forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aparate/Echipament (http://forum.slabute.ro/aparate-echipament/)
-   -   Step counter (http://forum.slabute.ro/aparate-echipament/step-counter-11590.html)

deadcountess 11 mai 2012 21:40:34

Step counter
 
Mai foloseste cineva dintre voi numaratorul de pasi? (cam asa ar suna traducerea literala, nu stiu exact cum se numeste in limba romana).

Mie mi se pare extrem de distractiv sa putem calcula la sfarsitul zilei cati km se aduna invartindu-te pe ici pe colo :)

dorutza 12 mai 2012 00:21:06

Re: Step counter
 
pedometru se numeste.. dupa cate stiu eu.
vreau si eu sa-mi achizitionez unul sa-l folosesc la alergare ca sa calculez in cat timp alerg x nr de km..
in varianta de mers se zice ca trebuie sa faci peste 10.000 de pasi ca sa slabesti

eva 9 12 mai 2012 08:24:35

Re: Step counter
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1037269)
Mai foloseste cineva dintre voi numaratorul de pasi? (cam asa ar suna traducerea literala, nu stiu exact cum se numeste in limba romana).

Mie mi se pare extrem de distractiv sa putem calcula la sfarsitul zilei cati km se aduna invartindu-te pe ici pe colo :)

Ah Conteso, nu te-am mai vazut de ceva vreme!
Am achizitionat si eu unul alaltaieri, ieri am facut numai la serviciu 5 km.. il folosesc numai pentru serviciu... am meu numara si pasii, km, caloriile, si g de grasime...

Animis23 12 mai 2012 22:42:00

Re: Step counter
 
Am si eu unul, numai ca l-am setat de mult, pe o distanta discutabila, si acum am pierdut instructiunile :)) si nu stiu sa il setez corect. Il folosesc pe post de timer pentu alergat, oricum, ca e mic si foarte portabil si imi convine. Chiar ar trebui sa caut pe net si sa il setez din nou pe ritmul meu de mers.

quarc 13 mai 2012 21:17:24

Re: Step counter
 
Distanta masurata via pedometru este total anapoda in conditiile in care il purtam toata ziua. Merge sa contezi pe el daca faci o activitate uniforma - gen postas.

Eu faceam acum vreo 6-7 ani cumulam cam 7000 de pasi pe zi, in saptamana in care mi-am luat primul pedometru. Am inceput un mic studiu. Studiindu-mi numerele am constatat ca in ziua urmatoare unei zi cu 10000 de pasi ma simteam mult mai bine. In zilele care urmau dupa zile cu mai putin de 5000 ma simteam rau, amorteala in genunchi si inflexibilitate generalizata a coloanei, indiferent de gimnastica facuta. In noptile cu 10000+ dormeam mult mai bine.
Dar de la un moment dat mersul nu mai e suficient si cand o dai pe alergat incepi sa te simti minunat. Daca asa se simt drogatii, le inteleg dependenta. Doar ca nu mi se pare rau sa fiu dependent de luciditate, odihna si un corp care functioneaza ca la carte.


Sunt oameni care recomanda un adaos de 2000 de pasi fara modificarea dietei pentru a incepe un program de slabit mai sportiv. Cu timpul dieta se modifica inconstient si din cauza senzatiei de bine tot cresti nr de pasi.
q

deadcountess 15 mai 2012 14:26:12

Re: Step counter
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1037317)
pedometru se numeste.. dupa cate stiu eu.
vreau si eu sa-mi achizitionez unul sa-l folosesc la alergare ca sa calculez in cat timp alerg x nr de km..
in varianta de mers se zice ca trebuie sa faci peste 10.000 de pasi ca sa slabesti

Da, asa stiam si eu ca ideal e sa faci min 10.000 nu neaparat pt a slabi ci pt a avea suficienta activitate fizica pt sanatate in general.

Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 1037369)
Ah Conteso, nu te-am mai vazut de ceva vreme!
Am achizitionat si eu unul alaltaieri, ieri am facut numai la serviciu 5 km.. il folosesc numai pentru serviciu... am meu numara si pasii, km, caloriile, si g de grasime...

Eva, si mie mi-a fost dor de tine, am ceva probl tehnice si intru numai de la lucru cand apuc. :">

Si eu il folosesc tot la servici sa vad cat ma alearga statul norvegian :)) sau cand ma invart prin casa, nu cand fac sport. Si al meu numara de toate dar nu prea ma incred eu in calcule, caloriile consumate sunt in functie de greutate, intensitatea efortului, asa ca ce afiseaza jucaria e doar o aproximatie grosiera. Eu ma amuz doar cu nr de pasi si km :)

eva 9 15 mai 2012 17:22:16

Re: Step counter
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1039798)
Eva, si mie mi-a fost dor de tine, am ceva probl tehnice si intru numai de la lucru cand apuc. :">

Si eu il folosesc tot la servici sa vad cat ma alearga statul norvegian :)) sau cand ma invart prin casa, nu cand fac sport. Si al meu numara de toate dar nu prea ma incred eu in calcule, caloriile consumate sunt in functie de greutate, intensitatea efortului, asa ca ce afiseaza jucaria e doar o aproximatie grosiera. Eu ma amuz doar cu nr de pasi si km :)

si eu il folosesc tot ca sa vad cat ma alearga statul german... stiu ca e o jucarie, o gluma, dar asa la caterinca... ieri am fost la plimbare, 7.5 km... ceva ceva numara el :))
pentru alergat sunt altele mai bune! alea smechere cu curea direct pe piept sau cele cu curea pe biceps... eu n am ce sa fac cu alea ca nu e ca si cand mi-as da sufletul pe aparate =))... mai sus de 180 bpm nu urc ca mi-e frica ca fac infarct :-o>:) (si-aici o sa rada Q de mine:)))
urmatoarea achizitie este un pulsuhr (ceas cu puls) care masoara si ala cred ca la fel, in plus fata de calorii, km si alte prostii, pulsul! dar ala e scump, 120 euro si nu-mi vine inca sa dau atatia bani :))

deadcountess 16 mai 2012 23:50:51

Re: Step counter
 
N-as da bani pe asa jucarii daca sunt foarte scumpe, vorba ta sunt mai mult de distractie.

quarc 17 mai 2012 21:15:16

Re: Step counter
 
Un numarator simplu nu stie decat sa numere pasi.
Deja la 10euro ii bagi greutatea lungimea pasului si iti estimeaza calorii si distante.
Ce stie mai mult e eja overkill.

Cat despre monitoare cardiace.
Cele decente sunt 25 maxim 50 de euro si preturile cresc pe masura ce adaugi termometru gps ciocan mistrie si solutie de curatat argintaria.
Iti iei unul mai scump daca ai cu adevarat nevoie. Oricum inveti sa te simti si simti ce puls ai in cateva saptamani. Mi se par aproape inutile. Garminul face un model cu gps care te aduce pe unde ai venit. E util noaptea sau in conditii vitrege cand ochii si memoria te lasa...

deadcountess 13 aug 2012 18:40:02

Re: Step counter
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1042533)
Un numarator simplu nu stie decat sa numere pasi.
Deja la 10euro ii bagi greutatea lungimea pasului si iti estimeaza calorii si distante.
Ce stie mai mult e eja overkill.

Cat despre monitoare cardiace.
Cele decente sunt 25 maxim 50 de euro si preturile cresc pe masura ce adaugi termometru gps ciocan mistrie si solutie de curatat argintaria.
Iti iei unul mai scump daca ai cu adevarat nevoie. Oricum inveti sa te simti si simti ce puls ai in cateva saptamani. Mi se par aproape inutile. Garminul face un model cu gps care te aduce pe unde ai venit. E util noaptea sau in conditii vitrege cand ochii si memoria te lasa...

Preturile difera mult de la o tara la alta, al meu a fost vreo 30 de euro si nu face nimci decat sa masoare pasii, in schimb pe site-ul lor iti da calculeaza distante si calorii daca bagi greutatea si lungimea pasului cum spuneai tu.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:27:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO