forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/gastric-sleeve-simina-stiu-ca-sunt-12573.html)

Animis23 09 aug 2014 17:59:42

Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Dragele mele,

Am revenit. Am stat pe ganduri daca sa cer dezarhivarea jurnalului sau sa imi fac unul nou. La metode noi si solutii noi, se cer jurnale noi!

Dupa o perioada ocupata din viata mea, am hotarat sa imi fac operatie de gastric sleeve. Am facut-o la stat, aici in Cluj.

Sunt proaspat externata din spital, sunt pe dieta de lichide pentru cat pot de mult din urmatoarea luna. Planuiesc o schimbare la munca - laterala, dar dinamica - si cumpararea propriului apartament in Cluj.

In lumina acestor schimbari sper sa imi priasca operatia. O sa dau detalii despre costuri, conditii, pre si post-op si despre greutatea curenta, cel mai problematic lucru, motiv pentru care am hotarat sa am o atitudine mai drastica.

Mi-era dor de sustinerea de aici, deci sper sa regasesc fetele dragi mie pe aici.

Sa fim sanatoase!

rozica1965 09 aug 2014 18:18:54

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1358607)
Dragele mele,

Am revenit. Am stat pe ganduri daca sa cer dezarhivarea jurnalului sau sa imi fac unul nou. La metode noi si solutii noi, se cer jurnale noi!

Dupa o perioada ocupata din viata mea, am hotarat sa imi fac operatie de gastric sleeve. Am facut-o la stat, aici in Cluj.

Sunt proaspat externata din spital, sunt pe dieta de lichide pentru cat pot de mult din urmatoarea luna. Planuiesc o schimbare la munca - laterala, dar dinamica - si cumpararea propriului apartament in Cluj.

In lumina acestor schimbari sper sa imi priasca operatia. O sa dau detalii despre costuri, conditii, pre si post-op si despre greutatea curenta, cel mai problematic lucru, motiv pentru care am hotarat sa am o atitudine mai drastica.

Mi-era dor de sustinerea de aici, deci sper sa regasesc fetele dragi mie pe aici.

Sa fim sanatoase!

Simi........in ce a constat operatia? Spune-mi tot........te rog...........Stii ca si eu sunt amatoare de asa ceva!!!!!!!!!!

rozica1965 09 aug 2014 18:22:24

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Siminuta.........aici stau pana imi raspunzi!
Eu sunt la tara si netul e prost,nu pot cauta pe googu nimic.......Ce inseamna operatia asta...........ti-ai taiat stomacul?

rozica1965 09 aug 2014 18:30:11

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Am dat totusi o cautare.......si da,ti-ai taiat stomacul!!!!!!Sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<
Am vazut si pretul........5600 euro..........tare scump!!!!!!!!!:-o:-o

Prapadeala 09 aug 2014 19:23:59

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
sa fie de folos si bine ai revenit!>:D<

Animis23 09 aug 2014 19:39:50

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Draga Rozi,

Da, mi-am taiat stomacul. Nu a fost asa de scump - preturile difera mult in functie de clinica/spitalul in care te operezi.

Eu m-am operat la stat, la Chirurgie 1 in Cluj la dr. Seicean, la recomandarea mai multor cunostinte. M-a costat 2970 EUR - adica strict aparatura folosita la operatie - manerele speciale pentru laparoscopie si clemele de titan cu care mi-a facut marginea noua a stomacului.

Momentan ma simt bine, azi am facut ultima perfuzie - branula a fost cel mai neplacut lucru din operatie. A doua zi dupa operatie m-am ridicat din pat, am umblat - foarte important - si toate functiile vitale au revenit corect - gaze, urinare, scaun etc, care sunt monitorizate indeaproape de intregul spital.

Am avut o mica "complicatie" - din investigatii nu a reiesit ca am stomacul asa de jos cum era de fapt, si a trebuit sa imi faca o incizie in plus, ca sa poata finaliza operatia. Nicio problema, doar ca e un pic inestetic - de-abia astept sa se vindece inciziile, evident.

Acum trebuie sa stau pe lichide intre 2 saptamani si o luna - evident, cu cat stau mai mult, cu atat slabesc mai bine. Beau zeama clara de supa de pui si legume, apa cu zeama de lamaie, portocale, lime, voi face si un compot de mere. Toate fara grasimi si zahar. Sa vedem cat voi rezista.

Am un tonus bun, dar obosesc destul de repede - evident. Voi fi in concediu medical toata luna august, numai bine sa ma recuperez. Vreau sa incep sa fac si masaj peste vreo saptamana, sport abia dupa o luna si ceva, in functie de cum se vindeca abdomenul.

Mai intrebati daca exista neclaritati, eu vreau sa reincep sa petrec mult timp pe aici, sa ma incarc de energie pozitiva si sa informez lumea despre cum decurge recuperarea si slabirea mea.

Va pup!


rozica1965 09 aug 2014 22:02:35

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1358615)
Draga Rozi,

Da, mi-am taiat stomacul. Nu a fost asa de scump - preturile difera mult in functie de clinica/spitalul in care te operezi.

Eu m-am operat la stat, la Chirurgie 1 in Cluj la dr. Seicean, la recomandarea mai multor cunostinte. M-a costat 2970 EUR - adica strict aparatura folosita la operatie - manerele speciale pentru laparoscopie si clemele de titan cu care mi-a facut marginea noua a stomacului.

Momentan ma simt bine, azi am facut ultima perfuzie - branula a fost cel mai neplacut lucru din operatie. A doua zi dupa operatie m-am ridicat din pat, am umblat - foarte important - si toate functiile vitale au revenit corect - gaze, urinare, scaun etc, care sunt monitorizate indeaproape de intregul spital.

Am avut o mica "complicatie" - din investigatii nu a reiesit ca am stomacul asa de jos cum era de fapt, si a trebuit sa imi faca o incizie in plus, ca sa poata finaliza operatia. Nicio problema, doar ca e un pic inestetic - de-abia astept sa se vindece inciziile, evident.

Acum trebuie sa stau pe lichide intre 2 saptamani si o luna - evident, cu cat stau mai mult, cu atat slabesc mai bine. Beau zeama clara de supa de pui si legume, apa cu zeama de lamaie, portocale, lime, voi face si un compot de mere. Toate fara grasimi si zahar. Sa vedem cat voi rezista.

Am un tonus bun, dar obosesc destul de repede - evident. Voi fi in concediu medical toata luna august, numai bine sa ma recuperez. Vreau sa incep sa fac si masaj peste vreo saptamana, sport abia dupa o luna si ceva, in functie de cum se vindeca abdomenul.

Mai intrebati daca exista neclaritati, eu vreau sa reincep sa petrec mult timp pe aici, sa ma incarc de energie pozitiva si sa informez lumea despre cum decurge recuperarea si slabirea mea.

Va pup!


Insanatosire grabnica si sa iti fie de folos operatia!>:D<

Mihaela1006 09 aug 2014 22:28:11

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Multa sanatate si ai grija de tine!

Bine ai revenit >:D< da-ne detalii despre cat suc si supa poti sa bei :)

Animis23 10 aug 2014 07:38:27

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 1358624)
Multa sanatate si ai grija de tine!

Bine ai revenit >:D< da-ne detalii despre cat suc si supa poti sa bei :)

Buna Mihaela,

Multumesc de vizita. Azi e prima zi fara perfuzii si trebuie sa ma straduiesc sa beau un pic mai mult. Beau o gura de apa sau supa la cel putin 10 minute, inca nu am ajuns la vreo senzatie de satietate. Si procesez lichidele relativ repede, asa ca ma duc la baie de cel putin 10 ori pe zi.

Pana ieri beam cam 1 l de supa, un pahar de apa si perfuziile. Azi ar trebui sa reusesc sa ingerez 1 l de supa si 1 l de apa. Nu prea ies din casa, ma feresc de caldura si efort, deci sper sa imi ajunga, vedem cum ma simt.

Inciziile se vindeca, ma mananca pielea si de-abia astept sa scap de fire la sfarsitul saptamanii viitoare! Inca sunt un pic obosita, in spital era multa galagie si nu prea am dormit, iar acasa, desi am tot confortul, ma trezesc o data la doua ore, din nimic. Uneori e si pentru mers la baie, dar la 6 si ceva dimineata nu mai am somn deloc...

happygirldiana 10 aug 2014 09:05:20

Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt
 
Recuperare usoara, Simi! Sanatate si slabire usoara! Ai avut curaj, sincer :-D Si...bani :))
Esti tare! :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:41:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO