Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 06 mar 2011, 09:34:04
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Am vazut ca sunt destule mame pe aici, asa ca m-am gandit sa propun o tema de discutie care mie mi se pare foarte importanta si ma preocupa mult: formarea obiceiurilor alimentare sanatoase la copii, fie ei fetite sau baieti, ca sa nu ajunga peste ceva vreme sa aiba aceleasi probleme care ne-au adus pe noi impreuna pe acest forum.
Mie mi se pare un aspect cel putin la fel de important ca si preocuparea de a le pune in farfurie ceea ce "scrie la carte", pentru ca daca nu le cultivam o atitudine sanatoasa fata de mancare si hranire in general, in clipa cand "evadeaza" de sub controlul nostru strict se poate strica tot ce-am incercat sa facem.
Si o sa incep eu cu cateva idei, o mare parte citite sau aflate de la medici, alte cateva invatate pe pielea mea sau a celor apropiati. Le scriu pe scurt, probabil multe va sunt cunoscute:
- Copilul trebuie obisnuit de mic sa fie constient de actul de hranire- asta inseamna ca va manca la masa, nu la joaca, fara televizor, jucarii si alte mijloace de distragere a atentiei. El trebuie educat cu rabdare sa stea la masa si sa manance atat cat ii este foame, pentru ca este intr-o perioada de invatare si formare, nu trebuie sa profitam de neatentia lui pentru a-i bascula in gura x grame de mancare (din pacate asta e cea mai frecventa greseala a parintilor)
- Daca parintele este cel care decide asupra meniului, copilul trebuie sa fie cel care decide marimea portiei. La varsta aceasta organismul lor inca nu este "pervertit" de obiceiuri proaste si le da semnale corecte privind nevoile de nutrienti. Ori acest lucru este ideal si trebuie cultivat cu grija pentru a evita problemele de greutate la maturitate. Cu alte cuvinte, nu-i obligati sa termine portia din farfurie, ci sa invete sa manance numai si numai de foame. Mi se pare esential sa creste copii sanatosi, chiar daca asta inseamna sa aruncam mancarea uneori.
- Copiii sunt si ei oameni si au dreptul la fel ca noi sa aiba alimente care nu le plac. Nu exista substanta necesara corpului care sa fei continuta intr-un singur aliment gatit intr-un singur fel, deci insistenta de a-i forta sa accepte un anume aliment care in mod evident nu le place nu e justificata nutritional. Datoria parintelui e sa-i ofere alternative care sa compenseze eventualele lipsuri, nu sa-l convinga musai sa manance sfecla sau ficat daca el le detesta in mod evident.
- Legat de asta dar si de fluctuatiile de apetit normale: niciodata nu fortati un copil sa manance. Impinsa peste o limita, asta calea cea mai sigura spre refuzul alimentar total si anorexia infantila. Diversificarea si formarea obiceiurilor alimentare se fac cu multa rabdare si intelegere, nu cu parul.
- Nu transformati desertul in recompensa: daca "negociati" la modul "Daca papi toata ciorbica primesti ciocolata" nu faceti decat sa le induceti ideea ca dulciurile sunt ceva minunat pentru care merita sa faci sacrificii.
- Contrar opiniei unei intregi generatii (cea a parintilor nostri), un copil nu are nevoie de dulciuri "pentru creier" sau "pentru a avea energie". Majoritatea alimentelor contin glucidele necesare celulei nervoase, si fructele proaspete contin suficiente zaharuri pentru a nu fi nevoie, teoretic, sa manance vreodata dulciuri facute cu zahar rafinat. In mod normal, un copil mic nu are nevoie de desert si nu ar trebui sa-l primeasca decat in situatii exceptionale (avand in vedere ca noi toate avem probleme de greutate, nu cred ca trebuie sa explic de ce)
- Puterea exemplului e cea mai importanta. Un copil care traieste intr-o casa in care se mananca nesanatos va manca nesanatos.

Cam atat imi amintesc, deocamdata. Va astept cu pareri, comentarii, idei. Daca imi mai amintesc ceva, mai completez...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 06 mar 2011, 22:41:13
Verandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 10 ian 2011
Locaţie: Zalau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Dukan
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 3.216
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

offf ce bine zici tu asa eram si eu hotarata sa fac cu bebe meu dar teoria e una si practica e alta la noi din pacate sau poate din fericire
__________________
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 07 mar 2011, 00:10:25
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul

- Puterea exemplului e cea mai importanta. Un copil care traieste intr-o casa in care se mananca nesanatos va manca nesanatos.
Corect. Si uite asa se duce mai departe lantul slabiciunilor cu copiii copiilor, nepotii lor si asa mai departe.
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 07 mar 2011, 16:49:29
AnDrAdAxl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Fetita mea de 1 an si 8 luni papa singurica ce ii dau eu,cat vrea ea si din pacate unde vrea ea pt ca nu o pot convinge sa stea jos cand papa.Incerc sa ii acopar nevoile nutritionale si sa fac alegeri sanatoase in meniul meu dat fiindca si ea mananca cam ce pap si eu.
Un meniu de cateva luni incoace este cam asa:
md:250 ml lapte+1 feliuta de paine cu untulet si sunca de pui/sau o banana
pranz:supa/ciorbita/mancare gatita
gustare 1:fruct/sau iaurt natural/sau rar danonino sau iaurt cu fructe(il mai primim dar prefer pe cel natural)
Cina:carnita cu legume sau ghiveci de legume sau ceva de genul +o felita de paine
Si inainte sa o pun la nani mai bea un biberon de laptic cu sau fara miere.
Se mai intampla sa ii mai dau si alimente nesanatoase cum ar fi:lapte cu biscuiti,lapte cu cereale,pufuleti,crenvusti...dar asta se intampla cat mai rar posibil.
Are 15 kg si 87 de cm.E un copil sanatos care imi da zi de zi motive sa ii multumesc lui Dumnezeu ca exista.
__________________
Jurnalul meu Nr 5
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 07 mar 2011, 20:37:11
Verandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 10 ian 2011
Locaţie: Zalau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Dukan
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 3.216
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul
Fetita mea de 1 an si 8 luni papa singurica ce ii dau eu,cat vrea ea si din pacate unde vrea ea pt ca nu o pot convinge sa stea jos cand papa.Incerc sa ii acopar nevoile nutritionale si sa fac alegeri sanatoase in meniul meu dat fiindca si ea mananca cam ce pap si eu.
Un meniu de cateva luni incoace este cam asa:
md:250 ml lapte+1 feliuta de paine cu untulet si sunca de pui/sau o banana
pranz:supa/ciorbita/mancare gatita
gustare 1:fruct/sau iaurt natural/sau rar danonino sau iaurt cu fructe(il mai primim dar prefer pe cel natural)
Cina:carnita cu legume sau ghiveci de legume sau ceva de genul +o felita de paine
Si inainte sa o pun la nani mai bea un biberon de laptic cu sau fara miere.
Se mai intampla sa ii mai dau si alimente nesanatoase cum ar fi:lapte cu biscuiti,lapte cu cereale,pufuleti,crenvusti...dar asta se intampla cat mai rar posibil.
Are 15 kg si 87 de cm.E un copil sanatos care imi da zi de zi motive sa ii multumesc lui Dumnezeu ca exista.
de ce zici ca laptele cu biscuiti/laptele cu cereale sunt nesanatoase????
__________________
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 07 mar 2011, 23:22:42
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Verandreea Vezi mesajul


de ce zici ca laptele cu biscuiti/laptele cu cereale sunt nesanatoase????
Eu nu sunt de aceeasi parere. Daca e vorba de cereale integrale, fara adaos de zahar, sunt si sanatoase si necesare pentru un copil in crestere. Sa nu uitam ca ei nu sunt totusi la regim low carb, au nevoie de glucide lente pentru ca metabolismul lor e mult accelerat fata de cel al unui adult si sistemul nervos e in plina dezvoltare si trebuie sa se "hraneasca" usor si eficient, nu sa transforme alte substante in glucoza cum se intampla in regimurile sarace in carbs. Un copil sanatos trebuie hranit conform piramidei alimentelor, cred ca mai toata lumea o stie...
Biscuitii nu-s sanatosi, intr-adevar, pentru ca majoritatea sunt din componente rafinate si contin zahar.

Dupa parerea mea in categoria "alegeri nesanatose" pentru un copil intra mai degraba Danonino si alt iaurt cu fructe si sunca de pui (ca orice mezel, de altfel, cu exceptia celor bio).

Acum, probabil ca nimeni nu e fanatic si nici nu e bine sa fim asa... dar, din punctul meu de vedere, exista lucruri care se negociaza (si de fel sunt o mama extrem de permisiva si l-am crescut foarte liber in general) si unele, putine, la care nu incap discutii. Scaunul (sau caruciorul tras langa masa in situatii exceptionale, de genul mancat in vizita) a fost unul dintre ele. Nu sta la masa, nu mananca. A avut momente in care a protestat, dar cand a vazut ca nu e loc de discutii a inceput sa se catere singur in scaunel cand ii e foame.

PS: Nu am avut un copil mancacios, dimpotriva, a acceptat foarte greu solidele si a mancat intotdeauna cantitati mici. El bea foarte mult lapte si de-aia e si cam pufosel, dar mesele de zi au fost mereu cu cantec. Dar sunt convinsa ca un copil sanatos poate sta flamand cu zilele fara sa pateasca ceva demn de luat in seama, asa ca nu cred ca "nu mananca" e un motiv pentru a ii oferi alimente nesanatoase sau a-i forma obiceiuri proaste. Pana la urma mananca el, daca vede ca n-are de ales
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 10:16:11
AnDrAdAxl's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Verandreea Vezi mesajul


de ce zici ca laptele cu biscuiti/laptele cu cereale sunt nesanatoase????
Pentru ca au foarte mult zahar,chiar si cele ''integrale''.Doar nu m-oi apuca sa ii dau fetii tarate de ovaz sau din astea.De asta incerc sa ii dau rar.Nu vorbesc de prafuletele acelea care se fac cu apa sau lapte ca un pireu.Vorbesc de cereale care le mancam si noi.
Si in legatura cu Danonino si Sunca de pui pe care altii le considera nesatoase,eu consider ca din cand in cand nu strica;pentru ca nu toti avem bani sa ne hranim BIO copilasii...din pacate....
Pup mamicile si copilasii!Si sa nu uit :La foarte multi ani fericiti mamicilor!
__________________
Jurnalul meu Nr 5
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 11:04:44
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Pentru ca au foarte mult zahar,chiar si cele ''integrale''.Doar nu m-oi apuca sa ii dau fetii tarate de ovaz sau din astea.De asta incerc sa ii dau rar.Nu vorbesc de prafuletele acelea care se fac cu apa sau lapte ca un pireu.Vorbesc de cereale care le mancam si noi.
Si in legatura cu Danonino si Sunca de pui pe care altii le considera nesatoase,eu consider ca din cand in cand nu strica;pentru ca nu toti avem bani sa ne hranim BIO copilasii...din pacate....
Pup mamicile si copilasii!Si sa nu uit :La foarte multi ani fericiti mamicilor!
Andrada, nici eu nu am bani de sunca bio, dar am rezolvat altfel problema: nu-i dau mezeluri decat cu totul exceptional (in vizita cand n-am de ales, cand mancam in oras etc). Sunt destule alte alimente pe care i le pot oferi, care sa nu fie conservate cu nitriti. Nu e vorba de fitze, ci de sanatatea lor.
Iar decat danonino, mai bine ii pui fructe proaspete si o lingurita de miere intr-un iaurt natural. Gustos si sanatos.

Nu te supara, sunt doar niste pareri/sfaturi, de-aia suntem aici, sa discutam...

PS: App de cereale, eu m-am referit la ce numesti tu "prafuri" (= faina de cereale integrale). I le pun copilului in biberonul de seara, cu jumatate de lingurita de miere, nu le fac piure, nu i-am dat niciodata piure de cereale. Sunt foarte gustoase in forma asta.
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 11:12:03
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Sper ca nu incalc in vreun fel regulamentul daca postez un fragment de articol:

Absolut toate mezelurile din magazine conţin nitrit de sodiu, iar acest aditiv este responsabil de efectele adverse pe termen lung, după cum au arătat multiple studii.
Nitritul de sodiu este folosit în industria alimentară pentru că, pe de o parte, alterează culoarea alimentelor conservate, iar pe de altă parte, previne creşterea bacteriei ce cauzează botulismul. Este codificat cu E 250. (E 249 este rezervat nitritului de potasiu.) Nitritul de sodiu măreşte timpul de valabilitate al produsului, stabilizează culoarea roşie a cărnurilor procesate, conferă produselor o aromă specifică, destul de plăcută.
În mediul acid din stomac nitritul de sodiu din mezeluri reacţionează cu aminoacizi şi duce la formarea de N-nitrozamine. Încălzirea la temperatură înaltă a mezelurilor duce şi ea la formarea de N-nitrozamine (clasicele ouă prăjite cu şuncă). N-nitrozaminele sunt cancerigene şi reprezintă, probabil, unul dintre motivele pentru care mezelurile sunt implicate în apariţia diverselor tipuri de cancer. Astfel, multiple studii recente au arătat că un consum relativ mic de mezeluri (50-100 de grame de mezeluri pe zi, timp de 8 ani) creşte riscul de cancer gastric de 1,5 ori, cancer pe colon cu 50 la sută, cancer pulmonar cu 16 la sută, cancer pancreatic cu 68 la sută, cancer mamar cu 64 la sută. Consumul de mezeluri în timpul sarcinii creşte cu 68 la sută riscul de tumoră pe creier a copilului, în primii ani de viaţă.
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 11:12:37
Verandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 10 ian 2011
Locaţie: Zalau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Dukan
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 3.216
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul


Andrada, nici eu nu am bani de sunca bio, dar am rezolvat altfel problema: nu-i dau mezeluri decat cu totul exceptional (in vizita cand n-am de ales, cand mancam in oras etc). Sunt destule alte alimente pe care i le pot oferi, care sa nu fie conservate cu nitriti. Nu e vorba de fitze, ci de sanatatea lor.
Iar decat danonino, mai bine ii pui fructe proaspete si o lingurita de miere intr-un iaurt natural. Gustos si sanatos.

Nu te supara, sunt doar niste pareri/sfaturi, de-aia suntem aici, sa discutam...

PS: App de cereale, eu m-am referit la ce numesti tu "prafuri" (= faina de cereale integrale). I le pun copilului in biberonul de seara, cu jumatate de lingurita de miere, nu le fac piure, nu i-am dat niciodata piure de cereale. Sunt foarte gustoase in forma asta.
ok m-am lamurit, credeam ca stiti voi ceva ce nu stiu eu
Asa ii dau si eu cerealele numai in lapticu de dimineata si seara, medicul mi-a recomandat sa ii dau cat mai mult fiind un copil slabut.
nici eu nu sunt de acord cu Danonino sau alte iaurtele cu fructe prefer sa i le fac eu
la capitolul biscuiti se pare ca stau mai rau mananca zilnic dar m-as bucura daca mi-ati da idee cu ce sa ii inlocuiesc sau ideei de meniu (avem 1an si o luna)
__________________
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie copii, copii, mame, mamici, obiceiuri, sanatos

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Masurile ideale si sanatoase pentru o femeie ianna Mentinere 78 01 iul 2013 18:49:18
Cati copii vrei sa ai? :) Slabuta Despre noi, ... femeile 42 08 nov 2010 10:25:37
Calculator greutate copii si adolescenti vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 0 15 sep 2010 15:50:35
Suplimente alimentare Slabuta Stiati ca...? 3 23 iul 2010 15:07:01
Obezitatea la copii - solutii Slabuta Alimentatie 1 24 sep 2009 11:19:18

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole