forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Vreau să slăbesc după o dietă eșuată . (http://forum.slabute.ro/alimentatia/vreau-sae-slae-besc-dupae-dietae-ee-uatae-12562.html)

andreea2277 06 iul 2014 19:48:28

Vreau să slăbesc după o dietă eșuată .
 

Bună slăbuțelor !

Am nevoie de puțin ajutor din partea voastră , dar bănuiesc că acest subiect deschis este bine-venit tuturor fetelor/femeilor care se află în situația mea , sau cele care s-au aflat în situația mea și eu trecut cu brio peste !

Trecând printr-o perioadă mai critică din viața mea , am luat câteva kg în plus . ( aproximativ 10 :-s ) Am urmat o dietă ( înfometare dacă s-ar putea spune ) , vă puteți uita pe meniurile mele de început + următoarele 3-4 luni și vă veți da seama . Am slăbit 16 kg în 4 luni , iar apoi am cedat psihic . M-am apucat de mâncat dulciuri și aveam poftă de mâncare non-stop .. și așa a apărut efectul yoyo . :(( Spre norocul meu ( dacă pot spune așa ) , în ciuda faptului că m-am îngrășat , m-am îngrășat doar 12-13 kg , iar acum îmi doresc din suflet să slăbesc până ajung la 48-50 de kg , acum având 60 .
Vă rog să mă ajutați cu sfaturi pentru a slăbii și să mă mențin la greutatea aleasă .
Nu știu ce alimentație să adopt , pentru că organismul meu s-a obișnuit deja fără pâine și prăjeli .
Vă rog să mă ajutați atât cu sfaturi , cât și cu exemple de experiențe pentru a-mi da seama care e cea mai bună cale având în vedere că am făcut "foamea" o data . :)


P.S : * Înălțimea mea este de 165 cm , iar eu îmi doresc să ajung la 48 . Multe o să spuneți că e prea puțin , însă sunt dansatoare și de aceea trebuie să fiu cu 1-2 kg sub greutatea ideală .
* Chiar dacă am povestit experiența mea , consider că acest subiect poate ajuta toate fetele/femeile care sunt în situația mea !



Mulțumesc anticipat ! :)

lidiuta 07 iul 2014 12:26:43

Re: Vreau să slăbesc după o dietă eșuată .
 
Buna! Si eu am tinut la un moment dat o cura drastica, gen infometare, dupa care mi-am dat drumul la dulciuri si mancare si m-am oprit pe la..120 kilograme.
Cred ca trebuie sa fii foarte motivata si disciplinata pentru a slabi. De asemenea, cred ca trebuie sa elimini din vocabularul personal cuvantul dieta si sa te convingi ca doar un stil de viata (deci si de alimentatie) sanatos este solutia pe termen lung. In acest sens, iti recomand cartea ~Stil de viata, nu dieta~ scrisa de V. Vasile, o carte care pe mine m-a ajutat si m-a convins ca fara a fi atenta la ce mananc si fara a face miscare nu pot realiza nimic durabil pentru sanatatea si implicit pentru silueta mea.
Concret, banuiesc ca stii ce trebuie sa mananci: carne slaba, peste, fructe, legume, seminte de tot felul, paine integrala, cereale si pseudocereale, lactate. Adica mancare sanatoasa, care in timp te va ajuta sa slabesti si mai ales sa fii sanatoasa si iti va da energie pentru activitatea pe care o desfasori, fie ca esti eleva/studenta sau salariata.
Succes! >:D<

Mihaela1006 08 iul 2014 15:38:42

Re: Vreau să slăbesc după o dietă eșuată .
 
Este greu sa slabesti la 48 de la 60 cand ai inaltimea ta, de aceea iti trebuie un program riguros de viata: ore de masa, antrenament pentru dans, hidratare, odihna suficienta, sport complementar (alergare, inot, sarit coarda, pilates).
Tu iti cunosti organismul, elimina dulciurile nesanatoase, nu uita sa mananci grasimi sanatoase in asocieri corecte, informeaza-te.
Pentru inceput abuzeaza de salate de legume crude cu ulei presat la rece de preferat de masline, dar si de floare, peste la gratar/fiert/cuptor/microunde deci nu prajit, branza de vaci degresata sau fagaras usor sau perlute de branza 2%.

Nu calcula caloriile, mananca pe saturate, ia suplimente de calciu si magneziu daca te simti slabita si nu trisa pentru ca vrei un corp adevarat de dansatoare.

Cati ani ai? Totul trebuie calculat si in functie de varsta ta.

andreea2277 09 iul 2014 08:04:54

Re: Vreau să slăbesc după o dietă eșuată .
 
Am 17 ani . :)
În principal știu regulile de alimentație , dar eu îmi calculam caloriile mai mereu . O să încetez să fac asta atunci :)

Mihaela1006 09 iul 2014 16:13:40

Re: Vreau să slăbesc după o dietă eșuată .
 
La varsta ta totul e mai usor. Te asteapta o vara intreaga in care nu ai stres, vacanta iti poate oferi ragazul necesar gatitului pentru tine - anumite preparate ca salata si carnea fiarta sa la microunde nu iti cer nici timp nici cursuri culinare, asa ca mult succes! Fructele si legumele verii sunt prietenii tai, un aliment e cu atat mai bun pentru organism cu cat e mai simplu si mai putin procesat - mananca alimente cu ingrediente putine, cat mai brute.

Ca ideie de sezon, fa o cura de pepeni, sper sa iti placa, nu se asociaza cu nimic si se mananca la distanta de mese. Pepenele poate inlocui o masa.

Si orice vrei si nu stii, intreaba, vei primi raspuns. Mult succes!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:04:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO