Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 00:28:55
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie putin echilibru ca peste tot, nici prea prea nici foarte foarte. Poate sa manance copilul si ciocolata si bomboane si tort din cand in cand ca e copil si pofteste. Daca il tii din scurt prea tare o sa mance in afara casei, la scoala etc. Ce-i interzici -aia o sa face neaparat.
De acord cu tine, in principiu, dar nu cand vorbim de un copil de 1 an si ceva. Sigur ca mai tarziu nu-i poti interzice in totalitate, dar daca in primii ani ii induci ideea ca dulcele e "ceva bun" pe care il primeste ca bonus pentru ca "a fost cuminte si a papat tot", ai facut deja primul pas spre problemele de care vorbeai.
Adica... daca ii dai tort la o aniversare sau o prajitura cand mergi in vizita la bunica sau cand ai musafiri, nu se intampla nimic rau, cu siguranta, dar nici nu va creste stiind ca dupa masa trebuie sa urmeze desertul care e musai o bomba calorica facuta din mult zahar...

In rest nu am ce comenta la mesajul tau, ai descris perfect trista realitate romaneasca... Din fericire, incet-incet, macar oamenii cu acces la internet incep sa-si puna macar probleme...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #22 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 01:34:33
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul

...daca in primii ani ii induci ideea ca dulcele e "ceva bun" pe care il primeste ca bonus pentru ca "a fost cuminte si a papat tot", ai facut deja primul pas spre problemele de care vorbeai.

Din fericire, incet-incet, macar oamenii cu acces la internet incep sa-si puna macar probleme...
Ah, absolut. Asta cu bombonica dupa masa o incetatenita din pacate ca cica "daca cere copilul...mi se rupe inima sa nu-i dau ca-l iubesc, vreau sa-i fac si lui o bucurie mica!". Nu pot sa comentez nimic ca mi se pune pumnul in gura cu texte de genul: "Tu nu ai copii, ce-ti dai cu parerea, vezi de treaba ta?!"

Uite eu am 5 nepotei si cand ma duc in Ro sa-i vad nu le duc dulciuri... sa fiu sincera le-as duce ceva mai deosebit si le-as da parintilor sa le dea copiilor din cand in cand nu toate o data. Ceva de genul guma de mestecat in tot felul de forme, ciocolata alba, chestii mai ciudate pe care acolo nu le gasesc. Dar sotul nu e de acord nici cu astea, el e si mai strict decat mine. Zice ca nu au nevoie de dulciuri ca sa-i faca fericiti. Si le luam abtibilduri haioase, carti cu povesti, reviste colorate inrelief cu animale, puzzle, haine mai hoatze, sosete fosforescente etc. Sa se bucure la cap si nu la stomac.

Si eu cred ca internetul poate sa ajute, ma gandesc totusi ca cei care au acces la internet si pot sa-si plateasca un abonament au o situatie materiala cat de cat stabila. Cu ceilalti insa ce faci...aia e problema.

....
E traznet motto-ul tau (adica semnatura).
Răspuns cu citat
  #23 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 07:50:36
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Ah, absolut. Asta cu bombonica dupa masa o incetatenita din pacate ca cica "daca cere copilul...mi se rupe inima sa nu-i dau ca-l iubesc, vreau sa-i fac si lui o bucurie mica!". Nu pot sa comentez nimic ca mi se pune pumnul in gura cu texte de genul: "Tu nu ai copii, ce-ti dai cu parerea, vezi de treaba ta?!"

Uite eu am 5 nepotei si cand ma duc in Ro sa-i vad nu le duc dulciuri... sa fiu sincera le-as duce ceva mai deosebit si le-as da parintilor sa le dea copiilor din cand in cand nu toate o data. Ceva de genul guma de mestecat in tot felul de forme, ciocolata alba, chestii mai ciudate pe care acolo nu le gasesc. Dar sotul nu e de acord nici cu astea, el e si mai strict decat mine. Zice ca nu au nevoie de dulciuri ca sa-i faca fericiti. Si le luam abtibilduri haioase, carti cu povesti, reviste colorate inrelief cu animale, puzzle, haine mai hoatze, sosete fosforescente etc. Sa se bucure la cap si nu la stomac.

Si eu cred ca internetul poate sa ajute, ma gandesc totusi ca cei care au acces la internet si pot sa-si plateasca un abonament au o situatie materiala cat de cat stabila. Cu ceilalti insa ce faci...aia e problema.

....
E traznet motto-ul tau (adica semnatura).
Sa stii ca am fost si eu uimita sa aflu ca sunt totusi peste 8 milioane de utilizatori de internet in Ro si cifra e in crestere. Abonamentele sunt derizorii, totusi, comparate cu alte utilitatii (eu platesc vreo 6 euro/luna, presupun ca exista si mai ieftin), e o distractie ieftina. Sa speram ca macar jumate o folosesc si pentru informare, macar atunci cand au un copil mic de crescut...

PS: Motto-ul l-am auzit intr-un serial (Friends) si mi-l spun cu oarece doza de umor, de cand m-am apucat de slabit, cand ma aflu in fata unei chestii grase, hipercalorice si gustoase. Functioneaza...
Apropo de obiceiuri alimentare, eu sunt "victima" clasica a mentalitatii de care vorbeai. A trebuit sa trec de 30 de ani ca sa inteleg ca omul ar trebui sa manance de foame si mi-a luat ceva sa inteleg ce-i aia foame, ca am crescut cu binecunoscutul "ce daca nu ti-e foame, ia un pic sa vezi ce bun e"... In mod logic, la un moment dat am ajuns impreuna cu parintii mei (mama diabetica si tatal operat pe inima post-infarcturi repetate) la acelasi nutritionist. As zice ca suntem un caz fericit, macar in al doispelea ceas am realizat ca nu e tocmai ok... De aceea sunt atat de "fanatica" in privinta alimentatiei copilului, ca e nascut din mine cu istoria pe care o am si din ta-su care vine dintr-un neam de grasi resemnati ("Eu nu pot fara dulciuuuri"). Si mai mult decat sa-i fac un meniu corect lupt sa-i fac niste obiceiuri, si sa-i bag bine in cap ideea ca mancarea e "combustibilul" pentru a trai, nu scopul vietii si secretul fericirii. Prefer sa-i cumpar 2000 de masinute de care ma impiedic prin casa decat sa-i fac "bucurii" culinare.
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #24 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 10:48:07
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Whaley sa iti traisca prichindelul.Destept baiat,heheheh.Eu sper sa ma descurc singura si sa nu am nevoie nici de soacra nici de mama.O sa incerc din toate puterile
Sand,pt mine alimentatia e extrem de importanta,din pacate doar in ultimul timp,hihiihi.Acum ca am ajuns in pragul diabetului sincer pun timpul inaintea muncii.Pai la ce ma ajuta sa muncerc cateva ore in plus ca banii sa ii dau pe pastile si pe mancare nush unde,ca na,nu mai am timp sa gatesc?Dar fiecare are prioritatile lui si eu imi permit inca sa imi fac singura prograrmul de munca si scoala.Sa iti mai spun ca mai cresc si muguri,vlastari,iarba de grau?Ah,imi vine sa imi iau campii cand ajung in bucatarie si incep sa invart in chestii,spalat boabe si altele.Dar e ultima solutie pe care o am sa pun control asupra vietii mele,ca medicii iar au dat rateu si nu mai am incredere in eiSi sunt dispusa sa incerc orice ce inseamna natural sa reusesc sa ma vindec inainte de a fi prea tarziu.
Whaley,despre chestiile bio,multe nu sunt chiar bio,aici au fost destule scandaluri pe tema asta.Dar din fericire preturile nu sunt cu mult mai mari ca la produsele obisnuite.Am cumparat ieri mereu bio,doua aveau si viermi,ihihih,si pretul a fost cu vreo 40 de centi mai mare ca la merele obisnuite.Si ele arata...ca niste mere padurete,mici si pricajite.Dar gustoare.Si cu proteine naturaleEu nu iau in special bio,dar sunt multe produse la care chiar se merita(morcovii pe care ii cumpar eu sunt la acelasi pret cu cei normali).Atunci cand gasesc incerc sa iar,dar ma uit si la ele cum arata.Daca sunt la fel de mari,grase si frumoase ca cele normale,sigur nu sunt bio,si nu le iar.
In Romania cred ca vor mai trece multi ani pana se va schimba ceva.Problema nu este ca nu se schimba nimic,dar si cei care vor sa schimbe ceva la ei sunt niste ciudati.Si sectantiCum sa nu dai zahar la 6 luni copilului ca ii e pofta?Cum sa ii fie pofta de ceva ce nu a mancat niciodata,nu miroase,nu nimic?Dar de vreo rosie nu i-ar fi pofta.Si daca incerci sa le spui,vai,dar doar asa ati crescut si voi.Nu ,noi nu am crescut asa,mie imi aducea mama la bunici odata la 2 saptamani o ciocolata pe vremea aia,si era sarbatoare si nu toti aveau.Mama avea relatii de primea ciocolata,hiihhi.
Carne se manca maxim odata pe zi,se taia porcul de craciun si aveau tot anul din el,taiau un pui sambata si faceau mancare pe cateva zile.Acum se mananca carne de 3 ori pe zi si intre mese.
Sand,si pe mine ma enervezaa faza,vai,tu nu ai copii,o sa te vedem noi si pe tine(cand eu le ziceam ca nu e nevoie de o mamica care sta acasa,3 bunici si un tata care sta cu copilul cand vine de la munca ca sa cresti un copil.Copil care doarme de la 4 luni cam 8 ore pe noapte.Si saraca mamica tot terminata e)Da,abia astept sa ma vada pe mine,nu vreau sa dau mai departe copiilor mostenirea pe care am primit-o noi de la ei.
Sand,e bun borsul meu,ihihih,te invit la o cana?Nici noi nu ii ducem nepoatei noastre dulciuri decat daca sunt cerute in mod expres,si probabil o sa fac crize de nervi saca cineva va aduce copilului meu dulciuri.O sa ii anunt de dinainte si speram ca ne vor respecta dorintele.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #25 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 11:38:55
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
In Romania cred ca vor mai trece multi ani pana se va schimba ceva.Problema nu este ca nu se schimba nimic,dar si cei care vor sa schimbe ceva la ei sunt niste ciudati.Si sectantiCum sa nu dai zahar la 6 luni copilului ca ii e pofta?Cum sa ii fie pofta de ceva ce nu a mancat niciodata,nu miroase,nu nimic?Dar de vreo rosie nu i-ar fi pofta.Si daca incerci sa le spui,vai,dar doar asa ati crescut si voi.
Eu am stat pana a implinit piciul 1 an cu soacra-mea, nu vrei sa stii ce discursuri imi tinea de "tu cu ideile tale din carti, ce, eu n-am crescut copii?" Si se umfla in pene de ziceai ca plesneste, la propriu si la figurat, ca ea are vreo 120 kg, fii-sa (copilul favorit) se considera perfecta la 80 kg si 3 burti, ca ani de zile a avut 100-110 si 5 colacei, iar barbatu-miu care e moderat activ, sa zic asa, tot a fost durduliu toata viata (mai putin la nunta cand a tinut un regim sinucigas d-ala cu un iaurt pe zi)... dar considera ca "ea stie cum se cresc copiii" si - mai rau- ca "oamenii slabi sunt bolnavi"

Ei, la ea am vazut prima data (si singura, din fericire) o chestie care mi s-a parut halucinanta: nepotului ei de la fata, pe care il creste (ca de fiu-miu nu-i pasa, ca noi suntem fitzosi si nu meritam ajutorul) ii dadea la 6 luni "masa de fructe" (care la "carte" inseamna piure de fructe crude sau fierte) compusa dintr-o bucata mare de placinta cu mere (cu blat facut din faina, ou, margarina si zahar), pudrata din belsug cu zahar si pasata cu furculita. Si motivul nici macar nu era ca o avea facuta si ii e lene, ca pe asta l-as fi inteles mai degraba, eu sunt o comoda si respect lenea oamenilor Nu, mam'mare se apuca si cocea la doua zile placinte special pentru Dl. Goe, pentru ca, spunea ea, "cum sa-i dau asa, mere chioare? ce, alea tin de foame? lasa sa manance copilul ceva bun, un pic de ousor, un pic de zahar, sa aiba energie" Ce sa mai zici?
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #26 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 12:15:54
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

eu nu am copii, insa am vazut o printesa de fata, frumoasa si rumena in obrajori, care are 3 anisori, care mananca singura cat ii trebuie, si supica, si carnita, si legume, care NU cere dulciuri, ciocolata si bomboane, ci FRUCTE. nu au invatat-o parintii cu dulciuri, si nu le vrea. simplu.
mananca fructe, intre mese. refuza sa manance daca nu ii e foame, si nu o poti convinge nicicum ca ar putea sa fie si altcumva.
si este un copil normal, nici gras nici scheletic, plin de energie, vesel si vioi, cu o minte brici si o inteligenta emotionala iesita din comun.

deci da, se poate.

cred ca puterea exemplului e cea mai graitoare, si ca daca ne lasam copilul sa aleaga ce vrea sa manance, va face alegeri mult mai sanatoase decat am putea noi sa facem pentru el.
Răspuns cu citat
  #27 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 13:22:45
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul


Eu am stat pana a implinit piciul 1 an cu soacra-mea, nu vrei sa stii ce discursuri imi tinea de "tu cu ideile tale din carti, ce, eu n-am crescut copii?" Si se umfla in pene de ziceai ca plesneste, la propriu si la figurat, ca ea are vreo 120 kg, fii-sa (copilul favorit) se considera perfecta la 80 kg si 3 burti, ca ani de zile a avut 100-110 si 5 colacei, iar barbatu-miu care e moderat activ, sa zic asa, tot a fost durduliu toata viata (mai putin la nunta cand a tinut un regim sinucigas d-ala cu un iaurt pe zi)... dar considera ca "ea stie cum se cresc copiii" si - mai rau- ca "oamenii slabi sunt bolnavi"

Ei, la ea am vazut prima data (si singura, din fericire) o chestie care mi s-a parut halucinanta: nepotului ei de la fata, pe care il creste (ca de fiu-miu nu-i pasa, ca noi suntem fitzosi si nu meritam ajutorul) ii dadea la 6 luni "masa de fructe" (care la "carte" inseamna piure de fructe crude sau fierte) compusa dintr-o bucata mare de placinta cu mere (cu blat facut din faina, ou, margarina si zahar), pudrata din belsug cu zahar si pasata cu furculita. Si motivul nici macar nu era ca o avea facuta si ii e lene, ca pe asta l-as fi inteles mai degraba, eu sunt o comoda si respect lenea oamenilor Nu, mam'mare se apuca si cocea la doua zile placinte special pentru Dl. Goe, pentru ca, spunea ea, "cum sa-i dau asa, mere chioare? ce, alea tin de foame? lasa sa manance copilul ceva bun, un pic de ousor, un pic de zahar, sa aiba energie" Ce sa mai zici?
Ei,soacra-ta e prea tare sincer sa iti zic.Mai,deci pe bune ca eu inteleg ca au facut greseli cu noi,dar astea erau vremurile.Nu au stiut altfel,asa le-au invatat medicii(care inca mai invata mamicile si astazi la tampenii),nu aveau de unde sa se informeze si au facut totul crezand ca fac bine.Eu sincer ca nu o condamn pe mama care mi-a dat sarmale la 3 luni,hihiih,sau pe bunica-mea care stia ca eu trebuie sa mananc 3 felii de paine cu margarina si lapte dimineata.Si imi povestea cum intorceam capul in toate partile ca nu mai vroiam....dar terminam prin a le manca.Dar pe mamicile din ziua de astazi sincer nu le mai inteleg.Mai ales ca a inceput sa fie pe toat drumul informatie,la medici,la televizor,la mamicile de langa ele.Mie mi se pare normal ca atunci cand iau o decizie in legatura cu sanatatea mea sau a copiilor sa ma interesez in cat mai multe directii,atat la alte mamici,oameni,studii de specialitate,forumuri,hihihihi.
Mai,acum,unde nu as putea sa mananc si eu mese de astea de fructe toata ziuasi sa fie sanatoase.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #28 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 13:23:32
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
eu nu am copii, insa am vazut o printesa de fata, frumoasa si rumena in obrajori, care are 3 anisori, care mananca singura cat ii trebuie, si supica, si carnita, si legume, care NU cere dulciuri, ciocolata si bomboane, ci FRUCTE. nu au invatat-o parintii cu dulciuri, si nu le vrea. simplu.
mananca fructe, intre mese. refuza sa manance daca nu ii e foame, si nu o poti convinge nicicum ca ar putea sa fie si altcumva.
si este un copil normal, nici gras nici scheletic, plin de energie, vesel si vioi, cu o minte brici si o inteligenta emotionala iesita din comun.

deci da, se poate.

cred ca puterea exemplului e cea mai graitoare, si ca daca ne lasam copilul sa aleaga ce vrea sa manance, va face alegeri mult mai sanatoase decat am putea noi sa facem pentru el.
Super ,super si parintii ca au crescut-o asa,si super si pt ea si viitorul ei.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #29 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 15:34:51
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Ei,soacra-ta e prea tare sincer sa iti zic.Mai,deci pe bune ca eu inteleg ca au facut greseli cu noi,dar astea erau vremurile.Nu au stiut altfel,asa le-au invatat medicii(care inca mai invata mamicile si astazi la tampenii),nu aveau de unde sa se informeze si au facut totul crezand ca fac bine.Eu sincer ca nu o condamn pe mama care mi-a dat sarmale la 3 luni,hihiih,sau pe bunica-mea care stia ca eu trebuie sa mananc 3 felii de paine cu margarina si lapte dimineata.Si imi povestea cum intorceam capul in toate partile ca nu mai vroiam....dar terminam prin a le manca.Dar pe mamicile din ziua de astazi sincer nu le mai inteleg.Mai ales ca a inceput sa fie pe toat drumul informatie,la medici,la televizor,la mamicile de langa ele.Mie mi se pare normal ca atunci cand iau o decizie in legatura cu sanatatea mea sau a copiilor sa ma interesez in cat mai multe directii,atat la alte mamici,oameni,studii de specialitate,forumuri,hihihihi.
Mai,acum,unde nu as putea sa mananc si eu mese de astea de fructe toata ziuasi sa fie sanatoase.
Soacra-mea e o mare figura, si e de-o incapatanare in a respinge absolut orice idee care nu dateaza din anii '60 care ma lasa cu gura cascata intotdeauna. Cea care ma uimeste e cumnata-mea (mama copillui) care e absolut ok cu regimul de viata si alimentatie facut de ma-sa pentru el, desi e fata tanara, are masterate si doctorate, internet la nas si e mare directoare intr-o mutinationala.

Si da, te apuca groaza cand auzi sfaturi date de pediatri si mai ales de medici de familie in 2011... mi-e greu sa le calific ca fiind primitive, ca in societatile primitive copiii se cresteau frumos si natural... mai degraba comuniste, de genul "hai sa cream omul nou gras si tamp, sa aiba forta cand sapa la canal". Doctorita mea de familie s-a oferit sa-i dea somnifere lui fiu-miu sa nu ma mai trezeasca noaptea
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #30 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 15:45:21
Whaley's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Si apropo de ce s-a tot discutat pe aici, eu am inceput sa vad o tendinta ingrijoratoare in ultima vreme la mamele de copii mici din jurul meu. Si anume- resping orice sfat referitor la alimentatia sanatoasa a copiilor cu un dispret nepotrivit si o privire de genul "du-te ma nebuno d-aici". Totul e fitza. Glutenul e fitza pentru ca "noi mancam mar cu biscuite la 2 luni si nu muream", zaharul e fitza pentru ca "ce, noua nu ne-au dat zahar? si n-am murit", sarea idem, mierea e la fel, fitza, pentru ca "ai auzit tu de cineva mort de botulism?", nu mai zic de discutiile depre hormonii din pui, aditivii alimentari si ingrasamintele cu nitriti, ca atunci chiar simt ca ma baga in categoria "hippioata nebuna" si incep sa rada.
O mama intr-un magazin mare de amenajari interioare sau cum se cheama care are restaurant si loc de joaca in restaurant (ca sa nu scriu denumirea ca-l stie toata lumea ) alerga dupa fiu-so cu cartofi prajiti la joaca si a incercat sa-i dea lui lui fiu-miu, ca sa vada al ei ca bebe mananca... si cand m-am facut la ea si i-am zis ca 1) fiu-miu nu mananca la joaca si 2) fiu-miu nu mananca cartofi prajiti s-a uitat la mine de parca ii spuneam ca m-au rapit extraterestrii si am facut un copil cu ei... Nu inteleg inversunarea asta de a nu lua in considerare nimic, nici macar de dragul copiilor...
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie copii, copii, mame, mamici, obiceiuri, sanatos

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Masurile ideale si sanatoase pentru o femeie ianna Mentinere 78 01 iul 2013 18:49:18
Cati copii vrei sa ai? :) Slabuta Despre noi, ... femeile 42 08 nov 2010 10:25:37
Calculator greutate copii si adolescenti vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 0 15 sep 2010 15:50:35
Suplimente alimentare Slabuta Stiati ca...? 3 23 iul 2010 15:07:01
Obezitatea la copii - solutii Slabuta Alimentatie 1 24 sep 2009 11:19:18

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole