forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Anorexie (http://forum.slabute.ro/anorexie/)
-   -   Cred ca ma confrunt cu anorexia (http://forum.slabute.ro/anorexie/cred-ca-ma-confrunt-anorexia-9566.html)

princess95 18 oct 2010 15:44:36

Cred ca ma confrunt cu anorexia
 
Buna Slabutelor...[*floare-tie*]
Sunt disperata [*mirare*]si nu mai stiu ce sa fac[*durere*]Am 15 (aproape 16)ani si timp de 7 luni manink odata in zi[*clatite*] si pe parcrsul zilei ceva fructe ...stiu ca nu-i sanatos si caut ajutor Am slabit 8-9 kg si acum vreau sa ma opresc[*plecaciune*]dar nu stiu cum sa ma intorc la o alimentatie corecta[*mic-dejun*],deci va implor Slabutelor AJUTATI-MA...ce sa fac ???[*72*]

ali_lumi 18 oct 2010 17:01:09

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de princess95 (Post 370795)
Buna Slabutelor...[*floare-tie*]
Sunt disperata [*mirare*]si nu mai stiu ce sa fac[*durere*]Am 15 (aproape 16)ani si timp de 7 luni manink odata in zi[*clatite*] si pe parcrsul zilei ceva fructe ...stiu ca nu-i sanatos si caut ajutor Am slabit 8-9 kg si acum vreau sa ma opresc[*plecaciune*]dar nu stiu cum sa ma intorc la o alimentatie corecta[*mic-dejun*],deci va implor Slabutelor AJUTATI-MA...ce sa fac ???[*72*]

Buna princess ! ma bucur mult ca ai decis sa ne ceri ajutorul:)
La inaltimea ta , kilogramele sunt extrem de putine . Cam ce mananci intr o zi normala, spre exemplu ce ai mancat astazi la micul dejun , pranz , si ce urmezi sa papi la cina ? ca sa stim cum sa incepem.

princess95 18 oct 2010 17:36:34

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 370880)

Buna princess ! ma bucur mult ca ai decis sa ne ceri ajutorul:)
La inaltimea ta , kilogramele sunt extrem de putine . Cam ce mananci intr o zi normala, spre exemplu ce ai mancat astazi la micul dejun , pranz , si ce urmezi sa papi la cina ? ca sa stim cum sa incepem.

Multumesk de raspuns [*floare-tie*]
[*117*]Deci dimineata pe la 7 am mincat 2 pere ,apoi cind am venit de la scoala pe la 2 si am mincat [*lacom*]o portie de orez cu o bucatica de piept de pui si seara la cina jumatate de portocala si o para[*inchinare*]si cam asta e.
ador dulciurile[*turta-dulce*][*cadou*] si in zilele kind ma hotarasc sa le manink nu manink nimik altceva ,deci beau un ceai cu dulciuri
Slabutelor stiu ca nu-i sanatos de-aceea va implor Ajutati-ma caci intradevar vreau sa revin la normal[*1*]

ali_lumi 18 oct 2010 18:05:46

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Eu zic sa lasi deoaprte o perioada fructele. Fructele la Micul dejun sunt bune , dar nu doar atat. La micul dejun poti manca, un ou fiert, putina branza de vaci cu o rosie, mai poti manca omlete de diverse sortimente, iaurt cu fulgi de porumb. La pranz ai mancat bine , si ai putea manca tot asa mancarica gatita in casa, salate de diverse sortimente. Poti manca peste / vita / cu caroti natur, sau cu legume . Iar la cina la fel , mancare mai consistenta. Mai lasa deoparte fructele , cel putin o perioada , nu zic sa nu mananci , dar nu ca pe o masa, Si dulciurile la fel , nu fac deloc bine siluetei si burticii .
Uite aici o varietate de retete delicioaseRetete dietetice

princess95 18 oct 2010 18:28:01

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 370961)
Eu zic sa lasi deoaprte o perioada fructele. Fructele la Micul dejun sunt bune , dar nu doar atat. La micul dejun poti manca, un ou fiert, putina branza de vaci cu o rosie, mai poti manca omlete de diverse sortimente, iaurt cu fulgi de porumb. La pranz ai mancat bine , si ai putea manca tot asa mancarica gatita in casa, salate de diverse sortimente. Poti manca peste / vita / cu caroti natur, sau cu legume . Iar la cina la fel , mancare mai consistenta. Mai lasa deoparte fructele , cel putin o perioada , nu zic sa nu mananci , dar nu ca pe o masa, Si dulciurile la fel , nu fac deloc bine siluetei si burticii .
Uite aici o varietate de retete delicioaseRetete dietetice

Iti multumesk mult [*102*]Sa stii ca iti voi urma sfaturile [*14*]incep chiar de miine [*73*]si sper sa-mi revin ...dar la cina cum ??la ce ora se ia cina si cam in ce cantitati ,caci cel mai tare ma tem de cina[*paste*]si nu de aceea ca voi minca mult ci pur i simplu ma tem sa nu pun kg la loc[*ingrijorat*]

ali_lumi 18 oct 2010 19:20:01

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de princess95 (Post 370986)
Iti multumesk mult [*102*]Sa stii ca iti voi urma sfaturile [*14*]incep chiar de miine [*73*]si sper sa-mi revin ...dar la cina cum ??la ce ora se ia cina si cam in ce cantitati ,caci cel mai tare ma tem de cina[*paste*]si nu de aceea ca voi minca mult ci pur i simplu ma tem sa nu pun kg la loc[*ingrijorat*]

Eu zic ca cel tarziu cina sa o ei in jurul oe 7-8. Depinde si de programul tau :) L La cina poti manca O salata de pui , sau de ton , sau un gratar de vita/ peste cu orez , pilaf/ piure de cartofi , Poti manca eventual si 2-3 feliute de paine ( nu recomand mai mult de 4 felii de paine pe zi )prajita cu putin unt ,daca te simti prea umflata eventual , dar nu rata cina , si nu o da pe un singur fruct.
sunt multe multe retete si exemple de cina sanatoasa.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:43:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO