Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Goodbye body fat!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 07:35:28
buburuzze's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2010
Locaţie: Ct, Romania
Dieta: montignac+sport
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 535
Am fost apreciat(a) de 348 ori in 175 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Citat:
Anterior postat de 040489 Vezi mesajul
Ioi, da am priceput )). voi face un test, sa vad daca imi place gustul.Fara cafea nu pot functiona,bineinteles fara zahar. Orezul nu cred ca va fi o problema. la restul...nu le stiu gustul . Mi se pare prea grea, eu is obisnuita sa mananc dimineata la 7....adica 3 mese pe zi mananc grau/mei/hrisca si atat?! Hmmmm...chiar ca esti curajoasa, Malina.
Buna poti inlocui zaharul din cafea cu fructoza sau sirop de agave.Fructoza seamana foarte bine cu zaharul in sensul ca indulceste fara sa-i dea vreun gust ciudat,iar siropul de agave este precum mierea doar ca nu are gustul pe care il lasa mierea in cafea.Poti citi pe nenea guuuugal despre beneficiile sau avantajele celor din urma.

@Malina cat despre tine ai grija si alege un stil de viata sanatos...nu iti chinui organismul cu diete restrictive.Trebuie sa gandesti proactiv.Iti vorbesc din experienta.Am ajuns la 30 de ani cu probleme de sanatate si ma chinuiesc ingrozitor sa slabesc si nu reusesc din cauza problemelor pe care mi le-am provocat cand aveam aproximativ aceeasi varsta ca tine.
Da"dieta"aceea la o parte ca nu este pt slabit..este o dieta(regim)pt persoanele care sufera de anumite tipuri de afectiuni cronice sau de persoanele care de abea mananca din motive spirituale(gen post).
__________________
Acest membru apreciaza mesajul lui buburuzze:
Adina14 (26 iul 2013)
  #12 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 09:40:23
040489's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Citat:
Anterior postat de Malina Dodu Vezi mesajul
@040489 In dieta Oshawa nu exista restrictie de cantitate, ba din potriva, chiar iti indica sa mananci pana te saturi, deci nu conteaza ce anume mananci si cat mananci ci sa respecti cu strictete regulile acestei diete. Asa cum am mai spus se consuma 4 tipuri de cereale: grau, orez brun, mei si hrisca. Eu am tinut o varianta mult mai tricta adica consumul de doar grau si orez brun ( asta pt ca meiul are gust de mamaliga si nici nu tine de foame, iar hrisca e motorina comestibila, are un gust si un miros asemanator cu motorina ) Nu stiu sa iti dau un ex de mediu deoarece eu mancam diferit in fiecare zi. Poti manac ce crezi ca ti-ar placea: grau fier, orez brun fiert, budinca de orez etc ( gasesti poze pe profilul meu).
Se consuma:
orez grau mei hrisca
sare;
apa;
nu exista restrictii de cantitate;
atat
Atentie: atat inseamna pe bune atat. Nu este permisa nici cafeaua, nici alte ceaiuri decat cele indicate, nici fumatul, nici guma de mestecat, nici medicamentele. Nimic altceva, s-a inteles, da?
Am fost azi la un magazin naturist si spre surprindere mea, am gasit toate cele 4 cereale sub diferite forme. Faina, spaghete, turtite, etc. Am ales doar cereale si faina, vreau sa gatesc eu. Azi e doar ziua 0, pt ca am baut cafea si am fumat de dimineata. Incep bineinteles cu orez si spre seara testez hrisca. te pup!
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 731 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 09:46:48
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Chiar azi am gasit pe blogul unui antrenor un post cu hrisca si spunea ca e f buna , si pt digestie , si pentru functionarea corpului si ca ar trebui consumata chiar zilnic


Mie nu mi-a placut gustul dar acum ca am terminat cu oshawa o s-o fac sub alte forme , poate ma prinde

Apropo , am gasit cateva reguli noi despre iesire

"
asta inseamna ca in prima zi, de exemplu, poti manca o prima masa formata din orez fiert cu unt (1/2 lingura) si cateva mirodenii blande (chimen macinat, turmeric, o frunza de dafin) cu rol de stimulare moderata a focului digestiv. o a doua masa poate fi formata tot din orez cu unt, in care ai adaugat cateva legume cu fibra moale (castravete, dovlecel, fasole verde, mazare tanara).

mai ai ca variante, pentru urmatoarele zile: branzica de vaci, cereale integrale cu iaurt (e bine sa eviti laptele, pt inceput), mancare de linte decorticata, compoturi, supe si mancaruri de legume bine fierte (de evitat in mod special: fasole uscata, vinete, rosii, ardei gras, ceapa sau usturoi crude, varza, salata verde).

in ceea ce priveste carnea: fireste, pestele si puiul, in cantitate moderata, sunt cele mai OK, cu conditia sa inceapa a fi consumate abia dupa ce ai introdus treptat in alimentatie alte produse de origine animala (lactate, oua, icre)."

Dimineata mi-am mancat fructele..acum la pranz as manca orez sau as face o turtita..si seara iar orez .
Tu ce zici?


Apropo: gasisem undeva ca trb consumat orez brun sau integral , nu orez alb
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done



  #14 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 11:06:15
040489's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Citat:
Anterior postat de buburuzze Vezi mesajul


Buna poti inlocui zaharul din cafea cu fructoza sau sirop de agave.Fructoza seamana foarte bine cu zaharul in sensul ca indulceste fara sa-i dea vreun gust ciudat,iar siropul de agave este precum mierea doar ca nu are gustul pe care il lasa mierea in cafea.Poti citi pe nenea guuuugal despre beneficiile sau avantajele celor din urma.

@Malina cat despre tine ai grija si alege un stil de viata sanatos...nu iti chinui organismul cu diete restrictive.Trebuie sa gandesti proactiv.Iti vorbesc din experienta.Am ajuns la 30 de ani cu probleme de sanatate si ma chinuiesc ingrozitor sa slabesc si nu reusesc din cauza problemelor pe care mi le-am provocat cand aveam aproximativ aceeasi varsta ca tine.
Da"dieta"aceea la o parte ca nu este pt slabit..este o dieta(regim)pt persoanele care sufera de anumite tipuri de afectiuni cronice sau de persoanele care de abea mananca din motive spirituale(gen post).
am inlocuit deja zaharul cu sirop de stevie si de agave. Si ai dreptate. Am vorbit cu medicul meu si mi-a interzis total o astfel de dieta, poate si pentru ca analizele nu mi-au iesit prea bine. Voi introduce in dieta si aceste cereale. Alexis, poate sunt eu mai ciudata, dar chiar imi place hrisca ). Multa bafta in continuare, Malina.
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 731 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 11:52:09
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Cum o prepari?! eu am lasat-o in apa la inmuiat dar nu mi-a placut..

Nu esti ciudata , chiar am auzit mai multa lume
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done



  #16 (permalink)  
Vechi 26 iul 2013, 12:04:26
040489's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Citat:
Anterior postat de Alexik Vezi mesajul
Cum o prepari?! eu am lasat-o in apa la inmuiat dar nu mi-a placut..

Nu esti ciudata , chiar am auzit mai multa lume
La o cana de hrisca, pun 3 de apa. O fierb 15 minute. Dupa, o prajesc intr-o tigaie de ceramica, fara pic de ulei, doar stropita cu putina apa cu sare. Mi se pare delicioasa asa. Inmuiata, nici eu nu o pot manca. Nu stiu insa daca e cea mai corecta reteta . prin fierbere oare isi pierde valoarea nutritiva?!
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 731 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 11:14:20
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Mai fetelor, mai ales cele la 16 ani, de ce dumnezeu va chinuiti cu diete gen oshawa, dieta cu lamaie sau cu supa de varza sau mai stiu eu ce minunatie a scos la moda nu stiu ce vedeta care vrea sa se dea mare?
Sincer acum?
Adica ati incercat sa mancati sanatos, sa aveti o usoara hipocalorica, si cand spun usoara ma refer la 1500-1600 de cal pe zi, si sa faceti sport si nu a mers? Cum am vazut ca face Malina. 2 ore mi se par mult, dar daca ei ii place. Si chiar si asa, tot ai nevoie de 2 zile pe sapatamana de repaos pt muschi, ca sa dea cel mai bun randament.
Nu inteleg de ce va aruncati in diete de genul asta. Nici diete nu se pot numi ci bilete spre distrugerea sistemului imunitar, avioane pentru boli autoimune si nu numai.
Ca sa faci o boala de care nu mai scapi e nevoie de un mic imbold, o raceala mai puternica, sau o dereglare a organismului, o abatere a lui de la metabolismul cu care era obisnuit.
Cand cineva, oricine, alege dietele astea groaznice obliga organismul sa intre in stare de lupta. El era obisnuit cu proteine, carbohidrati, lipide, vitamine si minerale. Si, dintr-o data, ce primeste? Doar ogrupa din ce avea inainte. Stiti ce va face?
Va incetini metabolismul, va intra in alerta, va percepe perioada asta ca pe o foamete, razboi, sau ceva de genul.
Daca incetineste metabolismul incetinesc arderile. Daca incetinesc arderile, el nu va lua din stratul de grasime, din contra, va depune ca daca doamne fereste foametea nu se sfarseste, el trebuie sa se protejeze, sa aiba masagrasa, ca in cazul in care nu mai primeste nimic (infometare), sa aiba suficiente rezerve. Asa ca va manca putin cate putin din muschi.
Ori scopul e sa arzi grasimi si sa faci muschi, nu?

Concluzia: mananca sanatos:
- cereale integrale si faina integrala (indiferent de tipul ei
- carnuri slabe facute la cuptor, sau pe gratar, sau fierte
- legume, multe legume, atat gatite cat si crude
- leguminoase, de cel putin 2 ori pe saptamana, cu sau fara grasimi (mazare, fasole, naut, etc.)
- branzeturi, nu exagerat ca nu prea ajuta la slabit. Si musai sa fie integrale sau semidegresate, nu degresate pt ca nu se mai absoarbe calciul din ele.
- oua, peste
- nuci, migdale, seminte, alune, toate crude, ca si gustari
- fructe, ca si gustari
- din cand in cand cate un dulce facut in casa

Meniul trebuie diversificat. Daca azi ai avut pui, maine alege pestele, poimaine oul.
Mananca si mesteca incet, calm si stai la masa, nu la pc cand mananci.
Bucura-te ca esti in stare sa mananci, ca esti in stare sa simti gustul fiecarui aliment si apreciaza ca le ai.
Fii activa, joaca volei, fugi si inaoata ca e vara, alearga pe stadion, plimba-te cu bicicleta prin parc 8nu face bicicleta aia plicticoasa din casa). Sare coarda! Cate fete isi mai aduc aminte cum se sare coarda?
Danseaza la greu, esti tanara, ai 16 ani, ce conteaza daca esti sau nu pe ritm, pune muzica si danseaza.
Fii fericita!

Poate nu vei scadea 3 kg in 10 zile, poate vei scadea doar 2 pe luna, dar va fi pentru totdeauna. Di vei fi o adolescenta fericita, fara frustrari, care va putea iesi in oras cu prietenii si va putea manca intr-o seara o felie de pizza fara sa regrete. De ce? Pt ca a doua zi va face sport si iar va avea propriul ei regim sanatos de viata!

Va pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
Beldiman (27 iul 2013), buburuzze (27 iul 2013), Laura (27 iul 2013)
  #18 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 11:21:18
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Imi permit sa ma bag pentru ca am tinut dieta , chiar am 2 zile de cand am terminat-o.

Dieta asta nu e nici intr-un caz in genul supei de varza sau de lamaie sau nicoleta luciu!!
Cauta pe net si ai sa observi ca dieta e folosita si pentru anumite boli , mai ales cele severe.

Dieta nu e una de slabit!! e de detoxifiere ! Slabitul intervine atunci cand ai si de unde.Sunt persoane ce au tinut dieta dar chiar s-au ingrasat pt ca aveau o greutate fixa si mica.

Regimul te ajuta sa te controlezi.Eu una l-am tinut pentru a rupe de la radacina consumul de zahar de care incepusem sa abuzez prin multe alimente proaste

Da , am incercat hipocalorica , NU A MERS ! am fost la sala , NU A MERS! asa ca am preferat sa ma controlez( si sper ca asta am reusit cu oshawa ) si sa mananc SANATOS.

Crede-ma , am tinut south beach , mult mai mult rau face dieta asta decat oshawa .
Mi-a trebuit un an sa-mi revin dupa south beach care , evident , a atras dupa el si mancatul compulsiv de care se scapa extrem de greu.

Eu vorbesc in numele meu , am 20 de ani si cred ca pot incerca o dieta care are numai feetback-uri bune

Ps: da , am mai slabit 2 kg pe luna dar au fost pentru luna viitoare pastrate , sa revina.
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done



  #19 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 11:26:28
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Inca ceva.Dieta Dukan e ok dar oshawa de ce nu? s-a vorbit mult despre faptul ca Dukan mai rau face si cum spun si statisticile , 80% ce tin dukan iau in 1 an kg inapoi

Sa nu se creada ca ridic in slavi dieta , dar oricine are dreptul sa incerce..nu trebuie blamata! poate o fi buna poate nu , ramane de vazut.
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done




Ultima dată editat de Alexik; 27 iul 2013 at 11:30:24.
  #20 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 14:24:11
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Dukanul e crima curata. Stiu ca multe persoane o tin, dar pe termen lung face f. mult rau.
Daca tii 10 zile de dieta ca si cura de detoxifiere, in scopuri medicinale, ca tii post sau mai stiu eu ce, nu mori. Sunt 10 zile, nu o eternitate. Dar daca tii aceste zile repetat?
At. ce se intampla?
Am citit mai de mult despre dieta asta. Daca o iei ca pe o cura, asa cum am mai spus, de 10 zile, e super. Daca o iei ca pe o dieta ca sa slabesti, atunci cred ca exista si alte variante.
Sincer, nu sunt de acord cu nici o dieta.
As vrea sa invatam sa mancam, sa avem o educatie alimentara. Sa stim ca zaharul atrage alt zahar, ca e ca si un drog. Sa stim de ce renuntam la una, sau la alta. Sa vina din interior dorinta de a manca doar produse din faina integrala. Ca daca facem un efort o luna, doua, trei si dupa ce am slabit o luam de la capat cu proastele obiceiuri, nu am rez nimic.
Si ok, chiar cred ca ajuta la detoxifierea organismului, dar in proprietati miraculoase, ca vindeca nu stiu ce boli, nu cred.
Si iti spune asta o persoana care sufera de o boala incurabila. Nu voi muri maine, sau poimaine, pot trai si pana la adanci batraneti cu boala asta (lupus), dar va trebui mereu sa iau medicamente.
Crezi tu ca daca era ceva in lumea asta care sa ma vindece, nu as fi incercat?
Nu vreau sa spun ca Oshawa nu face ce spune, dar chiar nu cred in minuni de genul asta.
Si nu cred ca trebuie vazuta ca si o dieta, ci doar ca pe o cura de detoxifiere. Si atat!
Nu poti manca toata viata asa.
Si in nici un caz nu-i vad rostul la o adolescenta. Dar asta e doar parerea mea.
Fiecare e liber sa faca ce vrea si sa ia deciziile pe care le doreste.
Atrageam atentia doar ca se poate slabi si astfel.
Si da, sportul ajuta. Daca il faci constant. Alaturi de o alimentatie echilibrata sportul te poate aduce la forma visata.
Si asta o spun din experienta a sute de slabute pe care le cunosc si care au reusit asa.
Cat despre binge, apare doar cand cineva isi pune multe restrictii, pe mult timp. Cand cineva mananca sau nu mananca nu stiu ce pt ca asa spune dieta, fara insa a-si dori cu adevarat sa faca acel lucru, apare din diverse frustrari, inclusiv cele legate de aspectul fizic.
Scapi de mancatul compulsiv doar cand aj la un echilibru intre fizic, psihic si mediul in care traiesti. Iar ca sa-ti educi mintea, dureaza. O persoana impacata cu ea insasi si cu lumea din jur va slabi f. usor pt ca nu va avea regrete, nu va trebui sa se abtina de la nu stiu ce prajitura. Nu o va manca pt ca asa ii va veni din interior, nu pt ca isi spune ca nu are voie.
Si daca tot ai deschis subiectul, de cate ori pe an e recomandat sa te detoxifici, care ar fi maximul? O data la cat timp poti tine un astfel de regim astfel incat sa ai rezultate pozitive, si nu negative?
Eu am citit mai demult si toti medicii spun ca se face de 2 ori pe an detoxifierea si nu trebuie sa tina mai mult de un anumit nr. de zile, in functie de ce metoda alegi.
Si trebuie sa fii sigur ca organismul rezista acelui regim. Toate se fac cu cap, toate trebuiesc gandite.
Asta e tot ce am avut de spus!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
Adina14 (27 iul 2013), Beldiman (27 iul 2013), WhiteAngel (27 iul 2013)
 

Informatii despre slabit
adolescente, body, calorii, dieta, fat, goodbye, jurnale, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Rockin' Body by Shaun T Adina14 Tae-bo&Aerobic 79 03 sep 2012 17:23:28
Fat burners cristiniq Suplimente 23 19 feb 2012 22:04:50
Diferenta dintre p90x, hip hop abs si rockin' body Floriana Simona Tae-bo&Aerobic 5 20 aug 2011 11:23:16
Hip Hop ABS Total Body Burn iordis Tae-bo&Aerobic 33 07 iul 2011 09:28:08
Great Body Guaranteed - pentru slabute ocupate riky Sport 3 31 mai 2011 14:05:55

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole