forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alexandra-punct-capat-data-asta-voi-reusi-12402.html)

alexandra123 27 aug 2013 10:25:47

Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Buna slabutelor! Pentru cine nu ma cunoaste sunt Alexandra, sunt din Brasov, am 23 de ani si momentan stau in Roma! Pentru cine ma cunoaste I'm back!

Mi-am deschis un nou jurnal, si vreau sa incep noua dieta, am ales south beach, mi se pare nici preaq usor nici prea greu! Din pacate am ajuns la 66,3 kg (ohh ce frumos era la 55...) si toate kg sau depus pe burta si pe aripioarele mele, deci arat ca si cum am uitat sa dau jos colacul de salvare.Dar mai povestim mai incolo.
Asavea si eu o rugaminte la voi, mai ales la fetele care au tinut aceasta dieta, nu stiu ce pot manca la micul dejun eu care de muuult tim manac lapte cu cereala in fiecare dimineata, insa la faza I nu e permis, si sunt total in pana de idei, ouale ar fi o varianta dar nu pot manca oua in fiecare zi. ?!?!..

Va astept cu mult mult drag la mine sa povestim!

Rallara 27 aug 2013 13:25:02

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Ceau Alexandra, eu am tinut SB, si ma voi apuca iar de ea, mi-a fost benefica.
La micul dejun mancam omleta de obicei. Dar nu in fiecare zi aceeasi. Ci in fiecare zi altfel, anume cu:

  • rosii proaspete/conserva-iarna, zucchini si masline;
  • ciuperci champinion+salbatice (schimba gustul cu totul) si branza;
  • mozzarella, rosii si busuioc proaspat;
  • sunca/piept pui;
  • broccoli;
  • branza burduf si ceapa verde;
  • simpla cu o salata de cruditati mare stropita cu otet balsamic (andive, rucola, iceberg, radicchio, spanac, creson, valeriana, nasturel, etc.) + un praf de seminte in. (macinate) sau alternezi cu muraturi.

Si important, daca nu iti plac ouale de gaina la gust sau ai probleme cu colesterolul, opteaza pentru cele de prepelita.

  • Mai poti opta pentru ou romanesc, iar pe post de paine fasole verde.
  • Alte alternative pentru micul dejun ar fi un platoas rece, cu legumele preferate - rosii, castravete, ardei/gogosar, cateva feluri de carnita/sunca light, branzeturi si un ou tare.
  • Daca vrei ceva mai rapid, faci o mica salata cu somon afumat (salbatic ar fi recomndabil) + rucola + migdale. Pentru asta ai nevoie de 5 minute sa o faci, si cam tot atat sa o mananci.:)
  • Pentru dulce, alege branza de vaci, cu putin iaurt sau fara. Pui niste sirop de agave peste si gata.

Poate ne apucam/reapucam impreuna.:)


alexandra123 27 aug 2013 20:47:13

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Mersi pt raspuns! Ar fii super sa incepem impreuna eu as vrea sa incep pe 1 septembrie! Ma chinui mult prea mult si am impresia ca south beach ii rezolvarea pt mine! Tu cand vrei sa incepi? Ce planuri ai?

alexandra123 27 aug 2013 22:31:20

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Dragul meu jurnal! Deci sunt hotarata sa incep dieta. Din pacate nu prea ma sustine lumea din jur dar ce va fi va fi, trebuie sa ma bazez pe mine!!!maine o sa fie o zi agitat dar seara vin sa raportez noile planuri!

mutulica 28 aug 2013 08:17:50

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Buna dimineata iubita!!!!
Sa stii ca noi te sustinem si sintem alaturi de tine>:D<>:D<


https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...33120149_n.jpg

alexandra123 28 aug 2013 08:22:27

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Buna dimineata jurnalule si slabutele! Mai am cateva zile si pe 1 septembrie incepem atacul, azi nu prea am timp sa imi fac meniul dar cred ca m-am documentat suficient, si oricum daca nu vin sa intreb de la voi si va fi ok! Cristina iti multumesc pt mesajul de incurajare, adevarul ca si mie mie putin teama de prima faza dar 2 saptamani o sa treaca cat ai zice peste.

mutulica 28 aug 2013 08:25:03

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Citat:

Anterior postat de alexandra123 (Post 1293079)
Buna dimineata jurnalule si slabutele! Mai am cateva zile si pe 1 septembrie incepem atacul, azi nu prea am timp sa imi fac meniul dar cred ca m-am documentat suficient, si oricum daca nu vin sa intreb de la voi si va fi ok! Cristina iti multumesc pt mesajul de incurajare, adevarul ca si mie mie putin teama de prima faza dar 2 saptamani o sa treaca cat ai zice peste.

Eu zic ca intri la slabute in casuta SB, acolo sigur o sa gasesti meniuri..oricum sint sigura ca o sa te descurci>:D<

alexandra123 28 aug 2013 08:32:16

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Citat:

Anterior postat de mutulica (Post 1293083)
Eu zic ca intri la slabute in casuta SB, acolo sigur o sa gasesti meniuri..oricum sint sigura ca o sa te descurci>:D<

Sper din tot sufletul:D, dar ma oftic cand stiu ca am ajuns unde vroiam odata si din prostie am reusit sa ma ingras pana la 73 de kg...ce performanta. Imi vine sa plang cand ma vad uneori, deci daca nu reusesc sunt sigura ca o sa o i-au razna. Toata vara mi-a fost rusine de mine la mare la piscina peste tot inconjurata numai de persoane cu corp aproape perfect. Off si cand ma gandesc cate lume sufera de ''boala'' asta, sa zic asa...pe vremea bunici nu mai era toate probleme astea...

mutulica 28 aug 2013 08:35:42

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Citat:

Anterior postat de alexandra123 (Post 1293089)


Sper din tot sufletul:D, dar ma oftic cand stiu ca am ajuns unde vroiam odata si din prostie am reusit sa ma ingras pana la 73 de kg...ce performanta. Imi vine sa plang cand ma vad uneori, deci daca nu reusesc sunt sigura ca o sa o i-au razna. Toata vara mi-a fost rusine de mine la mare la piscina peste tot inconjurata numai de persoane cu corp aproape perfect. Off si cand ma gandesc cate lume sufera de ''boala'' asta, sa zic asa...pe vremea bunici nu mai era toate probleme astea...

73 kg e greutatea limita cred ca si eu acolo am ajuns:))..ci eu cind ma gindesc ca vara trecuta aveam 63 kgx-(...10 kg in aproape un an, ce performanta.
Oricum vad ca ai slabit bine, cum le-ai dat jos?

alexandra123 28 aug 2013 08:42:22

Re: Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi!
 
Citat:

Anterior postat de mutulica (Post 1293093)
73 kg e greutatea limita cred ca si eu acolo am ajuns:))..ci eu cind ma gindesc ca vara trecuta aveam 63 kgx-(...10 kg in aproape un an, ce performanta.
Oricum vad ca ai slabit bine, cum le-ai dat jos?

Pai am incercat cat de cat sa manac mai normal, fara paine si dulciuri, dar la unele , cum ar fi inghetata nu am putut rezista nici cum:)). Am mai facut si sport, am mai facut si foame, am mai apelat si la hipocalorica, ajunsesem la 64 dar datorita nebunelii mele am reusit sa mai adaug 2 kg din nou pe mine. Sunt genul care nu stie sa guste, deci eu daca gust o bucatica de ciocolata o manac pe toata, daca manac azi manac si maine,daca tot am mancat ciocolata mai manac si paine, ca mno dupa toata ciocolata aia ce mai conteaza si in fiecare zi ziceam ca gata asta e ultima zi dar o lumea de la inceput mai mancam si biscuti mai un alta si uite asa in 2 saptamani mi-am batut joc de toata munca mea de cateva luni, pentru ca toate astea mi s-au pus inapoi pe burta si m-am ales cu 3-4 cm in plus din nou...


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:27:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO