forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Anorexie (http://forum.slabute.ro/anorexie/)
-   -   Jurnal Lavydor' (http://forum.slabute.ro/anorexie/jurnal-lavydor-3715.html)

lavydor 03 mai 2010 17:04:06

Jurnal Lavydor'
 
Buna fetelor,
M-am gandit sa va povestesc cum am ajuns eu dintr-un copil perfect normal fara probleme majore de greutate sa fiu un mediator intre mintea mea si corpul meu. Incepe cu multi ani in urma pe cand am plecat de acasa la facultate, drum cu urcusuri si coborasuri ce nu le-as fi anticipat. Prima lectie nu a fost legata de facultate ci suna cam asa: "Cum sa traiesti in umbra prietenei tale cele mai bune", frumoase, inteligente si o masina de mancat fara efecte negative cum ar fi ingrasatul.Anturajul mi-a facut cel mai mare rau!!!! prietena mea care manca CAT vroia si nu punea un gram pe ea ma determina sa mananc odata cu ea aceleasi lucruri...din teribilismul adolescentei si in numele prieteniei o faceam, apoi ca rasplata imi spunea ca sunt grasa si ca ar trebui sa slabesc incepand de la easy way la hard way ajungand a-mi spune ca sunt cat o vaca si ca mananc ca una. Nu stiam sa ripostez. Apare anturajul si anume "gasca" de pe atunci, prietenul ei, prietenii prietenului ei care preferau fetele slabe si din prea multa superficialitate nu ezitau sa rada de mine, sa faca glume pe seama aspectelor mele fizice, lucruri ce incet incet au inceput sa ma macine. Ii povesteam tatalui meu care mereu imi dadea cate un refresh si imi reveneam caci nu vedeam sa reusesc sa ajung o fata slaba vreodata si plus aveam alte prioritati pe cap cum erau examenele, boala tatalui meu (ciroza). Urmatorul pas: zvonurile pastilelor de slabit minune spre care am deschis bratele si am inceput cosmarul zilelor nemancate cu nopti nedormite cu excese de cafea si tigari..apoi brusc ma plesnea efectul yo-yo. Incet incet, incep sa ma stric psihic si sa cred ca nici un barbat nu ma place caci nu sunt slaba, ca de aceea sunt singura si asa se formeaza cea mai proasta parere ce o poate avea o femeie despre ea, scaderea respectului de sine si rusinea de a mai iesi din casa sustinuta de obsesia ca toti pe langa care trec isi spun dandu-si coate CAT de grasa sunt. Nefastul mai face sa mai am cate un prieten care nu s-a nimerit sa fie cu mine pentru ceea ce sunt..probabil din alte motive, prieten care la prima fata mai slabuta ca mine o cataloga "buna" ceea ce imi intarea convingerea ca sunt groaznica. Dar anii trec incep sa ma maturizez si dobandesc o dorinta de ma educa in privinta alimentatiei, informandu-ma de pe unde am putut cum sta treaba in privinta asta,adoptand treptat stiluri de viata sanatoase cat de cat dar combinate cu perioade in care "cadeam" prada anturajului si replicilor "o felie de pizza nu te ingrasa" ceea ce a si facut!
Si au mai trecut ani, si mi-am mai imbunatatit stilul de viata alimentar dar am ramas cu sechele din trecut si cu o parere despre propria persoana mai mult decat groaznica. Vesnic am convingerea ca oamenii pe langa care trec isi spun in gand ce rau arat si totul simt si recunosc ca s-a transformat intr-o boala de alta natura. O veste buna este ca ma casatoresc cu un barbat care ma iubeste pentru ceea ce sunt, pentru ceea ce gandesc, pentru valorile mele, care stie cum sa primeasca ce am de oferit si pe care acest subiect numit SLABIT nu il intereseaza. Considera ca sunt femeia perfecta si uneori ii reuseste, ma face sa ma simt asa, dar alternez si cad in starile mele cu care nici el nu se poate lupta. Deci sufar un efect yo-yo de la o parere buna despre mine la una groaznica. Mi-a propus sa mergem la un psiholog, poate ma ajuta cu ceva, as merge, nu spun nu, dar mai e pana acolo. Anul trecut ajunsesem la 48.8 kg si nimeni nu ma recunostea, fizionomia fetei imi era schimbata, imbatranita si pana chiar si atunci ma vedeam grasa...ca acel filmulet in care tipa respectiva slaba moarta se vedea in oglinda grasa.Cred ca nimic din ce as face nu ma va ajuta sa cresc in ochii mei, voi fetelor fiind ultima mea incercare omeneasca de a ma vindeca prin discutiile cu voi, redescoperindu-mi valorile de baza care ma fac sa fiu ceeea ce sunt cu adevarat! Sper sa ma perfectionez in privinta stilului de viata care sa faca pace cu mine si sa ajung sa fiu multumita de Lavinia in masura in care o merit de fapt! Deci, sa slabim!!!
Multumesc celor care au avut rabdarea de a citi si va imbratisez! >:D<

Sibel H 03 mai 2010 18:54:47

Re: Jurnal Lavydor'
 
...:D..Salut!..Lavinia...esti ,bine venita printre noi indiferent ,de problemele ,psihice ,sufletesti si greutate corporala ,pe care consideri ca le ai...am,ramas cu un gust amar ,citind aceste randuri scrise..de tine....ce face o ,prietena buna!!!...Este, bine totusi ca cu propria ,vointa si putere ai schimbat multe lucruri in viata ta personala.. ai incercat si incerci in continuare sa te, intelegi cu propriul tau ,Eu...zic,mari realizari ai...mai ales ca ti-ai gasit si barbatul visurilor, tale...care ,te iubeste numai si numai pentru, tine....scri,ca ai inceput sa-ti aplici o alimentatie corespunzatoare si sanatoasa...deci,dupa mine esti...pe drumul cel...bun....:-*...

andra_aly 03 mai 2010 20:19:22

Re: Jurnal Lavydor'
 
Buna lavinia. deja ne-am cunoscut, deci o sa trec direct la subiect:)
Din ce povestesti tu eu inteleg ca ai te-ai maturizat si ai imvatat sa mamanci sanatos. eu as vrea sa vad o poza recenta cu tine pentru ca nu vreau sa iti dau sfaturi de slabit si poate tu nici nu ai nevoie:) pana o sa vad poze singurul meu sfat este sa mananci sanatos- iar deja chestia asta o faci:) ma bucur ca aui reusit sa iti "educi" stilul de a manca. felicitari pentru asta. mi-ai mai spus ca ai renuntat la paine si papi mancare light. deci e foarte bine.
cum ti-am mai spus si iti mai repet, eu cred ca singurul lucru de ce ai tun nevoie e sportul pentru a te modela. asa o sa ai pielea mai intinsa si o sa arati mai bine.
Ma bucur ca ai gasit un barbat care sa te iubeasca pentru ceea ce esti. sufletulunui om conteaza cel mai mult. e adevarat, cateodata haina il face pe om, dar nu si in cazuri de acestea:) aparentele mai si inseala. si tu cred ca sti asta mai bine ca mine:)
Din ce ai povestit tu de asa zisa prietena, sa sti ca te inteleg. sunt multi oameni rai pe lumea asta:( dar conteaza ca tu ti-ai dat seama ce aveai langa tine.
Dupa cum ai spus si tu, iar eu am vazut poza de la 48.8 de kg, aratai foarte schimbata si mai batrana pentru anii tai. iar tu erai tot nemultumita.
eu cred ca ceea ce trebuie sa faci este sa cauti raspunsul la toate intrebarile tale in adancul sufletului. acolo o sa gasesti multe. problema ta nu este slabitul, dorinta ta de a slabi in trecut si greutatile de atunci te-a facut sa gandesti asa acum
pot sa bag mana in foc ca tu arati foarte bine dar "umbrele" din trecut te fac sa gandesti altfel.
noi suntem alaturi de tine.>:D< impreuna vom cerceta inimioara ta si o vom gasi pe lavinia cea slabuta:)
>:D<:-*

ianna 03 mai 2010 20:55:00

Re: Jurnal Lavydor'
 
Lavinia am vazut poze cu tine si esti intr-adevar slaba! slabanoaga!:D

daca vrei sa te modelezi fa sport si lasa dietele minune sau nu manca putin caloric...risti sa te imbolnavesti si daca grasimea este in cantitati f mici la tine (poti merge la o sala sau la doc sa-ti faca testul..e un aparat special de masurare) atunci nici nu se pune problema de grasime ci de modelare.;)

lavydor 03 mai 2010 20:59:18

Re: Jurnal Lavydor'
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 174209)
Lavinia am vazut poze cu tine si esti intr-adevar slaba! slabanoaga!:D

daca vrei sa te modelezi fa sport si lasa dietele minune sau nu manca putin caloric...risti sa te imbolnavesti si daca grasimea este in cantitati f mici la tine (poti merge la o sala sau la doc sa-ti faca testul..e un aparat special de masurare) atunci nici nu se pune problema de grasime ci de modelare.;)

Ianna :X ce poze ai vazut cu mine? cele 2 facute azi in cada la abdomen si lateral? sau cea cu fratele meu?:-s

lavydor 03 mai 2010 21:08:06

Re: Jurnal Lavydor'
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 174144)
Buna lavinia. deja ne-am cunoscut, deci o sa trec direct la subiect:)
Din ce povestesti tu eu inteleg ca ai te-ai maturizat si ai imvatat sa mamanci sanatos. eu as vrea sa vad o poza recenta cu tine pentru ca nu vreau sa iti dau sfaturi de slabit si poate tu nici nu ai nevoie:) pana o sa vad poze singurul meu sfat este sa mananci sanatos- iar deja chestia asta o faci:) ma bucur ca aui reusit sa iti "educi" stilul de a manca. felicitari pentru asta. mi-ai mai spus ca ai renuntat la paine si papi mancare light. deci e foarte bine.
cum ti-am mai spus si iti mai repet, eu cred ca singurul lucru de ce ai tun nevoie e sportul pentru a te modela. asa o sa ai pielea mai intinsa si o sa arati mai bine.
Ma bucur ca ai gasit un barbat care sa te iubeasca pentru ceea ce esti. sufletulunui om conteaza cel mai mult. e adevarat, cateodata haina il face pe om, dar nu si in cazuri de acestea:) aparentele mai si inseala. si tu cred ca sti asta mai bine ca mine:)
Din ce ai povestit tu de asa zisa prietena, sa sti ca te inteleg. sunt multi oameni rai pe lumea asta:( dar conteaza ca tu ti-ai dat seama ce aveai langa tine.
Dupa cum ai spus si tu, iar eu am vazut poza de la 48.8 de kg, aratai foarte schimbata si mai batrana pentru anii tai. iar tu erai tot nemultumita.
eu cred ca ceea ce trebuie sa faci este sa cauti raspunsul la toate intrebarile tale in adancul sufletului. acolo o sa gasesti multe. problema ta nu este slabitul, dorinta ta de a slabi in trecut si greutatile de atunci te-a facut sa gandesti asa acum
pot sa bag mana in foc ca tu arati foarte bine dar "umbrele" din trecut te fac sa gandesti altfel.
noi suntem alaturi de tine.>:D< impreuna vom cerceta inimioara ta si o vom gasi pe lavinia cea slabuta:)
>:D<:-*

Andra ai vazut poza in care cantaream 52 de kg.:Dcea in care eram cu fratele meu. Postez si aici 2 poze haotice facute azi de mine sa iti faci idee ce si cum arat acum, bine eram mancata daca se vede putina burtica si astept parerea ta. Iti multumesc din tot sufletul pentru sustinere, am fost putin plecata sa luam cate ceva pentru nunta si anume camasi pentru viitorul meu sot.:x
Nu merge sa postez, imi da eroare asa ca iti fac trimitere la pagina http://forum.slabute.ro/despre-noi-f...ta-2984-5.html (pagina 5), mai jos dupa poza cu fratele meu sunt 2 cu mine in niste egari rosii:D.(tot pt tine erau postate pozele:) ) Astept raspuns. kisses!:x

ianna 03 mai 2010 21:08:23

Re: Jurnal Lavydor'
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 174222)
Ianna :X ce poze ai vazut cu mine? cele 2 facute azi in cada la abdomen si lateral? sau cea cu fratele meu?:-s

toate matzo ! esti frumusica foc si slaba rau! pentru abdomen ...eu as zice chiar ca e sexy:D nu atarna si are forma frumoasa;) daca in realitate tu simti carnita de acolo mai moale atunci treci la sport sa o "intaresti";)

LicuriciColorat 03 mai 2010 21:12:16

Re: Jurnal Lavydor'
 
Buna Lavinia>:D<bine ai venit la noi,sper ca aici pe forum sa iti gasesti prietene chiar daca virtuale,suntem aici una si una,fiecare cu povestea si intamplarile ei,povestea ta e foarte trista,ma bucur pt tine ca ai realizat ca nu e bine sa te infometezi si sa slabesti prea mult,ma bucur ca ai un barbat care te iubeste pt ceea ce esti.in primul rand ar trebui sa iti gasesti raspunsurile in sufletul tau,sa iti descoperi calitatiile sa te bucuri de ceea ce esti,de multe ori in viata cel mai important e sufletul,eu sunt sigura ca esti o fata minunata si incantatoare>:D<mult succes si sa ne auzim numai cu vesti bune

andra_aly 03 mai 2010 21:12:54

Re: Jurnal Lavydor'
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 174239)
Andra ai vazut poza in care cantaream 52 de kg.:Dcea in care eram cu fratele meu. Postez si aici 2 poze haotice facute azi de mine sa iti faci idee ce si cum arat acum, bine eram mancata daca se vede putina burtica si astept parerea ta. Iti multumesc din tot sufletul pentru sustinere, am fost putin plecata sa luam cate ceva pentru nunta si anume camasi pentru viitorul meu sot.:x
Nu merge sa postez, imi da eroare asa ca iti fac trimitere la pagina http://forum.slabute.ro/despre-noi-f...ta-2984-5.html (pagina 5), mai jos dupa poza cu fratele meu sunt 2 cu mine in niste egari rosii:D.(tot pt tine erau postate pozele:) ) Astept raspuns. kisses!:x

Deci tu aveai 52 acolo? si tu la ticker ai scris ca vrei sa ajung la 50:-o
hai mai lavi. fi serioasa. ca erai slaba la 52 de numai. apai la 50. eu zic ca acum esti perfec>:D<ta. vezi ca ti-am raspuns la subiectul cu nunta ca am vazut in intarziere ca azi am plecat la munca la amiaza.
pentru burtica daca vrei sa arate perfect(nu ca nu ar arata) poti sa fac abdomene. in scurt timp o sa vezi rezultate. dar sa nu te mai aud cu dieta, ca ne suparam>:D<

lavydor 03 mai 2010 21:37:28

Re: Jurnal Lavydor'
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 174247)

Deci tu aveai 52 acolo? si tu la ticker ai scris ca vrei sa ajung la 50:-o
hai mai lavi. fi serioasa. ca erai slaba la 52 de numai. apai la 50. eu zic ca acum esti perfec>:D<ta. vezi ca ti-am raspuns la subiectul cu nunta ca am vazut in intarziere ca azi am plecat la munca la amiaza.
pentru burtica daca vrei sa arate perfect(nu ca nu ar arata) poti sa fac abdomene. in scurt timp o sa vezi rezultate. dar sa nu te mai aud cu dieta, ca ne suparam>:D<

Nici nu stiti cat conteaza pentru mine fiecare rand ce il primesc din partea voastra.:x Sunt atat de fericita, ma simt deja mai bine in pielea mea. Andra, burtica nu e moale, cand mananc si un mar se umfla putin, doar funduletul este bombat si cred ca imi creaza o iluzie optica nefavorabila. Excelez in sentimente de bucurie la aceasta ora. Azi am fost plecata si am stat cu gandul la voi, abea asteptam sa vin sa citesc ce ati scris, acum intre a pune masa mai fac putin joc de falange cu cea mai mare placere. Cred ca ma afecteaza si ca nu am de munca caci aici, in Italia este foarte greu sa fac ceva cu care sa ma impac. In tara am fost jurist si am lucrat la birou notarial pe Carte Funciara si ca sa ajung in alta tara sa fac curatenie sau sa am grija de batrani este peste puterile mele:( asa ca incerc sa ma focusez pe alte lucruri si sa am rabdare, perfectionandu-mi limba in speranta unui loc de munca viitor mai bun cu sanse de progres...personal ca sa spun asa! O sa mai pun cate o poza cand mai fac, astept niste rochite pentru cununia civila, si va tin la curent cu indreptarile mele spirituale si alimentare. Ma bucur sa ma aflu printre voi, o sustinere ce am dorit-o si am gasit-o! >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:16:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO