forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aparate/Echipament (http://forum.slabute.ro/aparate-echipament/)
-   -   Bustiera sport? (http://forum.slabute.ro/aparate-echipament/bustiera-sport-12241.html)

Ximena17 24 mar 2013 19:07:15

Bustiera sport?
 
Buna seara fetelor!
As vrea sa imi achizionez o bustiera sport pentru ca fac foarte mult aerobic, zumba, alergat si nu vreau sa mi se lase sanii, mai ales ca din cauza slabitului o sa mi se si micsoreze si vreau sa pun in valoare ce mai am, daca intelegeti :)
M-am interesat de bustiere sport, dar am mai multe nelamuriri:

1. Este vreo diferenta intre bustierele normale si bustierele de firma?
2. Care este cel mai bun material pentru o bustiera?(am gasit foarte putine "de firma" din bumbac si majoritatea din polyester, dar nu mi se pare normal sa port polyester)
3. Ar fi mai bine daca as purta si sutien si bustiera pentru suport?
4. Este necesar sa purtam bustiera noaptea?

Eu pana acum am facut sport fara sutien, nu am simtit nicio durere la nivelul sanilor si nici nu m-au deranjat intr-un fel, o data am incercat cu sutien si a fost foarte inconfortabil.
Mentionez ca port 80 B, am sanii medii si chiar nu vreau sa se lase mai ales ca sunt inca tanara (aproape 19 ani).
Multumesc anticipat! :D

alinutzik 24 mar 2013 20:10:26

Re: Bustiera sport?
 
1. Da, bineinteles ca este o diferenta. Prin cele de "nefirma" intelegi bustierele acelea normale, din material textil, nu ? Diferenta de calitate dintre cele 2 este uriasa, dar acum depinde si de marimea sanilor dar si de intensitatea sportului.
2. Eu am o bustiera de sport de la firma Kalenji si am cumparat-o din Decathlon. Este din poliamida si sunt foarte incantata de ea. Sustine bine sanii ( 70D :D ), iar materialul lasa pielea sa respire, este foarte comoda. Am dat 100 ron pe ea acum un an.
3. Si cu bustiere si cu sutien obtii mai mult suport, dar sanii tai ar fi prea.. "sufocati" asa, zic eu.
4. Am citit ca este de preferat sa purtam bustiera si noaptea, dar nu este necesar.

alinutzik 24 mar 2013 20:14:06

Re: Bustiera sport?
 
A, si indiferent de firma bustierei, ca e din mall sau de la taraba din piata, e musai sa o porti ceva pentru sustinerea sanilor in timpul sportului! In general bustierele/sutienele pentru sport sunt facute in asa fel incat sa fie comode si sa iti ofere libertate de miscare ( acum am citit ca sutienul obisnuit nu ti s-a parut comod )

deadcountess 24 mar 2013 23:32:33

Re: Bustiera sport?
 
Citat:

Anterior postat de Ximena17 (Post 1241177)
Buna seara fetelor!
As vrea sa imi achizionez o bustiera sport pentru ca fac foarte mult aerobic, zumba, alergat si nu vreau sa mi se lase sanii, mai ales ca din cauza slabitului o sa mi se si micsoreze si vreau sa pun in valoare ce mai am, daca intelegeti :)
M-am interesat de bustiere sport, dar am mai multe nelamuriri:

1. Este vreo diferenta intre bustierele normale si bustierele de firma?
2. Care este cel mai bun material pentru o bustiera?(am gasit foarte putine "de firma" din bumbac si majoritatea din polyester, dar nu mi se pare normal sa port polyester)
3. Ar fi mai bine daca as purta si sutien si bustiera pentru suport?
4. Este necesar sa purtam bustiera noaptea?

Eu pana acum am facut sport fara sutien, nu am simtit nicio durere la nivelul sanilor si nici nu m-au deranjat intr-un fel, o data am incercat cu sutien si a fost foarte inconfortabil.
Mentionez ca port 80 B, am sanii medii si chiar nu vreau sa se lase mai ales ca sunt inca tanara (aproape 19 ani).
Multumesc anticipat! :D

O deiferenta de calitate exista, ca la orice alt produs.
E mai bine sa fie dintr-un material care transporta umezeala decat din bumbac.
Decat sutien obisnuit, prin care sanii nu respira, mai bine bustiera ori-de-care ar fi ea.
La cupa B probabil ca e ok sa dormi si fara, problema e la marimile foarte mari.

Ximena17 24 mar 2013 23:48:25

Re: Bustiera sport?
 
Mersi frumos pentru raspuns @alinutzik! Chiar am vazut o bustiera frumoasa la 100 ron de la Puma, dar era din polyester si nu cred ca e atat de buna, acum nu stiu..

Ximena17 24 mar 2013 23:50:13

Re: Bustiera sport?
 
Mersi pentru raspuns @deadcountess! Ce bine ca nu trebuie sa port si noaptea :D

deadcountess 24 mar 2013 23:55:09

Re: Bustiera sport?
 
Citat:

Anterior postat de Ximena17 (Post 1241325)
Mersi pentru raspuns @deadcountess! Ce bine ca nu trebuie sa port si noaptea :D

Cu toata placerea, Ximena :)

ieucumine 25 mar 2013 15:09:16

Re: Bustiera sport?
 
Eu port si cand fac sport si in restul timpului niste bustiere luate de la Decathlon. Acum daca port sutien simt ca ma sufoc si ma dor coastele. Sunt mult mai comode. Eu am unele de la Domyos, 65 lei parca si mai am ceva tot de la Kalenji si aia a fost undeva la 50lei. Am mai gasit unele TCM intr-un magazin, astea au fost cam 25. Incearca sa gasesti unele cu un fel de incretitura intre sani, mie alea mi se par cele mai bune. Imi cumparasem unele de la Uniconf, fara incretitura si mi se parea ca imi stau sanii aiurea. In alta ordine de idei, da, trebuie sa porti bustiera in timpul sportului, pentru ca de la sarituri&co, se intinde pielea si sanii tai o iau pe urmele gravitatii :D

Ximena17 26 mar 2013 21:38:41

Re: Bustiera sport?
 
Mersi frumos @ieucumine! :D

deadcountess 26 mar 2013 23:23:42

Re: Bustiera sport?
 
Niste tips pt daca mergi sa cauti bustiera:
  • Daca materialul face pliuri sub san sau pe lateral e prea mare.
  • Trebuie să stea în linie dreaptă, orizontală pe spate. E prea mica în cazul în care linia se curbeaza.
  • Trebuie sa poate intra două degete sub elasticul de sub sani si sub bretele.
  • Daca pielea face pliu intre san si axila bustiera e prea mica.

Distractie faina la shopping :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:47:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO