forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/azi-e-prima-zi-restul-vietii-mele-jurnal-ciucik-4363.html)

Ciucik 04 iul 2010 13:01:26

Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Nu stiu cate din voi ati ajuns pe acest site din intamplare si cate in mod constient... Nu stiu cate va amuzati citind jurnalele altora si cate va implicati in mod vadit in incercarile de a slabi ale "colegelor de suferinta"... Nu stiu nici macar cum am ajuns eu sa citesc zilnic dietele si sfaturile voastre in ciuda faptului ca nu mi se permite accesul la internet de la munca... Cert este ca am cam 2 saptamani de cand ma grabesc sa imi termin treaba pentru a intra cate 10 minute sa vad ce ati mai scris...da, da, ma refer la voi, cele care v-ati trezit intr-o buna dimineata si ati zis "no more!".
Stiu destul de bine prin ce treceti pentru ca ma aflu de multa vreme in lupta cu kilogramele. De mica am fost "slabutza", fiind crescuta de o bunica ce considera ca "un copil gras e un copil sanatos". Bineinteles ca nu ma simteam extraordinar cand colegii de gradinitza/scoala ma alintau "ardei umplut" sau "frigider" :p (acum rad...), dar "imi acceptam soarta fara sa ripostez... De-abia prin facultate am inceput sa incerc sa schimb ceva (ma indragostisem de un coleg si...na, era inalt, bine facut, ochi verzi manca-l-ar mama..voiam sa "corespund" :p). S-a dovedit ca el era cel care nu corespundea, but that's another story...
In timpul facultatii m-am invartit in jurul a 64-65 kg. La sfarsitul primului an, cu ajutorul aceleiasi bunici care candva ma indopa am reusit sa ajung la 58 kg si 160 cm (am slabit 5 kg in 2 saptamani cu o anume dieta "7 kg in 13 zile"). Eram de-a dreptul fericita. Incepusem sa port fuste scurte si...ce mai, ma simteam frumoasa! Beleaua a venit la sfarsit de vara, cand am reusit sa pun la loc cele 5 kg, plus ceva dobanda.... Eh..apoi au urmat cateva incercari esuate de Atkins, o disociata de la care mi-a fost rau si totul in zadar... Ba mai mult, stresul de la licenta combinat cu o mare deceptie de corazon au contribuit la o ditai pofta de mancare (in special dulciuri) care m-a dus la numarul record de 75 kg... Si iata-ma acum la aproape 26 de ani, complexata de felul in care arat...si nu e bine...Nu e bine, dragele mele, pentru ca viata e scurta! Stiu asta foarte bine!...

Ciucik 04 iul 2010 13:19:57

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;)
 
Asa...unde ramasesem? Ah, da! NU E BINE! Nu, nu! Si atunci, ceva trebuie facut, si repede! Repede, zic? Nu, nu, nu repede, ci ACUM! Acum, pentru ca asta e prima zi din restul vietii mele! :)
Deci, mi-am pregatit un plan de bataie care sper sa dea rezultatele scontate. Consider ca primii pasi sunt facuti: am trecut de perioada de negare ("ei, hai ca nu sunt chiar asa de grasa..."), am incetat sa ma las descurajata de alti factori ("da', dar aia e vedeta, are sala proprie de forta, eu nu am acum sa ajung la performanta ei..."), mi-am stabilit prioritatile ("fumez mai putin, si cu banii aia ma duc la sala sau la masaj") si, lucrul cel mai important, m-am hotarat sa ies din "cercul de confort" in care ma tot invart (la o adica, juma' de ora de sport pe zi nu ma omoara...).
Problemele mele:
- dulciurile!!!
- sunt o fire sedentara, lucru incurajat si de un job care presupune sa stau 8 ore pe scaun si "sa fac fundu' mare"
- timpul (plec la 7 juma' a.m. si ajung acasa dupa 12 ore, si asta 5 zile pe saptamana)
- imi este greu sa mananc la ore fixe; sunt zile cand mananc o data si zile cand mananc de 4 ori....
- dimineata nu pot manca, beau doar un 3 in 1 (si nu e bine.....)
Avantajele mele:
- in general sunt o persoana ambitioasa (nu stiu de ce nu si la capitolul "diete", dar intentionez sa schimb asta)
- slabesc uniform
- momentan sunt singurik (da, stiu ca suna trist, dar am nevoie sa ma dreg) si pot sa-mi canalizez toata energia acestui "proiect") :)
- voi! :)

Ciucik 04 iul 2010 13:26:08

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;)
 
Si daca tot am stabilit astea, sa trecem la fapte!
Dupa ce am citit si re-citit o groaza de comentarii de-ale voastre, curtea a decis(:p):
1. Verdictul este South Beach
2. Inceputul sentintei este maine (azi merg sa fac cumparaturile necesare si eventual sa imi pregatesc ce trebuie... ) P.S. Aveti idee unde pot gasi un cantar pentru alimente? (ceva relativ mic, cu care sa pot masura cantitati reduse (nr. de calorii se dau la suta de grame si eu sunt jalnica la aprecierea maselor)?
3. Voi sunteti juratii in procesul meu, deci feel free sa ma sanctionati whenever este cazul!
4. AZI ESTE PRIMA ZI DIN RESTUL VIETII MELE! ;)

kore 04 iul 2010 14:41:05

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
bine ai venit>:D<
vreau sa iti spun...desi cred ca stii deja...dar nu exista dieta "perfecta"
totul depinde de organismul tau...si poate daca la unele fete a functionat SB la altele (EUx-() nu a functionat deloc...deci trebuie sa ai rabdare si sa vezi ce mai bine pt tine:)
si cam ai dreptate...forumul asta creeaza dependenta :)

Ciucik 04 iul 2010 17:35:53

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 240292)
bine ai venit>:D<
vreau sa iti spun...desi cred ca stii deja...dar nu exista dieta "perfecta"
totul depinde de organismul tau...si poate daca la unele fete a functionat SB la altele (EUx-() nu a functionat deloc...deci trebuie sa ai rabdare si sa vezi ce mai bine pt tine:)
si cam ai dreptate...forumul asta creeaza dependenta :)

Am observat ca nu imi priesc dietele in care mi se specifica tandea-pe-mandea ce si cand sa mananc...deci le prefer pe acelea in care mi se prezinta paleta de "alimente permise". Oricum, simplul fapt ca intentionez sa fac miscare (+am uitat sa precizez de masajul anticelulitic) sunt sigura ca o sa conteze. Have faith! I know I do!... ;) :)

VentoFreddo 04 iul 2010 19:12:18

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
M-ai amuzat cum ai inceput jurnalul, ai un stil foarte haios,stii sa faci haz de necaz:DSa stii ca te admir pentru optimismul care transpare din ceea ce ai scris, cu asa un caracter te vad slabuta in curand;)Eu sunt una din cele ce au intrat "intr-o doara" pe acest site..si nu s-a mai dezlipit de el, chiar nu tinusem decat niste tentative de dieta, esuate bineinteles..Aici vei gasi suport moral, "logistic" si o gramada de prietene, mult succes de maine cu SB!Si BINE AI VENIT PRINTRE NOI!>:D<>:D<

VentoFreddo 04 iul 2010 19:14:11

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240391)
Am observat ca nu imi priesc dietele in care mi se specifica tandea-pe-mandea ce si cand sa mananc...deci le prefer pe acelea in care mi se prezinta paleta de "alimente permise". Oricum, simplul fapt ca intentionez sa fac miscare (+am uitat sa precizez de masajul anticelulitic) sunt sigura ca o sa conteze. Have faith! I know I do!... ;) :)

Sportul e crucial, chiar daca muncesti asa mult 30 de minute tot trebuie sa gasesti acolo, macar seara in pat pentru niste abdomene Crunch, cum fac eu..:PPoti sa dai un ochi si la dieta Montignac, e permisiva rau si se slabeste sanatos;;)>:D<>:D<>:D<

Anca77yvb 04 iul 2010 20:26:00

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
buna, am gasit si eu jurnalul tau .............. am venit sa te vizitez si eu :D, sa stii ca si eu mereu am fost complexata de cum aratam ..... de imi era teama sa ma vad cu unu baiat ceea ce e naspa ...... de ce sa suferim pt ceva ce are rezolvare?

Ciucik 04 iul 2010 21:13:03

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 240465)
M-ai amuzat cum ai inceput jurnalul, ai un stil foarte haios,stii sa faci haz de necaz:DSa stii ca te admir pentru optimismul care transpare din ceea ce ai scris, cu asa un caracter te vad slabuta in curand;)Eu sunt una din cele ce au intrat "intr-o doara" pe acest site..si nu s-a mai dezlipit de el, chiar nu tinusem decat niste tentative de dieta, esuate bineinteles..Aici vei gasi suport moral, "logistic" si o gramada de prietene, mult succes de maine cu SB!Si BINE AI VENIT PRINTRE NOI!>:D<>:D<

Yupppyyy...al doilea mesaj de incurajare...imi merge bine :p
Mersi frumos pt sustinere si te tin la curent cu evolutia. In principiu nu ar trebui sa fie greu...desi sunt convinsa ca o sa imi fie FOARTE greu :D Dar niciodata nu am fost mai hotarata ca acum, parol! :)
Deci, la treaba, fetele! Kiss-kiss

Ciucik 04 iul 2010 21:19:26

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 240467)
Sportul e crucial, chiar daca muncesti asa mult 30 de minute tot trebuie sa gasesti acolo, macar seara in pat pentru niste abdomene Crunch, cum fac eu..:PPoti sa dai un ochi si la dieta Montignac, e permisiva rau si se slabeste sanatos;;)>:D<>:D<>:D<

Crunch...hmm...am gugalit dupa ele si s-au trecut pe lista de "to do".
Multzam fain! :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:36:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO