forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Vitaminele ingrasa? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/vitaminele-ingrasa-8011.html)

Nivara 03 feb 2011 15:59:21

Vitaminele ingrasa?
 
Mi s-au prescris niste vitamine pt. calciu magneziu in urma cu vreo luna, se numesc Osteocare si nu le-am luat pt. ca am citi pe undeva pe net ca ingrasa/ fac pofta de mancare. Pana la urma m-am hotarat sa le iau si am luat deja dimineara o pastiluta dar am impresia ca mi-e cam foame de la ele. As vrea sa stiu daca a mai luat cineva si daca s-a ingrasat de la ele :-/
Pe langa ele mai iau si ceva pt. alergie, Aerius si am auzit si despre alea ca fac pofta de mancare si ingrasa.

Dio 03 feb 2011 16:09:27

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Nu vreau sa fiu rautacios, dar:

Conteaza? Sincer acum... atata timp cat nu ti le-a prescris portarul sau un sofer de taxi si vin de la un medic care are idee despre ce ai nevoie... conteaza daca iti dau pofta de mancare sau nu? Si vitaminele ca vitaminele, dar Aerius iei chiat ca vrei sau nu, atata timp cat ai nevoie.

Ingrasatul nu o sa intervina de la o pastila de genul asta, cel putin nu de la unele care nu iti deregleaza metabolismul sau echilibrul hormonal. Ingrasatul poate sa intervina de la mancare combinata cu lipsa de sport. Nu vrei sa te ingrasi, nu mananci mai mult decat o faceai pana acum :) It's all in your head.

PS: am facut tratamente cu antihistaminice, si Claritine si Aerius si nu cred ca am observat nimic ciudat la apetit.

Nivara 03 feb 2011 16:16:09

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Pt. mine conteaza totusi sa nu ma ingras, am asa o obsesie cu slabitul desi multa lume imi spune chiar ca as fi prea slaba si ca ar trebui sa ma ingras :-o. Recunosc ca nu mananc sanatos si nici nu fac sport si ma mentin si de aceea nu as vrea sa ma ingras de la niste vitamine.

crinax 03 feb 2011 16:22:40

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Este efectul placebo, ai auzit de ici de colo ca ingrasa sau iti fac pofta de mancare, si ti se pare ca ai pofta de mancare. Vitaminele sunt chiar indicate in curele sau dietele de slabire, pt ca este normal ca dintr-o dieta, avand in vedere ca mancam putin, sa nu ne luam toti nutrientii necesari corpului, si organismul stie asta si se tine cu "dintii" de depozitele deja existente. Prin suplimentarea cu vitamine ii oferim organismului nutrientii de care are nevoie si slabim sanatos in acelasi timp.

happygirldiana 03 feb 2011 16:25:47

Re: Vitaminele ingrasa?
 
vitaminele,la fel ca si anticonceptionalele,pot face pofta de mancare(valabil la unele persoanele,nu e litera de lege).atata tot.noi trebuie doar sa avem capul capul pe umeri sa stim ce si cat mancam si sa controlam acea pofta de mancare.de ingrasat nu ingrasa pentru ca nu contin proteine,grasimi,carbohidrati etc:D asta e tot:D
daca X s-a ingrasat nu stiu cate kg dupa ce a luat vitamine sau pilule s-a ingrasat pentru ca a mancat mult,s-a lasat prada poftei de mancare.nu au ingrasat pastilele respective,pur si simplu:D

Nivara 03 feb 2011 16:30:10

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Problema mea cea mai mare e ca nu pot renunta la dulciuri, cateodata si zaharul imi face pofta de mancare. Mai mult de o zi nu rezist fara dulciuri. Nu prea mananc mancare in schimb bag dulciuri pana ma apuca cateodata greata. Nu stiu cu ce sa le inlocuiesc...mai mananc si fructe dar tot simt nevoia de dulciuri.:-s

happygirldiana 03 feb 2011 16:40:51

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 508372)
Problema mea cea mai mare e ca nu pot renunta la dulciuri, cateodata si zaharul imi face pofta de mancare. Mai mult de o zi nu rezist fara dulciuri. Nu prea mananc mancare in schimb bag dulciuri pana ma apuca cateodata greata. Nu stiu cu ce sa le inlocuiesc...mai mananc si fructe dar tot simt nevoia de dulciuri.:-s

aici pe forum gasesti si deserturi dietetice si sanatoase,nu tot ce gasesti in comert.uite ai de exemplu aici un desert foarte bun si dietetic http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach-retete-faza-i/desert-iaurt-nuci-3844.html.
incearca.si mai poti cauta si alte retete,gasesti garantat;)

crinax 03 feb 2011 16:41:20

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Nu e prea bine daca mancare nu prea mananci si dulciuri da, incearca sa ti faci un program si sa mananci mancare, cat de putin, dar sa fie mancare, poate iti mai taie din pofta de dulce, sau...nu stiu, inlocuieste dulciurile cu cele dietetice. Eu cand am pofta de ceva dulce, imi fac o cana de lapte cu cacao, ca la copii aia mici ;;).

Nivara 03 feb 2011 16:51:15

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Problema e ca nu am pofta de mancare ci de dulciuri. De cate ori mi-e foame eu ma gandesc ce sa mananc dulce in rest singura mancare pe care o mananc si nu e dulce e paine cu branza Tnuva Cottage sau rar mai mananc Toast de la MC.

Roxii 03 feb 2011 16:56:22

Re: Vitaminele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 508372)
Problema mea cea mai mare e ca nu pot renunta la dulciuri, cateodata si zaharul imi face pofta de mancare. Mai mult de o zi nu rezist fara dulciuri. Nu prea mananc mancare in schimb bag dulciuri pana ma apuca cateodata greata. Nu stiu cu ce sa le inlocuiesc...mai mananc si fructe dar tot simt nevoia de dulciuri.:-s




Pofta asta exagerata de dulciuri a ta imi suna a lipsa de crom.Ia incearca sa iei o luna niste crom picolinat si nu mai papa dulciuri,sau cel putin mananca dulciuri dietetice si cat mai putine,nu sa te imbuibi cu dulciuri pana nu mai poti si mancare lipsa.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:16:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO