forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatie (http://forum.slabute.ro/alimentatie/)
-   -   Copilasii nostrii si problemele lor (http://forum.slabute.ro/alimentatie/copilasii-nostrii-problemele-lor-3153.html)

ianna 15 mar 2010 15:32:21

Copilasii nostrii si problemele lor
 
M-am gandit ca ne-ar ajuta mai mult daca am avea un subiect unde sa cumulam problemele copilasilor nostrii...ca sa nu deschidem f multe subiecte...avand in vedere ca e un forum mai mult pe slabitire...:D Si asa poate reusim sa ne mobilizam si sa raspundem mai multe unei probleme de-a vreunei slabute... ca nu mereu urmarim un jurnal zi de zi:)

ianna 15 mar 2010 15:38:54

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Si ca sa sparg eu gheatza ...am sa incep

Edy are un an si o luna aproape. Nascut pe 24 feb 2009

1. nu chiar o problema dar nu stiu clar cum sa incep:)) Vreau sa-l obisnuiesc pe Edy sa faca la olitza... cum ati facut voi? Eu am inceput de azi sa notez cand se trezeste ce papa si cand face treaba mare...ca el de obicei face dimineata pana la pranz dar nu m-am uitat niciodata la ceas...asa poate imi fac o idee cand il apuca clar si la cat timp dupa ce ia micul dejun

2. cum sa-l fac sa comunice mai mult ... de vb vorbeste ...dar pe limba lui... canta..diferite sunete...si mai vorbeste cu taica`su dar doar in sunete ...noi nu intelegem o boaba:))..e un fel de "tri la lu de gaa baa".:))...spune "da da" si un fel de alooo cand ia telefonul...da din cap in semn de "nu nu" cand nu vrea ceva. Dar in rest arata cu degetu cand vrea ceva si face "aaaah ahhh" dar nu se chinuie sa schitzeze un sunet legat de acel ceva.

3. cand ati inceput sa spalati copilasii pe dinti? si cum ati reusit?

4. ce alimente ati evitat sau nu le-ati dat pana la 2 ani?

ras_cristalin 15 mar 2010 22:35:21

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 118499)
Si ca sa sparg eu gheatza ...am sa incep

Edy are un an si o luna aproape. Nascut pe 24 feb 2009

1. nu chiar o problema dar nu stiu clar cum sa incep:)) Vreau sa-l obisnuiesc pe Edy sa faca la olitza... cum ati facut voi? Eu am inceput de azi sa notez cand se trezeste ce papa si cand face treaba mare...ca el de obicei face dimineata pana la pranz dar nu m-am uitat niciodata la ceas...asa poate imi fac o idee cand il apuca clar si la cat timp dupa ce ia micul dejun

2. cum sa-l fac sa comunice mai mult ... de vb vorbeste ...dar pe limba lui... canta..diferite sunete...si mai vorbeste cu taica`su dar doar in sunete ...noi nu intelegem o boaba:))..e un fel de "tri la lu de gaa baa".:))...spune "da da" si un fel de alooo cand ia telefonul...da din cap in semn de "nu nu" cand nu vrea ceva. Dar in rest arata cu degetu cand vrea ceva si face "aaaah ahhh" dar nu se chinuie sa schitzeze un sunet legat de acel ceva.

3. cand ati inceput sa spalati copilasii pe dinti? si cum ati reusit?

4. ce alimente ati evitat sau nu le-ati dat pana la 2 ani?

N-am copii inca, dar am stat cu copiii vecinilor, rudelor, prietenilor.
Sper ca accepti sfaturi de la out-sideri :))
1. Il asezi pe olita in baie pe gresie sau pe parchetul gol... daca ii e putin frig la picioruse o sa il treaca pipi. Dupa ce face pipi, te bucuri vizibil si exclami BRAVO, bati din palme si il pupi... sa inteleaga ca e foarte bine sa faca pipi acolo. Cu treaba cealalta faci la fel... e putin mai greu dar nu imposibil. Important e sa ai rabdare si sa nu strigi la el sau sa il fortezi ca prinde ura pe Doamna Olita.
2.Nepoatei mele i-am arata de cand nici nu mergea tot felul de carti cu animale, jucarii cu animale, carti cu flori... etc. Si ii ziceam VACA... apoi ziceam Muu.. treceam mai departe... CATELUL... ham! :) A retinut foarte devreme toate animalele, florile, personajele din povesti si desene animate. Acum de fiecare data cand merg in vizita "Lala... Bembi... (ma duce in dormitor si zice) Tzica... Antantu... Neasa... Michi... Usu... etc" ...
In traducere "Matusa Iulia, te invit in camera mea unde e caprioara Bamby sa iti prezint personajele de poveste lipite pe pereti de mama mea. Ei sunt Clopotzica, Elefantul Dumbo, Cenusareasa, Mickey Mouse, Winny The Pooh (Ursu)..." si mai are multi :))
3. Este pasta de dinti cu aroma de zmeura, pui foarte foarte putin pe perie si i-o dai in manuta, dupa ce se joaca putin cu ea si se familiarizeaza il ajuti sa dea cu periuta pe dinti. Sa fie o joaca amuzanta si dupa aceea sa urmeze recompensa : Bravo!, aplauze, pupici.
4. Nu stiu :)

ianna 15 mar 2010 23:12:19

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
1.:))ca bine zici ...pe baiat tre sa il invatz sa faca pipi la D-na Olitza (ce m-a distrat expresia:))) precum fetele? adica tot stand in poponeatza pe olitza? si mai tarziu sa-l invetze taica-su care e smecheria?:))

2. daca ai stii cat ma behai si latru si miaun in casa... cred ca vecinii cred ca mi-am facut gradina zoologica in casa:)) si fi`miu tot "ah aaa aaa"

3. o sa aplic sa vedem ce iese:D

ras_cristalin 15 mar 2010 23:16:01

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 118989)
1.:))ca bine zici ...pe baiat tre sa il invatz sa faca pipi la D-na Olitza (ce m-a distrat expresia:))) precum fetele? adica tot stand in poponeatza pe olitza? si mai tarziu sa-l invetze taica-su care e smecheria?:))

2. daca ai stii cat ma behai si latru si miaun in casa... cred ca vecinii cred ca mi-am facut gradina zoologica in casa:)) si fi`miu tot "ah aaa aaa"

3. o sa aplic sa vedem ce iese:D

Sa stea ca fetele, jos :) ca nu stie el sa directioneze jetul unde trebuie si iti face "bucurii" prin casa. Puteti sa il invatati smecheria din picioare cand iesiti pe afara si zice ca vrea pipi... ;)) Da' tot mai incolo, momentan o sa ai mult de aplaudat si de felicitat la fiecare pipi :>

Gogochic 19 mar 2010 14:16:42

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Salut:) Si eu am aceasi problema ca si tine, doar ca David al meu are 1 an si 7 luni. Nu face la olita, dar mie aici medicii mi-au spus ca nu are rost sa il fortzez pana la 2 ani pt ca el inca nu asocieaza in creierul lui legatura intre olita si pipi/kk...Interesant, pe vremea noastra, creierul nostru asocia:P
In legatura cu vorbitul, la fel ca si al tau...Vorbeste mult pe lb lui...La noi e putin diferit pt ca aude 3 limbi in casa(eu vb ungureste, tati romaneste si bunicii de rezerva(dadacii) olandeza...Saracul e pierdul la vorbit, dar de inteles, le intelege pe toate 3...Oricum ,eu eram pregatita ca o sa inceapa sa vb tarziu. Dar,eu cred, ca pe la 2 ani toti isi dau drumul. Din pacate, noi mamicile, suntem tentati sa ii comparam mereu cu altii, ceea ce nu e la locul lui deloc pt ca stim ca fiecare copil e altfel. Nu e nici unul mai prost sau mai destept. Poate si al tau e preocupa mai mult de 'actiune' decat de ciulit urechile sau sa se chinuie sa vorbeasca. Al meu nu sta locului o secunda.
legat de olita, eu o sa incep cum da caldura ...fara pampersi...,sa simta pe el...si sa vezi ce o sa asocieze el:))
Legat de dinti..Avand in vedere ca i-au iesit ff repede, am inceput sa ii frec pe la 8 luni.Acum se face singur..., stiu ca nu e ok, dar nu ma mai lasa sa il ajut.Ii dau multe mere...

ianna 19 mar 2010 14:28:41

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Citat:

Anterior postat de Gogochic (Post 123267)
Salut:) Si eu am aceasi problema ca si tine, doar ca David al meu are 1 an si 7 luni. Nu face la olita, dar mie aici medicii mi-au spus ca nu are rost sa il fortzez pana la 2 ani pt ca el inca nu asocieaza in creierul lui legatura intre olita si pipi/kk...Interesant, pe vremea noastra, creierul nostru asocia:P
In legatura cu vorbitul, la fel ca si al tau...Vorbeste mult pe lb lui...La noi e putin diferit pt ca aude 3 limbi in casa(eu vb ungureste, tati romaneste si bunicii de rezerva(dadacii) olandeza...Saracul e pierdul la vorbit, dar de inteles, le intelege pe toate 3...Oricum ,eu eram pregatita ca o sa inceapa sa vb tarziu. Dar,eu cred, ca pe la 2 ani toti isi dau drumul. Din pacate, noi mamicile, suntem tentati sa ii comparam mereu cu altii, ceea ce nu e la locul lui deloc pt ca stim ca fiecare copil e altfel. Nu e nici unul mai prost sau mai destept. Poate si al tau e preocupa mai mult de 'actiune' decat de ciulit urechile sau sa se chinuie sa vorbeasca. Al meu nu sta locului o secunda.
legat de olita, eu o sa incep cum da caldura ...fara pampersi...,sa simta pe el...si sa vezi ce o sa asocieze el:))
Legat de dinti..Avand in vedere ca i-au iesit ff repede, am inceput sa ii frec pe la 8 luni.Acum se face singur..., stiu ca nu e ok, dar nu ma mai lasa sa il ajut.Ii dau multe mere...


cu vorbitul si eu m-am gandit ca asta e problema ptr ca taica`su vb romaneste iar eu cu el vb in engleza doar in prezentza altor romani sau a lui ta`su vb romaneste sau ii zic in engleza si apoi in romana...iar desenele animate sunt engleza cu spaniola amestecat educativ. Acum probabil si eu cer prea mult de la el si nu cred ca pe mine ma deranjeaza cat lumea din jur "inca nu vb nici un cuvant?" "hai Edy zi si tu mami" etc dar deja am invatzat sa le raspund "Edy are alte preocupari decat vorbitul ...si daca il cocolositzi o sa va ignore":))b-)..si pe de o parte chiar e adevarat daca il iei cu ni ni na imediat iti intoarce spatele si o ia la fuga ...daca ii vb mai serios sau normal face ochii mari si asculta si iti mai si raspunde pe lb lui

eu de 2 zile tzin evidenta kknetzului:)) adica notez la ce ora se trezeste si la cate ore dupa trezire face si la ce ora micu dejun si ce papa si la cat timp dupa face iar...ca sa vad daca are un program al lui ...sa stiu cand sa ma apuc sa alerg cu olitza dupa el:))

ianna 09 apr 2010 16:23:12

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
fetelor ...sau mai bine zis...mamicilor :D branza feta e ok de dat unui copil de una an si 2 luni?..fi`miu e disperat...deschide singur frigiderul cauta efectiv branza ...si baga degetele in ea pana rupe o bucatica (fiind calup mai mare si e mai tare... )...inchide frigiderul si se ascunde sub masa si mananca:))Daca l-as lasa cred ca ar manca pe zi o bucata cat palma mea :))

Slabuta 09 apr 2010 20:23:10

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 143033)
fetelor ...sau mai bine zis...mamicilor :D branza feta e ok de dat unui copil de una an si 2 luni?..fi`miu e disperat...deschide singur frigiderul cauta efectiv branza ...si baga degetele in ea pana rupe o bucatica (fiind calup mai mare si e mai tare... )...inchide frigiderul si se ascunde sub masa si mananca:))Daca l-as lasa cred ca ar manca pe zi o bucata cat palma mea :))


Ianna :)) am murit de ras :))
Mi-l imaginez pe Edyta sub masa mancand :)) Ce haios este. :))

nic1313 21 apr 2010 09:44:40

Re: Copilasii nostrii si problemele lor
 
F bun subiect deschis aici. Poate il invat si eu pe Mihai sa faca la olita.
Multe persoane din jur m-au sfatuit sa-l pun la olita de pe la 7-8 luni ca la un an face sigur. Astia toti erau parinti sau bunici de fete; se stie ca baietii sunt mai puturosi.
Parintii de baieti au zis ca n-are rost sa-l chinui pana pe la 1an si 1/2.
Cred ca ne vom juca din cand in cand macar sa se obisnuiasca cu prezenta "d-nei Olita" chiar de nu-i pricepe rostul.

In privinta vorbitului sper sa n-avem probleme, ca aude doar romaneste cu accente moldovenesti. Tre' sa educ restul familiei :Dsa se straduiasca sa vorbeasca corect si fara maimutareli(diminutive,etc)

Am intalnit in Grecia un baietel de 3 ani, roman nascut in Grecia, care nu putea sa spuna nici o fraza inteligibila dar intelegea perfect ambele limbi chiar si combinate. Un an mai tarziu s-a mutat in Romania si azi are 7 ani, e un copil inteligent, vorbeste f. bine romaneste. Era doar confuz asa ca nu disperati mamicilor ce aveti copii ce aud 2-3 limbi in jur.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:25:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO