forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   9 kg in 2 saptamani (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/9-kg-2-saptamani-792.html)

alessa 23 iun 2009 13:30:24

9 kg in 2 saptamani
 
Numele meu este Alexandra, sunt noua pe aici si de cand ma stiu sunt intr-o continua cura de slabire.Am 17 ani si multe kilograme de dat jos.Stiu ca nu este bine ceea ce fac dar, am ajuns la concluzia ca nicio cura de slabire nu ma ajuta iar singura solutie a ramas foamea + consumul a 2-3 litri de apa pe zi +1 ora 2 de sport in fiecare zi.Nu mananc decat o singura data pe zi si atunci un fruct sau 2 legume sau ceva branzeturi eventual lactate iar masa mea principala are aproximativ 200 de calorii.In doua saptamani am slabit 9 kilograme adica 4-5 kilograme pe saptamana si mi-am propus ca pana in august sa ajung la greutatea ce mi-o doresc adica 60 de kilograme.Nu ma simt ametita, nu ma doare capul, nu ma doare stomacul dar se pare ca am avut nevoie de foarte multa vointa pentru a ma abtine de la toate bunatatile ce ma inconjoara.Si schimbarile au inceput sa fie foarte vizibile, iar eu sunt din ce in ce mai fericita gandindu-ma ca o sa ajung cum mi-am dorit mereu!

manuela 23 iun 2009 14:49:55

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Buna alessa!
Si eu sunt in situatia ta,adica de cand ma stiu sunt intr-o vesnica cura de slabire..........:(
Dupa ce am incercat tot felul de diete fara rezultat,sau cu rezultat dar imediat dupa aceea am pus inapoi dublu,am renuntat la orice reteta ''minune''
Asa ca m-am hotarat sa duc un stil de viata sanatos ca oricum dieta o tii practic toata viata ca sa nu te mai ingrasi la loc.Si de ce sa nu ma obisnuiesc sa mananc sanatos,in loc sa urmez retete si reguli stricte care te fac doar sa-ti doresti sa mananci altceva decat ce aveai in meniul respectiv.Cel putin asta e parerea mea!Si chiar daca o sa dureze ceva mai mult pana o sa slabesc stiu ca o sa fie de durata!!!Stiu ca am de parcurs un drum lung si greu dar de data asta sunt hotarata sa ajung la capat!!!
[*2*]

Extasssy 23 iun 2009 14:57:48

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Buna Alessa,

Consumul de apa si sportul sunt singurele parti pozitive... Pentru ca:-o:-o:-o:-o:-o 200 kcal pe zi, te vor distruge incetul cu incetul... Corpul tau nu poate funtiona la infinit doar cu atat... De unde energie sa mergi, sa gandesti si restu, daca tu nu ii dai. La 17 ani ai in fata un BAC, ai infata ani de invatat, cum crezi ca le vei face fata cu doar 200 kcal? Cum crezi ca vei putea sa te bucuri de silueta pe care o vei dobandi cand nu vei avea pic de energie in tine?

Eu am 23 de ani si 92 de kg... la varsta ta gandeam la fel... ca merge... Dar adevarul este ca merge numai pentru o perioada...

Inteleg ca vrei sa slabesti repede... si nu putin ci cam 30 kg... Dar mai bine le pierzi incet, incet.... sa zicem cam 4-5 kg pe luna, decat sa te distrugi... pentru ca de slabit in ritmul satabilit de tine o sa slabesti cu siguranta, dar sanatatea? Chiar nu conteaza? Chiar nu conteaza ca iti dai peste cap tot organismul, si ca o astfel de infometare (pentru ca daca pentru tine nu e, pentru el clar este infometare) te va distruge?

Pe langa asta, mai este si reversul medaliei, si anume... odata ce ai ajuns la greutatea dorita, orice vei manca in plus fata de cele 200 kcal pe care le consumi acum se vor pune instantaneu... Si nu vei reusi decat sa fii slaba si frumoasa cateva saptamani si apoi vei ajunge de unde ai plecat poate chiar cu mai multe kilograme...

Sfatul meu... incearca sa mananci sanatos, adica fara zahar, fara prajeli, fara grasimi, dar cam de 1000kcal pe zi... fa sport si bea apa multa si o sa vezi cum vor zbura kilogramele in plus, si cum vei fi si frumoasa si sanatoasa...

Uite eu cand am inceput cura aveam 100kg... iar intr-o luna si o saptamana am dat jos 7.7kg... ceea ce nu este deloc putin... Tu de ce nu vrei sa incerci asa?
Uite aici o poveste care demonstreaza ca mancatul sanatos chiar slabeste, si nu este numai o poveste de adormit copii... http://forum.slabute.ro/slabit-poves...-5-ani-85.html

Stiu ca vei citi ce am scris eu aici, si ce probabil vor scrie si alte fete, si vei zice: "Eh... lasa ca eu stiu mai bine, ca doar e corpul meu!". Si vei avea intr-o oarecare masura dreptate, este corpul tau... Dar stai o secunda si gandeste-te ca asa am zis si noi la un momentdat, probabil pe la varsta ta, iar daca acum suntem aici, pe acest forum, in cautare de solutii, inseamna ca nu am stiut mai bine, si ca inca ne luptam cu kilogramele si poate cu alte boli aparute in urma inconstientei noastre.

Te rog sa nu iti faci singura rau... !!!!

teodora 23 iun 2009 15:17:21

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Draga Alessa sunt total de acord cu Extasssy. Nu e bine deloc ceea ce faci tu [*interzis*].
La fel am facut si eu prin clasa a VIII- a si m-am ales cu stomacul distrus, cu o operatie de apendice si cu un surplus de kg atunci cand am inceput din nou sa manac normal, ba chiar am pus dublu. Este adevarat ca m-am trezit "cam tarziu" la realitate ( la 34 de ani si 96 de kg) dar uite ce am realizat : acum am 69 de kg am scapat de 27 de kg in mai putin de un an, si ce e mai important in 5 luni am reusit sa slabesc 20kg. Nu crezi ca e foarte bine. Ce am facut? Am renuntat la tot ce inseamna faina alba, zahar. cartofi,porum,orez, am grija cum mananc fructele ( intr-un cuvat Montignac) si fac sport de trei ori pe saptamana. Sa nu iti imaginezi ca nu am avut abateri. Oho si inca cate :)). Asa ca te sfatuiesc sa ai grija, nu te fenta ca te fentezi degeaba. >:D<

alessa 23 iun 2009 15:44:01

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Of Doamne..multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi dar am ajuns..nu stiu cum sa zic la capatul solutiilor.Ma gandeam ca dupa ce o sa ajung la 60 de kg sa mananc sanatos fara prajeli, dulciuri, fainioase etc. iar pana atunci sa incerc sa continui asa.Ma simt jalnic sa vad ca toate colegele sunt slabe si pot sa se imbrace cu orice isi doresc, m-am saturat de toti care ma jignesc si colac peste pupaza m-am indragostit de un baiat si nu pot sa il accept pe el pentru ca eu inca nu m-am acceptat pe mine.Am ajuns sa fiu obsedata de mine si imi doresc daca se poate sa fiu doar piele si os :|.Cred ca problema mea a ajuns sa fie una de ordin psihologic.Mereu sunt deprimata si m-am departat de toti incat am ajuns sa fiu o tipa singura, inchisa intr-o camera alaturi de laptop.:(Urasc oglinzile, urasc pozele si detest sa merg in locuri unde sunt foarte multi oameni pentru ca mi se pare ca sunt foarte privita, intr-un sens rau.

mishutza 23 iun 2009 16:28:19

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Eu ma abtin,asta mi se pare apogeul.Si ziceam ca fetele cu 800 de calorii pe zi se infometeaza....ei,uite ca am dovada clara ca minteam.Ai grija,un corp ai,si iti mai trebuie vreo 80 de ani de acu incolo

Luna 23 iun 2009 16:42:30

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13007)
Numele meu este Alexandra, sunt noua pe aici si de cand ma stiu sunt intr-o continua cura de slabire.Am 17 ani si multe kilograme de dat jos.Stiu ca nu este bine ceea ce fac dar, am ajuns la concluzia ca nicio cura de slabire nu ma ajuta iar singura solutie a ramas foamea + consumul a 2-3 litri de apa pe zi +1 ora 2 de sport in fiecare zi.Nu mananc decat o singura data pe zi si atunci un fruct sau 2 legume sau ceva branzeturi eventual lactate iar masa mea principala are aproximativ 200 de calorii.In doua saptamani am slabit 9 kilograme adica 4-5 kilograme pe saptamana si mi-am propus ca pana in august sa ajung la greutatea ce mi-o doresc adica 60 de kilograme.Nu ma simt ametita, nu ma doare capul, nu ma doare stomacul dar se pare ca am avut nevoie de foarte multa vointa pentru a ma abtine de la toate bunatatile ce ma inconjoara.Si schimbarile au inceput sa fie foarte vizibile, iar eu sunt din ce in ce mai fericita gandindu-ma ca o sa ajung cum mi-am dorit mereu!

Bine ai venit, Alessa !
Fetele au zis cam tot ce era de spus vizavi de ce drum ai ales.
Din pacate, ai sanse mari sa iti dereglezi organismul.
Si asta presupune doua directii.
Fie sa nu mai poti controla procesul de ingrasare, fie pe cel de slabire.
Sunt cazuri mai rar auzite, cel putin pe forumuri, insa in viata-mi personala am un exemplu foarte apropiat care, acum, dupa ce a avut un corp frumos, cu forme, atractiv, arata aproximativ ca cea din imaginea de mai jos.
Lupta de mai bine de 10 ani sa isi revina ( a inceput ca si tine, in liceu, cu diete drastice).
Acum incearca in zadar. Nu mai poate. Pune 1 kg, il pierde a 2-a zi, vorba vine.
Iti produce mila, aduce aminte de prizonierii din lagarul de la Auschwitz.
Crede-ma, te rog, nu e nici o exagerare, i se vad scobiturile oaselor temporale pe sub piele.

Totul are un pret. Ea, pana acum, l-a platit scump. Si Dumnezeu stie cand sau daca isi va reveni intr-o zi.


Gandeste-te BINE ce sacrificii faci.

http://lacomunidad.elpais.com/blogfi...norexia4lp.jpg

manuela 23 iun 2009 16:48:18

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Incearca sa mananci sanatos si chiar daca va dura mai mult timp sa scapi de kilogramele nedorite va fi pe termen lung pt ca o sa te obisnuiesti sa mananci asa.Si nu risti sa te trezesti intr-o buna zi ca o sa te imbolnavesti.....:-/
Toate fetele ti-au dat sfaturi bune si ar trebui sa te gandesti mai bine...........:)

Luna 23 iun 2009 16:55:41

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13028)
Of Doamne..multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi dar am ajuns..nu stiu cum sa zic la capatul solutiilor.Ma gandeam ca dupa ce o sa ajung la 60 de kg sa mananc sanatos fara prajeli, dulciuri, fainioase etc. iar pana atunci sa incerc sa continui asa.Ma simt jalnic sa vad ca toate colegele sunt slabe si pot sa se imbrace cu orice isi doresc, m-am saturat de toti care ma jignesc si colac peste pupaza m-am indragostit de un baiat si nu pot sa il accept pe el pentru ca eu inca nu m-am acceptat pe mine.Am ajuns sa fiu obsedata de mine si imi doresc daca se poate sa fiu doar piele si os :|.Cred ca problema mea a ajuns sa fie una de ordin psihologic.Mereu sunt deprimata si m-am departat de toti incat am ajuns sa fiu o tipa singura, inchisa intr-o camera alaturi de laptop.:(Urasc oglinzile, urasc pozele si detest sa merg in locuri unde sunt foarte multi oameni pentru ca mi se pare ca sunt foarte privita, intr-un sens rau.


Alessa, e trist ce scrii si ce am subliniat eu cu culori , in mod special, insa, vestea buna e ca poti impusca 3 iepuri dintr-o data.
3, nu 2.

Iesi afara. Nu iti place ce vezi pe strada (pt ca ti se pare), schimba cartierul, strazile, pune-ti ochelari de soare pe nas - creeaza o senzatie de adapost- asta pana te poti accepta tu pe tine.
Asa faci miscare, usor usor vei incepe sa te obisnuiesti cu "exteriorul".




Facand miscare (si vorbesc despre miscare afara, in aer liber - desigur o poti asocia cu cea facuta in spatii inchise)
  • treptat, vei slabi;
  • vei trata si aceasta stare de nemultumire.Probabil ca ai auzit de serotonina, responsabila de buna dispozitie si care e stimulata tocmai prin....ce crezi? ...MISCARE
  • vei socializa, vei iesi din negura in care te-ai adancit. Calculatorul nu iti e prieten, e o necesitate, insa nu te umple de fericire, e doar un ajutor in viata de zi cu zi, o ustensila.
Cauta in cei apropiati sprijin (parinti, bunici, alte rude, o prietena - nu se poate sa nu ai macar o prietena la anii astia) . Si daca vrei, ne ai si pe noi, insa eu ti-as propune ca in fiecare zi sa vii sa ne spui ca ai iesit o ora la plimbare, cu sau fara ochelari de soare, pe lumina sau pe intuneric, oriunde ti-a facut placere ;)

Sper sa constientizezi cat rau iti faci !

Pentru binele tau ! [*1*]

alessa 23 iun 2009 17:35:54

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Am sa..incerc sa mai ies..prietene am..de fapt am una mai buna cu care mai ieseam.Iar de maine am sa incerc sa mananc macar..900-1000 de calorii.Eu pana acum m-am simtit ok dar nu m-am gandit ca in viitor e posibil sa mi se faca rau sau sa imi cedeze inima (pentru ca e destul de slabita datorita lipsei mancarii) si..din moment ce se poate slabi mancand sanatos, am sa o fac si eu, sau cel putin o sa incerc.
[

Extasssy 23 iun 2009 19:33:10

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13067)
Am sa..incerc sa mai ies..prietene am..de fapt am una mai buna cu care mai ieseam.Iar de maine am sa incerc sa mananc macar..900-1000 de calorii.Eu pana acum m-am simtit ok dar nu m-am gandit ca in viitor e posibil sa mi se faca rau sau sa imi cedeze inima (pentru ca e destul de slabita datorita lipsei mancarii) si..din moment ce se poate slabi mancand sanatos, am sa o fac si eu, sau cel putin o sa incerc.
[

Felicitari pentru decizia luata! [*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*]

Noi suntem aici alaturi de tine, si te sprijinim, si vei avea mereu un umar pe care sa plangi, sau un prieten care sa te laude pentru reusite... Am spus un prieten?! Scuze... o multime de prieteni/prietene...

Cand ai timp iti sugerez sa citesti jurnalele fetelor sa vezi exact la ce anume ma refer...

BRAVO!

ianna 23 iun 2009 19:35:34

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
of doamne ce-i si cu tineretul asta...of of of

cred ca am sters de 5 ori raspunsul la ce ai scris tu ...si oricat incerc sa nu sun prea rautacioasa ..n-am cum...am vrut sa nu-ti raspund dar ca sa nu te am pe constiintza las la mana "sefilor forumului"

copila! du-te la baie acum si spalate pe ochi cu apa rece ...trage aer in piept! si revino-ti ! Hai sa-ti spun ce iti faci tu cu manutza ta :)

Prin infometare nu pierzi doar grasimi ci si din apa si masa musculara etc ...cu alte cuvinte iti termini organismul (ti-ai facut testament??) . La un moment dat, si probabil nu cand vei ajunge la kilogramele dorite, vei da in anemie! Anemia nu e altceva decat o deficienta a hemoglobinei si ptr ca hemoglobina transporta Oxigenul de la plamani la tzesuturi, anemia poate produce hipoxie (lipsa de oxigen) in organe...iar rezultatul il deduci si singurica;). Asta e doar una din cazuri...dar sunt si alte boli care te asteapta la cotz imediat ce ai dereglat organismul.

Ai 17 ani..ai toata viata inainte...mai mult sau mai putzin plinutza...asta nu e un motiv sa ajungi la sinucidere...pentru ca ...asta este dieta ta:|.Paintii tai nu zic nimic?:-sPrietenele tale nu vad ce faci? Sau te incurajeaza sa te infometezi?

Incearca sa intelegi ca atitudinea pe care o ai tu acum nu te va duce la 50 sau 30 kg cat vrei tu sa ai ...ci la o perturbare a metabolismului...si daca nu ajungi pe la spital (sau mai rau) ai sa devi si mai grasa !!!..probabil nu asta iti doresti, sau ma insel????

Esti in crestere ...fetele pana la 21 de ani tot cresc...esti la scoala..organismul tau are nevoie de vitamine si proteine. Zici ca nu te placi?? Dar nici nu alegi un trai de viata sanatos! Adica te infometezi si nici miscare nu faci=((

ce ai sa faci cand vei ajunge sa ai un servici ...la birou...deci nu o sa mai ai timpul liber de care dispui acum ca sa poti face miscare....si probabil vei dori si un barbat langa tine...care iar iti ocupa timp ...si barbatzii se pricep extraordinar de bine sa ne faca grase:))...ba cu poftele lor...sau cu copiii;).

Esti lenesa?? Iti e mai usor sa faci foamea?Sau cum, nu inteleg efectiv! De ce nu te apuci sa alergi??De ce nu faci abdomene? De ce nu iei lectii de dans, aerobic, innot? (la un club sau singurica). Ia-ti o potaie sau o bicicleta si iesi afara ...fa miscare!

Scuze ca sunt atat de rautacioasa dar sunt efectiv revoltatat de atitudinea ta vis-a-vis de persoana ta!!! Tu chiar nu iubesti viata...sau esti inconstienta.


Uite niste calcule frumoase care sper sa te motiveze si sa te faca sa intelegi ca nu e usor sa slabesti dar nici imposibil...si nu e nevoie de o atitudine atat de nociva...

Ca sa dai jos toata greutatea nedorita trebuie sa arzi 647,500 calories


Ca sa arzi 647,500 Calories trebuie sa faci:
  • sa impachetezi un rucac 1,072 h (45 zile) nonstop, or
  • sa mergi ptr 2,481 h (103 zile) la 3 mph intruna, or
  • sa mergi 7,443 mile (4,652 kilometers), or
  • sa faci bicicleta 1,877 h (78 zile) la 10 mph, or
  • sa faci bicicleta 18,768 miles (11,730 kilometrii), or
  • sa joci basketball nonstop timp de 1,033 h( 43 zile),
  • Sa sari coarda 789 ore (33 zile) incontinuu...
Ca sa pierzi greutatea sanatos trebuie sa pierzi intre 1 si 3 pounds (1 kg) pe sapt. Daca ai reusi asta ar insemna ca ti-ar lua cam 62 to 185 sapt (14 to 43 luni de zile) . Adica la 18 ani vei fi fotomodel.

Daca cineva ti-ar zice ca daca papi sanatos si faci miscare serios intr-un an te vei face "fotomodel", ce ai face? ....

mishutza 23 iun 2009 20:35:41

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Alessa,ma bucur ca vei incerca sa mananci mai muLT.Mananca minim 1200 de calorii pe zi,si in momentul in care vei ajunge in faza de platou,poti sa mai scazi.
Sa nu te sperii daca la inceput te vei ingrasa putin,e normal.E pretul platit pt prostiile tale.Gandeste-te ca e mai bine sa pui acum 3 kg inapoi,decat sa pui la urma 50 de kg inapoi,si sa fii si bolnava.Ca bolnava vei fi cu siguranta de continui asa.
Citeste si tu in jurnalele fetelor,vezi ce mananca cele care slabesc,foloseste calculatorul de calorii,intra cu noi in concurs,sunt atatea chestii care te vor ajuta.Pune mana si mananca.Am si eu o intrebare,mama ta vede ce faci tu?

alessa 23 iun 2009 20:44:41

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
hmmm Ianna dar fac sport(alerg, bicicleta statica, exercitii pilates, abdomene, dansez)iar pe langa astea..o sa ma apuc sa mananc..sanatos!

ianna 23 iun 2009 20:55:01

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
de cand faci sport?

cat timp si ce fel de sport faci pe zi si/sau saptamanal?

ianna 23 iun 2009 21:01:06

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13083)
hmmm Ianna dar fac sport(alerg, bicicleta statica, exercitii pilates, abdomene, dansez)iar pe langa astea..o sa ma apuc sa mananc..sanatos!


o sa ma apuc??? #-onu te-ai apucat deja???:-o:-ovaaaai de as fi fost langa tine de manutza te luam ...ca pe copii mici;))...si te bagam in frigider si nu te lasam sa iesi pana nu mancai 600 kcal8->

alessa 23 iun 2009 21:07:08

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Pai fac in fiecare zi cam doua ore bicicleta statica, pilates vreo 30 de minute, dans 15-20 de minute, si de alergat alerg de 2 ori pe saptamana, depinde de chef.

ada 23 iun 2009 21:21:37

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
:Dbuna eu sunt ceva mai mica si totusi nici eu nu am facut asemenea greseli....au fost ceva mai mici insa m-au cam costat pt ca din cauza unor diete ceva mai drastice[dar nu 200kcal/zi ca tine:Dmancam500-600kcal/zi] am pus 5 kg si mi-am cam distrus stomacelul+ca mai am si anemie si caderi de calciu(bine astea le aveam dinainte dar s-au mai agravat cu dietele mele minune)acum nu mai am probleme decat cu putina lipsa de calciu si ma mai doare stomacul din cand in cand:Dtotusi insa eram pe cale sa fac mai rau daca nu citeam jurnalele de aici si daca fetele de pe acest forum nu-mi dadeau sfaturi#:-sle multumesc mult oricum si tu ar fi mai bine sa mananci macar 1000kcal/zi>:D<;)te vei simti mai bine.Am avut 65kg si prin sport si scarsdale[dieta recomandata de slabuta:x]am reusit sa slabesc in 2 saptamani 4 kg e destul de mult zic eu si mancam 1000kcal/zi si foarte mult sport.daca te vei hotara sa tii scarsdale ne putem ajuta reciproc sau ne putem felicita pt kg sau certa pt greseli;).fetele au avut mare dreptate in tot ceea ce ti-au spus sper sa tii cont de sfaturile date si bafta la slabit:x:-*pwpicei>:D<:-*

huhu 23 iun 2009 21:28:08

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
buna Alessa,
de curand am inceput sa-mi tin si eu jurnalul alimentar aici, pe forum, si cu ajutorul fetelor ma tin de treaba. te rog sa nu renunti in a vizita acest forum si oricand ti se pare ca nu mai poti, cand ai nervi, cand ai pofte sau cand iti vine sa plangi intr-un coltisor, scrie-ne aici si te vom sustine... nu as putea sa mai adaug nimic in plus fata de ce ti-au scris fetele, insa insist in a te ruga sa nu-ti mai ignori organismul si nevoile sale. ai 17 ani, incearca sa lasi un pic drama kilogramelor la o parte si gandeste-te, logic, la cum iti afectezi organismul prin dieta pe care ai adoptat-o. in regimul asta, viitorul pare cam sumbru...
si uite ce calcule frumoase a facut Ianna, asta ar trebui sa te remonteze si sa te aduca pe calea cea buna - o dieta echilibrata in care sa-i dai trupului tau toate "lucrusoarele" de care are nevoie intr-o limita rezonabila de kcal.
o seara frumoasa, papa fructisoare si da un pic din fundulet!

Slabuta 23 iun 2009 21:57:53

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13007)
Numele meu este Alexandra, sunt noua pe aici si de cand ma stiu sunt intr-o continua cura de slabire.Am 17 ani si multe kilograme de dat jos.Stiu ca nu este bine ceea ce fac dar, am ajuns la concluzia ca nicio cura de slabire nu ma ajuta iar singura solutie a ramas foamea + consumul a 2-3 litri de apa pe zi +1 ora 2 de sport in fiecare zi.Nu mananc decat o singura data pe zi si atunci un fruct sau 2 legume sau ceva branzeturi eventual lactate iar masa mea principala are aproximativ 200 de calorii.In doua saptamani am slabit 9 kilograme adica 4-5 kilograme pe saptamana si mi-am propus ca pana in august sa ajung la greutatea ce mi-o doresc adica 60 de kilograme.Nu ma simt ametita, nu ma doare capul, nu ma doare stomacul dar se pare ca am avut nevoie de foarte multa vointa pentru a ma abtine de la toate bunatatile ce ma inconjoara.Si schimbarile au inceput sa fie foarte vizibile, iar eu sunt din ce in ce mai fericita gandindu-ma ca o sa ajung cum mi-am dorit mereu!

Buna Alexandra si ma bucur tare mult ca ai dat de noi. :) Pentru ca, cum ti-au zis si fetele, trebuie sa reevaluezi ceea ce faci.

Ai o varsta foarte frumoasa, la 17 ani mie nu imi pasa ce zice lumea (eram si eu slava domnului cu ceva kg in plus), eu stiam ca trebuie sa slabesc pentru mine, nu vreau sa mint, sa zic ca am fost model, am urmat un stil de viata sanatos, dar nici nu stateam toata ziua pe o banana. ;)

Eu inteleg foarte bine ca vrei sa arati bine, dar asta este problema tineretii, noi vrem tot odata, imediat sau cat mai rapid, exact la varsta asta ne facem niste probleme de sanatate grave si dupa plangem cand deja e prea tarziu.

Eu am avut niste depresii anul trecut din cauza imunitatii, eram luna de luna bolnava, iar de la analiza de imunitate, s-a speriat si doctorul. Eu stiu de ce am ajuns asa, pentru ca am tinut regimuri, pentru ca m-am subnutrit, nu am oferit nutrientii, vitaminele si minerale necesare organismului meu.

Iar, acum 4 ani, cand nu imi mai venea ciclu, am aflat ca am anovulatie din cauza slabitului meu prostesc, cum crezi ca m-am simtit, si daca nu iti vine mintea la cap, te trezesti ca nu poti face copii, ca iti cedeaza cate un organ pe luna, si cand ai ajuns la dubla imunodeficienta nu te salveaza nici popa.

Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13028)
Of Doamne..multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi dar am ajuns..nu stiu cum sa zic la capatul solutiilor.Ma gandeam ca dupa ce o sa ajung la 60 de kg sa mananc sanatos fara prajeli, dulciuri, fainioase etc. iar pana atunci sa incerc sa continui asa.Ma simt jalnic sa vad ca toate colegele sunt slabe si pot sa se imbrace cu orice isi doresc, m-am saturat de toti care ma jignesc si colac peste pupaza m-am indragostit de un baiat si nu pot sa il accept pe el pentru ca eu inca nu m-am acceptat pe mine.Am ajuns sa fiu obsedata de mine si imi doresc daca se poate sa fiu doar piele si os :|.Cred ca problema mea a ajuns sa fie una de ordin psihologic.Mereu sunt deprimata si m-am departat de toti incat am ajuns sa fiu o tipa singura, inchisa intr-o camera alaturi de laptop.:(Urasc oglinzile, urasc pozele si detest sa merg in locuri unde sunt foarte multi oameni pentru ca mi se pare ca sunt foarte privita, intr-un sens rau.

Alexandra, eu iti doresc tare mult sa ai ocazia sa mai mananci sanatos la 60 kg, dar te-ai gandit ca poate nu mai ajungi acolo, daca nu iti schimbi gandirea?!

Si eu m-am simtit jalnic, cand toate erau fotomodele in liceu, si numa din cauza asta am facut toate prostiile si acum imi pare rau, ca am fost asa de proasta si m-am lasat influentata de toate reclamele, trendurile promovate de lumea care nu vrea decat sa faca bani pe noi, pentru ca ei ne vad ca o turma de vite, nu oameni, si au metode sigure care sa te faca sa te simti inadaptat, si neacceptat in societate daca nu te ridici la anumite standarde. Este jalnic ce se intampla si cel mai adese, tineretul este cel mai influentabil, trebuie sa deschidem ochii si sa renuntam sa mai fim o societate de consum. Cineva profita si face bani pe spinarea si sanatatea noastra. Iar noi ne lasam ametiti de standarde, 90-60-90, ce porcarie mare e si asta, iar noi am inghitit-o.

Si eu imi doream sa fiu piele si os, plangeam nopti intregi, nu mai ieseam afara, imi facusem un jurnal in care mi-am consumat toate problemele, dar l-am ars cand am decis ca nu se poate asa. Cand am intalnit pe actualul iubit, imi era rusine sa mananc ceva cu el, credeam ca ma vede o grasa care mai mananca de parca nu ii ajunge cate kg are. Si el saracu nici nu avea asa ceva in cap, acum, dupa ce am slabit, mi-a zis sincer intr-o zi, ca eu eram si atunci perfecta pentru el.

Nimeni nu are o problema cu noi, noi singuri ne-o creem si dupa ne plangem de mila.
Cine te judeca dupa cum arati trebuie trimis la plimbare. Tie nu iti trebuie oameni care sa te jigneasca, tu ai nevoie de oameni care sa te sustina, sa te inteleaga, macar sa isi imagineze ce inseamna viata unui om grasut. Nu este deloc usor, cand toata lumea in jur, vrea modele, pentru ca au creierii spalati.

Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13067)
Am sa..incerc sa mai ies..prietene am..de fapt am una mai buna cu care mai ieseam.Iar de maine am sa incerc sa mananc macar..900-1000 de calorii.Eu pana acum m-am simtit ok dar nu m-am gandit ca in viitor e posibil sa mi se faca rau sau sa imi cedeze inima (pentru ca e destul de slabita datorita lipsei mancarii) si..din moment ce se poate slabi mancand sanatos, am sa o fac si eu, sau cel putin o sa incerc.
[

Lasa prietenele care nu fac altceva sa iti mai aduca aminte ca vai ce te-ai ingrasat, urasc astfel de oameni, si i-am maturat pe toti din preajma mea, cu riscul de a ramane cu cativa oameni in jurul tau. Viata e si asa complicata, noi trebuie sa ne-o simplificam, orice lucru care ne face sa suferim, care nu ne apreciaza trebuie scos.

Apuca-te de sport, cat mai mult mers pe jos, bicicleta, abdomene, diverse exercitii, mananca echilibrat fara dulciuri, prajeli, fast food, treci pe lucruri sanatoase, fructe, legume, carnita de pui si peste, branzica si lactate degresate. Sa vezi ce rezultate frumoase vei avea. ;) Nu peste noapte dar sigur vei slabi cat iti doresti. :)

Ti-am scris mult si te-as ruga sa citesti tare atent, pentru ca nu vreau sa regreti ceea ce faci acum. ;)

Mult succes si sunt cu ochii pe tine. :)

ianna 23 iun 2009 22:08:38

Re: 9 kg in 2 saptamani
 
Citat:

Anterior postat de alessa (Post 13090)
Pai fac in fiecare zi cam doua ore bicicleta statica, pilates vreo 30 de minute, dans 15-20 de minute, si de alergat alerg de 2 ori pe saptamana, depinde de chef.

de cand te-ai apucat de sport?

si hai sa facem altfel ...fa-ti un plan de bataie

1. cantareste-te si masora-te maine ..zi-ne clar cate kilo ai acum si ce masuri ai

2. citeste dietele de pe aici daca simti nevoia unui plan clar (eu de ex urasc dietele stricte ... prefer max 1400 kcal si ma delectez cu ce vrea burtica mea in alea 1400)

3. stabilete-tzi un program sportiv(anunta-ne si pe noi care e ala - sa te ajutam eventual sau sa te sustzinem)

4. pregatest-te psihic ..cum bine zicea cineva inainte. la inceput poate pui cateva kilo...dar le vei da jos.

5. intra in concurs cu noi si stabilete-tzi un tel realist de pierdere a kilogramelor ... uite eu mi-am stabilit 2/3 kg pe luna (luna trecuta am pierdut 5 si am papat f sanatos:D...si am avut si scapari - inchetzata si icre:x deci m-am bucurat)...dar ma bucuram si daca stagnam;)ptr ca e oricum mai bine decat alte kilo in plus

6. tot lunar ia-ti masurile (ca la kilograme stiu ca mai toate trisham si ne cam uitam cel putzin saptamanal..eu recunosc:Dzilnic! la prima ora dupa ce golesc intestinele).. ptr ca pana la urma, poti avea oasele mai grele ;) si cred ca te intereseaza mai mult formele decat unde se duce acul la cantar

7. nu uita sa te rasfetzi dupa ce ai castigat la slabit lunar...sa te incurajezi singura. tu hotarasti...iti cumperi ceva...te duci la masaj.... la manechiura ...tu stii ce-ti place


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:43:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO