forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatie (http://forum.slabute.ro/alimentatie/)
-   -   Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos (http://forum.slabute.ro/alimentatie/copilasii-nostrii-trebuie-pape-sanatos-2350.html)

ianna 19 ian 2010 19:35:39

Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
M-am gandit ca ne-am putea ajuta intre noi mamicile cu idei si sfaturi in privinta alimentatiei copilasilor nostrii.

Am sa reeiau discutia dintr-un jurnal in cazul in care mai sunt mamici care nu stiu sigur sau sunt indecise in privinta mancarurilor solide.

Eu am inceput sa-i dau mancarica pe la 4 luni si jumatate...si asta pentru ca nu am simtit copilul pregatit....dar cand a inceput sa ia...am mers in pas galopant prin toate mancarurile.

La inceput ... deci pe la 4 luni ... mancarea a constat in

- morcov pasat
- mar pasat( dar nu a acceptat usor..asa ca foloseam zeama mai mult)
- cereale cu lapte
- banana pisata - amestecata sau nu cu lapte
- cartof dulce fiert bine si amestecat cu lapte
- dovlecel fiert
- supa - sau mai bine zis o fiertura din morcov cu ceapa verde, cartof, patrunjel, telina si rosie ( ca sa indulceasca zeama)
- si cam orice papica de bebe (organica - asa scria pe eticheta) - mai putin mazarea... nu i-a placut de nici o culoare

* copilul meu a avut intoleranta la lactoza asa ca nu i-am putut da nici iaurt si nici branza dulce decat tarziu


La 5 luni deja am introdus deja
- spanacul fiert
- galbenus - dar un sfert ..si n-am ajuns nici acu sa-i dau un galbenus intreg (acu avand 10 luni)
- orez fiert
- cuscus ( e un fel de orez)
- taietzei fierti in supita deja
- cartofu normal ... facut piure si amestecat cu morcov si tzelina din supita
- a inceput sa accepte mai bine marul ras
- paine- dar cand zic paine ...i-am dat mai mult ca sa roada la coaja ...perioada dintisorilor... si ii mai dadeam un pic inmuiata in supitza....
- supita de piept de pui - dar nu i-am dat carnitza
- pere rase
- caise sau piersici la gustare



De la 6 luni
- am inceput cu carnita piept de pui - taiata marunt marunt marunt
- la masa de pranz si seara - avem deja 2 feluri de mancare - de ex: amestec de morcov cu cereale si zeama de la morcovu fiert si felul 2 banana
- supitza de rosii mai groasa
- biscuite cu mar sau banana - dar am cautat sa-i dau biscuiti ptr diabetici - fara zahar
- am adaugat si putzin de unt in piure

Abia la 7/8 luni am indraznit sa-i dau branza de vaca dulce...dar nici in ziua de azi nu accepta iaurtul...voi puteti incerca sa le dati de la 5/6 luni

- galuste (nu mai tin minte dar cred ca avea vreo 7 luni)
- mamaligutza cu branza dulce
- branza de vaca dulce amestecata cu cartof sau lapte si cereale
- deja am inceput sa cerem ce papa mami si tati si ii dadeam inghitzituri mici ....dar atentie nu orice - nu i-am dat niciodata ciupercutze sau varza
- supita din carne de vacuta (a papat dar foarte putina carnitza- sa zic asa 2-4 inghitzituri) in schimb ne plac la nebunie perisoarele...si la o masa papa una sau 2
- ne jucam si rontaim pufuleti si biscuiti

Pe la 9 luni am facut o raceala puternica si am papat si usturoi cu smantana..si culmea ne-a placut :) dar nu recomand daca nu a ajuns la stadiul sa pape orice:)
- deja am papat si branzica dulce amestecata cu ceapa si patrunjel


Acu la 10 luni i-am dat si cateva inghitzituri de peste alb si in cereale si piure punem deja lapte normal ( nu cel praf care il papam inca in tp noptii sau inainte de culcare la pranz)

Acum eu nu stiu cat de bine am procedat ....dar am urmarit ce si cum cere copilul. Ma uitam la alti 2 prieteni de-a lui Edy - mai mari cu 2/3 luni... unul papa pe la 11 luni iaurt si pizza la o masa ...altul la un an ii dadea bucatele destul de mari de carnita de vacuta.


Astept comentarii sau evolutia copilasilor vostrii din pct d vedere a alimentatiei

Mihaela1006 21 ian 2010 15:03:40

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
buna treaba, Ianna, si eu sunt adepta mancarii sanatoase la copii, dar trebuie sa continuam si dupa un an in acelasi fel, si ispitele sunt mari, cu produsele de pe rafturi si reclamele la TV pline de junk-food-uri, iar o supa cu legume si verdeturi facuta in casa poate parea mai putin buna decat un hamburger...
deci, ce ar trebui sa manance un copil intre 1-7 ani?
programul de scoala schimba toate obiceiurile alimentare, ce fel de sandwich ar fi bun la scoala?
si pe masura ce cresc si capata idei de genul "sunt gras/grasa" ce regim poate adopta ca sa aiba o alimentatie sanatoasa si completa, fiind in crestere?

ianna 21 ian 2010 15:13:05

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
Miha momentan nu pot raspunde din experienta la intrebarile tale ca Edy are doar 10 luni dar sunt pe aici mamici care au copilasi mai mari de 1 an si poate se angajeaza ele in a-ti raspunde.:)

lavinuta 15 mar 2010 12:32:08

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
4 ataşament(e)
Am facut rost de niste carticele interesante in format electronic despre diversificare si alimentatia copiilor, sper sa le pot atasa:)
Cred ca am reusit[*70*]
Sper sa va fie de folos!

ianna 15 mar 2010 12:41:16

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
multumim>:D<

lavinuta 15 mar 2010 12:45:07

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
Cu cea mai mare placereee>:D<;;)

anki 23 apr 2010 14:13:50

Re: Si copilasii nostrii trebuie sa pape sanatos
 
lavinuta, multumim mult pentru diversificari, pacat ca fiicamea area acum 2 ani si 5 luni, dar oricum imi folosesc cateva dintre ele.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:32:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO