forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   In cautarea EU-lui pierdut (Moniela) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/cautarea-eu-lui-pierdut-moniela-3330.html)

moniela 01 apr 2010 08:52:23

In cautarea EU-lui pierdut (Moniela)
 
M-am hotarat sa-mi fac jurnal dupa ce m-am invartit cateva saptamani p-aici citind povesti de succes si admirand atatea fete care se lupta cu kg. Multe dintre ele sunt slabute veritabile, dar tot mai vor sa dea jos din bagaje.
Cate ceva despre mine: am 2 baieti -unul de 5 ani iar celalalt de 8 luni pe care inca il alaptez. Viata mea e destul de monotona, de aceea m-am imprietenit mai mult decat trebuie cu mancarea. Am realizat ca indiferent de starile prin care trec, obisnuiesc sa mananc la fel de mult si de prost
.
Am decis sa fac mari schimbari in stilul meu de viata, renunt la dulciri si la prajeala iar painea o limitez la 3 felii pe zi. Voi avea 3 mese pe zi is o gustare mai consistenta, cina o iau la ora 19.
In privinta miscarii -2 ore de mers pe jos zilnic si minim 30 min pe bicicleta eliptica, macar la 2 zile.

Sper sa continui ceea ce mi-am propus pt c-am mai renuntat de cateva ori. Dar, mi-e dor de mine, cea de 65 kg, de aproape 5 ani nu mai m-am vazut.
Va pup si va astept!

meapasarica 01 apr 2010 09:34:20

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
Citat:

Anterior postat de moniela (Post 135296)
M-am hotarat sa-mi fac jurnal dupa ce m-am invartit cateva saptamani p-aici citind povesti de succes si admirand atatea fete care se lupta cu kg. Multe dintre ele sunt slabute veritabile, dar tot mai vor sa dea jos din bagaje.
Cate ceva despre mine: am 2 baieti -unul de 5 ani iar celalalt de 8 luni pe care inca il alaptez. Viata mea e destul de monotona, de aceea m-am imprietenit mai mult decat trebuie cu mancarea. Am realizat ca indiferent de starile prin care trec, obisnuiesc sa mananc la fel de mult si de prost
.
Am decis sa fac mari schimbari in stilul meu de viata, renunt la dulciri si la prajeala iar painea o limitez la 3 felii pe zi. Voi avea 3 mese pe zi is o gustare mai consistenta, cina o iau la ora 19.
In privinta miscarii -2 ore de mers pe jos zilnic si minim 30 min pe bicicleta eliptica, macar la 2 zile.

Sper sa continui ceea ce mi-am propus pt c-am mai renuntat de cateva ori. Dar, mi-e dor de mine, cea de 65 kg, de aproape 5 ani nu mai m-am vazut.
Va pup si va astept!


Bine ai venit Moniela si sa iti traiasca feciorii!:)

Fiecare suntem prinse in monotonie, mia mult sau mai putin, important, cred eu, e sa stii sa treci peste momente si sa iti gasesti mereu ceva sa te tina ocupata atat fizic cat si mental!

Bafta multa >:D<

moniela 01 apr 2010 10:35:29

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
Buna, mea! Multumesc de vizita, de urari si de sfat! Viata mea se axeaza pe copii si pe treburile casnice, nu reusesc sa fac mare lucru si pt mine. Celui mic ii ies caninii de sus si e tare plangacios, se trezeste noaptea f des, uneori la 10 min.
Poate si stressul si lipsa somnului ma impiedica sa scap de kg, dar nu ma las pana nu le alung.

Am uitat sa mentionez ca dimineata, pe stomacul gol, beau 200 ml de apa cu lamaie iar in restul zilei suficienta apa. Intotdeauna am fost mai rata :D
Diseara dau raportul la papa.

elenutza20 01 apr 2010 10:48:14

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
bine te-am gasit la tine acasa,

astea sunt de casa noua[*86*][*55*]
sa-ti traiasca pruncii [*33*]
si sa pui poze cu ei in "albume", sus

sper sa-ti dea sfaturi slabutele mai pricepute ca mine, dar cred ca primul sfat care-mi vine in cap este sa nu cazi in capcana de a manca prea putin de la inceput,

poop, [*132*][*21*]

zozolina 01 apr 2010 10:54:09

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
Buna Moniela,
Bine ai venit printre noi>:D<>:D<>:D< sa-ti traiasca copilasi si mult succes!!!!!!!!!!

moniela 01 apr 2010 11:28:00

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
Hello, fetelor! Mersi de vizita si de incurajari! Nici eu nu vreau sa mananc prea putin de la inceput pentru ca vreau sa slabesc incet, sa nu-mi fie afectata pielea si in timp sa mai am de unde scadea din cantitate.
Mancam f mult, prea multa paine alba (cam un sfert la o masa), dulciuri pe ce puneam mana.

Am incercat sa pun poze de ieri in album, dar se incarcau f greu, asa c-am lasat-o balta. Incerc acum cu cate una.
Cu sustinerea voastra sigur reusesc sa-mi schimb stilul de viata, si implicit, greutatea!

maryg 01 apr 2010 12:41:50

Re: In cautarea EU-lui pierdut
 
Buna Moniela,iti urez succes in ceea ce ti-ai propus!Sigur vei ajunge una din slabute !
Pt.tine ..... [*130*]si pentru cei mici ....[*cadou*].

VAmedeea 01 apr 2010 14:37:25

Re: In cautarea EU-lui pierdut (Moniela)
 
Citat:

Anterior postat de moniela (Post 135296)
M-am hotarat sa-mi fac jurnal dupa ce m-am invartit cateva saptamani p-aici citind povesti de succes si admirand atatea fete care se lupta cu kg. Multe dintre ele sunt slabute veritabile, dar tot mai vor sa dea jos din bagaje.
Cate ceva despre mine: am 2 baieti -unul de 5 ani iar celalalt de 8 luni pe care inca il alaptez. Viata mea e destul de monotona, de aceea m-am imprietenit mai mult decat trebuie cu mancarea. Am realizat ca indiferent de starile prin care trec, obisnuiesc sa mananc la fel de mult si de prost
.
Am decis sa fac mari schimbari in stilul meu de viata, renunt la dulciri si la prajeala iar painea o limitez la 3 felii pe zi. Voi avea 3 mese pe zi is o gustare mai consistenta, cina o iau la ora 19.
In privinta miscarii -2 ore de mers pe jos zilnic si minim 30 min pe bicicleta eliptica, macar la 2 zile.

Sper sa continui ceea ce mi-am propus pt c-am mai renuntat de cateva ori. Dar, mi-e dor de mine, cea de 65 kg, de aproape 5 ani nu mai m-am vazut.
Va pup si va astept!

Buna, Moniela! Bine ai venit printre noi!>:D<
Spor la slabit si nu te lasa ca se poate. Sunt aici destule exemple. Si felicitari pt. planul pe care ti l-ai facut si pt printi. E ceva sa alaptezi un copil la 8 luni. Te admir pt asta. Sper sa pot sa fac si eu acelasi lucru cand o sa am unul.:-*

moniela 01 apr 2010 15:07:22

Re: In cautarea EU-lui pierdut (Moniela)
 
Maryg, lui Alex sigur ii vor placea bomboanele, e cel mai mare devorator de dulciuri; nu-i cumparam des, dar cand ii luam, nu se lasa pana nu le termina. Parca mai stiu pe cineva asa :">
Am stat o ora sa ma pregatesc pt a-l lua de la camin, dar cand am iesit afara, batea prea tare vantul. L-am sunat pe tati sa faca tot posibilul sa-l ia, am facut cale intoarsa cu bebe.

VAmedeea, nici daca as vrea, nu as putea inceta alaptatul, e asa dependent de asta, rar accepta cate 100ml de lapte praf. Si alaptatul m-ajuta mai ales noptea, ca Edy e agitat si asa-l linistesc repede. Am avut perioade cand cantitatea scazuse mult, dar daca am insistat, a revenit.
Eu le admir pe cele care alapteaza pana pe la un an si jumatate; eu mi-am propus pana la un an, acum sa vedem :)

Maine trec prin jurnalele tuturor, imi dati aripi! [*128*]

ianna 01 apr 2010 16:01:53

Re: In cautarea EU-lui pierdut (Moniela)
 
Citat:

Anterior postat de moniela (Post 135828)
Maryg, lui Alex sigur ii vor placea bomboanele, e cel mai mare devorator de dulciuri; nu-i cumparam des, dar cand ii luam, nu se lasa pana nu le termina. Parca mai stiu pe cineva asa :">
Am stat o ora sa ma pregatesc pt a-l lua de la camin, dar cand am iesit afara, batea prea tare vantul. L-am sunat pe tati sa faca tot posibilul sa-l ia, am facut cale intoarsa cu bebe.

VAmedeea, nici daca as vrea, nu as putea inceta alaptatul, e asa dependent de asta, rar accepta cate 100ml de lapte praf. Si alaptatul m-ajuta mai ales noptea, ca Edy e agitat si asa-l linistesc repede. Am avut perioade cand cantitatea scazuse mult, dar daca am insistat, a revenit.
Eu le admir pe cele care alapteaza pana pe la un an si jumatate; eu mi-am propus pana la un an, acum sa vedem :)

Maine trec prin jurnalele tuturor, imi dati aripi! [*128*]

Edy? Si eu am un baiat de 13 luni - Edward :)

In primul rand fa in asa fel ca macar cand dorm copilasii sa ai timpul tau... stai pe net... crosetezi... iti faci unghile... ceva gimnastica....ce vrei tu... macar 15 minutedoar ale tale;)...usor usor vei prinde mai multa incredere in tine... ca asa daca te dedici exclusiv copiilor si familiei (gatit, curatenie..etc) o sa cazi in depresie.... si ajungi sa zici ca viata e monotona.
Edy al meu deja stie ...cand se trezeste este asezat in scaunul de mancare cu 2 biscuiti ...la desene animate 30 minute...timp in care eu imi savurez cafeaua si tzigarile si mai palavragesc pe net. Conteaza foarte mult aceste 30 min ptr mine doar ale mele:)ca dupa aia incepe prapadu... "nu aia edy"..."ai grija mama"..edy hai incoace"..."hai la schimbat"... "hai afara " etc....


Cat priveste dieta...daca inca alaptezi sa nu scazi mult la calorii - ca sa isi pastreze laptele consistenta. Renunta la produsele danunatoare gen prajeli, dulciuri, grasimi, paine etc

Succes


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:27:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO