forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Anes-Jurnalul unei foste fumatoare (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/anes-jurnalul-unei-foste-fumatoare-2713.html)

anes 11 feb 2010 15:20:19

Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Am fost impulsionata de voi, prietenele mele, sa-mi scriu si eu jurnalul. Insa, cred ca pentru a avea o imagine completa, povestea ar trebui s-o încep cam in luna noiembrie 2009, când am hotărât ca-mi voi cumpăra ultimul cartuş de tigari.

:)nu voi uita acea zi de duminica, când m-am oprit la magazinul de la care obişnuiam sa cumpăr zilnic pâine si un pachet de tigari. Mergem pregătita cu bancnota de 10 RON si primeam ceva maruntis rest. Ma tot gandeam deja de o vreme ca voi dori sa ma las de fumat, ma simteam deja un rob al tigarilor, eram in stare sa plec cu masina, noaptea la ora 2, la benzinaria care nu era tocmai aproape sa-mi iau tigari sa ma pot culca linistita. Lipsa tigarilor era un imens stres pentru mine. Si veni si acea zi de duminica. Am intrat in magazin, cu decizia luata: Un cartus de YYY Light, va rog! L-am platit …. si am ajuns cu el acasa. Acum a aparut o noua mare problema, cum il voi imparti?! Daca voi fuma doar dimineata la cafea 2 tigari, mi-a ajunge cam 3 luni. Cam putin, asa ca am hotarat voi fuma cum fumam, cand imi vine pofta, cheful. Am avut grija sa spun tuturor celor din jur ca mi-am cumparat ultimul cartus de tigari si am continuat sa fumez in voie. Am ajuns la ultimul pachet, m-am cam panicat si am inceput sa fumez cu economie. Cu toata economia, joi, 12 noiembrie 2009, in pachet mai erau 4 tigari: 2 l-am fumat la cafeaua de dimineata si cu 2 am plecat la serviciu. Si din nou stresul de a le imparti :)). Doar fumatorii ma pot intelege, iubeam diminetile cand „imi pipam cafeaua”.
Toti din jurul meu stiau ca am ajuns la ultimul pachet si nimeni n-a crezut ca ma voi tine de promisiune (sincer nici macar eu nu eram convinsa!). Cele doua tigari din pachet ma stresau … cum sa le impart?! :))Am iesit si am rezolvat problema, cu ultimele inghitituri de cafea, le-am fumat pe amandoua. Era joi, 12.11.2009, ora 11, cand am stins ultima tigara.

Antuca 11 feb 2010 15:36:41

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Felicitari pentru reusita!
Acum daca te-ai mai duce cu bancnota de 10 lei sa iti cumperi un pachet de tigari, nu ai mai primi nici un rest:))
Si eu m-am lasat de fumat acum vreo 5 ani( 6 fac in septembrie) si ma simt foarte bine fara tigari. Am fumat 10 ani, de la 18 la 28, pana intr-o dimineata cand i-am spus sotului: ia si pachetul meu de tigari pt ca mie nu imi mai trebuie. Si nici nu mi-a mai trebuit. Secretul reusitei, cred eu, este sa te lasi cand vrei tu, nu cand te bat altii la cap;;).
Bravo!

anes 11 feb 2010 16:06:14

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
:)a inceput numaram orele fara tigara ajunsesem pana pe la 350 de ore, calculam cat de multi bani economisem, m-am apucat de gimnastica, hotarasem ca eu voi fi una dintre cele care au renuntat la fumat si nu se ingrasa.
Cafeaua de dimineata o beam alaturi de tot felul de siteuri in care se spune ce dependenta poate aduce nicotina si eram foarte mandra de mine. Imi crestea inima cand mai socam pe inca cineva : „serios?! Tu te-ai lasta de fumat?!!?!? Nu se poate, nu pot sa cred!”. Am tinut-o asa cu hotararea, iar noapte de noapte, pe la 22.30 aveam un chef de ceva bun si (culmea!) intotdeauna gaseam: ba o ciocolata de-a copiilor (buna scuza asta :))), ba o budinca ce sa bate in 3 minute, sau gaseam cereale de-alea cu multi fulgi de ciocolata. Ehehe si nu ma limitam la un bol de cereale, bagam 2 ca aveam o scuza, doar toata lumea cine se lasa de fumat se ingrasa! Si ma opream des la cofetarie, si la turcu dupa baclava si mai stiu eu ce inventam. Toate astea insotite de o constipatie cum nu mai suferisem. Incepeau sa-mi iasa toxinele pe fata, nu avea efect nimic din toate trucurile ce le stiam, la medicamente nu am vrut sa apelez. Incercasem eu mierea cu apa pe stomacul gol, n-a mers. Pana mi-a venit ideea sa indulcesc cafeaua cu miere …. Asta a fost, s-a rezolvat problema mea.
Astfel am intrat in luna decembrie si m-am facut o gospodina desavarsita: am pregatit impreuna cu copiii, o multime de prajiturele, torturi si dulciuri specifice sarbatorilor de iarna. Si se apropia craciunul si toti blugii tipau pe mine, ma taiau in talie (halal talie! :))), se rupsesera nasturii de pe toti, pana intr-o zi cand m-am oprit si a trebuit sa-mi iau ceva de imbracat. Acum, ca aveam blugi noi, incapeau in ei si prajiturile ce le faceam cu atata migala si tragere de inima. Ah uitasem sa zic, aveam obiceiul sa ma cantaresc cam la 2-3 zile, odata cu renuntatul la tigari am renuntat si la acest superbun obicei. Asa ca de revelion cand a trebuit sa ma imbrac, cu stupoare am constatat ca nu imi vin pantalonii. :)) norocul ca s-au inventat bluzele luuuuungi si laaaaaaargi … si n-a vazut nimeni :))
A trecut si revelionul si Sf. Ion si pe la mijlocul lunii ianuarie m-am cantarit. Era sa fac un soc 92 de kg!!!!!!!!!!!!!!:-o

anes 11 feb 2010 16:16:19

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Citat:

Anterior postat de Antuca (Post 84908)
Felicitari pentru reusita!
Acum daca te-ai mai duce cu bancnota de 10 lei sa iti cumperi un pachet de tigari, nu ai mai primi nici un rest:))
Si eu m-am lasat de fumat acum vreo 5 ani( 6 fac in septembrie) si ma simt foarte bine fara tigari. Am fumat 10 ani, de la 18 la 28, pana intr-o dimineata cand i-am spus sotului: ia si pachetul meu de tigari pt ca mie nu imi mai trebuie. Si nici nu mi-a mai trebuit. Secretul reusitei, cred eu, este sa te lasi cand vrei tu, nu cand te bat altii la cap;;).
Bravo!

Ms Antuca! ooooo, tu esti nefumatoare cu vechime! felicitari! fata de mine nici 3 luni :))
da cred ca asta e, si cred ca tot asta-i si in cazul slabitului.

PS: esti prima vizitatoare a jurnalului meu :)

ali_lumi 11 feb 2010 16:24:38

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Anes felicitari pt curajul de a le lasa:)
Eu una nu`l am:( din pacate, s`au poate as vrea dar mi-e frica de acele kg ne-binevenite.

anes 11 feb 2010 17:27:12

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Pusesem cam 8-9 kg!!!!!! 92 de kg!!!! Imediat am inteles de ce mi-e greu sa ma incalt, de ce suflu greu cand urc scarile si observasem cum ma revars seara in pat.
Cam prin 15 ianuarie am decis (si am si pariat) ca de 01.03 ma imbrac in fustita in carouri. Si am inceput sa vreau sa slabesc … atunci am inceput sa caut siteuri cu tema asta, am citit cartile de acasa si am dat de cartea cu dieta scarsdale. Wauuuuu ce tentant suna mesajul de pe coperta „9 kg in 14 zile”. Citisem cu multa atentie cartea, mi-am facut lista de cumparaturi, am fost la hipermarket si in 25.01 m-am apucat de dieta.
Acolo spune ca unul dintre principii este cantarirea zilnica, imi facusem frumos tabelul si am inceput sa-l complectez: 25.01 -91,5 kg. A doua zi dimineata 90!!!! Primul kg si juma s-a dus instant. Cat elan aveam! N-am simtit foame deloc, tineam regimul cu strictete, cu atata strictete incat in 28.01 a fost ziua mamei mele si nu m-am abatut de la regimul meu nici macar cu o inghititura. Cu toate astea cantarul se incapatanase sa se blocheze fix pe 90!!!! Imi doream sa-l vad macar cu 500 de gr sub. Si el nu si nu! Cu toate ca ma apucasem si de gimnastica 8 min de abdomene[*abdomene*] in fiecare dimineata si seara cam 30 de min de stepper [*stepaerobic*]si inca 20 de min de exercitii pt talie, sau abdomen, sau fesieri.
Si bineinteles ca m-am si constipat …. IAAAAAAAAAR!!!!!!!!!!!!
Si acum, cafeaua cu miere nu mai era voie si nici laptele nu e permis … :(( … si iaaaar ma chinuie. Din nou ceaiurile nu-si faceau efectul, si prea multe variante nu aveam ca regimul il respectam cu strictete. Si bineinteles ca nici kg nu se duceau, ca nu aveau cum!
Imi cumparasem si costum de sauna si faceam gimnastica de 20 de min si cele 20-25 de min de stepper imbracata in el … tricoul si colantii erau ude leoarca [*arsita*](am cantarit, de curiozitate cata transpiratie eliminam: 250 de gr in cam 35-40 de min).
Dupa 2 sapt de regim scarsdale strict (doar in a 2-a sambata am mancat o juma de felie de dobos de vedeai prin el) eu slabisem 2.5 kg. Si iesisem la de 3 ori in 14 zile :(( Recunosc ca deja pe haine se vedeau efectele regimului meu …. Si stiu ca e cu mult mai eficient sa slabesti max 1.5 kg pe saptamana, da toate astea le stiu, dar speram ca daca am adunat asa de repede cele 8-9 kg voi scapa de ele cam la fel de repede (sincer ma gandeam ca mai repede!)
Cam asta a fost povestea de pana acum …. N-am intrat in regimul de mentinere, mi-am inventat eu un regim care se bazeaza de fapt pe calcul caloric, dar am imprumutat din principiile monti si scarsdale.

anes 11 feb 2010 17:32:37

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 84995)
Anes felicitari pt curajul de a le lasa:)
Eu una nu`l am:( din pacate, s`au poate as vrea dar mi-e frica de acele kg ne-binevenite.

nu e un curaj, ci mai degraba o indarjire, o lupta cu=u mine insami, o dovada ca sunt mai puternica decat dorinta de a fuma. iar acum sunt in fata unui alt examen: lupta cu kg si o voi castiga si pe asta .... stiu! ca sunt aici si va am pe voi, alaturi de mine! [*117*]

andra71 11 feb 2010 17:40:14

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Si eu am reusit sa ma las dupa 20 ani de fumat,momentan am 10 luni de cand nu mai fumez si sunt foarte mandra de mine...si eu am pus cca 6,5 kg pe mine ....felicitari ca ai reusit,stiu ca este foarte foarte greu..eu am citit cartea lui Allen Carr si la jumatatea cartii am spus ca nu mai fumez...sotul meu fumator si el a zis ca pierd doar timpul degeaba cu cartea(asta fiind noaptea pe la 2)si de a doua zii eu nu am mai fumat deloc...sotul meu sa lasat si el din ambitie ca eu nu mai fumez...:)

mailin 11 feb 2010 17:45:31

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Anes, si eu m-am lasat de tigari, prin ianuarie candva, nici nu stiu data exacta. Dar mie mi-a fost foarte usor, desi am fumat timp de 12 ani aprox, nici odata nu am considerat ca sunt dependenta. Puteam sa stau nefumata si 3 luni, daca plecam la studii in tari straine unde tigarile erau f scumpe si nu aveam atatia fumatori in jur ca aici.
Felicitari ca te-ai lasat si sigur vei reusi si cu slabitul, ca si mine de altfel :D>:D<

anes 11 feb 2010 19:06:46

re: Anes-Jurnalul unei foste fumatoare
 
Citat:

Anterior postat de andra71 (Post 85111)
Si eu am reusit sa ma las dupa 20 ani de fumat,momentan am 10 luni de cand nu mai fumez si sunt foarte mandra de mine...si eu am pus cca 6,5 kg pe mine ....felicitari ca ai reusit,stiu ca este foarte foarte greu..eu am citit cartea lui Allen Carr si la jumatatea cartii am spus ca nu mai fumez...sotul meu fumator si el a zis ca pierd doar timpul degeaba cu cartea(asta fiind noaptea pe la 2)si de a doua zii eu nu am mai fumat deloc...sotul meu sa lasat si el din ambitie ca eu nu mai fumez...:)

am citit si eu cartea lui Allen Carr, dar am inceput-o dupa ce m-am lasta de fumat :D sunt sigura ca m-a sustinut si ea fff mult. oricum la voi efectul a fost dublu, doar tu ai citit-o si v-a influentat pe amandoi! cred ca ar fi mandru Allen ... :)
ok, acum hai la lupta cu kilele .... daca am reusit sa nu mai fumam, vom reusi orice!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:04:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO