forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   heo's nikki (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/heos-nikki-3686.html)

heo 30 apr 2010 12:54:21

heo's nikki
 
nikki = jurnal in jap , am vrut sa fiu mai originala

Buna , de unde sa incep , hmmm.....

Mama mea are fibron uterin , asa ca a avut complicati cu sarcina, eu fiind nascuta prin cezariana prematur , de mica avand probleme cu lipsa de fier si de calciu asa ca am fost dopata cu vitamine si multa mancare "ca esti cam palida , si mananca!! mananca ca ai vazut ca ai ameteli " rezultatul a fost unul pe care presupun ca il anticipati , adica un 80 si de kg la vreo 12-13 ani , care a dat intr-o gastrita , de ziceai ca sunt bulimica , orce mancam regurcitam si nu ma opream decat dupa cam 3-5 ore de vomat (in prima jumatate de ora se termina mancarea , dupa care beam litri de apa ca sa am ce da afara) , sa cam trezit si mama dupa ce am ajuns la reanimare si am stat cateva sapt in spital mancand si hidratanduma prin fluturas . In perioada aia am dat cam 20 si ceva de kg in cateva luni sub jumate de an , care m-au lasat cu "ai operatie la sold / nu e vergetura, nu cicatrice / asa mare ?"

De atunci am avut fluctuati de kg , nenumarate regimuri incercate (mayo ,atkins ,grau , orez ,shakeuri herbalife ,ceaiuri etc ) prob este ca nu prea ma tin de ele , si in ultimi ani de cand sunt cu prietenul , cu care in prezent locuiesc , doar noi doi singurei , ma gandesc non stop ce trebuie facut de mancare cand vine el acasa de la munca , si nu pot implementa un regim/ dieta pentru amandoi fiinca el este altfel ca mine , foarte slab , arderi foarte rapide , bea 2-3 pahare de apa cand mananca , termina o masa intr-o ora , mesteca 2 dumicati deodata in 20 de min , pretentios la mancare , cu preferinte foarte clare . Si ajung seara sa ii fac ce vrea , prajeli , prajituri , si zic ca nu mananc dar gust si mananc si de primavara trecuta pana in toamna trecuta mi-am schimbat nr la pantaloni , si acuma proband pantaloni din toamna vad ca iar nu mai vin pe mine , pe langa asta sunt din ce in ce ma obosita , lenesa ,si nu am chef de nimic


Trebuie sa ma organizez ,sa ma motivez, si sa trec peste lene , stiu ca pot sa urmez un program daca vreau , motivul pentru care nu am vrut sau pt care am crezut ca nu pot este ca imi e teama ca dupa 2-3 luni de regin , influentata de ce e in jurul meu , voi renunta , iar atunci voi pune la loc cat am dat si inca ceva , cum sa mai intamplat de n ori
Ex: iti propui sa iti mananci spanacu diseara chiar daca nu iti place asa mult dar de e sanatos bla bla bla , si iti vine iubitu "pupicel mi-ai promis ieri ca imi faci diseara chiftele ,si ... si daca potiiiii si niste clatite cu fineti ca mie pofta"

Sunt convinsa ca voi reusi daca stau pe aici , sperand ca prin interctionare cu pers care sunt dedicate unui regim de viata sanatos , voi gasi acea mica dar ff importanta influenta numita ... nustiu cum sa zic , "anturaj benefic"

ianna 30 apr 2010 13:43:19

Re: heo's nikki
 
Bine ai venit printre noi heo>:D<

imi pare rau sa aud de problemele avute dar sper ca nu te mai bantuie astfel de ganduri acum, nu?:)

de ce nu incerci o dieta hipocalorica...singura restrictie clara este la calorii si alea sa fie calorii sanatoase;)...si asa poti ciuguli si ce faci barbatului de mancare ...daca nu e prajeala si/sau grasime multa:)


de asemenea as vrea sa aud si ce spui de sport. Esti prietena cu el sau urmeaza? Si ce gen de sport ai vrea sa faci?

Succes>:D<

heo 30 apr 2010 14:04:54

Re: heo's nikki
 
sportul , pai ..... imi place ff mult inotul (ala cu colac sau agatata de o saltea) deabea astept vara ,marea sa stau cu orele in apa

In principiu imi cunosc destul de bine metabolismul , si stiu ca daca as sari intr-un regim care implica si sport nu o sa fac fata . Pe moment incerc sa imi schimb meniul in unul organizat si supravegheat, si sa il respect , o sa fac mai multe plimbari prin parc ,deoarece sunt din pacate destul de sedentara , asa ca obosesc destul de repede cand vine vorba de alergat/sport

asi incepe azi prin a merge la supermarket si a cumpara alimente pt o sapt , gen iaurturi , lapte , musli , pui , niste file de peste afumat , si bomboane fara zahar
Planuiesc sa am o luna de trecere , dintre alimentele ne sanatoase si cel ideeale , in acest timp cum am mai zis, sa ma si obisnuiesc sa manac porti mici si cand trebuie . Asta pe moment consider ca e primul pas, sa invat sa fiu organizata in ceea ce mananc ,cat si cand



Dar totusi , sfaturi de exerciti usoare , sau sporturi care sa nu te estenueze brusc , fiind o pers plinuta si nu prea activa :D

mvthebest 30 apr 2010 14:31:45

Re: heo's nikki
 
Citat:

Anterior postat de heo (Post 171352)
sportul , pai ..... imi place ff mult inotul (ala cu colac sau agatata de o saltea) deabea astept vara ,marea sa stau cu orele in apa

In principiu imi cunosc destul de bine metabolismul , si stiu ca daca as sari intr-un regim care implica si sport nu o sa fac fata . Pe moment incerc sa imi schimb meniul in unul organizat si supravegheat, si sa il respect , o sa fac mai multe plimbari prin parc ,deoarece sunt din pacate destul de sedentara , asa ca obosesc destul de repede cand vine vorba de alergat/sport

asi incepe azi prin a merge la supermarket si a cumpara alimente pt o sapt , gen iaurturi , lapte , musli , pui , niste file de peste afumat , si bomboane fara zahar
Planuiesc sa am o luna de trecere , dintre alimentele ne sanatoase si cel ideeale , in acest timp cum am mai zis, sa ma si obisnuiesc sa manac porti mici si cand trebuie . Asta pe moment consider ca e primul pas, sa invat sa fiu organizata in ceea ce mananc ,cat si cand



Dar totusi , sfaturi de exerciti usoare , sau sporturi care sa nu te estenueze brusc , fiind o pers plinuta si nu prea activa :D

Si eu ador inotul . M-as balaci non-stop:))

Putin sport e bine venit oricand. Fara sport rezultatele vor veni super greu si nu chiar frumoase:-s
Daca ve-i manca alimente sanatoase ve-i slabi. Iti spun din experienta.
Bazeaza-te mult pe,proteine. >:D<>:D< Te vor satura mai repede si nu ve-i avea nici diferite pofte.
Mult noroc.

Sibel H 30 apr 2010 14:50:45

Re: heo's nikki
 
...Heo..Bine ai venit ,printre noi...incet si cu rabdare, vei reusi sa te mobilizezi si sa incepi o dieta ,corespunzatoare..iti, doresc succes....>:D<

LicuriciColorat 30 apr 2010 15:03:10

Re: heo's nikki
 
Buna si bine ai venit>:D<,cum au spus si fetele mai sus,cu o alimentatie sanatoasa,eliminand mancarurile grase,dulciurile +sport(plimbatul e oki,incerca pt inceput dansul de exp,punet-ti muzica si desfasoarate,apoi poti incerca zumba,pilates si cand te obisnuiesti cu sportul tae-bo) ai sa vezi ca doar inceputul e greu,apoi te obisnuiesti si o sa iti placa,neaparat hidratare 2l apa/zi si nu uita 3 mese pe zi si 2 gustari,multa rabdare si perseverenta,Noi suntem aici pt a te sustine:)

heo 02 mai 2010 11:11:35

Re: heo's nikki
 
Multumesc fetelor pt sustinere :D

Pai ieri am inceput regimul , cu niste cartofi copti in care am aruncat cateva grame de cascaval , vreau sa zic ca agenda electronica e super tare , si ca sa ma folosesc de ea mai bine am cumparat si un cantar electric :D , asta dupa ce am vazut cat inseamna cateva grame in plus de cascaval
Ieri nu am mancat cat sa ma incadrez in 1500 kcal cat in zice calculatorul k e necesar pt mine :( ,dar un ~1700 kal e pe aproape :)

Nu stiu in schimb cum sa acesez meniul pt exerciti :-??

Sibel H 02 mai 2010 11:19:58

Re: heo's nikki
 
.:)...Salut!...sa, ai o Duminica placuta vad ca incet,incet te-ai apucat de regim...sa vedm cum vei evolua si rezultate vei avea cand te vei cantari...iti ,doresc succes.....>:D<

Roxii 02 mai 2010 11:25:12

Re: heo's nikki
 
Buna heo si bine ai venit>:D<Din cate vad ai o problema cu sportul..Asa eram si eu,stateam toata ziua la calculator sau tv si nu faceam pic de sport.Eu m`am apucat de aerobic.Prima oara simteam ca se invarte sala cu mine si am avut o febra musculara groaznica.Dar acum m`am obisnuit si chiar imi face bine.Daca tu nu crezi ca poti rezista incearca ca 10 minute din plimbarea ta sa o inlocuiesti cu alergatul,apoi continui mergand in ritm alert.Maine adaugi inca 5 minute de alergat si tot asa.Vei vedea ca usor usor corpul tau se va obisnui cu miscarea.Mai poti adauga si exercitii simple pentru zonele cu probleme(pt asta consulta pagina de sport a site`ului),iar dupa un timp,cand deja esti obisnuita cu efortul,aboneaza`te la o sala si practica aerobic sau tae bo.Mult succes si la cat mai putine kilograme:-*>:D<

heo 02 mai 2010 11:35:11

Re: heo's nikki
 
mersi sibel , sper sa fie , si va urez la toate ditractie placuta azi b-)

roxii , cred k o sa incerc ce imi recomanzi , cu alergat putin prin parc , pana una alta tre sa merg sa fac curat prin casa


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:28:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO