forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Hipotiroidism (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/hipotiroidism-12459.html)

Narawen 25 dec 2013 17:47:33

Hipotiroidism
 
Am aflat saptamana trecuta ca sufar de ani buni de hipotiroidism. Asta explica apatia, oboseala, mainile reci, depresia si intr-o oarecare masura a contribuit la ingrasarea mea peste masura si mi-a incetinit procesul de slabire. Spun asta deoarece adesea calculam ceea ce mancam in cat ma antrenam cu precizie si nu slabeam.

Am inceput tratament cu hormoni si ma intrebam daca mai sunt pe acest site persoane care se confrunta cu aceiasi problema? Daca da, ati observat modificari majore in dispozitie si starea fizica generala dupa ce ati inceput tratamentul? Ati avut mai multa energie?

Va multumesc!

rozica1965 25 dec 2013 18:34:56

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Narawen (Post 1318662)
Am aflat saptamana trecuta ca sufar de ani buni de hipotiroidism. Asta explica apatia, oboseala, mainile reci, depresia si intr-o oarecare masura a contribuit la ingrasarea mea peste masura si mi-a incetinit procesul de slabire. Spun asta deoarece adesea calculam ceea ce mancam in cat ma antrenam cu precizie si nu slabeam.

Am inceput tratament cu hormoni si ma intrebam daca mai sunt pe acest site persoane care se confrunta cu aceiasi problema? Daca da, ati observat modificari majore in dispozitie si starea fizica generala dupa ce ati inceput tratamentul? Ati avut mai multa energie?

Va multumesc!

Eu nu stiu daca am probleme endo.......dar vreau sa imi fac analizele cat de curand. Prea mult ne chinuim cu slabitul asta!!!
Sanatate si Craciun fericit!!!!!!>:D<>:D<

lidiuta 26 dec 2013 11:12:16

Re: Hipotiroidism
 
Eu am descoperit in noiembrie ca am un nodul pe tiroida...insa, sincer, mi-e frica sa iau hormoni. Parerile sunt pro si multe contra. Inca nu mi-am facut analizele pt valorile hormonilor tiroidieni.. Am inteles ca va trebui sa iau eutirox...Tu ce iei?

Narawen 26 dec 2013 12:05:33

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1318707)
Eu am descoperit in noiembrie ca am un nodul pe tiroida...insa, sincer, mi-e frica sa iau hormoni. Parerile sunt pro si multe contra. Inca nu mi-am facut analizele pt valorile hormonilor tiroidieni.. Am inteles ca va trebui sa iau eutirox...Tu ce iei?

Mi-a fost prescris eurotyrox.Ar trebui sa iti faci analizele. Daca ai o dereglare, ea se va acutiza pe masura ce trec anii. Cand am citit despre hipotiroidism am vazut ca aveam toate simptomele. Sunt sigura ca de acum incolo calitatea vietii mi se va imbunatati. Nu va mai cadea parul, gata cu mainile reci, cu oboseala...si poate chiar voi putea sa mananc putin mai mult si sa nu se vada :).

Sarbatori fericite!

lidiuta 26 dec 2013 19:56:35

Re: Hipotiroidism
 
Cred ca o sa-mi fac si eu analizele...nu stiu insa daca ai urmarit ce a spus Monica Anghel de curand, are hipotiroidie si de cand a luat hormoni nu s-a mai oprit din ingrasare...acum spunea ca le-a abandonat, desi stie ca medicii nu sunt de acord cu aceasta parere.

just21 26 dec 2013 20:06:52

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Narawen (Post 1318662)
Am aflat saptamana trecuta ca sufar de ani buni de hipotiroidism. Asta explica apatia, oboseala, mainile reci, depresia si intr-o oarecare masura a contribuit la ingrasarea mea peste masura si mi-a incetinit procesul de slabire. Spun asta deoarece adesea calculam ceea ce mancam in cat ma antrenam cu precizie si nu slabeam.

Am inceput tratament cu hormoni si ma intrebam daca mai sunt pe acest site persoane care se confrunta cu aceiasi problema? Daca da, ati observat modificari majore in dispozitie si starea fizica generala dupa ce ati inceput tratamentul? Ati avut mai multa energie?

Va multumesc!

Buna!Si eu am hipotiroidism..si 2 noduleti pe tiroida ..i`am descoperit acum 1 an si jumatate si de atunci i`au eutirox..nu e doza mare dar abia dupa cateva luni am inceput sa simt o ameliorare...si eu m`am ingrasat intr`un an destul de mult din cauza hipotiroidismului..acum nu ma mai ingras asa de repede..dar nici nu slabesc foarte usor..partea buna e ca au trecut starile de oboseala,depresie,caderea parului..tulburarile de memorie(eu am avut si cv prbl in a ma concentra la scoala).oricum banuiesc ca endocrinologul iti va spune sa mergi la control la fiecare 3 luni:D...cel putin eu asa merg..urmeaza dupa sarbatori..sunt curioasa cum am evoluat in ultimile luni...
de la tratament eu nu am avut nici o reactie negativa..doar AMeliorari..desigur
mie mi se repeta de catre medic sa incerc sa nu ma stresez si sa fiu cat mai calma pt ca influenteaza starea mea emotionala.
iti doresc multa sanatate si sa vezi cat mai curand ameliorari in starile tale.:)

Narawen 27 dec 2013 12:55:18

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 1318734)
Buna!Si eu am hipotiroidism..si 2 noduleti pe tiroida ..i`am descoperit acum 1 an si jumatate si de atunci i`au eutirox..nu e doza mare dar abia dupa cateva luni am inceput sa simt o ameliorare...si eu m`am ingrasat intr`un an destul de mult din cauza hipotiroidismului..acum nu ma mai ingras asa de repede..dar nici nu slabesc foarte usor..partea buna e ca au trecut starile de oboseala,depresie,caderea parului..tulburarile de memorie(eu am avut si cv prbl in a ma concentra la scoala).oricum banuiesc ca endocrinologul iti va spune sa mergi la control la fiecare 3 luni:D...cel putin eu asa merg..urmeaza dupa sarbatori..sunt curioasa cum am evoluat in ultimile luni...
de la tratament eu nu am avut nici o reactie negativa..doar AMeliorari..desigur
mie mi se repeta de catre medic sa incerc sa nu ma stresez si sa fiu cat mai calma pt ca influenteaza starea mea emotionala.
iti doresc multa sanatate si sa vezi cat mai curand ameliorari in starile tale.:)

Multumesc mult!
Apreciez foarte mult feed-back-ul si sper sa te pot intreba mai multe legate de experienta ta in viitor!

Sarbatori fericite!

just21 27 dec 2013 22:59:28

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Narawen (Post 1318779)
Multumesc mult!
Apreciez foarte mult feed-back-ul si sper sa te pot intreba mai multe legate de experienta ta in viitor!

Sarbatori fericite!

Cu mare placere!:*
Poti sa ma intrebi orice,iar daca stiu raspunsul am sa ti`l dau.>:D<

Narawen 29 dec 2013 11:32:46

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 1318816)
Cu mare placere!:*
Poti sa ma intrebi orice,iar daca stiu raspunsul am sa ti`l dau.>:D<

Pot sa te intreb daca ai observat modificari in greutate dupa inceprea tratamentului cu eurotyrox?

just21 29 dec 2013 12:58:36

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Narawen (Post 1318917)
Pot sa te intreb daca ai observat modificari in greutate dupa inceprea tratamentului cu eurotyrox?

modificari in greutate nu am observat.nu m`am nici ingrasat, nici slabit..din cate am vorbit eu cu endocrinologul meu,eutiroxul nu imi influenteaza greutatea, doar suplineste lipsa de hormoni tiroidieni...greutatea e influentata daca mananc eu mai mult si nu depun efort iar arderile fiind mai lente se depune usor....


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:32:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO