Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 09:21:01
Ampera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 42
Dieta: Personalizata
Date: 167cm, 63.5kg
Mesaje: 136
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Neata gagicutele. Morgen Anca, cålare pe plantatie deja? eu sunt calare pe telefoane si net. Incerc sa-mi programez o vizita la o ferma care am gasit-o. E pe piata la vanzare si tare ne-a cucerit. Toata seara am vb cu J despre asta, parca eram 2 copii...visam cum ne luam capre si oi, 20 de gainuse si 2 cocosei (asta e J cu gainusele), cum facem hotelul pentru animale, o pensiune turistica si un mic restaurant romanesc. Daca reusesc sa descarc pozele am sa le pun aici. Sunt de vis! Am facut o tampenie azi si m-am cantarit. Stiu catrebuie 1 data pe saptamana, dar n-am rezistat. Am vazut ca am reusit sa dau jos 1 kg si foarte repede. Sper sa am puterea sa ma tin de dieta. Abia astept sa incep sa merg la sala, dar mai am pana in ianuarie. Pana atunci trebuie sa ma multumesc cu bicicleta si stepperul. Am vrut ieri sa ies sa fac o plimbare dar 5 zile dupa op de sani vad ca inca nu merge. Obosesc f repede si e senzatia ciudata, simt cum ma trag sanii in jos, teribil. In momentul de fata n-as sfatui pe nimeni sa faca ast..cine stie, poate dupa luni bune cand trece durerea, cand reapar simturile, cand am voie sa dorm pe burta si cand totul o sa fie doar o poveste o sa gandesc altfel.
Alabal-portocala..frumos nick, imi aduce aminte de copilarie. Multumesc pt vizita si compliment. Stim riscurile operatiei, stiam plusurile si minusurile de la inceput. Am avut o echipa de medici excelenta. Am facut operatia la un spital privat din Bucuresti si totul a mers grozav. Medicii mi-au spus ca trebuie sa o iau incet, sa nu fortez lucrurile si sa acord 1 an jumatate, chiar 2 procesului de slabire. numai ca eu am fost de-o incapatanare prosteasca si in 10 luni am mancat apa, paie si sport. Mancam foarte putin, nu depaseam 400-500 de calorii pe zi si petreceam ore bune in sala de sport zilnic. Asta m-a ajutat sa grabesc procesul de slabire, dar si sa fac un ulcer perforat. Fumatul si alcoolul de la petreceri a ajutat si el. Si slava Domnuleui au fost destule petreceri. Era mereu ceva de sarbatorit. Inca 5 kg jos, o zi de nastere, un concert si tot asa. Acum am invatat (sper eu) sa sarbatoresc mai sanatos. Am lasat tutunul dupa 13 ani de fumat, am lasat orice strop de alcool si sper sa ma tina muuuuuuuuuuult. Maine am programat un CT si peste 2 saptamani o alta gastroscopie. Sper sa nu fi avansat ulcerul, mi-e tare groaza. Aici sistemul medical e f diferit fata de cel din Ro. Anca, m dreptate? Pe mine cel putin m-au tratat cu paracetamol si apa rece pt toate problemele. De la ulcer perforat 8tin minte ca dupa operatie mi-au dat suc cu gheta..era sa-mi explodeze creierul) si 10 paracatamol pe zi, simteam ca innebunesc de dureri. Cand m-au operat de hernie si mi-au scos bila tot paracetamol am primit. Pt dureri de spate de la antrenmente (faceam power lifting...sper ca la anul particip la campionate) tot paracetamol. Gripe, febre, dureri menstruale...paracetamol. in fine, mergem inainte. Capul sus Ampero
Giana, multumesc mult pt tips. Am sa incerc sa caut cartea. Daca nu au si livrare in strainatate, am s-o cumpar in decemrie cand merg in Ro pt un week-end. Oi da..merg in Bucale, abia astept. Bunica mea era asa de fericita c-o intrba pe mama mea cand e decembrie.
...ma duc sa ma uit pe anuntul de la ferma, noroc ca visele sunt gratuite.
Ampera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2131 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1614 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 840 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #22 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 09:46:20
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Morgon Ampera!

Ce vise frumoase aveti...e fantastic ca si al tau, chiar daca nu e roman vrea sa traiasca ca si la noi...cu un pic de ferma si de mancare romaneasca...va tin pumnii si de-abia astept sa vad poze...eu pun asa mult suflet in asa ceva si chiar sper sa va reuseasca sa o puteti lua

Azi sunt acasa, lucrez numa 50% si martea e ziua mea libera...merg la dentist!
felicitari pentru kg dat jos ...eu am dat 100 de grame doar insa daca mi-ai citit jurnalul ai inteles cat de greu mi-a fost sa faci organismul meu sa inteleaga ca vreau sa renunte la rezerve.
Ai dreptate cand spui ca sistemul medical e foarte diferit de cel din romania...i-am citi si lu al meu ce ai scris si imi povesteste de o fata romanca (asta se intampla prin 90) care venise aici si se tot simtea rau...astia au trata-o cu alvedonul vietzii si fata a murit de infarct ca de fapt ea era bolnava de inima....deci da, paracetamol toata ziua.

Ipiiii. si eu merg acasa in decembrie...poate mergi sa il vezi pe puiucutzul meu in concert atunci
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #23 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 10:41:32
alabala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 43
Dieta: ...inca ma gandesc .
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 262
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Citat:
Anterior postat de Ampera Vezi mesajul
Neata gagicutele. Morgen Anca, cålare pe plantatie deja? eu sunt calare pe telefoane si net. Incerc sa-mi programez o vizita la o ferma care am gasit-o. E pe piata la vanzare si tare ne-a cucerit. Toata seara am vb cu J despre asta, parca eram 2 copii...visam cum ne luam capre si oi, 20 de gainuse si 2 cocosei (asta e J cu gainusele), cum facem hotelul pentru animale, o pensiune turistica si un mic restaurant romanesc. Daca reusesc sa descarc pozele am sa le pun aici. Sunt de vis! Am facut o tampenie azi si m-am cantarit. Stiu catrebuie 1 data pe saptamana, dar n-am rezistat. Am vazut ca am reusit sa dau jos 1 kg si foarte repede. Sper sa am puterea sa ma tin de dieta. Abia astept sa incep sa merg la sala, dar mai am pana in ianuarie. Pana atunci trebuie sa ma multumesc cu bicicleta si stepperul. Am vrut ieri sa ies sa fac o plimbare dar 5 zile dupa op de sani vad ca inca nu merge. Obosesc f repede si e senzatia ciudata, simt cum ma trag sanii in jos, teribil. In momentul de fata n-as sfatui pe nimeni sa faca ast..cine stie, poate dupa luni bune cand trece durerea, cand reapar simturile, cand am voie sa dorm pe burta si cand totul o sa fie doar o poveste o sa gandesc altfel.
Alabal-portocala..frumos nick, imi aduce aminte de copilarie. Multumesc pt vizita si compliment. Stim riscurile operatiei, stiam plusurile si minusurile de la inceput. Am avut o echipa de medici excelenta. Am facut operatia la un spital privat din Bucuresti si totul a mers grozav. Medicii mi-au spus ca trebuie sa o iau incet, sa nu fortez lucrurile si sa acord 1 an jumatate, chiar 2 procesului de slabire. numai ca eu am fost de-o incapatanare prosteasca si in 10 luni am mancat apa, paie si sport. Mancam foarte putin, nu depaseam 400-500 de calorii pe zi si petreceam ore bune in sala de sport zilnic. Asta m-a ajutat sa grabesc procesul de slabire, dar si sa fac un ulcer perforat. Fumatul si alcoolul de la petreceri a ajutat si el. Si slava Domnuleui au fost destule petreceri. Era mereu ceva de sarbatorit. Inca 5 kg jos, o zi de nastere, un concert si tot asa. Acum am invatat (sper eu) sa sarbatoresc mai sanatos. Am lasat tutunul dupa 13 ani de fumat, am lasat orice strop de alcool si sper sa ma tina muuuuuuuuuuult. Maine am programat un CT si peste 2 saptamani o alta gastroscopie. Sper sa nu fi avansat ulcerul, mi-e tare groaza. Aici sistemul medical e f diferit fata de cel din Ro. Anca, m dreptate? Pe mine cel putin m-au tratat cu paracetamol si apa rece pt toate problemele. De la ulcer perforat 8tin minte ca dupa operatie mi-au dat suc cu gheta..era sa-mi explodeze creierul) si 10 paracatamol pe zi, simteam ca innebunesc de dureri. Cand m-au operat de hernie si mi-au scos bila tot paracetamol am primit. Pt dureri de spate de la antrenmente (faceam power lifting...sper ca la anul particip la campionate) tot paracetamol. Gripe, febre, dureri menstruale...paracetamol. in fine, mergem inainte. Capul sus Ampero
Giana, multumesc mult pt tips. Am sa incerc sa caut cartea. Daca nu au si livrare in strainatate, am s-o cumpar in decemrie cand merg in Ro pt un week-end. Oi da..merg in Bucale, abia astept. Bunica mea era asa de fericita c-o intrba pe mama mea cand e decembrie.
...ma duc sa ma uit pe anuntul de la ferma, noroc ca visele sunt gratuite.

...iti inteleg problemele care au fost generate de inconstienta,inconstienta de care de multe ori dau si eu dovada si drept urmare am ajuns sa cred ca nu pot scapa de kilogramele acestea nenorocite ...dau dintr-o extrema in alta ba la un moment dat eram cat pe ce sa devin bulimica (greutatea mea maxima a fost 80,ai putea spune ca putin in comparatie cu a ta numai ca,vezi tu, psihicul meu era ca si al tau din vremurile grele )...ca sa nu mai vorbesc ca in prostia mea luam pastile pt slabit care m-au facut sa intru intr-o depresie nervoasa ...acum inca sunt in stadiu de reeducare...incerc sa mananc sanatos ,incerc ....
alabala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1068 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #24 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 11:49:55
Ampera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 42
Dieta: Personalizata
Date: 167cm, 63.5kg
Mesaje: 136
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Merg sa-l ascult daca ne potrivim la program. Noi suntem acolo de pe 10 pana pe 14. Putin, dar bun.
Alabala, pastilele m-au distrus! De la Regenon la Reductil, la Xenical si muuulte altele pe care nici nu mi le amintesc. Ar trebui sa am carte de munca in domeniul asta: tinator de regim si incercat pastile. Cred ca ar trebui scoase din farmacii si restrictionat f mult accesul la ele. Mie personal mi-au creeat o dependenta urata si depresii peste depresii. Ai dreptate, trebuie sa ne reeducam
Ampera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2131 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1614 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 840 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #25 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 12:16:32
alabala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 43
Dieta: ...inca ma gandesc .
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 262
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Citat:
Anterior postat de Ampera Vezi mesajul
Merg sa-l ascult daca ne potrivim la program. Noi suntem acolo de pe 10 pana pe 14. Putin, dar bun.
Alabala, pastilele m-au distrus! De la Regenon la Reductil, la Xenical si muuulte altele pe care nici nu mi le amintesc. Ar trebui sa am carte de munca in domeniul asta: tinator de regim si incercat pastile. Cred ca ar trebui scoase din farmacii si restrictionat f mult accesul la ele. Mie personal mi-au creeat o dependenta urata si depresii peste depresii. Ai dreptate, trebuie sa ne reeducam
Regenonul mi-a zapacit si mie mintile ...noroc ca m-am oprit cand am realizat cat de cat ce se intampla cu mine ... cate kg vrei acum sa dai jos?
alabala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1068 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #26 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 12:52:39
Ampera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 42
Dieta: Personalizata
Date: 167cm, 63.5kg
Mesaje: 136
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

As vrea sa scad pana la 50kg. Ala este idealul...parca-mi vine sa ma trag de urechi cand ma gandesc c-am fos atat de aproape si am scapat de pe linia buna. Dar asta e, mergem mai departe. Dau vina pe lasatul de fumat e vina tigarilor ca m-am ingrasat. 50..oi ce bine suna, vad ca si tu tot la 50 vrei sa ajungi. dam party cand atingem targetul, ok?
Ampera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2131 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1614 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 840 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 13:09:56
Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2009
Locaţie: Göteborg, Suedia
Vârsta: 35
Dieta: personala
Date: 166cm, 74kg
Mesaje: 1.273
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Buna Ampera, iti citesc zilnic postarile si sincer imi place foarte mult felul in care gandesti !
Arati superb (si acum slabuta si cand erai grasuta tot frumoasa erai ) ai ceva al tau care atrage!
Povestea ta este foarte interesanta si te apreciez pentru curajul tau de a incerca atatea operatii ( si eu ma gandeam la o operatie estetica,dar mi a fost frica si am renuntat la idee ) .
Apropo de pastila minune din tarile nordice : ALVEDONUL...ai dreptate,doctori aici pentru orice durere recomanda alvedon .Eu cand am fost in tara ,m am aprovizionat cu o plasa de medicamente ( de la aspirina pana la atibiotice ) si mi au fost de folos.Nu stiu daca este recomandat si la ulcer Omezul ,dar el fiind ,,pansament gastric ,, cred ca este ok, eu cand am fost aici la doctor la control si le am spus ca tin dieta,ca vreau sa slabesc mi au dat omez ,la inceput am luat zilnic si dupa ce am scapat de dureri ,am inceput sa l raresc,acum iau 1 la 1-2 saptamani,depinde cand simt ca este nevoie !
In fine ....felicitari pentru kg pierdute si bafta la cat mai multe minus !
Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2491 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1974 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1975 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #28 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 13:17:21
alabala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 43
Dieta: ...inca ma gandesc .
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 262
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Citat:
Anterior postat de Ampera Vezi mesajul
As vrea sa scad pana la 50kg. Ala este idealul...parca-mi vine sa ma trag de urechi cand ma gandesc c-am fos atat de aproape si am scapat de pe linia buna. Dar asta e, mergem mai departe. Dau vina pe lasatul de fumat e vina tigarilor ca m-am ingrasat. 50..oi ce bine suna, vad ca si tu tot la 50 vrei sa ajungi. dam party cand atingem targetul, ok?

..cu siguranta dar intai sa vedem kg alea pe cantar ....eu inca n-am avut tupeul sa las tigarile...asa ca ...sunt si eu pe felie ..care? habar n-am dar sunt
alabala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1068 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 14:08:44
Ampera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 42
Dieta: Personalizata
Date: 167cm, 63.5kg
Mesaje: 136
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Ciao Rox, ma bucur c-ai scris. Ete o alta nordica. Cum e viata in Se? La fel de plina de reguli si plictisitoare ca-n No? Omezul este f bun pt ulcer, numai ca l-am terminat. Si eu imi fac provizii de fiecare data cand merg in Ro, din pacate nu merg f des, dar cine vine pe la mine nu are voie sa paseasca in casa fara: punga cu medicamente pt mine, 1 st de tuica pt J si tot pt mine o carte romaneasca. Dar merg in decembrie in Ro si sper sa-mi fac plinul. trebuie sa am mare grija, ultima data am cam avut ceva problemute cu tot ca aveam retete pt medicamente. Sunt f sceptici vamesii si au si de ce. Oi ce zambet mi se asterne pe fata cand ma gandesc la Ro, pacat ca m-a tot Ro m-a facut sa plec. In fine..asta-i alta poveste, pentru alta data.
Alabala, stii ce am invatat? Ca pana nu vrei tu, nu se poate. M-am apucat de fumat din prostie, pustoaica bezmetica..voiam sa impresonez un tip, deh..recitandu-i Eminescu nu reuseam, asa ca la 13 ani am pus prima lulea in gura. D-atunci am pipat 1-2 sau chiar si 3 pachete pe zi. Cand intram in crize si tineam diete ''a la Ampera'' bagam 3 pachete de tutun si ceai. Zile intregi..se sfarsea dieta c-un drum la spital, fara sa slabesc si cu o anemie de toata frumusetea. Dupa bypass mi-a spus medicul ca e indicat sa le las. Doar nu era sa-l ascult, ce stia el? Asta-i buna! Si nu l-am ascultat, nici atunci si nici cand am ajuns c-un elicopter al ambulantei la urgenta pt ulcerul perforat. Am stat fara ele 2 saptamani cat am zacut in spital si apoi am zis ca trag unasi gata. Numai ca nu a fost gata pentru ca tot medicul a zis sa le las. Iar eu..eu-s o inconstienta, altfel nu ajungeam aici. Nici cand am facut prima interventie estetica nu le-am lasat. Imi amintesc cum stateam taiata, ciopartita pe scarile clinicii, asta la 3 ore dupa operatie (te trimite acasa la cateva ore dupa orice interventie) si pufaiam. Si nici atunci nu le-am lasat. Si stiam f clar ca fumatul influenteaza f mult cicatrizarea interventiei si multe altele, dar neah..nu am vrut. Asta pana intr-o zi cand am stat si m-am gandit ca poate e momentul sa trec pe foaie ce am. Ce am eu Ampera, de la casa, la masina, la sanatate, la boala, la calitati, la defecte...Stii ce-am descoperit? pe langa faptul ca ma ruineaza financiar (aici costa 10€ un pachet de tigari), ma si baga in pamant. Probabil ca daca nu fumam si beam nu faceam ulcer, daca nu faceam ulcer nu faceam nici hernia, nici bila nu avea probleme si tot asa. In momentul cand am realizat eu singurica ce face tutunul, le-am lasat, dar nu pana atunci. Am incercat atata amar de vreme sa-l conving si pe J sa se lase, dar nu mi-a iesit. Din clipa cand am incetat sa-l bat la cap a inceput sa se gandeasca el. Nu le-a lasat dar nu mai fumeaza in casa, nu mai fumeaza in masina, nu ne mai antrenam unul pe altul la lulele si un paharel, ceea ce a dus la injumatatirea cantitatii de tutun. Ce mai..nu-i bun si gata! am momente cand tanjesc dupa ce imi placea mie: lulea si frappe, dar dau cu apa si trece)
Ampera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2131 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1614 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 840 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #30 (permalink)  
Vechi 29 sep 2009, 14:16:26
alabala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 43
Dieta: ...inca ma gandesc .
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 262
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Ampera-Inainte si dupa Bypass Gastric

Citat:
Anterior postat de Ampera Vezi mesajul
Ciao Rox, ma bucur c-ai scris. Ete o alta nordica. Cum e viata in Se? La fel de plina de reguli si plictisitoare ca-n No? Omezul este f bun pt ulcer, numai ca l-am terminat. Si eu imi fac provizii de fiecare data cand merg in Ro, din pacate nu merg f des, dar cine vine pe la mine nu are voie sa paseasca in casa fara: punga cu medicamente pt mine, 1 st de tuica pt J si tot pt mine o carte romaneasca. Dar merg in decembrie in Ro si sper sa-mi fac plinul. trebuie sa am mare grija, ultima data am cam avut ceva problemute cu tot ca aveam retete pt medicamente. Sunt f sceptici vamesii si au si de ce. Oi ce zambet mi se asterne pe fata cand ma gandesc la Ro, pacat ca m-a tot Ro m-a facut sa plec. In fine..asta-i alta poveste, pentru alta data.
Alabala, stii ce am invatat? Ca pana nu vrei tu, nu se poate. M-am apucat de fumat din prostie, pustoaica bezmetica..voiam sa impresonez un tip, deh..recitandu-i Eminescu nu reuseam, asa ca la 13 ani am pus prima lulea in gura. D-atunci am pipat 1-2 sau chiar si 3 pachete pe zi. Cand intram in crize si tineam diete ''a la Ampera'' bagam 3 pachete de tutun si ceai. Zile intregi..se sfarsea dieta c-un drum la spital, fara sa slabesc si cu o anemie de toata frumusetea. Dupa bypass mi-a spus medicul ca e indicat sa le las. Doar nu era sa-l ascult, ce stia el? Asta-i buna! Si nu l-am ascultat, nici atunci si nici cand am ajuns c-un elicopter al ambulantei la urgenta pt ulcerul perforat. Am stat fara ele 2 saptamani cat am zacut in spital si apoi am zis ca trag unasi gata. Numai ca nu a fost gata pentru ca tot medicul a zis sa le las. Iar eu..eu-s o inconstienta, altfel nu ajungeam aici. Nici cand am facut prima interventie estetica nu le-am lasat. Imi amintesc cum stateam taiata, ciopartita pe scarile clinicii, asta la 3 ore dupa operatie (te trimite acasa la cateva ore dupa orice interventie) si pufaiam. Si nici atunci nu le-am lasat. Si stiam f clar ca fumatul influenteaza f mult cicatrizarea interventiei si multe altele, dar neah..nu am vrut. Asta pana intr-o zi cand am stat si m-am gandit ca poate e momentul sa trec pe foaie ce am. Ce am eu Ampera, de la casa, la masina, la sanatate, la boala, la calitati, la defecte...Stii ce-am descoperit? pe langa faptul ca ma ruineaza financiar (aici costa 10€ un pachet de tigari), ma si baga in pamant. Probabil ca daca nu fumam si beam nu faceam ulcer, daca nu faceam ulcer nu faceam nici hernia, nici bila nu avea probleme si tot asa. In momentul cand am realizat eu singurica ce face tutunul, le-am lasat, dar nu pana atunci. Am incercat atata amar de vreme sa-l conving si pe J sa se lase, dar nu mi-a iesit. Din clipa cand am incetat sa-l bat la cap a inceput sa se gandeasca el. Nu le-a lasat dar nu mai fumeaza in casa, nu mai fumeaza in masina, nu ne mai antrenam unul pe altul la lulele si un paharel, ceea ce a dus la injumatatirea cantitatii de tutun. Ce mai..nu-i bun si gata! am momente cand tanjesc dupa ce imi placea mie: lulea si frappe, dar dau cu apa si trece)

...astept momentul in care sa pot spune :,,gata ,la gunoi cu otrava asta !!!,,sper sa nu fie prea intarziat insa ...sotul meu fumator inrait si-a propus ca in momentul in care va ajunge la 85 kg sa se lase de ele (by the way : a avut 120 kg si din luna martie a acestui an pana acum a ajuns la 91 kg ) in fine ma gandesc ca poate asa voi fi si eu stimulata (cu kilogramele pierdute de el n-am fost )
alabala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1068 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
bypass, bypass gastric, forum, jurnal, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Operatie de bypass gastric/inel gastric Slabuta Operatii gastrice 25 13 oct 2014 07:22:32
Frig intens si prelungit dupa sport dara Sport 9 18 ian 2013 17:15:55
Inainte de menstruatie... roseadria Am nevoie de ajutor! 11 12 oct 2011 19:42:32
Dupa fapta si rasplata ianna Arhiva jurnale slabit 2036 17 iun 2011 12:10:28
Bypass gastric Slabuta Operatii gastrice 0 23 mar 2009 15:04:27

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole