forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alexa Stan (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alexa-stan-1379.html)

alexa.stan 26 sep 2009 19:37:52

Jurnal Alexa Stan
 
Buna tuturor,

Am gasit acest forum din intamplare cautam o dieta pe care mi-a recomandat-o nasa mea. Este foarte draguta ideea si am zis ca nu strica sa fiu si eu printre voi.

Imi doresc mult sa slabesc, vreau sa am un bebe si la cele aproximativ 90 de kg (nu ma cantaresc deci nu-mi stiu greutatea exacta, acum mai bine de 1 an l-am aruncat, si nu mi-am mai cumparat altul :))) nu cred ca va fi usor, sa mai pun inca 20 :-o, ar fi prea periculos, asta daca as avea norocul sa raman insarcinata, pentru da din cate am citit obezitatea scade fertiltatea la femei :(. Un alt motiv foarte important este ca nu sunt obisnuita cu aceasta imagine pe care o am si n-o pot accepta (daca imi veti vizita profilul veti gasi o poza cu mine cum eram acum 3 ani si 5 luni, poza este facuta in luna martie), nu am avut tot timpul aproape 90 de kg. aveam cam 60, 63 maxim, tot timpul.
La mine ingrasatul a inceput in momentul in care viata mea a suferit niste schimbari grastice, m-am mutat de la casa parinteasca, si am ramas aproape singura printre staraini. Fata de multe fete, care in locul meu ar fi continuat povestea spunand ca au inceput sa mance de plictiseala sau de singuratate. La mine nu a fost asa, eu am inceput sa muncesc mult, de la eleva de clasa a 11 care era o gurmanda si jumatate (prima grije pe care o aveam cand ajungeam acasa era sa-mi fac un bol mare de floricele de porumb, dupa ce-l rontaiam mai papam si masa normala, ciorba, sau felul 2, si adaugam si cel putin 1/2 pana la 1 paine la masa, va dati seama la 2 mese proncipale??? :-o si eu ma mir acum pentru ca nu am luat nici o data in greutate) am ajuns o persoana care muncea aproximativ 16 ore zilnic (lucram ca ospatarita la o terasa din Parcul Herastrau), nu era chiar usor, toate fetele care s-au angajat la inceputul veri in toamna au plecat de acolo slabe, numai eu am inceput sa\ma ingrasi. In timp problememe s-au inmultit (asta stiu ele sa faca cel mai bine) si asa am ajuns dupa 3 ani la aprox. 90 kg.

Principalul mutiv pt care am ajuns asa este ca nu am avut grije de mine, am uitat cine sunt, imi pasa doar de cei de langa mine, si sa-mi termin liceul fara probleme, sa pot aduce bani acasa, dar ... tot singura eram si cand imi am dat seama a foar tarziu, dar nu prea tarziu (sper). Asa ca imi permit sa dau un sfat Nu uitati ca viata este lunga, si ca voi sunteti cele mai importante!!!!! Nu uitati de voi!!! Asta incerc eu sa fac acum sa-mi amintesc de mine. Trebuie sa redevin fata care nu iese din casa fara sa se aranjeze, cea dupa care toti intorceau capul, sa fiu din nou eleganta, sa port tocuri inalte de 10 cm, chiar si cand merg sa fac cumparaturile din piata, sa ma uit in oglinga la ochii mei mirandu-ma de cat de bine arat, sa ma uit din nou in vitrinele magazinelor doar ca sa ma vad pe mine in oglinda si sa-mi placa, (obisnuiam sa ma plib uitandu-ma la mine in vitrina oricarui magazin).

Pentru toate astea am nevoie de prieteni care sa ma ajute, sa ma critice.

Asa ca in acest jurnal imi voi scrie zilnic tot ceea ce am consumat, si voi numara clorii, grame etc., si voi trice fiecare minut de sport pe care il voi face (voi incepe dupa ce am scapat de primele 5-10 gr, pt ca dupa acestea va fi mai greu)

Acum incerc sa gasesc o dieta pe care s-o tin, si astept sfaturile voastre. Eu inca sunt cu gandul la Dieta Sauth Beachi, am tinut-o acum 1 an dar... neglijenta... si-a spus cuvantul.

Va astept sa-mi vizitati jurnalul. Astept sfaturile voastre, si criticile, sperand ca in curand sa primesc si laude. >:D<

Alexa Stan,

nicol30 26 sep 2009 19:54:38

Re: Jurnal Alexa Stan
 
bine ai venit printre noi! >:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

incet si cu multa rabdare ai sa reusesti sa dai aceste kg. jos si sa-ti completezi meniul zilnic pentru ca te v-a ajuta enorm......asta o spun din experienta ;)

pentru inceput te rog sa te uiti aici si poate te v-a ajuta Locul noilor venite sa te mai uiti prin meniurile noastre ca sa-ti faci o idee..... o sa te laudam cand ai sa faci progrese si o sa te tragem de urechiuse cand calgi stramb :D

alexa.stan 26 sep 2009 20:05:24

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Buna Nicol,

Iti multumesc pentru primire. Chiar acum o sa ma uit peste ce mi-ai trimis.

O seara frumoasa!!!

nicol30 26 sep 2009 20:11:52

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 35935)
Buna Nicol,

Iti multumesc pentru primire. Chiar acum o sa ma uit peste ce mi-ai trimis.

O seara frumoasa!!!

cu multa placere si mai vorbim cand vrei, de asemenea iti doresc si eu tie o seara frumoasa ! ;;)

alexa.stan 26 sep 2009 20:27:18

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Momentan inca sunt aici, asa ca daca ai chef de stat la voba, au as vrea sa te intreb din experienta ta ce parere ai despre dieta PIERRE DUKAN. Mi-a recomandat-o nasa mea, zice ca este ok, nu am mai tinut-o pana acum.
Eu ma gandeam sa rencep cu Sauth Beachi ala Alexa (mic dejun: putina carne la gratar sau peste, ou, sau pur si simplu ce ramane de seara, gustare 11 / 16: ardei gras cu branza feta, pranz: piept de pui la gratar cu legume, sau simplu, merge si supa de pui, cina peste, foloseam pangacius la gratar) asta a dat la un moment dat rezultate, reusisem sa renunt chiar si la rontait, si dulciuri. Nici acum nu sunt fana dar... ma mai pacalesc cu semnte multeeee, si iaurturi cu fructe, sau stracciatella. deci nu stiu cu ce sa incept ce ce pot face ca sa dea rezultate. :-s

nicol30 26 sep 2009 20:51:37

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 35944)
Momentan inca sunt aici, asa ca daca ai chef de stat la voba, au as vrea sa te intreb din experienta ta ce parere ai despre dieta PIERRE DUKAN. Mi-a recomandat-o nasa mea, zice ca este ok, nu am mai tinut-o pana acum.
Eu ma gandeam sa rencep cu Sauth Beachi ala Alexa (mic dejun: putina carne la gratar sau peste, ou, sau pur si simplu ce ramane de seara, gustare 11 / 16: ardei gras cu branza feta, pranz: piept de pui la gratar cu legume, sau simplu, merge si supa de pui, cina peste, foloseam pangacius la gratar) asta a dat la un moment dat rezultate, reusisem sa renunt chiar si la rontait, si dulciuri. Nici acum nu sunt fana dar... ma mai pacalesc cu semnte multeeee, si iaurturi cu fructe, sau stracciatella. deci nu stiu cu ce sa incept ce ce pot face ca sa dea rezultate. :-s

eu nu sunt adepta vreunei diete, eu mananc legume, fructe, branza vaca, iaurt dietetic si piept de pui / peste.....dar le combin cum doresc si cand doresc....mi-am cam personalizat dieta ca sa-mi placa si sa pot da si jos....nu ma pot lua dupa tipare.....ma simt cam ingradita si nu-mi place :)):)):))....desigur ca am mai calcat si stramb dar apoi ma gandesc ca-mi bat joc singura de munca mea si o iau de la capat, m-au sustinut si fetele mult cand simteam ca nu mai pot....te poti orienta si de la mine din meniu cam ce si cum dar sa faci abstractie de zilele cand am mancat mult.....:">:">:">:">

branza feta ar cam trebui s-o inlocuiesti cu branza mai slaba de vaca, fara combinatii de carne cu orez sau cartofi si fara seminte....e jale mare cu ele si in rest cred ca e ok.

alexa.stan 26 sep 2009 21:07:45

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Citat:

Anterior postat de nicol30 (Post 35955)
eu nu sunt adepta vreunei diete, eu mananc legume, fructe, branza vaca, iaurt dietetic si piept de pui / peste.....dar le combin cum doresc si cand doresc....mi-am cam personalizat dieta ca sa-mi placa si sa pot da si jos....nu ma pot lua dupa tipare.....ma simt cam ingradita si nu-mi place :)):)):))....desigur ca am mai calcat si stramb dar apoi ma gandesc ca-mi bat joc singura de munca mea si o iau de la capat, m-au sustinut si fetele mult cand simteam ca nu mai pot....te poti orienta si de la mine din meniu cam ce si cum dar sa faci abstractie de zilele cand am mancat mult.....:">:">:">:">

branza feta ar cam trebui s-o inlocuiesti cu branza mai slaba de vaca, fara combinatii de carne cu orez sau cartofi si fara seminte....e jale mare cu ele si in rest cred ca e ok.

Cartofii nu sunt preferatii mei, pot spune ca-i detest, cand l-am cunoscut pe sotul meu, era cartofar, acum l-am convertit si pe el. Asa ca nu cartofi.
Eu personalizandu-mi dieta am ajuns din nou la seminte, si dulciuri. deasta as vrea sa imi propun macar meniul pt ziua urmatoare.

nicol30 26 sep 2009 21:11:34

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 35959)
Cartofii nu sunt preferatii mei, pot spune ca-i detest, cand l-am cunoscut pe sotul meu, era cartofar, acum l-am convertit si pe el. Asa ca nu cartofi.
Eu personalizandu-mi dieta am ajuns din nou la seminte, si dulciuri. deasta as vrea sa imi propun macar meniul pt ziua urmatoare.

incearca sa le inlocuiesti cu fructe macar sau cu o salata mare sau mesteca guma .... semintele si dulciurile au foarte multe calorii ....si eu fac meniul de dimineata dar nu intotdeauna ma si tin de el, poate la tine o sa mearga asa ca de ce nu? ....stii cum se zice ....incercarea moarte n-are!

i-a pune tu meniul frumusel pe ziua de azi sa vad si eu cam cate calorii ai pana acum! te duci sus la *meniuri * si incepi sa adaugi alimentele mancate azi.... apoi dai salvare si vezi ca si se poate modifica sau sterge un aliment ....asa ai sa vezi si cum stai cu proteinele, grasimile, carbohidrantii si ce mai e pe acolo!

alexa.stan 26 sep 2009 21:17:10

Re: Jurnal Alexa Stan
 
Citat:

Anterior postat de nicol30 (Post 35960)
incearca sa le inlocuiesti cu fructe macar sau cu o salata mare sau mesteca guma .... semintele si dulciurile au foarte multe calorii ....si eu fac meniul de dimineata dar nu intotdeauna ma si tin de el, poate la tine o sa mearga asa ca de ce nu? ....stii cum se zice ....incercarea moarte n-are!

Adevarat. Oricum eu trebuie sa-mi gatesc de seara ce pap adoua zi. Nu am incotro. fan guma de mestecat nu sunt. Eu obisnuiesc sa rontai cand ma iut la tv. la Aniela. O sa-mi mut bicicleta in camera de zi, si cred ca ma voi aseza pe ea cat imi urmaresc telenovela. Am mai facut asta, nu este greu. sper ca de data asta sa fiu mai calculata si cunostiintele pe care le-am acumulat sa dea roade.

(ce bine e sa ai cu cine sa vb, iti vin idei bune. Merci ca esti aici.>:D<)

nicol30 26 sep 2009 21:20:36

Re: Jurnal Alexa Stan
 
vezi ca eu mai editez intre timp asa ca mai uita-te sus ca am mai scris.....

stiu ca foarte bine cand ai cu cine vorbi...... si mai ales cu cei care trec si ei prin aceleasi probleme....slabitul acum pentru tine are sa fie mai usor....totul e sa te tii de treaba si sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia ta zilnica.....:)):)):))


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:31:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO