Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jolye79 - 2014

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #101 (permalink)  
Vechi 26 apr 2014, 22:14:06
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Pai hai sa incepem de maine pentru...a nu stiu cata oara, insa macar sa ne tina mai mult timp. Adica pana ajungem la o greutate agreata.
Eu am probleme cand sunt inainte de CM, cam cu o saptamana. Pur si simplu nu imi mai pot controla cantitatile. E o saptamana de cosmar in care distrug orice rezultat din celelalte trei saptamani. Chiar daca mananc sanatos, mananc mult si...se duce tot. Plus ca am o depresie fantastica in perioada aceea. Poate si din cauza abuzurilor alimentare.
Trebuie sa gasesc o solutie si pentru problema asta, nu pot sa fiu vesnic cu colacei...
Acum iar cred ca bat spre 60, nu stiu sigur, ca mi-e frica sa ma cantaresc. Iar mie imi trebuie un maxim 55 ca sa ma simt bine in pielea mea.
Hai, mobilizeaza-te, si sa slabim odata!!!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014), LOREDANA99 (27 apr 2014)
  #102 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 09:37:02
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Micul dejun de azi a fost compus din:
- cafea cu miere,
- un pahar de lapte de migdale amestecat cu o banana
- jumatate din pulpa de migdale ce a ramas de la lapte (nu am facut decat un pahar) amestecata cu banana, cacao, miere, fulgi cocos, seminte chia şi o lingura tatate de psyllium

Urmeaza:
G1 - smoothie din sfecla si ceva verzituri (spanac, cred)
P - ciorba de miel (400g)
G2 - o salata cu seminte in care voi pune si un avocado mic, daca imi va fi foarte foame
C - o salata cu peste sau friptura miel

Cantitatea de carne de la fiecare masa va fi de maxim 120 g, la peste imi permit sa ma duc pana la 160 de g.
Chiar daca este prima zi de CM voi face si putina miscare, ceva mai soft. O bicicleta, probabil, in timp ce ma uit la stiri.

Trebuie sa-mi fac un plan foarte bine pus la punct. Sunt obsedata de organizare, altfel nu dau randament pe niciun plan. Ma gandesc azi ce si cum.
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014)
  #103 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 09:49:36
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Neata!
Ti-as aduce o cafea, dar nu mai stiu cum se posteaza imaginile. Trebuie sa mai fac cercetari. Apropo, tot asa multa cafea bei, sau ai mai redus-o?

In alta ordine de idei, eu am venit cu entuziasm, dar, din pacate, va trebui sa incep cu o pauza , pentru ca saptamana viitoare am sa fiu mai mult plecata (delegatie + vacanta de 1 mai). Am vrut totusi sa-mi bag nasul pe-aici din vreme, ca sa fiu sigura ca nu renunt la ideea de a reveni pe site.

Intre timp, am rugat-o si eu pe Slabuta sa-mi dezarhiveze jurnalul, sa am terenul pregatit.

Ma gandesc sa incep cu un aport mai mare de calorii, ca sa am de unde scadea pe parcurs.
Din pacate, am trecut din nou de 70kg (ma invart pe-acolo) asa ca am destul de mult de dat jos si slabirea va fi de cursa lunga.
Vreau sa ma organizez destul de strict la inceput, pana ma obisnuiesc din nou cu alimentatia corecta. Sport mai fac, merg la Pilates, dar nu atat de des pe cat ar trebui.

Dupa mini - vacanta promit sa ma mobilizez (e absolut necesar si urgent) si putem sa facem schimb de experienta. Pana atunci, poate apuc sa mai citesc ce-ai scris din urma, in noul tau jurnal.

Chiar ma bucur ca te-am gasit, pentru ca multe dintre fetele cu care eram mai apropiata din comunitate nu mai sunt pe site (cum, dealtfel, n-am mai fost nici eu de foarte multa vreme).
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #104 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 11:08:45
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Tot aşa multă cafea beau, însă am scos laptele din ea, pt ca nu mai consum lactate decât foarte rar.
Păi...te aştept atunci după 1 mai, eu nu mai amân, că deja ma chinui de vreo 4 luni. M-am lăsat (pentru a treia oară) de fumat pe 2 ianuarie si păţesc acum cum am păţit şi ultima oară...nu reuşesc să dau jos kg acumulate în sevraj...
Poţi să fructifici pauza asta cu care începi şi să-ţi organizezi mesele în trei pe zi cu gustările aferente. Apoi când o să revii din pauză, vei intra mai uşor la dietă. Zic şi eu...
Te aştept cu drag, e mai uşor să ţii dietă în doi. Adică două!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014)
  #105 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 11:43:10
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Eu m-am reapucat de fumat, din pacate. Am stat doi ani fara tigari, dar... cam atat. Am un an de cand m-am reapucat.
Si mie mi-a fost greu sa mai slabesc dupa ce m-am lasat de fumat, plus am inceput sa acumulez. Insa, pe de alta parte, si dupa ce m-am reapucat, tot n-am reusit sa dau mai nimic jos.
In schimb am pierdut multe alte avantaje foarte mari, pe care le aveam ca nefumator.

La mine psihicul e principalul factor...in orice. Am pus kg pe fond de psihic prost, am avut o perioada destul de lunga, in care nu prea mi-a pasat de mine.
Acum mi-am mai revenit si vreau sa profit de momentul asta, sa ma mobilizez.

Am observat (sau poate mi se pare) ca incerci sa mananci mai putina carne. Iti face rau? In rest, vad ca esti in continuare fidela alimentelor si combinatiilor "frumoase si sanatoase", ca sa zic asa.

Eu am de gand, cum sugerai si tu, sa incerc sa-mi alcatuiesc niste meniuri, pana incep dieta propriu-zisa. Mi-am propus sa plec de la 1350-1400 kcal / zi, desi mi se pare cam mult. Data trecuta am plecat cu 1100 - max 1200 si, desi am slabit primele kg destul de rapid, tot rapid s-a obisnuit si organismul meu cu nivelul asta si n-am mai avut de unde sa scad, ulterior.

Poate 1400 e totusi putin cam mult. Ce crezi?
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui tea cris:
corinnef (28 apr 2014)
  #106 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 12:44:04
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

In niciun caz nu e mult 1400. Eu la o dietă de 1400 cal plus sport slăbesc vreo 800 g pe săptămână, deci tu ai slăbi şi mai frumos. Plus ca e nivelul la care pot îndura cu succes foamea.
Nu-mi face rău carnea, însă încerc să mănânc mai multe crudităţi şi carnea nu prea se încadrează! Plus că într-un regim hiperproteic mi-am simţit de multe ori rinichii cam încărcaţi, aşa că vreau să menţin proteinele în limite. Maxim 1,5/kg corp.
Bine că mi-ai spus că reluarea fumatului nu te-a ajutat la slăbit. În crizele mele mă mai ia aşa, câte un gând...
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014)
  #107 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 13:59:24
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

E bine daca zici ca nu e mult 1400kcal. Eu mi-am facut meniul ala si nu stiam ce sa mai adaug sa trec de 1250, ca deja mi se parea multa mancare. Asa ca principii, merg pe ce-a functionat si inainte: hiperproteic, hipoglucidic si hipolipidic, 5 mese pe zi.

La mine provocarea mare e masa de seara, asa ca ma stradui, pe cat posibil, sa inghesui caloriile si mai ales carbohidratii in prima parte a zilei, asa incat sa ajung relativ satula seara, iar cina sa fie mai usoara.

Vad ca faci destul de mult sport, si programe destul de intense. E bine ca te tii, ajuta mult psihic... si fizic, bineinteles.

O sa ma stradui si eu sa merg la Pilates de 3 ori pe saptamana, constant, pentru ca acum ma duc cam cu pauze si in medie de 2 ori / sapt, ceea ce e cam putin. Eu am ceva probleme cu articulatiile (mai ales genunchii), asa ca evit sporturi care le solicita mai mult.

Din ce am mai vazut eu in jurnalul tau, la tine multe calorii se aduna din seminte si fructe oleaginoase, de aia ti-e greu sa te mentii sub 1400 kcal / zi; in rest mananci destul de lejer. Dar, pe de alta parte, daca tie astea iti priesc, probabil e mai bine sa nu renunti la ele.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui tea cris:
corinnef (28 apr 2014)
  #108 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 17:25:56
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Talking Re: Jolye79 - 2014

Sigur, fiecare merge cu ceea ce-i prieşte. Cu toate că, dacă stau bine să mă gândesc, cele mai multe kg le-am slăbit cu o dietă uşor hiperproteică şi relativ hipoglucidică, lipidele fiind cea mai mică problemă a mea. Na, s-au mai schimbat lucrurile şi concepţiile de-atunci.
Efortul meu actual constă în limitarea grăsimilor de origine animală şi încurajarea celor vegetale, fără ca acest lucru să aibă vreo legătură cu slăbitul. Aşa, ca stil de viaţă. Implicit, şi proteina scade, însă am observat că din 200 g de peşte pe zi îmi fac necesarul şi nici grăsimile animale nu urcă la cer. În plus, mi-am luat proteină in cânepă şi o mai arunc printr-un smoothie.
Am observat că o astfel de alimentaţie, chiar atunci când fac excese, îmi păstrează nivelul e energie intact. Nu mai am senzaţia de moleşeala şi de corp îngreunat ca atunci când abuzam de grăsimi animale din carne sau de lactate, acest abuz combinat, la rândul lui, cu abuz de carbo. Acum excesul de carbo (care, de cele mai multe ori, constă în fructe uscate sau ciocolată neagră, rar altceva) nu mai are consecinţe atât de nefaste şi îmi revin mult mai repede din punctul de vedere a kg.
Dar, repet, fiecare cu piticii lui!!!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014)
  #109 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 17:48:52
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Pai pe primul loc e sanatatea si daca tu te simti mai bine cu tipul asta de alimentatie, inseamna ca nu trebuie sa renunti la ea.
Eu sufar de lipsa de energie de cand m-am reapucat de fumat. Percep foarte clar diferenta in sensul asta.
In ce priveste mobilizarea cu dieta si la mine pe primul loc e sanatatea. Nu ma deranjeaza in primul rand kg in plus (desi au si ele rolul lor negativ), ci faptul ca mananc foarte prost si nesanatos.
De asta si vreau sa intru intr-un program foarte strict, sa ma disciplinez si sa ma reobisnuiesc cu alimentatia sanatoasa.

In ce priveste lasatul de fumat si kg, pot sa-ti spun cum a fost la mine. Eu, dupa ce m-am lasat de fumat, am mai slabit vreo 4 kg. E drept ca am fost foarte atenta la ce mananc si mi-am dat peste mana destul de des. Mi-am mentinut greutatea vreo cateva luni, apoi am mai pus cam 2 kg si m-am mentinut cam un an de zile. Pe urma m-am ingrasat destul de mult, insa nu stiu daca a mai avut la momentul acela legatura neaparat cu fumatul. Pur si simplu m-am ingrasat pentru ca am renuntat la disciplina si nu m-a mai interesat ce si cum mananc. M-am ingrasat de la mancat prost si aiurea, nu neaparat mult. Adica foarte frecvent stau toata ziua nemancata si seara rup tot ce prind.

In prima faza, dupa ce m-am lasat de fumat, am luat suplimente de crom si spirulina, care mi-au fost de ajutor. Spirulina regleaza metabolismul, in general, iar cromul secretia de insulina (prin urmare iti reduce foamea si, in special, nevoia de dulce, care devenise acuta la mine).

Deci... nu e o regula ca trebuie sa te ingrasi daca te lasi de fumat, dupa cum nici nu slabesti neaparat daca te apuci.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #110 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 19:56:27
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Hai sa vedem si un meniu aşa, ca de început:

MD - cafea cu miere, un pahar de lapte de migdale amestecat cu o banană, jumătate din pulpa de migdale ce a ramas de la lapte (nu am facut decât un pahar) amestecată cu banană, cacao, miere, fulgi cocos, seminţe chia şi o lingură tarâţe de psyllium
G1 - smoothie din 3 castraveţi mici, frunze de ţelină, seminţe de chia, zeamă de lămâie
P - ciorbă de miel şi o felie de pâine neagră cu icre
G2 - salată din 1 avocado, două roşii, puţină ceapă, zeamă de lămâie, ulei măsline, 3 frunze salată creaţă
G3 - am gustat din budinca de ovăz cu mere preparată azi (2 linguri)
C- o salată cu de toate (inclusiv cu seminţe de floarea soarelui) cu câteva fâşiuţe de friptură de miel

SPORT - 40 minute de bici-fitness (în sensul că pedalam cu picioarele, iar mâinile le lucram cu gantere). Pedalatul simplu mi se pare plicticos. Aşa, cu gantere, e mai distractiv.
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui jolye79:
corinnef (28 apr 2014)
 

Informatii despre slabit
2014, calorii, dieta, jolye79, jurnale, mamici, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Iuliana33-Un an pana la 75 kg, iulie 2014 :) iuliana33 Arhiva jurnale slabit 2863 01 iul 2014 08:37:30
Planuri pt. 2014 deadcountess Discutii pe diverse teme 34 16 ian 2014 13:50:10
Jurnal Jolye79 jolye79 Arhiva jurnale slabit 1397 02 nov 2012 20:57:09
Conopida gratinata - jolye79 jolye79 Retete culinare 0 11 mai 2011 13:50:19
Salata de vinete - jolye79 jolye79 Retete culinare 0 23 iun 2010 14:10:08

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole