forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Ale (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ale-12397.html)

alke 18 aug 2013 13:29:10

Jurnal Ale
 
Mi-a trebuit 30 de minute sa ma lamuresc cum sa imi fac noul jurnal..se vede ca nu am mai vizitat casuta slabutelor de mult timp..si sa stiti ca mi-a fost dor de voi. >:D<

Sunt membra din 2011..si nu sunt de mandra de ce am facut in acesti 2 ani,cum mi-am batut joc de corpul meu,anul trecut am trecut de la etapa de anorexie la etapa de a ajunge sa ma ingras intr-o luna 10 kg,totul din vina mea.Multe slabute dragi de aici mi-au spus ca nu este bine ce fac..am ajuns sa ma mint pe mine insami..chiar daca pentru o perioada de timp nu am ascultat de sfatul lor despre nr de calorii foarte putine..am ajuns totusi la decizia de a nu mai face asa ceva niciodata datorita unui prieten care mi-a scris intr'o zi "be healthy" .Anul acesta,pana acum in iulie a fost unul sufocant..si tocmai mi'am adus aminte de ce am dorit sa slabesc atunci si sa ajung datorita acestui lucru la anorexie..pentru mine a manca nesanatos e ceva sufocant,nu ma simt in largul meu..iar problema mea a fost si este controlul de a reusi sa iti dresezi mintea ca trebuie sa mananci sanatos..pentru a slabi nu inseamna ca trebuie sa ai farfuria 75% goala.

Din Iulie am luat decizia sa imi schimb stilul de viata odata cu implinirea varstei de 18..acum slabesc incet si bine,incerc sa ma controlez sa nu mai mananc asa de putin..sau asa de mult(cateodata),multe legume,gructe,proteine,carbo..incerc sa merg pe calea cea buna.si sunt mandra de mine..si sper ca niciodata sa nu renunt la asta.

Sper ca fetele de varsta mea,mai mici sau mai mari sa citeasca acest mesaj si sa nu faca ceea ce am facut eu,ci sa incerce sa aibe un stil de viata sanatos si chiar daca rezultatele nu se vor vedea imediat ,e cea mai buna decizie!

Va pup si va imbratisez cu drag pe toate!:">

marry10 18 aug 2013 13:39:34

Re: Jurnal Ale
 
Hei! :-*
E bine ca acum ai luat decizia corecta!! :-*
Spor la sabit!>:D<

alke 18 aug 2013 13:41:33

Re: Jurnal Ale
 
Buna si tie! :D Daa.. ;)) Si eu ma bucur. Multumesc mult mult de tot!! La fel!!:x

Rallara 18 aug 2013 15:52:21

Re: Jurnal Ale
 
Citat:

Anterior postat de alke (Post 1290627)
Mi-a trebuit 30 de minute sa ma lamuresc cum sa imi fac noul jurnal..se vede ca nu am mai vizitat casuta slabutelor de mult timp..si sa stiti ca mi-a fost dor de voi. >:D<

Sunt membra din 2011..si nu sunt de mandra de ce am facut in acesti 2 ani,cum mi-am batut joc de corpul meu,anul trecut am trecut de la etapa de anorexie la etapa de a ajunge sa ma ingras intr-o luna 10 kg,totul din vina mea.Multe slabute dragi de aici mi-au spus ca nu este bine ce fac..am ajuns sa ma mint pe mine insami..chiar daca pentru o perioada de timp nu am ascultat de sfatul lor despre nr de calorii foarte putine..am ajuns totusi la decizia de a nu mai face asa ceva niciodata datorita unui prieten care mi-a scris intr'o zi "be healthy" .Anul acesta,pana acum in iulie a fost unul sufocant..si tocmai mi'am adus aminte de ce am dorit sa slabesc atunci si sa ajung datorita acestui lucru la anorexie..pentru mine a manca nesanatos e ceva sufocant,nu ma simt in largul meu..iar problema mea a fost si este controlul de a reusi sa iti dresezi mintea ca trebuie sa mananci sanatos..pentru a slabi nu inseamna ca trebuie sa ai farfuria 75% goala.

Din Iulie am luat decizia sa imi schimb stilul de viata odata cu implinirea varstei de 18..acum slabesc incet si bine,incerc sa ma controlez sa nu mai mananc asa de putin..sau asa de mult(cateodata),multe legume,gructe,proteine,carbo..incerc sa merg pe calea cea buna.si sunt mandra de mine..si sper ca niciodata sa nu renunt la asta.

Sper ca fetele de varsta mea,mai mici sau mai mari sa citeasca acest mesaj si sa nu faca ceea ce am facut eu,ci sa incerce sa aibe un stil de viata sanatos si chiar daca rezultatele nu se vor vedea imediat ,e cea mai buna decizie!

Va pup si va imbratisez cu drag pe toate!:">

Bine ai revenit Ale,

Ce mesaj frumos si inspirational ne-ai lasat aici...:)
Sper sa il citeasca cat mai multe fete pentru ca asa e, fie mancam prea putin, fie prea mult (eu incadrandu-ma la a doua categorie). A gasi echilibrul in ceea ce priveste cantitatea corecta si calitatea alimentatiei zilnice nu e lucru usor, dar e bine sa stim unde gresim si sa ne straduim neincetat sa o luam pe calea cea buna. Cert e ca nu e niciodata prea tarziu pentru a ne schimba obiceiurile proaste si atata vreme cat suntem informate si avem intentia pentru a ne imbunatatii sanatatea si imaginea, totul e posibil.:)

Eu am de parcurs un drum destul de lung pana la a fi sanatoasa si a arata cum imi doresc, iar marele obstacol care ma impiedica sa ajung acolo e lipsa de consecventa, nu sunt deloc constanta din pacate. Pe parcursul anilor doar cu asta m-am ocupat, sa slabesc si sa pun la loc 5-7kg in loc sa izbutesc sa le dau pe toate 15-17 si sa nu mai pun nimic.:) Dar nu vreau sa ma las invinsa, chiar daca e a suta oara cand o iau de la capat...:P:)

Iti doresc spor la ce ti-ai propus, mi-a placut mesajul tau si cred ca cu o atitudine asa de sanatoasa vei avea sanse de reusita sigure!:)>:D<

alke 18 aug 2013 16:48:26

Re: Jurnal Ale
 
Multumesc mult de mesaj :-*..apreciez! chiar apreciez! sunt o persoana care foarte greu isi exprima in cuvinte trairile si sentimentele...
Da,a gasi echilibrul! De asta avem nevoie toti si toate nu doar in alimentautie ci si in celelalte ocupatii,pasiuni...si asa vom trai fericiti,multumiti si cand 'om fi batrani sa ne bucuram de viata pe care am dus'o..

Si mie mi-a lipsit consecventa pentru 2 ani..:( De aceea sper sa reusesti sa te autodeterminezi in implinirea tintei tale! >:D< Nu te mai gandi la cate kg ai de dat jos...sau cate ai dat.Eu nici nu am cantar prin casa..maine incep a 6 a saptamana de cand am un stil de viata sanatos si ma bucur cand incerc vechi haine care zaceau prin dulap nepurtate de luni bune..si vad de la 1 saptamana la alta ca incap din 'ce in ce mai bine' in ele.. :)

Pe mine m-au motivat foarte multe fete care au conturi pe tumblr si posteaza idei de mancare,poze cu ele..cum au reusit sa slabeasca,si chiar imi doream din iarna sa traiesc un stil de viata nou.

Multumesc mult pentru toate cuvintele frumoase si sper ca asa cum ai spus tu,niciodata sa nu renunti la ceea ce iti doresti!Si iti mai doresc sa ai puterea sa reusesti!!

Cu drag,

Ale:x

WhiteAngel 19 aug 2013 07:50:31

Re: Jurnal Ale
 
buna ale ! m`a impresionat tare mult primul tau post .. bravo pt decizia luata ! cred ca toate am trecut sau vom trece cel putin o data prin asa ceva .. dar trebuie sa nu ne dam batute si sa mergem mai departe cu capul sus si multa ambitie ! :)
si eu am tot 18 ani :D numele meu este Roberta, incantata de cunostinta >:D<:-*:-*

cam ce meniu ai tu zilnic? :) sport faci? :P

alke 19 aug 2013 18:04:19

Re: Jurnal Ale
 
Buna Roberta si mie imi pare bine de cunostinta! Ma bucur sa cunosc pe cineva de varsta mea! Faculta sau a 12 a? :D
O sa fiu mai scurta am scris de dimineata un mesaj pt tine si cand am dat enter nu stiu ce am facut de s-a sters tot...of of..
Sport: -cei de la bodyrocktv au avut mai demult un program de 30 de zile de sport si l-am facut si eu acuma
-de obicei fac sport intre 50-60 de minute
-iar dupa cina alerg 30 de min dar nu continuu..ci fac pe intervale
o sa iti dau un exemplu de meniu pt o zi..
Dimineata:-2 felii de paine..mie imi place sa le prajesc si sa le inmoi cu zeama de rosie(;))),mie nu imi place margarina si nici untul..asa ca mie mi-e usor a cap acesta
-castraveti (1-2)mai marisori acuma sau facut legumele in gradina si ma bucur din plin de ele
-rosii(1-2)
-branza
-cana de H20
La 9:00 - H20
La 10 (snack):fructe,depinde ce gasesc prin gradina sau camara astazi am mancat zmeura si pere
La 11:-H20
La 13:00-o felie de paine..tot prajita..imi place ft mult..si mai ales ca e alba mai o arde un pic :">
-ciorba,supa
-salata rosii castraveti,ardei..
-branza.
-H20
La 14:00: H20
La 15:00 H20
La 16:00 snack: -fructe sau mie imi place sa beau cate o cana cu lapte indulcit cu miere
La 17:00 H20
La 17:20 sport
La 19:00-salata
-branza
-ceai verde (imi place fff mult,) sau soc sau musestel,sunatoare...etc
La 20:00 -alerg
.....si cam atat..la inceput mie mi se parea ca mananc foarte mult,,dar se vede ca m-am adaptat si ieri seara a trebuit sa mananc 2 felii de paine(eu care de obicei nu mananc paine seara) deoarece imi er foarte foame,pe langa salata si branza..deci cred eu ca incepe metabolismul lenes sa isi faca treaba.. ;))
Tu cum te descurci? Tii vreo dieta sau stil de viata sanatos? sper ca a 2 a varianta..Te pup!! :x

WhiteAngel 19 aug 2013 18:44:58

Re: Jurnal Ale
 
Citat:

Anterior postat de alke (Post 1290855)
Buna Roberta si mie imi pare bine de cunostinta! Ma bucur sa cunosc pe cineva de varsta mea! Faculta sau a 12 a? :D
O sa fiu mai scurta am scris de dimineata un mesaj pt tine si cand am dat enter nu stiu ce am facut de s-a sters tot...of of..
Sport: -cei de la bodyrocktv au avut mai demult un program de 30 de zile de sport si l-am facut si eu acuma
-de obicei fac sport intre 50-60 de minute
-iar dupa cina alerg 30 de min dar nu continuu..ci fac pe intervale
o sa iti dau un exemplu de meniu pt o zi..
Dimineata:-2 felii de paine..mie imi place sa le prajesc si sa le inmoi cu zeama de rosie(;))),mie nu imi place margarina si nici untul..asa ca mie mi-e usor a cap acesta
-castraveti (1-2)mai marisori acuma sau facut legumele in gradina si ma bucur din plin de ele
-rosii(1-2)
-branza
-cana de H20
La 9:00 - H20
La 10 (snack):fructe,depinde ce gasesc prin gradina sau camara astazi am mancat zmeura si pere
La 11:-H20
La 13:00-o felie de paine..tot prajita..imi place ft mult..si mai ales ca e alba mai o arde un pic :">
-ciorba,supa
-salata rosii castraveti,ardei..
-branza.
-H20
La 14:00: H20
La 15:00 H20
La 16:00 snack: -fructe sau mie imi place sa beau cate o cana cu lapte indulcit cu miere
La 17:00 H20
La 17:20 sport
La 19:00-salata
-branza
-ceai verde (imi place fff mult,) sau soc sau musestel,sunatoare...etc
La 20:00 -alerg
.....si cam atat..la inceput mie mi se parea ca mananc foarte mult,,dar se vede ca m-am adaptat si ieri seara a trebuit sa mananc 2 felii de paine(eu care de obicei nu mananc paine seara) deoarece imi er foarte foame,pe langa salata si branza..deci cred eu ca incepe metabolismul lenes sa isi faca treaba.. ;))
Tu cum te descurci? Tii vreo dieta sau stil de viata sanatos? sper ca a 2 a varianta..Te pup!! :x

a12a ;;)

oo super daca tii programul ! :D bv pt sport ! ;)
este bun meniul tau .. doar ca ar fi bine sa inlocuiesti painea alba cu cea neagra :D
carne nu mananci? :) ai putea seara sa mananci si niste piept de pui sau peste :P

dap, a2a varianta :D bine ca mai am si scapari .. incerc din rasputeri sa fiu constanta si sa se intample din ce in ce mai rar :P

imi place planul tau de bataie .. mult succes, pup :-*:-*

alke 19 aug 2013 20:14:47

Re: Jurnal Ale
 
Si eu tot a 12 a.. la ce faculta ti'ai planuit sa mergi.. :D

Da..stilul de viata sanatos e cel mai bun!! Decizia cea mai buna..

Eu nu prea ma inteleg cu carnea.. :-S.pestele si puiul imi plac restul nu..
Sambata am facut pastrav la cuptor in apa.. ;)) suna ciudat dar e bun.
Iar puiul..familia il prajeste si mie nu imi place,ei inca nu sunt de acord cu asta..si na..incerc sa mananc ce e sanatos si gasesc prin casa..dar mici scapari mai am si eu..chiar duminica trecuta(nu cea de ieri..) a fost ziua surorii mele si au fost numai lucruri "bune" sos cu maioneza,torturi..si cred ca dupa aceea mi s-a facut pofta de mai mult dulce si am mancat si inca cateva dulciuri..dar nu'i bai..nu ma mai supar..am invatat sa trec peste. :) O seara frumoasa sa ai!:-*

WhiteAngel 19 aug 2013 20:51:25

Re: Jurnal Ale
 
Citat:

Anterior postat de alke (Post 1290875)
Si eu tot a 12 a.. la ce faculta ti'ai planuit sa mergi.. :D

Da..stilul de viata sanatos e cel mai bun!! Decizia cea mai buna..

Eu nu prea ma inteleg cu carnea.. :-S.pestele si puiul imi plac restul nu..
Sambata am facut pastrav la cuptor in apa.. ;)) suna ciudat dar e bun.
Iar puiul..familia il prajeste si mie nu imi place,ei inca nu sunt de acord cu asta..si na..incerc sa mananc ce e sanatos si gasesc prin casa..dar mici scapari mai am si eu..chiar duminica trecuta(nu cea de ieri..) a fost ziua surorii mele si au fost numai lucruri "bune" sos cu maioneza,torturi..si cred ca dupa aceea mi s-a facut pofta de mai mult dulce si am mancat si inca cateva dulciuri..dar nu'i bai..nu ma mai supar..am invatat sa trec peste. :) O seara frumoasa sa ai!:-*

la automatica ma bate gandul :D tu?
pai ai putea chiar tu singurica sa`ti pregatesti piept de pui intr`o tigaie unsa cu putin ulei :D stiu cum e cu parintii .. si eu am avut mii si mii de discutii .. dar nu m`am lasat infranta .. asta conteaza ! >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:07:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO