forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatie si Sport animale de companie (http://forum.slabute.ro/alimentatie-sport-animale-companie/)
-   -   Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur? (http://forum.slabute.ro/alimentatie-sport-animale-companie/yorkshire-cum-il-pot-invata-stea-singur-9323.html)

christinee 05 iun 2011 16:41:00

Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Buna... doar ce mi-am luat un yorkshire...e cuminte, jucaus, doar ca nu il pot lasa singur ca face scandal..adica latra si plange...nu roade, nu rupe nimic...

cum il pot invata sa stea singur fara sa faca scandal?

LicuriciColorat 06 iun 2011 15:17:56

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Citat:

Anterior postat de christinee (Post 678814)
Buna... doar ce mi-am luat un yorkshire...e cuminte, jucaus, doar ca nu il pot lasa singur ca face scandal..adica latra si plange...nu roade, nu rupe nimic...

cum il pot invata sa stea singur fara sa faca scandal?


hey
sa fie sanatos si sa fie cuminte
cel mai simplu ar fii sa intrebi un veterniar:) el te poate ajuta cu sfaturi

jolye79 06 iun 2011 22:45:18

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Citat:

Anterior postat de christinee (Post 678814)
Buna... doar ce mi-am luat un yorkshire...e cuminte, jucaus, doar ca nu il pot lasa singur ca face scandal..adica latra si plange...nu roade, nu rupe nimic...

cum il pot invata sa stea singur fara sa faca scandal?

Sa-ti traiasca!
Poti folosi tehnica asta: stai cu catelul intr-o camera, joaca-te cu el; opreste joaca si fa-ti de lucru; cand pare foarte putin interesat de persoana ta (eventual da-i sa roada o jucarie, sa aiba si el o ocupatie) ridica-te si iesi din camera; intoarce-te la el numai daca nu plange (sau dupa ce a incetat sa planga, sau...intr-o pauza de plans; neaparat sa fie liniste cand revii); recompenseaza-l cu ceva bun (carne de vita fiarta taiata marunt; asta a mers cel mai bine la beagle-ul meu) si lauda-l cu caldura; repeta exercitiul de cateva ori pe zi, in aceeasi sesiune de dresaj (cel mai bine este sa dresezi catelul inainte de masa, atunci apreciaza cel mai bine recompensele, deci este mult mai receptiv, cam 30 de minute sa dureze sedinta, cam o sedinta pe zi). In mod normal, cam intr-o saptamana ar trebui sa i se creeze reflexul. Poate chiar mai repede!
Nu stiu ce sfat sa-ti dau in situatia in care nu se opreste deloc din plans...

christinee 07 iun 2011 14:17:05

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
si ieri si azi a stat sngur cateva ore...plange putin si latra cand plec dar dupa cateva minute se linisteste si isi gaseste de lucru....nu a ros nimic, nu a facut in casa a fost foarte cuminte:X:X:X:X

Sarita 14 iun 2011 13:08:36

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Citat:

Anterior postat de christinee (Post 680800)
si ieri si azi a stat sngur cateva ore...plange putin si latra cand plec dar dupa cateva minute se linisteste si isi gaseste de lucru....nu a ros nimic, nu a facut in casa a fost foarte cuminte:X:X:X:X

Da, sunt extrem de cuminti cateii astia.
Cand mi-am luat eu toata lumea imi zicea sa am grija deoarece sunt o rasa extrem de pretentioasa, ca fac galagie, ca nu mananca orice...dar nu e deloc adevarat, si al meu este extrem de cuminte, niciodata nu a plans cand era mic , chiar NICIODATA, mananca orice (insa nu ii plac conservele pt catei) si nu a ros nimic,numai o jucarie de-a lui.
Alt beneficiu este acela ca nu lasa par...adica le creste parul continuu la fel ca la om, nu naparlesc insa trebuie tunsi daca nu vrem sa aiba parul de 1m :))
Cat ai dat pe el?

christinee 15 iun 2011 11:40:30

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 688456)
Da, sunt extrem de cuminti cateii astia.
Cand mi-am luat eu toata lumea imi zicea sa am grija deoarece sunt o rasa extrem de pretentioasa, ca fac galagie, ca nu mananca orice...dar nu e deloc adevarat, si al meu este extrem de cuminte, niciodata nu a plans cand era mic , chiar NICIODATA, mananca orice (insa nu ii plac conservele pt catei) si nu a ros nimic,numai o jucarie de-a lui.
Alt beneficiu este acela ca nu lasa par...adica le creste parul continuu la fel ca la om, nu naparlesc insa trebuie tunsi daca nu vrem sa aiba parul de 1m :))
Cat ai dat pe el?

l-am primit de la cineva care nu il mai putea tine

Sarita 15 iun 2011 13:06:28

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
Citat:

Anterior postat de christinee (Post 689576)
l-am primit de la cineva care nu il mai putea tine

ce noroc ai avut :)) nu de alta, dar sub 200 de euro nu gasesti:))

zidezi 01 iun 2012 07:57:10

Re: Yorkshire - cum il pot invata sa stea singur?
 
o jumatate de ora inainte sa pleci de acasa nu bagi in seama catzelul si imediat dupa ce te intorci la fel 5-10 min nu-l bagi in seama ca sa nu sufere panica despartirii


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:45:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO