate(deshidratate natural fara adaos de zahar).

Ioana88 18 apr 2011 20:07:40

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
m-am bucurat cand am vazut titlul topicului, dar cred ca realitatea nu e chiar asa

Alina82 18 apr 2011 20:26:37

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Salve fetele!!!
Ceva adevar e in titlul acestui topic care m-a atras imediat eu fiind o dulce-dependenta:DDar nu e chiar asa...adik da creierul are nevoie de glucide...dar de aici si pana la ajunge sa mancam dulciuri folosind k scuza faptul k altfel ne prostim sau ramanem fara muschi...mi se pare destul de comic:DE drept k se poate slabi si mancand dulciuri...dar nu orice fel de dulce si nu in orice cantitate...in primul rand zaharul rafinat nu face decat rau...in realitate putem trai bine mersi si functiona perfect fara zahar rafinat...dak sunteti dependente de dulce si nu rezistati fara...alegeti variantele light...mai putin daunatoare organismului...folositi indulcitori si faina neagra,de naut,camut,secara...o data la saptamana va puteti permite un mic rasfat dulce...sau la mic dejun sau gustare puteti manca un "dulce" din urda cu stafide/nuci/migdale si indulcitor...fructe...batoane de cereale...pe care dak nu va e lene(cum imi e mie:D)ar fi ideal sa le faceti voi in casa...si alte dulciuri light pe care le mai gasiti pe aici sau dupa un gogalit atent:)

Alexik 18 apr 2011 20:30:54

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Eu una n-as vrea sa renunt total la dulciuri.Da , poate nu fac bine dar daca nu mananc acum cat traiesc cand mananc?:-?? Vreau sa ma "rasfat"si eu uneori.. sa simt ceva dulce.Nu cred , sincer NU CRED ca sportivii nu mananca dulciuri deloc.
Reduc consumul de dulciuri da nu il fac sa dispara.

miha lauriciu 18 apr 2011 20:31:11

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
In titulul topicului, ai introdus din greseala, cred eu un NU!
Pentru a slabi sanatos DA, trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!

Alina82 18 apr 2011 20:57:00

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 626872)
Eu una n-as vrea sa renunt total la dulciuri.Da , poate nu fac bine dar daca nu mananc acum cat traiesc cand mananc?:-?? Vreau sa ma "rasfat"si eu uneori.. sa simt ceva dulce.Nu cred , sincer NU CRED ca sportivii nu mananca dulciuri deloc.
Reduc consumul de dulciuri da nu il fac sa dispara.

Nimeni nu spune k trebuie sa renunti total la dulciuri...dar pt a slabi si a evita diverse neplaceri(diabet,celulita)trebuie sa le limitezi cat mai mult consumul...sau asa cum spuneam sa iti inventezi propriile dulciuri care sa fie mai sanatoase decat ceea ce se gaseste pe piata si fara zahar:)
Citat:

Anterior postat de miha lauriciu (Post 626874)
In titulul topicului, ai introdus din greseala, cred eu un NU!
Pentru a slabi sanatos DA, trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!

Sincera sa fiu eu as fi renuntat din start la ideea de dieta dak mi-as fi interzis ceva TOTAL...cred cu tarie k poti slabi sanatos si limitand cat mai mult consumul anumitor alimente...gasind fel si fel de inlocuitori samd...eu si probabil mai sunt multe persoane k mine...trebuie sa stiu k am voie orice...si atunci sunt linistita si nu fac excese...in schimb de cate ori am renuntat total la ceva...nu a fost decat o renuntare pe o perioada determinata de timp...si poi au urmat excesele pt k deveneam foarte frustrata...:)

Whaley 06 mai 2011 08:01:30

Re: Pentru a slabi sanatos NU trebuie sa renuntam total la dulciuri!!!
 
Si eu sunt de parere ca, pentru a slabi sanatos (si a ne mentine si alimenta sanatos, deci si dupa slabire) trebuie sa renuntam complet la zahar si "rudele" lui. Pentru controlul "poftelor" exista indulcitori naturali si sanatosi (deci nu triada "de aur" zaharina-ciclamat de sodiu-aspartam) si exista, slava Domnului, fructe proaspete. Nu cred ca omul are nevoie de ciocolata pentru supravietuire.

In legatura cu "zaharul si creierul", nu sunt de acord. Corpul invata bine mersi sa isi obtina substantele nutritive pentru functionarea sistemului nervos din grasimi, iar in timpul unei diete ideal ar fi sa "ardem" pe cat posibil depozitele adipoase, nu zahar pe care sa-l bagam in continuare in noi. In plus, exista diete cu continut foarte redus de carbohidrati (si acestia exclusiv din legume si nuci) care se folosesc in tratarea unor tulburari neurologice.

Dieta ketogenica a aparut ca metoda de tratare a epilepsiei la copii, efectul de slabire cu mentinerea masei musculare i s-a descoperit mai tarziu. Google it! ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:04:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO