forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Anorexie (http://forum.slabute.ro/anorexie/)
-   -   Jurnalul lui Iwhipmyhair :) (http://forum.slabute.ro/anorexie/jurnalul-lui-iwhipmyhair-9954.html)

iwhipmyhair 07 aug 2011 20:40:44

Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
Buna seara slabutelor! Ma numeasc Maria,am 14 ani si 8 luni fix :)) si sunt noua pe acest forum. Am 1.65 in inaltime si 56 kg. As vrea sa slabesc... Am inceput sa fac jogging de o saptamana,dar din pacate simt ca doar gambele "lucreaza"...
Simt ca nu mai rezist! Imi e mila de mine! De cateva saptamani mananc sub 500 kcal/zi si chestia groaznica este ca m-am obisnuit cu acest lucru :( De exemplu a adus mama acum doua zile o prajiturica cu multa cicolata,iar mie imi curgeau balele de pofta,dar cand am luat o bucatica am inceput sa vomit. Nici carne nu mai mananc :( Mi se pare ca orice ingrasa! La masa cand mama face friptura,sau ceva de contine carne,eu ii arunc cainelui pe sub masa fara sa ma vada nimeni pentru ca mi-e rusine sa spun "Nu mai pot fratilor! Daca mananc altceva inafara de legume si iaurt vomit!"
De abia acum constientizez cat rau mi-am facut! Incet,incet am inceput sa mananc mai mult.
De exemplu azi am mancat asa :
De dimineata : un iaurt
La pranza : 2 linguri mancare de varza si 4 linguri salata e varza
Si ca sa mananc si ceva dulce,am luat o cana cu zeama de compot.
Ce credeti despre "meniul" meu de azi? Nu mai vreau sa am o alimentatie sub 500 kcal/zi :((
Ma puteti ajuta si cu niste sfaturi?
Multumesc!

miaumiau 07 aug 2011 22:20:20

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
hey. pai nu prea e bun meniul tau, dar ce nu inteleg eu din ce ai scris: de ce vomiti de la prajitura si carne? intentionat sau nu le tolerezi? daca nu le tolerezi poti inlocui carnea cu soia si mergi pe meniu vegetarian si lactate si praji nu mai manca daca ti-e rau.
Dar daca iti induci voma voit..atunci ai inceput gresit..

Hippy 07 aug 2011 22:45:03

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
buna,e "groaznic" meniul tau....
nu merge asa frate pu ca poti sa ai probleme foarte grave de sanatate,spre ex ceea ce maninci tu toata ziua eu maninc numai la o masa defapt maninc mai mult decit atit,imi pare bine ca constientizezi ca e rea treaba asta si ca vreai o schimbare,deci eu te`as sfatui sa introduci mai mult,fie acel iaurt de dimineata,ia si amestecal cu niste cereale si fructe,maninca mai mult de 1000 calorii zilnic macar ceea ce poti,iaurturi,fructe,legume....acumuleaza calorii ca de nu e rea treaba....in special la virsta ta....spor si iti tin pumnii !:*

DoarEu 08 aug 2011 00:16:56

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
buna Maria >:D< bine ai venit :-*
in primul rand, prea putine calorii :-s nu iti este foame? nu te doare stomacul? :( iti trebuie cel putin 1000-1100 de calorii pe zi, niciodata sub 1000...
nu orice ingrasa! iti poti face chiar si o shaorma dietetica :D trebuie doar sa stii cum sa combini alimentele >:D< aici pe site sunt destule diete sanatoase, unde nu te infometezi si slabesti SANATOS...cum ar fi Montignac, South Beach, Rina's 90, si altele, trebuie doar sa gasesti cea care ti se potriveste tie>:D<
este bine ca faci sport! joggingul lucreaza toti muschii corpului, chiar daca tu simti ca doar gambele iti sunt puse in functiune :D deasemenea te poti plimba cu rolele, bicicleta, poti incerca Pilates, Zumba, sau multe alte filmulete 9gasesti si pe pe acest site)...care pe langa ca te ajuta, sunt si fun :>
trebuie doar sa ai rabdare si vointa, nu iti mai distruge sanatatea >:D<

Animis23 08 aug 2011 08:02:52

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
Buna!

Ma bucur ca ai tras singura semnalul de alarma si ti-ai dat seama ca nu e bine sa continui asa. Organismul nostru e o masinarie fascinanta, si daca nu ii dai tot ce ii trebuie ca sa functioneze, incepe sa aiba defectiuni...daca mananci 500 kcal pe zi(desi, asa cui ai prezentat, nu mananci nici atat) o sa slabesti, apoi, la un moment dat, o sa inceapa sa te doara stomacul, o sa ai sensibilitati(Asa cum pari sa ai deja la anumite alimente, mirosuri, texturi), probabil o sa ai probleme la stomac - aciditate, usturime etc.

Dar...toate "preferintele" astea pe care le ai acum, nu s-au format singure. La un moment dat, cumva, ti-ai setat creierul sa considere ca e rau sa mananci carne si prajituri pentru ca ingrasa. Prajiturile, da, ingrasa, dar CARNEA este esentiala in dezvoltarea normala a unui corp, in formarea si mentinerea masei musculare. Carnea de peste este exraordinar de sanaotoasa, atat pentru organism in interior, cat si pentru piele si pentru creier :D

Trebuie sa mancam de toate ca sa fim sanatosi - chiar si praji uneori, are si zaharul efecte benefice in limite sanatoase. Nu trebuie sa iti impui nimic doar pentru ca vrei sa arati bine. Eu nu am vazut poze cu tine, dar, dupa raportul inaltime- greutate nu ai deloc nevoie sa slabesti. Corpul tau este in crestere, abia a inceput sa se dezvolte si inca 10 ani de acum incolo asta o sa faca. Daca incepi de acum sa il chinuiesti cu diete inutile, pentru 2 kg in plus, va trebui sa ai grija de greutatea ta(nu cu usurinta, ci prin diete chinuitoare etc. ) toata viata.

Chiar daca acum ti se pare ca parca ai cam multa grasime pe fund, sau pe solduri, sau pe burtica, ai rabdare. Corpul feminin stocheaza mai multa grasime pentru viitor,ca de exemplu pentru cand o sa fii mamica. Pe masura ce cresti, toate se vor rearanja intr-un corp din ce in ce mai feminin. Daca incepi sa te privezi de acum de lucruri esentiale dezvoltarii tale normale, o sa ai de patimit mai incolo.

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa iti gasesti un sport care iti place si sa te tii de el: sportul te face sa te simti bine, iti modeleaza corpul frumos si poate sa fie si distractiv. S-ar putea sa si slabesti.

In ceea ce priveste alimentatia, incearca mai intai sa mananci 5 mese pe zi. 3 principale si 2 gustari. Momentan, daca inca nu poti, mananca lucrurile cu care esti obisnuita si mai incearca din cand in cand si o gura din carne sau din praji. Sa ne spui cum merge treaba. >:D<:-*

iwhipmyhair 08 aug 2011 08:32:13

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
Multumesc mult pentru sfaturi :-*:-*
Si nu,nu vreau sa-mi provoc voma,dar m-am dezobisnuit total de alimentele prezentate mai sus... Azi de dimineata am mancat un iaurt,iar la pranz am rugat-o pe mama sa-mi ia un caras. Imi place mult pestele!
Cat despre sport,azi am facut 30 minute jogging si mai am de gand sa fac niste abdomene + exercitii pentru muschii fesieri,
Ps : Oare exercitiile astea chiar dau rezultate?
&#x202a;8 Minute Buns&#x202c;&rlm; - YouTube

Animis23 08 aug 2011 08:37:24

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
Citat:

Anterior postat de iwhipmyhair (Post 751406)
Multumesc mult pentru sfaturi :-*:-*
Si nu,nu vreau sa-mi provoc voma,dar m-am dezobisnuit total de alimentele prezentate mai sus... Azi de dimineata am mancat un iaurt,iar la pranz am rugat-o pe mama sa-mi ia un caras. Imi place mult pestele!
Cat despre sport,azi am facut 30 minute jogging si mai am de gand sa fac niste abdomene + exercitii pentru muschii fesieri,
Ps : Oare exercitiile astea chiar dau rezultate?
&#x202a;8 Minute Buns&#x202c;&rlm; - YouTube

Filmuletul asta nu l-am mai vazut, dar eu fac abdomene din acelasi program - 8 minute abs si alea sunt bune, deci cred ca si asta e folositor.

DoarEu 08 aug 2011 09:20:03

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
heei >:D< mi-ai facut pofta de peste :)) e bine ce faci, incearca sa cresti in continuare caloriile pana ajungi macar pe la 1000 si ceva :D si..orice exercitiu care te face sa simti ca itilucreaza muschii e bun >:D<

Anycyk90 08 aug 2011 09:36:08

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
Buna,Maria.Esti din 7 dec?Dak da,suntem nascute in aceeasi zi:P
Citind ce ai scris m-am intristat:( Uneori suntem tentate sa ne chinuim corpul si sanatatea doar pentru cateva idei fixe pe care le avem.Stiu...asa am fost si poate mai sunt si eu.Pentru eliminarea a 5 kg eram in stare sa mananc doar 2 piersici,un pandispan si o felie de pepene.Eliminarea celor 5 au adus castigarea celor 10.Si atunci tristete knd am dat-o intr-o tristete psihologica si binge.Mare atentie la sanatate! Cand ma alimentam ca tine,mi-a disparut si menstruatia...doar cu tratament mi-am revenit.
In urma cu cateva luni,cand ajunsem sa nu ma mai suport,am inceput cu pasi mititei.Suferind de binge era greu sa renunt la dulciurile comerciale si la prajiturile mamei.Problema e ca dak am apucat sa mananc mancam muuult pana mi se facea rau.Acea vreme a trecut.
Fiind iarna,multa miscare nu puteam face,m-am apucat de salsa&bachata(luni si miercuri cate 1h 10 min)dar nu am vazut scadere in greutate.Apoi ma rugam in fiecare zi sa vina primavara si sa pot alerga.Si am inceput cu joggingul cate 30 min in fiecare seara cate 3 sapt.Surpriza,am scapat de 3 kg.Apoi am observat si eu ca fac muschi,ca tine, si am inceput sa ma plimb zilnic cate 5 km( o ora jumate) si am scazut treptat.De mentinut k din mai nu mai mananc deloc dulciuri din comert si prajituri.Iar de o luna jumate fac niste exercitii de pe youtobe si stepper si am mai scazut atat in cm cat si kg.Scuze k m-am cam intins cu povestea:(
Legat de carne,eu nu as renunta,mai ales k este mult mai ok sa papi carne decat dulciuri.In mintea mea pieptul de pui si somonul nu ingrasa:))bine...in cantitati limitate.Eu cred k proteinele sunt aliate in slabire.Incearca sa-ti faci salate de legume si sa adaugi putina carnita presarata,apoi o feliuta pana reusesti din nou sa papi.
Iar cu prajiturile,papa o felie,doua,esti inca in dezvoltare cum au spus si fetele.
Imbratiseaza sportul care ti se pare mai distractiv si dak te tii de el te vei modela;)
Mii de scuze ca m-am intins...nu-ti mai scriu;)
Bafta>:D<

iwhipmyhair 08 aug 2011 14:46:02

Re: Jurnalul lui Iwhipmyhair :)
 
@ Anycyk90 : Sunt pe 7 Ianuarie am gresit :)) Multumesc pentru sfaturi si chiar mi-a placut ca te-ai "intins" cu povestitul :*
Acum la pranz am mancat : 400 g mix de legume
o salata de rosii si ceapa (cu ulei)
2 pahare de zeama de compot (cu zahar)
Cred ca am depasit 500 kcal cu masa asta >:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:33:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO