forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-afinutaslim-pana-craciun-inapoi-75kg-10021.html)

azra 20 aug 2011 06:31:41

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
am vazut ca vrei sa tii proteica dieta, si ti-am vazut meniul salvat pai tu ai papat fff putine proteine,baga mai multa carnita la masa nu cate 50g ci undeva la 150g la masa

Afinutaslim 20 aug 2011 14:52:37

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Citat:

Anterior postat de azra (Post 765095)
am vazut ca vrei sa tii proteica dieta, si ti-am vazut meniul salvat pai tu ai papat fff putine proteine,baga mai multa carnita la masa nu cate 50g ci undeva la 150g la masa


Ai mare dreptate Gabi, asa este. Bine ca mi-ai zis ca am cautat pe net si uite ce am gasit. Scxriu aici ca poate ii e de folos si altcuiva.

Necesarul zilnic de proteine este NR. KG x0,8=daca esti sedentar sau faci putina miscare
sau NR. KG ori un numar intre 1 si 1,5 daca faci multa miscare,esti gravida, sau esti atlet de performanta.


150g friptura pui=34,5g proteine
2 oua=15,6 g proteine
Total=50,1 grame proteine

Deci mai trebuie inca vreo 30 g proteine.

200 ml lapte=7,2 proteine

Vezi, de-asta cei care fac sport iau pudra proteica. PT. ca nimeni nu poate manca atata carne si oua.

O sa vad ce-o sa fac.

Afinutaslim 20 aug 2011 14:57:21

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Deocamdata ti-am zis ca 2 luni n-am mancat sare si nici paine.
De 1 saptamana am cam mancat prajituri facute de mine, sare si salate vinete. Si se pare ca am retinut apa. Am fost si la ciclu, inca mai sunyt, nu stiu daca o sa pot sa incep de luni.

Chestia e ca m-amn mai ingrasat.:((
Sa vad cate kile am luni. Oricum va fi peste 90kg, asta e sigur.:-/

RedOnion 20 aug 2011 14:57:34

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Sunt si legume care contin proteine: fasolea, mazarea, naut, quinoa, ciuperci, soia :) Plus ca nu trebuie sa apelezi doar la friptura, care are un continut mai mare de calorii, ci poti bineinteles sa fierbi carnea sau sa o gatesti la gratar sau la aburi.

De asemenea, sa ai grija sa mananci cam cat ai metabolismul bazal. Tu acum ai un consum de 1500 de calorii fara niciun fel de efort fizic, ai grij sa ai un aport asemanator macar pana mai slabesti si la kg, si sa iti adaptezi acel aport in functie de necesarul metabolismului bazal, iti va fi mai usor asa ;)

nicoleta100 20 aug 2011 16:45:05

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...iMqqhlgYadb_tQ

Afinutaslim 20 aug 2011 19:29:53

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Multumesc , weejend placut si voua.

Stiu ca metabolismul bazal e tot trimpul recomandat la nu stiu cate calorii, dar daca nu mananc in jur de 1200-1100 calorii eu nu slabesc! Poate as slabi daca as merge nonstop pe munte, dar asa in oras nu slabesc chiar si cu sport daca mananc atata!:shock:

Afinutaslim 20 aug 2011 19:32:30

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Asa, si migdaklele au proteine si putini carbsi dar am zic ca daca incep sa mananc migdale nu prea pot sa ma tin de gramaj.

Afinutaslim 20 aug 2011 19:38:42

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
In orice caz am fost curajoasa, acum 1 luna am mers si am probat o coarda in magazin, am si sarit, unii se uitau la mine ca la felul 7, [*101*]alta o tipa tinerica m-a rinvatat cum sa micsorez sfoara.



[*39*]

V-am zis ca sunt mare fan Zuzana? Sunt fan Zuzana si am facut cateva din exrercitiile ei, in special sarituri de mai multe feluri asta pana ce am reusit sa-mni scrantesc glezna de n-am mai putut sa fac niumic 3 saptamani decat plimbare. Si de atunci am zis gata! fara sarituri la 90 de kile, sarituri si sarituri cu coarda sub 71 kg.[*3*]

Afinutaslim 20 aug 2011 19:42:14

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Deci astazi am mancat afine cu indulcitor, pepene verde o ditamai bucata de 2,5 kg , si nitica friptura cu salata verde. Deocamdata, apoi o sa mai mananc ceva, ca abia am venit acasa.

Nu mai trec meniurile in calculator deocamdata,dar o sa incerc sa le trec in jurnal.

Afinutaslim 22 aug 2011 22:46:59

Re: Jurnal Afinutaslim - Pana de Craciun inapoi la 75kg
 
Gata! Mi-am pus niste imaghini dar sunt pe album privat.

Cred ca fetele care sunt in prietenie p[oa' sa le vada,

Daca vreuna nu poate sa le vada sa-mi zica va rog sau sa-mi trimita cerere prietenie.:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:27:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO