forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus... (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/aussie_girl-e-hotarata-va-pierde-kilogramele-plus-738.html)

aussie_girl 11 iun 2009 05:26:25

Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
Deci..Mi-am "construit o incapere" in care va astept cu drag..

Am 1.60 cm si 68 de kilograme (azi dimineata fresh pe cantar)..Vreau sa scap de 10 kilograme..stiu ca pot daca imi pun mintea..mai greu e sa-mi "pun mintea"..:(

In fine, de azi am inceput sa fiu atenta la ce mananc...nu incep o dieta..dar vreau sa fiu atenta ce mananc, cat, cand..de ce...(ca de exemplu mananc cand sunt ..trista, suparata..)..ufff se mai intampla cuiva??

deci, azi:
mic dejun: soy milk+cereale+10 almonds
pranz: 4 sarmale...:"> (ce sa fac..nu am fost prea puternica sa rezist..)
gustare: 1 grapefruit, 1 cubult de ciocolata dark-75% cacao
dinner: supa de vitel(zeama +morcovei fierti); un mar

am baut cateva ceaiuri, poate ..un kilogram de apa..

nici un fel de miscare..in schimb am stat pe scaun la office 11 ore..

maine promit sa fac o schimbare in domeniul miscarii...

va pup si va astept pe la mine sa ma trageti d eurechi sau sa celebram impreuna cate o mica realizare.

mishutza 11 iun 2009 06:04:52

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
Aussie,multa bafta.Foloseste cantarul de calorii,o sa te ajute.Pt mine e la fel de important ca dieta.Nu manca prea mult,nu manca prea putin.Calculeaza-ti metabolismul bazal,vezi cate calorii iti trebuie sa te mentii.Daca vrei sa slabesti un kg pe saptamana scade 1000 de calorii.Dar,pot fi 500 de calorii scazute din mancare,si 500 din sport.Asta zilnic.Nu manca mai putine calorii decat iti e metabolismul bazal,pt ca aia e infometare,si nu te va duce departe.
Mananca si sarmale de ai chef,4 e un numar rezonabil.Mananca orice,dar ai grija cat mananci.Incearca sa bei apa multa,legume ,fructe,stii tu,chestiile generale.
Bafta multa.

huhu 11 iun 2009 09:53:28

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
'neata!
you aussie,you! felicitari pentru decizia luata si spor la treaba!
si eu am inceput de saptamana trecuta tot asa, fara sa imi aleg o dieta anume, doar cu cateva reguli impuse- fara paine(aluaturi de orice fel) si grasimi, macar un fruct pe zi si un maxim de 1000 de calorii zilnice, si vad ca e pretty easy.
http://i189.photobucket.com/albums/z...ice-day006.gif

ianna 11 iun 2009 14:47:09

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
DEci socoteala vine cam asa

mic dejun: soy milk+cereale+10 almonds 132 (nu stiu de care ai dar pe al meu asa scrie)+ 225 (astea fiind cele mai putine kcal altele ajung si la 450)+ 70 (fiecare almond are 7 kcal)

pranz: 4 sarmale - 300kcal(ca nu stiu cat de mici sau mari au fost)

gustare: 1 grapefruit, 1 cubult de ciocolata dark-75% cacao = 42+216 + 180 (ca nu stiu clar de care ai papat)
dinner: supa de vitel(zeama +morcovei fierti); un mar = vreo 50 (maru)+ 10 (sa zicem supa)

Total= +/- 1225

Acu 1250 nu-i rau dar daca asa papai si inainte atunci n-ai sa stimulezi organismul sa consume grasimile ... Incearca sa te bazezi mai mult pe fructe ca au putine kcal si 0 fat calories. Cazu meu bananele dau senzatia de saturare iar merele cresc aciditatea (asa ca le fac la cuptor:D).

PS:din ce am gasit pe net

O sarma (maricica) = 111 grame
3*111g= 333 g calorii
333 g calorii * 170 calorii = 566 calorii

aussie_girl 11 iun 2009 17:18:16

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
fetelor sunteti scumpe, scumpe si va multumesc ca ati intrat..mama ma-sii ca am vrut sa fac un jurnal..dar vad c anu mi-a iesit la categoria "jurnale"..bleaahh ca nu ma pricep deloc cu forumurile astea..sper sa invat.

ianna mercic de calcul..Ehh, pana acum mancam mai mult..ieri am mancat rezonabil..azi incerc si mai bine...One step at the time!!!

azi am inceput asa:

mic dejun: 1 felie de rye bread cu o felita de mozzarella cheese; o cana de ceai si un grapefruit
gustare: mi-am pregatit un iaurt 2% in care am sa adaug cateva capsuni si o lingura de flax seeds (cica sunt bune pentru diverse...mdaa..)
pranz: mi-am adus somon si salata verde. Pestele l-am facut eu aseara la cuptor..deci practic il pun peste salata verde si gata
gustare: ceva almond cred
dinner: am sa bag un castron mare, mareee de supa.

Sper sa ma tin de treaba.

Ideea e ca imi e frica de weekendul care vine pentru ca am in fiecare zi cate un party..de vineri pana duminica...deci..IMI E TEAMA.

Voi cum faceti cand aveti astfel de intalniri cu prietenii????

ianna 11 iun 2009 17:27:44

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
fatooo da tu mananci nu gluma :))hahahahaha deci nu-mi mai face pofta :((

cel mai bine e sa tzi evidenta la kcal...vezi ca pe toate ambalajele ai scrise caloriile si cate sunt fat calories;)...noteaza pe o foaie caloriile de la ce papi ..trage linia si ai sa vezi in fiecare zi cate calorii mananci:-o... ahh si atentie ca daca nu faci miscare ...daca papi peste 30 fat cal ...e cam aiurea ca alea am inteles ca se depun... cel putin din cate am citit ...si nu vreau sa fac reclama dar sunt cateva pastile dietetice care zic ca daca papi peste 30 fat cal tre sa iei cate una dupa masa ca sa "le elimini" cica... nu prea cred in ele dar am inteles din toate reclamele de la pastile ca peste 30 grasimi ...se depun... acu poate gresesc


cu prietenii...simplu...o tin pe cesar salad sau salata de fructe si daca e party la careva aksa ma asigur ca iau eu (sau chiar fac eu) ceva "bunatati" sa pot manca;). Ma rezum la max 2 pahare de vin sau cafea si fara sucuri.;;) Daca mergem la gratar e si mai bine... ca iau eu carnita de pui:D ...si ahhh ce bun iese...na ca imi fac singura pofta....

Slabuta 11 iun 2009 18:08:17

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
Buna Aussie... :)
Ma bucur ca ti-ai facut si tu o casuta. :) Am unde sa te vizitez, unde sa iti aduc floricele cand ai rezultate frumoase si unde sa te cert daca sari calutu. :D Glumesc... :)

Cum ti-au recomandat si fetele, cel mai bine ar fi sa iti calculezi zilnic ce si cat mananci ca sa vezi cate calorii aduni intr-o zi. ;) Dupa care, ar trebui sa si le arzi, deci ai nevoie de miscare, un sport.... Eu te inteleg perfect, sunt la fel, 11 ore stat pe scaun, si din cand in cand mers la baie si pana la bucatarie... :)

In primul rand, scoate tot ce aduce prea multe grasimi, si implicit calorii...
Renunta la dulciuri, nu iti folosesc la nimic, macar daca ne-ar face mai sanatoase, dupa care, prajelile (gateste mai mult la gratar, cuptor, aburi, fiert..), bauturile carbogazoase racoritoare... (prefera sucurile naturale)....

Bineinteles, sport sau orice fel de miscare. :)

Eu voi mai trece pe la tine si iti mai spun ce imi mai aduc aminte. :)
Iti doresc mult succes si multa ambitie pana la sfarsit. :)

Floricele pentru noua noastra luptatoare :)

http://www.britsattheirbest.com/imag...s_austin_b.jpg

Slabuta 11 iun 2009 18:12:16

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
PS: legat de weekend-urile cu prietenii (musafirii)....

Pregateste si feluri de mancare pe care sa le poti papa, fara sa fii nevoita sa stai flamanda ca restul mancarii nu e pentru tine....

Poti face salate, de la salata simpla din legume cu o lingurita de ulei de masline., pana la salata bulgareasca cu un pic de branza si sunca.

Gratare de pui sau peste cu sosuri dietetice (vezi sectiunea Retete dietetice - Sosuri)

Iar la capitolul deserturi, fructe.... salate de fructe... sau fructe la cuptor.

aussie_girl 11 iun 2009 18:42:39

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
AHHHH va iubeesc!!!!

Am sa incerc sa scriu caloriile...nu am facut asta niciodata..nu am avut rabdare!!! Dar am sa incerc.

Imi promit mie ca diseara ies la alergat..desi ziceam ca ma duc la pedichiura..hmmmmmmmm pai ma duc la alergat si apoi la pedichiura..:-) Vad eu..ideea e sa fac ceva miscare diseara.

Ianna, zici tu ca mananc mult??? serios?? Uff deci tre' sa mai scot..Ok, Ok..am sa vad ce..

Uff acum sunt la serviciu si m-am dus jos si mi-am cumparat o decaff coffee..in care am turnat niste soy milk..si am pus scortisoara si nutmeg ca sa o faca c anu dessert..ca muream de pofta de ceva dessert..uffffffffffffffff..ce iti e si cu dependenta asta!!!

ianna 11 iun 2009 22:02:21

re: Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus...
 
tu zapacit-o esti in Canada ...si probabil nici acum in Romania nu se mai uita lumea la tine lung daca vi cu pachetzel de papa de acasa. Fa-ti o casoleta mai mare :D de salata de fructe cu tine si mai ia-ti o banana sau 2 cu tine pe care sa le papi in drum spre casa ca atunci cand ajungi acasa sa nu spargi frigiderul;)

si 2..nu ca papi mult...papi multe calorii si fara miscare:-sca una e sa papi 1300kcal/zi si sa stai toata ziulica pe scaun si una e sa papi 1300kcal/zi si sa faci cel putin o ora miscare (gym/ cardio/ alergare etc)b-)

ha! du-te la pedichiura pe jos ...sau daca e f departe ...du-te cu masina jumatete de drum si apoi pe jos:D:))vin eu cu idei nebune:))

pupici spor la pierdut kg


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:47:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO