forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Funeral for my fat (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/funeral-my-fat-12456.html)

funeralformyfat 17 dec 2013 18:03:44

Funeral for my fat
 
In primul rand, buna tuturor. Ma numesc Maria, am 19 ani, 1m 66 si in prezent 76 de kg dupa o foarte mare perioada de timp. Sa va spun cate ceva despre aceasta lunga incercare a mea de a ajunge in jurul a 55-50 kg.

Toata viata am fost mai plinuta insa timp de 2 ani si ceva poate chiar 3 am mers dupa mine cu 96 de kg. Ma urcam pe cantar si nu imi placea deloc ce vad insa nu faceam absolut nimic sa incerc sa cobor acel numar. Stiam ca sunt enorma dar eu ma vedeam frumusica si atragatoare asa ca nu ma oboseam deloc sa imi corectez alimentatia. Persoanele din jurul meu nu faceau glume referitor la greutatea mea asa ca incepusem sa ma simt chiar ok cu ea.

Asta pana la inceputul acestui an cand am inceput sa spun stop anumitor lucruri. Am renuntat complet la Cola. Am taiat din junk-food-urile pe care le mancam si am inceput sa merg extrem de rar la MC/KFC/Fast-food-uri. Am inceput sa ma straduiesc sa mananc cat mai corect desi nu imi prea iesea mereu. Am trecut prin nenumarate faze si diete (Rina/South Beach/Duka/Low Carb/8 hours) si intr-un final am ajuns la 76 de kg. Mai am inca 21kg de dat jos pana la vara pentru ca vreau sa fiu cu adevarat schimbata la banchet.

Ma straduiesc sa ajung la 70 de vreo luna si ceva dar parca mi-am pierdut tot avantul de a merge mai departe. Trebuie sa il recapat pentru ca trebuie sa merg mai departe orice ar fi.

Acum incerc sa mananc cat mai sanatos si cat mai putin (stiu :(, nu e bine, nu va luati dupa mine) si sa tai din nou dulciurile desi nu stiu daca o sa mai pot. Am renuntat la ele 2 luni si ceva si acum am inceput sa le mananc din nou desi nu ma simt asa de ok dupa ele, dar deh, tot mai mananc niste ciocolata ;)). O sa primesc de Craciun o bicicleta eliptica asa ca, desi sunt cu bacul, o sa incerc sa imi fac timp seara sa o si folosesc.

Cam lunga povestioara, stiu :)). O sa incerc sa imi scriu in mare meniurile aici pe viitor.
Sarbatori fericite tuturor !

Beldiman 19 dec 2013 11:03:25

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de funeralformyfat (Post 1317879)
In primul rand, buna tuturor. Ma numesc Maria, am 19 ani, 1m 66 si in prezent 76 de kg dupa o foarte mare perioada de timp. Sa va spun cate ceva despre aceasta lunga incercare a mea de a ajunge in jurul a 55-50 kg.

Toata viata am fost mai plinuta insa timp de 2 ani si ceva poate chiar 3 am mers dupa mine cu 96 de kg. Ma urcam pe cantar si nu imi placea deloc ce vad insa nu faceam absolut nimic sa incerc sa cobor acel numar. Stiam ca sunt enorma dar eu ma vedeam frumusica si atragatoare asa ca nu ma oboseam deloc sa imi corectez alimentatia. Persoanele din jurul meu nu faceau glume referitor la greutatea mea asa ca incepusem sa ma simt chiar ok cu ea.

Asta pana la inceputul acestui an cand am inceput sa spun stop anumitor lucruri. Am renuntat complet la Cola. Am taiat din junk-food-urile pe care le mancam si am inceput sa merg extrem de rar la MC/KFC/Fast-food-uri. Am inceput sa ma straduiesc sa mananc cat mai corect desi nu imi prea iesea mereu. Am trecut prin nenumarate faze si diete (Rina/South Beach/Duka/Low Carb/8 hours) si intr-un final am ajuns la 76 de kg. Mai am inca 21kg de dat jos pana la vara pentru ca vreau sa fiu cu adevarat schimbata la banchet.

Ma straduiesc sa ajung la 70 de vreo luna si ceva dar parca mi-am pierdut tot avantul de a merge mai departe. Trebuie sa il recapat pentru ca trebuie sa merg mai departe orice ar fi.

Acum incerc sa mananc cat mai sanatos si cat mai putin (stiu :(, nu e bine, nu va luati dupa mine) si sa tai din nou dulciurile desi nu stiu daca o sa mai pot. Am renuntat la ele 2 luni si ceva si acum am inceput sa le mananc din nou desi nu ma simt asa de ok dupa ele, dar deh, tot mai mananc niste ciocolata ;)). O sa primesc de Craciun o bicicleta eliptica asa ca, desi sunt cu bacul, o sa incerc sa imi fac timp seara sa o si folosesc.

Cam lunga povestioara, stiu :)). O sa incerc sa imi scriu in mare meniurile aici pe viitor.
Sarbatori fericite tuturor !

Bună, Maria. În primul rând,felicitări pentru kg pierdute şi bine ai venit.:x Cred că pot vorbi şi in numele persoanelor minunate de pe acest site că eşti bine venită şi toate vom încerca să te susţinem şi să te ajutăm.
Ai zis că ţi-ai pierdut motivaţia,faptul că ai bachetul în vară ar trebui să fie un motiv destul de bun. Caută pe net,o rochie care-ţi place şi în care ai vrea să intrii,iar când apar tentaţiile,gândeşte-te cât de bine ţi-ar sta in ea. E doar o sugestie,nu zic să faci aşa dacă nu vrei. :D
La faza cu 'încerc să mănânc cât mai puţin' nu sunt de acord. Trebuie să mănânci calitativ,poti mânca orice vrei,numai să fie considerat sănătos şi sa se cheme hrănire,nu înghiţire.

Ce moş darnic ai,şi ce norocoasă eşti. ;) Succes în pregătirea pentru bac,probabil eşti super stresată,eu sunt în clasa a X a şi deja mă gândesc cu frică la bac. :))
Te aştept să-ţi postezi meniul de azi. :-*
O zi bună! >:D<

funeralformyfat 19 dec 2013 13:31:57

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de Beldiman (Post 1318017)
Bună, Maria. În primul rând,felicitări pentru kg pierdute şi bine ai venit.:x Cred că pot vorbi şi in numele persoanelor minunate de pe acest site că eşti bine venită şi toate vom încerca să te susţinem şi să te ajutăm.
Ai zis că ţi-ai pierdut motivaţia,faptul că ai bachetul în vară ar trebui să fie un motiv destul de bun. Caută pe net,o rochie care-ţi place şi în care ai vrea să intrii,iar când apar tentaţiile,gândeşte-te cât de bine ţi-ar sta in ea. E doar o sugestie,nu zic să faci aşa dacă nu vrei. :D
La faza cu 'încerc să mănânc cât mai puţin' nu sunt de acord. Trebuie să mănânci calitativ,poti mânca orice vrei,numai să fie considerat sănătos şi sa se cheme hrănire,nu înghiţire.

Ce moş darnic ai,şi ce norocoasă eşti. ;) Succes în pregătirea pentru bac,probabil eşti super stresată,eu sunt în clasa a X a şi deja mă gândesc cu frică la bac. :))
Te aştept să-ţi postezi meniul de azi. :-*
O zi bună! >:D<

Multumesc in primul rand pentru raspuns :*
Acum, sunt un pic ciudata...adica imi doresc sa ajung la kg dorite dar totusi parca nu e de ajuns :-?
Pana acum nu am mancat cine stie ce ca m-am trezit cu o durere de burta care nu mi-a dat pofta de mancare:(
Oricum, te mai astept pe la mine.
O zi buna si tie >:D<

Hybrid 21 dec 2013 16:34:49

Re: Funeral for my fat
 
Hei Maria! Felicitari pentru reusita! Si eu am reusit sa ajung la kilogramele visate, m-am mentinut 7-8 saptamani si acum da-i si mananca fara sa te poti controla. Cand ma gandesc ca am rezistat 5 luni fara dulciuri si acum nu pot rezista nici o zi imi fine sa ma strang de gat! Nu mai am deloc acea ambitie... Voi ce faceti pentru a va ambitiona?

funeralformyfat 21 dec 2013 19:38:21

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de Hybrid (Post 1318261)
Hei Maria! Felicitari pentru reusita! Si eu am reusit sa ajung la kilogramele visate, m-am mentinut 7-8 saptamani si acum da-i si mananca fara sa te poti controla. Cand ma gandesc ca am rezistat 5 luni fara dulciuri si acum nu pot rezista nici o zi imi fine sa ma strang de gat! Nu mai am deloc acea ambitie... Voi ce faceti pentru a va ambitiona?

Hei :* Tu macar ai mai putine kg ca mine....
Am citit putin pe internet si jur ca am simtomele unui persoane care mananca compulsiv. Trebuie sa ma controlez odata ca imi e deja rau :(

rozica1965 21 dec 2013 19:44:45

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de funeralformyfat (Post 1317879)
In primul rand, buna tuturor. Ma numesc Maria, am 19 ani, 1m 66 si in prezent 76 de kg dupa o foarte mare perioada de timp. Sa va spun cate ceva despre aceasta lunga incercare a mea de a ajunge in jurul a 55-50 kg.

Toata viata am fost mai plinuta insa timp de 2 ani si ceva poate chiar 3 am mers dupa mine cu 96 de kg. Ma urcam pe cantar si nu imi placea deloc ce vad insa nu faceam absolut nimic sa incerc sa cobor acel numar. Stiam ca sunt enorma dar eu ma vedeam frumusica si atragatoare asa ca nu ma oboseam deloc sa imi corectez alimentatia. Persoanele din jurul meu nu faceau glume referitor la greutatea mea asa ca incepusem sa ma simt chiar ok cu ea.

Asta pana la inceputul acestui an cand am inceput sa spun stop anumitor lucruri. Am renuntat complet la Cola. Am taiat din junk-food-urile pe care le mancam si am inceput sa merg extrem de rar la MC/KFC/Fast-food-uri. Am inceput sa ma straduiesc sa mananc cat mai corect desi nu imi prea iesea mereu. Am trecut prin nenumarate faze si diete (Rina/South Beach/Duka/Low Carb/8 hours) si intr-un final am ajuns la 76 de kg. Mai am inca 21kg de dat jos pana la vara pentru ca vreau sa fiu cu adevarat schimbata la banchet.

Ma straduiesc sa ajung la 70 de vreo luna si ceva dar parca mi-am pierdut tot avantul de a merge mai departe. Trebuie sa il recapat pentru ca trebuie sa merg mai departe orice ar fi.

Acum incerc sa mananc cat mai sanatos si cat mai putin (stiu :(, nu e bine, nu va luati dupa mine) si sa tai din nou dulciurile desi nu stiu daca o sa mai pot. Am renuntat la ele 2 luni si ceva si acum am inceput sa le mananc din nou desi nu ma simt asa de ok dupa ele, dar deh, tot mai mananc niste ciocolata ;)). O sa primesc de Craciun o bicicleta eliptica asa ca, desi sunt cu bacul, o sa incerc sa imi fac timp seara sa o si folosesc.

Cam lunga povestioara, stiu :)). O sa incerc sa imi scriu in mare meniurile aici pe viitor.
Sarbatori fericite tuturor !

Bine ai venit si din partea mea,Maria! Vad ca esti si tu craioveanca! Iti urez bafta in continuare si incearca sa iti faci cat de cat un program pt mese..

funeralformyfat 21 dec 2013 19:51:02

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1318287)


Bine ai venit si din partea mea,Maria! Vad ca esti si tu craioveanca! Iti urez bafta in continuare si incearca sa iti faci cat de cat un program pt mese..

Multumesc pentru primire.
Citeam ceva acum despre dieta ketogenica, pare interesanta, ma gandeam sa o incerc...

butterfly30 21 dec 2013 22:33:14

Re: Funeral for my fat
 
nu e neaparat o idee proasta, dar trebuie sa ai grija. se pare ca in primele trei zile creierul are de suferit, dar dupa aceea chiar ii prinde bine noul regim. ceea ce inseamna ca daca te apuci de ea trebuie sa te tii de ea si sa nu ai abateri mai des de una/luna ca sa nu-ti distrugi creierul, ca sigur nu vrei asta.;) mancatul compulsiv....daca ai sti cate suntem....cu timpul o sa inveti sa gestionezi aceste stari, dar e greu, si fiecare nou episod de infometare va accentua problema, deci ai muuuuuulta grija. eu iti tin pumnii.

funeralformyfat 22 dec 2013 18:07:56

Re: Funeral for my fat
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1318345)
nu e neaparat o idee proasta, dar trebuie sa ai grija. se pare ca in primele trei zile creierul are de suferit, dar dupa aceea chiar ii prinde bine noul regim. ceea ce inseamna ca daca te apuci de ea trebuie sa te tii de ea si sa nu ai abateri mai des de una/luna ca sa nu-ti distrugi creierul, ca sigur nu vrei asta.;) mancatul compulsiv....daca ai sti cate suntem....cu timpul o sa inveti sa gestionezi aceste stari, dar e greu, si fiecare nou episod de infometare va accentua problema, deci ai muuuuuulta grija. eu iti tin pumnii.

Dupa ce m-am documentat mai bine aseara despre ea mi-am dat seama ca desi se slabeste mi-ar fi cam greu sa am mereu grija la calcule mai ales ca sunt ocupata cu bacul anul acesta. Asa ca acum, ca tot sunt in vacanta, o sa ma apuc sa imi scriu cateva idei de meniuri pe zile pe o foaie si dupa sarbatori sa ma apuc de el. Cred ca un meniu cam de 1200 cal/zi + bicicleta elliptica de 5-6 ori pe saptamana o sa ma ajute in continuare.
O sa incerc sa mi-l concep in asa fel incat sa nu tai chiar toate mancarurile care fac rau si cred ca o sa si postez pe site meniul pentru o saptamana ca poate primesc si niste opinii in legatura cu el.

funeralformyfat 24 dec 2013 18:11:42

Re: Funeral for my fat
 
Ca tot suntem in Ajung si imi astept invitatii m-am gandit ceva si mi-am compus un meniu pe o saptamana de scoala ca sa vad daca e cat de cat bun, sau mai trebui lucrat la el.
- Imi propun sa fac pe bicicleta eliptica aproximativ 30 de minute (poate si mai mult) de 5 ori pe saptamana (luni, marti, joi, sambata,duminica)
- Micul dejun o sa fie relativ acelasi pentru ca nu sunt o persoana foarte matinala asa ca nu am suficient timp sa imi pregatesc mancarea
- Pranzul de miercuri si vineri va fi mai sarac caci am meditatii dupa scoala si nu am foarte mult timp la dispozitie sa imi gatesc
- Duminica la pranz, mananc la bunici impreuna cu ai mei asa ca masa de pranz va fi una "de voie"
- Voi incerca sa mananc supa/ ciorba aproape in fiecare zi pentru ca am probleme cu trazitul intestinal si astea ajuta

Micul dejun (Luni-Vineri)
un sandvich: 1 felie de paine; 1-2 felii de sunca de pui/porc (2-daca sunt mai mici); 1-2 felii cascaval hochlland light

Luni:
Pranz: supa/ciorba (aprox 400 ml - 2 polonice)
100g piept de pui pe gratar cu muraturi facute in casa
Cina: un pumn de mamaliga cu smantana light si branzica

Marti:
Pranz: supa/ciorba (aprox 400 ml - 2 polonice)
un iaurt danone oikos cu fructe
Cina: piept de pui pe gratar cu salata de varza

Miercuri:
Pranz: supa/ciorba (aprox 400 ml - 2 polonice)
1 felie de paine cu mustar si 1 felie jumate de sunca de porc/pui
(zi cu meditatie- nu am timp de pregatit)
Cina: aripioare de pui prajite cu putin mujdei (doar un pic pe deasupra)

Joi:
Pranz: supa/ciorba (aprox 200 ml - 1 polonic)
4 lingurite de tortillia cu sunca si 2 linguri sos barila cu rosii si busuioc
Cina: peste in dry cooker, salata de morcov si lamaie

Vineri:
Pranz: supa/ciorba (aprox 400 ml - 2 polonice)
1 iaurt danone oikos cu fructe
Cina: mancare de fasole (4 linguri)

Sambata:
Md: 2 oua fierte in coaja, 3 felii de sunca de pui/porc si 1 felie de paine graham
Pranz (dupa 3 caci am meditatie) - cartofi fierti si salata de varza
Cina: copanele la gratar si muraturi

Duminica:
Md: sandvich sau ou (daca ma trezesc devreme)
Pranz: (masa de voie) - in principal ciorba si friptura
Cina: 2 felii mici de carne de porc cu legume/muraturi

GUSTARI:
1. un mar mediu si 20 migdale
2. 2 portocale medii
3. 1 rodie
4. 1 banana si 7 cajou
5. un iaurt simplu/cu fructe
6. 3 linguri perle de branza si un ardei
7. fructe
etc

Meniul este aproximativ. Astept pareri :D
Sarbatori fericite tuturor !


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:30:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO